HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra
Mountfield HK1113Výhra

9.3.2024 15:00 A tým 2023-2024 PK3

PK3: VIT – MHK 1:3: Vítkovice ani doma neuspěly. Dál jde Hradec, sezona končí

Vítkovice do zápasu vstupovaly s nožem na krku. Jedině vítězství jim mohlo dát naději na zvrat série. Přesto to byli hosté, kteří šli zásluhou přesné rány Freibergse ve čtvrté minutě do vedení. Ve druhé třetině si domácí dokázali vypracovat zajímavé brankové příležitosti, ale Pařík i nadále držel čisté konto. V závěru druhé periody navíc Blain potrestal Prčíkovo vyloučení. Vítkovický mladík o sobě dal vědět také ve třetí třetině, kdy po zákroku na Eberleho zamířil s pětiminutovým trestem do kabin. Hradečtí gólem Jergla získali třígólový polštář, se kterým neudělalo nic ani Fridrichovo snížení při vítkovické power play.

Série předkola mezi Vítkovicemi a Hradcem Králové se přesunula na ostravský led. Mountfield se po domácím dvojzápase ujal v sérii na tři výhry vedení 2:0, což pro odvetu v OSTRAVAR ARÉNĚ znamenalo pro modro-bílé jediné: úkol jednoznačně uspět, pokud nechtěli předčasně končit sezonu. Před kamerami České televize v brzkém odpoledni se oba celky postavily proti sobě. Domácí měli ohnivý nástup k utkání a doufali, že i díky podpoře vlastních fanoušků náročný úkol splní a vynutí si, v prvé řadě, pokračování série v neděli opět na svém ledě. Dopomoci jim měla i pozměněná sestava, se kterou ve čtvrtek dokázali v Hradci ve třetí třetině soupeře pevně sevřít a jasně přehrávat.

Úvod zápasu byl bojovný z obou stran a nenabídl gólové příležitosti. Na tu se čekalo do čtvrté minuty, kdy se kotouč dostal na modrou čáru k obránci Freibergsovi, který přesnou ranou k tyči nedal Klimešovi šanci – 0:1. Vyrovnání měl na holi po Kalusově přihrávce Zdráhal, který ale z bezprostřední blízkosti nenašel mezeru ve výstroji Paříka. Vítkovice mohly vyrovnat v přesilové hře, kterou dostaly k dispozici po faulu Pilaře, který se před vítkovickou střídačkou provinil nedovoleným bráněním. Za zmínku ale stála pouze přihrávka Zdráhala, který žabičkou hledal na hranici brankoviště Fridricha, jenže ten promáchl. Hradec poté zahrozil střelou Pláňka z mezikruží, se kterou si ale Klimeš bez problémů poradil. Kriegerovo nahození od modré čáry se neujalo, ale před Paříkem byl podražen clonící Rihards Bukarts a byla z toho tak druhá přesilovka pro domácí a hlavně další příležitost k vyrovnání. Ještě v ponechané výhodě se před Paříkem objevil Rihards Bukarts, ten sice baseballově trefil kotouč, ale ne branku. Místo dobývání hradecké branky, se ale museli bránit, protože do brejku jim ujel Perret, ten se sice neprosadil, ale vybojoval pro svůj tým samostatný nájezd. K němu se postavil Klíma, který trefil tyč. V závěrečné minutě se faulu dopustil Krieger. Hradečtí do konce třetiny stihli jen střelu Pavelky, kterou před Klimešem tečoval mimo Šťastný.

Do druhé třetiny hosté vstoupili v pokračující přesilové hře, ale modro-bílí se dokázali ubránit, a tak se mohli znovu vrhnout do útoku. Nahození Robertse Bukartse Pařík dokázal udržet ve své moci před dotírajícím Kriegerem. Po buly se puk dostal ke Zdráhalovi, ale ten byl v dobré pozici přidržen soupeřem a nemohl tak zakončit lépe. O slovo se znovu přihlásili hosté, jejich tlak vyústil ve střelu Miškáře, který svou dělovkou orazítkoval tyč. Po zaváhání modro-bílých na modré čáře se do přečíslení tří na jednoho dostala první hradecká formace. Perretova střela ale skončila na Klimešovi, který znovu držel vítkovické naděje. Vyrovnání měl na holi Petr Fridrich, ale jeho střela z první mířila jen doprostřed branky, kde byl Pařík připraven. Vítkovičtí se přece jen nadechovali k tlaku. Střelu Percyho od modré čáry vyrazil Pařík před sebe a o dorážku se na hranici brankoviště pral Rihards Bukarts, který ale netrefil branku. Po průniku Raskoba byl ve velké šanci Krieger, ale ani ten nenašel recept na Paříka. Po chvíli byla k vidění další pěkná kombinace, tentokrát po ose Fridrich – Mikuš, ale vítkovický obránce se nakonec ke střele nedostal. V závěru druhé třetiny přišlo přísné vyloučení Prčíka, který nejprve čistě trefil svého soupeře, ale ten poté přepadl přes nohu vítkovického obránce, který tak pykal za podrážení. Domácí čtveřice se dobře bránila, ale těsně před návratem vyloučeného Prčíka, se ale hosté přece jen prosadili. Klimeš se nedohodl se svými obránci a sám zkusil vyhodit kotouč do středního pásma, to se mu ale nepodařilo, a hradečtí tak mohli pokračovat v kombinaci, která skončila gólem. Blainovu střelu Klimeš vyrazil pouze před sebe a od chráničů obránce Percyho se puk odrazil za brankovou čáru – 0:2.

V úvodu třetí části ve střední třetině trefil Lednický ramenem Perreta a překvapivě byl vyloučen na dvě minuty za faul loktem. Modro-bílí se dobře bránili, v přerušené hře došlo k drobné rozmíšce mezi Perretem a Prčíkem, po které na trestnou lavici usedli oba hráči. Hráči Mountfieldu se nemuseli nikam hnát, protože to byly Vítkovice, které musely dohánět manko dvou branek. Po zákroku Prčíka na Eberleho ve středním pásmu se sudí vydali k videu zkoumat, zda není ve hře vyšší trest pro vítkovického mladíka. A bylo to tak. Prčík zamířil do kabin s pětiminutovým trestem za sekání. Modro-bílí se bránili dobře a když už byli překonáni, pomohla Klimešovi tyč jako proti střele Okuliara. Klimeš si poradil také se střelou Perreta, kterou vykopl betonem. Už se zdálo, že se vítkovičtí ubrání, ale Perret od zadního mantinelu poslal přesnou přihrávku na Jergla, který si potáhl kotouč do bekhendu a přesnou střelou mezi betony navýšil vedení – 0:3. O minutu později navíc za podrážení na trestnou lavici usedl Raskob a vítkovickými nadějemi to vypadalo bledě. Fridrichův brejk v oslabení byl zastaven na modré čáře a Klimeš, který už vyrážel na střídačku, měl co dělat, aby se stihl vrátit mezi tři tyče. Alespoň čestný zásah si přece jen vítkovičtí připsali ve své power play, když Zdráhalovu přihrávku střelou z první zužitkoval Fridrich – 1:3. Klimeš znovu po buly zamířil na střídačku, ze které sledoval, jak se na jeho branku řítí s pukem na holi Pavlík. V poslední chvíli mu ale gólovou radost sebral obětavým skokem obránce Percy.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Vítězství v té sérii si samozřejmě velice vážíme, protože Vítkovice mají dobrý tým. Myslím si, že hlavně ve druhé půlce sezony podávali výborné výkony. Byť ta série vypadá jednoznačně, tak si myslím, že všechny ty zápasy byly vyrovnané a rozhodovaly v nich detaily. V těch detailech si myslím, že jsme byli o trošičku lepší. Tým bych chtěl pochválit za soudržný týmový výkon. Každý hráč se obětoval pro tým a to si myslím, že bylo důležité.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Prvotně bych chtěl samozřejmě pogratulovat soupeři k zaslouženému postupu. Sportovně musíme uznat, že jsme to předkolo neodehráli dobře, ač výsledkově to nevypadalo tak špatně. Hradec nás ale přehrál, takže se mi to špatně hodnotí. Jsme zklamaní, ale sportovně musím přiznat, že nás soupeř přehrál.

PŘEDKOLO

1:3
(0:1, 0:1, 1:1)

Stav série
0:3

Branky: 58. Fridrich (Zdráhal, Claireaux) – 4. Friebergs (Miškář, Lalancette), 39. Blain (Šťastný, Okuliar), 53. Jergl (Perret, Šťastný). Rozhodčí: Stano, Úlehla – Ondráček, Svoboda. Vyloučení: 5:3, navíc Prčík 5 minut a do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 209. Střely na branku: 19:32.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, J. Stehlík – M. Kalus, Claireaux, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – Fridrich, Barinka, Půček – Přibyl, Dej, Lednický

Mountfield HK: Pařík – Freibergs, Blain, Pavelka, Pláněk, Pilař, McCormack, Jank – Perret, Tamáši, Jasper – Okuliar, Klíma, Jergl – Eberle, Estephan, Šťastný – Pavlík, Lalancette, Miškář