Rouen Dragons112Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA2114Výhra

Datum Čas League Sezóna
12.8.2024 19:00 A tým 2024 Příprava

V prvním zápase ve Vallée de Joux Vítkovice poměřily své síly s francouzským mistrem. I přesto, že konečný výsledek nevypadá zcela jednoznačně, byly to Vítkovice, které po celý zápas určovaly tempo a které prolomily smůlu místního kluziště a poprvé zde zvítězily.

Vítkovičtí odstartovali herní soustředění ve Švýcarsku pondělním zápasem, ve kterém na ledě Centre sportif ve středisku Vallée de Joux vyzvali osmnáctinásobného mistra Francie Rouen Dragons. Trenéři David Bruk, Vlastimil Wojnar a Pavel Trnka zvolili pro úvodní střetnutí omlazenou sestavu. Do zápasu tak nenastoupili bratři Bukartsové, Valentine Claireaux, Yohann Auvitu a centr Jan Hladoník. V úvodním utkání dostal v brance přednost Lukáš Klimeš a ke svému debutu v A týmu Vítkovic se chystal devatenáctiletý obránce Šimon Bialy.

Vítkovičtí nechtěli nechat soupeře v úvodu zápasu nadechnout a od začátku byli týmem, který diktoval tempo hry. Ke střele ze zajímavé pozice v mezikruží se dostal Přibyl, ale Nesa jeho pokus zblokoval. První střelu Rouenu měl na svědomí Cantangallo, ale Klimeš byl pozičně připraven zasáhnout. Ve čtvrté minutě francouzský tým špatně střídal a daroval tak Vítkovicím první přesilovou hru utkání. V té nejprve Košťálek od modré čáry orazítkoval tyč, dorážet z levého kruhu mohl Abdul, ale skákavý kotouč se mu nepodařilo zpracovat. Vítkovice se ale přece jen z první trefy radovaly, a to trochu kuriózně. Kotouč zůstal na malou chvíli skrytý v kalhotách Jana Bambuly. Ten jej ale vyklepal v pravou chvíli a přesnou ranou mezi betony prostřelil Setanena – 0:1. Druhá přesilová hra na sebe nenechala dlouho čekat a vybojoval ji aktivně napadající Vehovský. Těsně po buly pálil na vzdálenější tyč Abdul, ale těsně minul. Jedovatá střela Bambuly byla zblokována do ochranné sítě. Druhá přesilová hra tak zůstala nevyužita. Obrovskou šanci měl Lednický, který se řítil vstříc druhé vítkovické brance, ale na hranici pravidel jej zastavil Nesa, který mu vysekl kotouč. Modro-bílé ale tato nevyužitá šance nemusela mrzet příliš dlouho. Nellis se probil středním pásmem a z dorážky se mu podařilo najít mezeru v Setanenově postoji – 0:2. Vědět o sobě dal i soupeř, nicméně Klimešovi v tu chvíli dělal v brankovišti problémy spíše útočník Colomban, než puk na jeho holi. V závěru první třetiny Bambula nabil na modrou čáru Mikušovi, ale jeho dobrá střela skončila v lapačce brankáře.

Ve druhé minutě druhé periody se středním pásmem šikovně prosmýkl Simonsen, ale Klimeš jeho bekhendovou kličku přečetl a zasáhl lapačkou. O malou chvíli později to byl znovu Simonsen, který mířil Klimešovi mezi betony, ten chvíli nevěděl, kde má kotouč, ale Demel jej včas zasunul zpět pod beton. Vítkovice na zlepšený výkon soupeře odpověděly záhy. Percy kolmou přihrávkou vyslal do útoku Yetmana, ale ten byl při zakončení faulován. Ve vzduchu viselo trestné střílení, ale nakonec z toho byly dvě trestné minuty pro francouzského hříšníka. Abdul to vzal na sebe, ale ani jeho střela neslavila úspěch. Vítkovice se radovaly o chvíli později. Juraj Mikuš zachytil vyhozený kotouč u mantinelu a přesnou přihrávkou našel osamoceného Nellise, který zamířil přesně mezi betony – 0:3. Ridera byla i nadále aktivní a po přihrávce Vehovského zpoza branky byl gólu blízko Peterek. Trenérova slova, že někteří hráči hrají o místo v sestavě vzal za své Marcel, který si za brankou domácích vychutnal tvrdým bodyčkem Chiakachviliho. O chvíli později se musel z ledu sbírat také Cantagallo, kterého u modré čáry sestřelil Kalus. Bekhendová střela Goncalvese ještě olízla tyčku, z následné střely Avondeho, který potrestal chybu modro-bílých ve středním pásmu, již byl gól – 1:3. Odpovědět záhy mohl Zdráhal, ale jeho pokus skončil na špičce brankářova betonu. Z důrazu Vignese u mantinelu mohl těžit Slovák Kytnár, ale Klimeš si s jeho pokusem poradil. V závěru druhé třetiny měli modro-bílí hned několik příležitostí. Střely Demela s Kalusem svůj cíl nenašly a ani Vehovský, který byl na brankoviště těsně bráněn, nedokázal bekhendem dostat kotouč nad beton. V závěrečném přečíslení Vehovského s Přibylem to na sebe vzal Přibyl, který ale minul.

Třetí třetina začala šancí Rouenu. Vigners mířil k tyči, ale Klimeš tento prostor dokázal ucpat a podržel kotouč ve své výstroji. Brankou neskončila ani šance Vítkovic. Kalus u mantinelu chytře přidržel kotouč na své holi a počkal, až si před branku najede obránce Demel, ten ale nenašel mezírku ve výstroji brankáře. Podobná akce byla k vidění i o malou chvíli později, kdy přihrával Nellis, který na brankovišti hledal Košťálka, ale ani on jednoruč nezamířil přesně. Bylo jen otázkou času, kdy si vítkovičtí budou chtít vyzkoušet také hru v oslabení. Ta situace přišla poté, co si Yetman pomohl v souboji nedovoleně hokejkou. V přesilové hře ale vítkovickou branku ohrozil od modré čáry pouze Chiakachvili, který minul horní roh branky. Do nadějného přečíslení se následně dostali vítkovičtí, ale Abdul přibrzdil rychlý brejk. Po přihrávce Zdráhala se k němu ale kotouč vrátil a další z vítkovických posil mohla slavit první branku v modro-bílém dresu – 1:4. Vítkovické přečíslení neslavilo úspěch, navíc do protiútoku se dostal soupeř. Bengtsson neprve nechal kotouč při střele za sebou, čímž zmátl bránícího Barinku, druhý pokus o střelu už byl úspěšnější a kotouč se zastavil až za Klimešem – 2:4. V závěrečné minutě Rouen odvolal brankáře a zkusil přidat kontaktní branku, to se mu však nepovedlo.

David Bruk (HC VÍTKOVICE RIDERA): Konečně jsme si zahráli utkání. Byla dlouhá letní příprava, dlouho jsme se připravovali i na ledě, takže hráči i trenéři jsme rádi, že můžeme hrát a sbírat data. Jsme rádi, že se nám ten zápas podařilo dovést do vítězného konce, takže jsme spokojení. Samozřejmě pokud se budeme bavit o hře a její organizaci, tak bylo vidět, že to bylo letní utkání. Ten led nebyl optimální a bylo vidět, že některé ty věci nemáme zažité. Po dlouhé době bylo utkání, takže bude na čem pracovat. Máme samozřejmě hromadu dat, které si zpracujeme a doufám, že v těch dalších zápasech se zase trochu posuneme.

Hockeyades 2024

Rouen Dragons – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky: 33. Avonde (Perret), 52. Bengtsson (Colomban, Dmytriw) – 6. Bambula (Peterek, Yetman), 15. Nellis, 27. Nellis (Mikuš, Barinka), 51. Abdul (Zdráhal, Yetman). Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1.

Rouen Dragons: Setanen – Tommila, Chkiachvili, Cantagallo, Nilsson Lindelof, Goncalves-Nivelais, Villard, Glad – Dmytriw, Colomban, Bengtsson – Simonsen, Rech, Herve – Vigners, Lamperier, Kytnár – Perret, Nesa, Avonde

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Košťálek, Marcel, Demel, Mikuš, Kovář, Bialy – Abdul, Yetman, Zdráhal – Bambula, Barinka, Nellis – Kalus, Hašek, Lednický – Vehovský, Peterek, Přibyl