HC VÍTKOVICE RIDERA200002Prohra
HC VERVA Litvínov011013Výhra

22.1.2023 16:00 A tým 2022-2023 40

VIT – LIT 2:3 SN: Rekordní utkání se smutnou tečkou, z výhry se raduje Verva

První třetina nedělního střetnutí byla zcela v režii domácích Vítkovic. Ty ji navíc orámovaly dvěma góly, když se v úvodní minutě trefil Krenželok a ve dvacáté Bukarts. Ve druhé třetině Litvínov zlepšil hru a zásluhou přesilovkové trefy Jakse snížil a ve třetí třetině po sporném vyloučení Grmana vyrovnal Abdul. O vítězi nakonec rozhodly samostatné nájezdy, kde rozuzlení přinesla až rekordní třináctá série díky trefě Guta.

Program poslední čtvrtiny základní části otevřeli vítkovičtí hokejisté domácím zápasem s Litvínovem. Chemici přejeli do Ostravy z Olomouce, kde v pátek vyhráli překvapivě vysoko 8:1. Také proto trenér aktuálně druhého celku varoval před nebezpečím desátého mužstva, bojujícího na dálku o vyhnutí se barážové pasti. Modro-bílí šli do utkání ve stejné sestavě jako v pátek proti Liberci. Mimo hru zůstal útočník Půček a také zranění Lindberg a Kovář.

Vítkovice měly skvělý start do utkání a poprvé se z branky radovaly už v desáté vteřině, což je mj. rekord vítkovické extraligové historie. Marosz byl u pravého mantinelu rychlejší než litvínovský obránce a využil tak pravidla hybridního icingu. Marosz posunul puk za branku na Lakatoše, který na nic nečekal a prudkou přihrávkou skrz brankoviště, hledal Krenželoka. Ten dokázal skvěle zareagovat na brankářovu teč a střelou z první zamířil přesně k tyči – 1:0. Vítkovice rychlá branka nakopla a modro-bílí chtěli co nejdříve přidat druhý zásah, tomu také odpovídala jejich střelecká aktivita. Po Mikušově střele tečoval mimo Fridrich. Nepřesně vypálil také Grman, jenže puk se od zadního mantinelu odrazil přímo do brankoviště, kde si jej málem do branky srazil Zajíček. Ten měl i nadále plné ruce práce. Po střele Kocha byl na brankovišti důrazný Lednický, ale i s jeho dorážkou si Zajíček poradil. Stejně jako se střelou Krenželoka, který pálil z otočky a vyprášil Zajíčkovi betony, od těch se puk odrazil k Raskobovi, který ale netrefil horní roh branky. Prvním vyloučeným byl Danielčák, který se neprovinil faulem, nýbrž tím, že vystřelil kotouč mimo hřiště. Vítkovice se usadily v útočném pásmu, kombinovaly, jenže ve hře elitní přesilovkové formace chyběl moment překvapení, který by rozhodil litvínovskou čtveřici. Dobře si vedla také druhá speciální formace. Po Bukartsově střele doráželi Kotala s Dejem, ale ani jejich pokusy nebyly gólové. Vítkovice byly blízko druhé brance i po návratu vyloučeného hráče, když Chlán tečoval Kalusovu střelu, jenže Zajíček dokázal na změnu trajektorie puku včas zareagovat. Po dlouhé době se hra přesunula také před domácí branku. Od modré čáry pálil mimo Zeman, jenže puk se odrazem dostal zpět před Stezkovu branku, kde se ale nejrychleji zorientoval Kreiger, který vyhodil kotouč do bezpečí. Vítkovice byly v úvodní třetině jasně lepším týmem, a to se ukázalo také v závěru, kdy si v souboji před brankou musel faulem pomoci Strejček. Modro-bílým se dlouho nedařilo usadit v pásmu, když už se to povedlo, tak Lakatošovu tvrdou střelu obětavě zblokoval Zile, který Chemiky následně osvobodil. Lakatoš do hry trochu nečekaně pustil Bukartse, což se nakonec ukázalo, jako onen zmiňovaný moment překvapení. Bukarts nic moc nevymýšlel, zkontroloval si postavení clonícího Kaluse a střelou k tyči navýšil vedení – 2:0. Vítkovice v úvodní třetině přestřílely soupeře dvacet ku pěti.

Litvínov se díky přesnému odrazu puku o mantinel dostal do přečíslení, ve kterém to na sebe vzal Kudrna, ale Stezka si s jeho střelou na vzdálenější tyč poradil. Připraven musel být také na rychlý protiútoku hostů, který po vítkovické ztrátě puku vedl Zdráhal, ten chtěl zakončit pod horní tyč, ale nezamířil přesně. Litvínovskou kabinou se musel o přestávce prohnat slušný uragán, protože do druhé třetiny jakoby nastoupil jiný soupeř. Litvínov byl od úvodu aktivnější a ve třetí minutě druhé periody donutil k faulu Stehlíka. Litvínovu nakonec stačilo k využití přesilové hry jen třináct vteřin, když od modré čáry přesně vypálil Jaks – 2:1. Zanedlouho se navíc faulem provinil Koch a hosté tak měli příležitost k vyrovnání. Ta se navíc zdvojnásobila poté, co Vítkovice zazmatkovaly při střídání a chvíli hrály v pěti, což rozhodčím neuniklo. Byla z toho téměř minutu a čtvrt dlouhá dvojnásobná přesilová hra. Vítkovice se bránily dobře, ale ve chvíli, kdy se na led vracel Koch, měly přece jen namále, když Zdráhalovu střelu ztečoval Gewiese do břevna. V závěru přesilové hry tvrdě pálil Zile a Stezka kotouč vyrazil nešťastně lemem lapačky. O vyražený puk se ale postarali obránci. Vítkovice toto dlouhé oslabení přestály bez úhony, po návratu Lednického, který odpykával vítkovický trest, navíc špatně střídali i hosté. Nejnebezpečněji vypadala střela Kriegera, který mířil na první tyč, ale Zajíček zasáhl lapačkou, ani Vítkovice se tak z přesilovkové branky neradovaly. Chyby ve střídání hostů mohl využít Lakatoš, jenže ten tváří v tvář Zajíčka nepřekonal a zasáhl jen vyrážečku. Úspěšný nebyl ani v závěru svého střídání, kdy jej ke střele vybídl Marosz. Dvě dobré příležitosti měl v rychlém sledu Fridrich, ale ani on neprostřelil skvěle chytajícího brankáře Litvínova. Závěr druhé třetiny si Vítkovice zkomplikovaly nešťastným vyloučením Mikuše, který při odehrávání puku podrazil svého soupeře. Největší šanci si ale paradoxně vypracovali domácí a prsty tom měl opět Lakatoš. Ten na obranné modré čáře vypíchl kotouč a vydal se do úniku, jenže i tentokrát byl Zajíček úspěšnější. V závěru druhé třetiny dobře pálil Kudrna, jehož střela prosvištěla jen kousek vedle pravé Stezkovy tyče.

Do brejku se dostal netypicky Raskob, jenže se k němu dobře vrátil soupeř a vítkovickému obránci tak nezbývalo nic jiného než bekhendem zkusit překvapit Zajíčka, nechybělo mnoho a puk opravdu skončil v brance. Na druhé straně se po buly příhodně odrazil na hůl Zdráhala, ale vítkovický odchovanec naštěstí minul branku. Ve třetí třetině byl k vidění hokej bez výraznějších šancí na obou stranách, ani jeden z týmů nechtěl především udělat chybu. Vítkovice hrozily tečí Chlána, ale kotouč zamířil naneštěstí jen do Zajíčkových chráničů. Muellerova střela se zastavila jen o brankovou konstrukci. O tu se po faulu Friebergse zastavil také Fridrich. Jenže v přesilové hře Litvínov opět podržel Zajíček. Konec třetí třetiny byl poněkud nervózní. Nejprve v brankovišti beztrestně atakoval Stezku Freibergs a za malou chvíli putoval na trestnou lavici Grman poté, co soupeř neustál souboj v rohu hřiště. Vítkovice se dobře bránily, ale soupeř přece jen trestal. Abdul se s pukem vytočil zpoza branky před Stezku a dorážkou poslal puk mezi jeho betony – 2:2. Také Vítkovice mohly v závěru hrát přesilovou hru, když byl podražen Bukarts, nestalo se tak a o vítězi muselo rozhodnout prodloužení.

Zajímavou kombinaci předvedla trojice ve složení Gewiese – Mueller – Bukarts, jenže na jejím konci byl další nepotrestaný zákrok na lotyšského kanonýra. Jinak se prodloužení neslo spíše v duchu čekání na samostatné nájezdy. Chvilkové vzrušení přinesla jen drobná potyčka před Zajíčkem, ve které byli aktivní zejména Gut s Lakatošem

0:0 – Marosz zvolil prudkou kličku do forhendu, ale Zajíček byl u tyče včas.

0:0 – Estephan vystřelil na lapačku a minul branku.

0:0 – Fridrich zkusil Zajíčka vymíchat, ale puk přes beton neprocpal.

0:0 – Zdráhal přesně vystřelil do horního rohu.

1:1 – Mueller vyrovnal přesnou střelou.

1:1 – Abdul trefil jen Stezkovu hůl.

2:1 – Bukarts pohybem holí ošálil Zajíčka a trefil horní roh.

2:2 – Hlava bekhendovou kličkou překonal Stezku.

2:2 – Lakatošovi utekl kotouč.

2:2 – Kudrna mířil do horního rohu, ale minul.

2:3 – Estephan se štěstím proměnil, i když mu kotouč Stezka téměř vypíchl.

3:3 – Mueller předvedl identický nájezd a znovu střelou na lapačku proměnil.

3:3 – Estephan nevystřelil přesně.

3:3 – Mueller mohl rozhodnout, ale trefil tyč.

3:3 – Zdráhal trefil Stezkovu vyrážečku.

3:3 – Bukartsovi Zajíček vypíchl kotouč.

3:3 – Hlava trefil jen Stezkův beton.

3:3 – Mueller tentokrát zvolil forhendovou kličku a nebyl úspěšný.

3:3 – Abdul trefil jen připraveného Stezku.

3:3 – Bukarts znovu zkusil Zajíčka rozhodit, ale ten ucpal mezeru mezi betony.

3:3 – Jaks zkusil střelu na lapačku, neúspěšně.

3:3 – Také Marosz trefil lapačku.

3:3 – Estephan mířil mezi betony, ale Stezka zasáhl.

3:3 – Krenželok na Zajíčka nevyzrál.

3:4 – Gut byl úspěšný s bekhendovou kličkou.

3:4 – Mueller zkusil opět střelu na vyrážečku, ale minul.

Karel Mlejnek (HC Verva Litvínov): Chtěl bych říct, že vstup do toho zápasu se nám nepovedl. První střídání a hned inkasovaný gól, více se k tomu nebudu vyjadřovat. I díky tomu byla velmi ovlivněná první třetina. Byli jsme všude pozdě, soupeř byl jednoznačně lepší. Nám ve druhé a třetí třetině pomohly k návratu do utkání dvě přesilové hry, takže za to jsme samozřejmě rádi. Toho, že jsme to dotáhli k samostatným nájezdům a ke dvěma bodům si ceníme.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Vstup do utkání jsme měli velmi dobrý, i celá první třetina byla z naší strany odehrána, dá se říci výborně. Měli jsme pohyb, měli jsme šance, tlačili jsme se do zakončení, dali jsme dvě branky. Do druhé třetiny jsme ale vstoupili hodně lehkovážně, začali jsme Litvínov pouštět do přečíslení a vrátili jsme Litvínov do hry. Využili dvě přesilovky, my jsme je neubránili. Rozhodly speciální týmy.

2:3 SN
(2:0, 0:1, 0:1 – 0:0 – 0:1)

Branky: 1. Krenželok (Lakatoš, Marosz), 20. Bukarts (Mikuš, Mueller) – 23. Jaks (Estephan, Hlava), 58. Abdul (Kudrna, Zile), rozhodující nájezd Gut. Rozhodčí: Šír, Obadal – Gebauer, Axman. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 196. Střely na branku: 43:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Gewiese, Raskob, J. Mikuš, Grman, Prčík, J. Stehlík, Koch – L. Krenžlok, Marosz, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Mueller – Kotala, Dej, M. Kalus – Lednický, Chlán, Fridrich

HC VERVA Litvínov: Zajíček – Zile, Zeman, Freibergs, Strejček, Demel, Jaks, Šalda – Kudrna, Sukeľ, Berka – Abdul, Estephan, Zdráhal – Danielčák, Gut, Hlava – Havelka, Fronk, Stehlík