PREVIEW: Vítkovice – Litvínov (22. 1., 16:00)

Začíná poslední čtvrtina základní části letošní sezony! Vítkovice pokračují na svém ledě a vyzvou soupeře, který sice bojuje u spodku tabulky, ale rozhodně umí porazit i favority, což ukázal v pátek výhrou 8:1 v Olomouci. Navíc Litvínov táhnou ostravští legionáři. Zápas 40. kola mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Verva Litvínov, hostí OSTRAVAR ARÉNA v neděli 22. ledna od 16:00 hodin. Vstupenky na utkání jsou v prodeji online v síti Ticketportal a také na pokladně arény v den utkání od 9:00 hodin.

Tipsport Extraliga
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Verva Litvínov
neděle 22. 1., 16:00
OSTRAVAR ARÉNA

Soupeř: HC Verva Litvínov

Leden začali litvínovští v pozvolném tempu. Po nezdaru na ledě Komety urvali bod v Třinci, který následně potvrdili na svém ledě proti Mladé Boleslavi. Zdálo by se, že vše je na dobré cestě, jenže následně přišlo kruté vystřízlivění na ledě plzeňské Škody, kde Chemici sice šli do vedení, jenže Plzeň pak nasázela svému soupeři čtyři branky a pohodlně došla k vítězství. Extraligový los je ale neúprosný. Po tomto nezdaru na svém ledě litvínovští přivítali lídra soutěže, kterému sice dlouho vzdorovali, jenže Pardubice nakonec dokázaly zlomit utkání ve svůj prospěch. Při pohledu na tabulku by se dalo říci, že to nejhorší měli litvínovští už za sebou, jenže po prohře s Pardubicemi zavítali na moravskou půdu, kde je postupně čekala pátá Olomouc a druhé Vítkovice. S první venkovní výzvou se ale Chemici popasovali na výbornou, když Moru porazili vysoko 8:1. Třemi góly se pod vysoké vítězství podepsal Nicolas Hlava, kterému se dvěma góly zdatně sekundovali Zdráhal s Abdulem a se třemi asistencemi také Stránský.

Také proti ostravskému celku mají Chemici o motivaci postaráno. Do rolí lídrů v Litvínově dorostli ostravští rodáci a zároveň bývalí hráči Vítkovic Patrik Zdráhal, Šimon Stránský a obránce Patrik Demel. Útočné duo táhne ofenzivu Vervy a také od obránce Demela se v Litvínově čekaly velké věci, protože v minulé sezoně téměř atakoval dvacetibodovou hranici. V letošní sezoně je ale tak trochu ve stínu předsezonních lotyšských posil Kristapse Zileho, Janise Jakse a Ralfse Freibergse, přes které se mimo jiné nedostane na led v přesilových hrách. V těch řádí především útočné duo Stránský – Estaphan. S trochou nadsázky by se dalo říci, že největším objevem letošní sezony je slovenský útočník Andrej Kudrna, který prožívá snovou sezonu a s osmnácti góly je nejlepším střelcem Litvínova. Navíc s blížícím se koncem sezony je možné, že se gólová produkce klíčových útočníků ještě vylepší, tedy za předpokladu, že se litvínovským podaří zlepšit přesilové hry, ve kterých mají zatím úspěšnost pod sedmnácti procenty. Jenže statistika je může být pomíjivá. Své o tom ví i v Olomouci, kde Verva dokázala využít dvě přesilové hry ze čtyř. Ideálně to s Litvínovem nevypadá ani v početních nevýhodách, kde se navíc budou muset obejít bez kanadského obránce Wesleyho, který od disciplinární komise vyfasoval čtyřzápasovou stopku, díky které nebude moci v Ostravě nastoupit.

Z kabiny Vítkovic

Vítkovičtí na čas ukončili putování po republice a usadili se v domácím prostředí. Sérii pěti zápasů v řadě na ostravském ledě zahájili v pátek tříbodovou výhrou nad Libercem. Vybojovanou, ale důležitou.

Tím se uzavřel účet třetí čtvrtiny základní části. „Od začátku jsme hráli aktivně, jezdily nám nohy, ale byl to strašně těžký a vyrovnaný zápas. Rozhodl asi ten první gól, na který se čekalo na obou stranách, kdo ho dá. My jsme byli ti, kteří si pomohli přesilovkou, a ten gól jsme dali. Co asi byl klíčový moment, byl fantastický zákrok Stezky. Soupeř mohl mít šanci na to, aby nás začal trápit. Nicméně se nám podařilo dát druhý gól a tím už jsme si to utkání pohlídali,“ hodnotí trenér Miloš Holaň páteční zápas, který se uzavřel účet třetí čtvrtiny základní části.

Poslední fáze dlouhodobé sezony začíná v neděli a Ostravany čeká souboj s Litvínovem, který se pere o záchranu a celkem statečně. „My jsme u nich prohráli, máme jim co vracet. V pátek jsme odehráli náročný zápas s Libercem, stál nás spoustu sil, ale v sobotu jsme dobře odpočinuli a budeme nachystaní,“ slibuje kouč Holaň, který má už nyní kromě dlouhodobě zraněného Lindberga a Kováře, kterého rovněž trápí zranění, k dispozici jinak celý tým. Otázkou však zůstává, zda disciplinární komise dodatečně nepotrestá útočníka Petera Kriegera za nervózní závěr pátečního duelu.

Vítkovice o soupeři

Jak už bylo zmíněno, Litvínov se pere o záchranu. Že to myslí skutečně vážně, to doslova demonstroval v pátek v Olomouci. Na ledě Hanáků Verva zvítězila vysoko 8:1! „Překvapivý výsledek. Olomouc je doma silná, neprohrává moc zápasů a to, že od Litvínova dostala osm gólů – to pro nás znamená velkou pozornost. Kéž by si to Litvínov vystřílel v pátek a ten prach jim pro nedělní zápas zvlhnul,“ míní s mírným přídavkem humoru trenér Holaň.

Litvínov do Ostravy jede rovnou z Olomouce a svůj stan zde rozbije už v sobotu. Odpadá tím tak nevýhoda cestování, oba týmy půjdou do nedělního střetnutí bez zátěže dlouhých cest. „My jsme to tak také měli na tripu. Ubylo jim cestování. Navíc jsou tam vítkovičtí hráči, u nich zvýšená motivace proti vlastnímu týmu. Mají i nebezpečné přesilovky a rychlé přechody z útoku do obrany. V Olomouci na co sáhli, to jim vyšlo, takže za nás pouze poctivý výkon může slavit úspěch,“ dodává kouč Vítkovic.

NEDĚLE 22. LEDNA, 16:00

HC VÍTKOVICE RIDERA - HC VERVA Litvínov