Vítkovice zpátky v tréninku. Ve středu hostí Vary, v pátek Kladno

Koronavirová karanténa je u konce. A-tým Vítkovic se v pondělí sešel opět k pravidelnému tréninku a vše směřuje ke středečnímu utkání s Karlovými Vary, ve kterém se na domácím ledě Ostravané vrátí do extraligového dění.

Naposledy hráli hokejisté Vítkovic v neděli 16. ledna. Poté přišlo odložení zápasu v Českých Budějovicích na žádost jihočeského celku a souběžně s tím se příznaky virózy nebo nákazy covid-19 začaly šířit ostravskou kabinou. Mužstvo šlo na preventivní testy na covid-19, které byly pozitivní a potvrdily původní podezření. Tým tak musel do pětidenní karantény a kromě utkání na ledě Motoru (přeloženo na 8. 2) bylo nutné odložit i duel v Hradci Králové (nově 30. 1.) a také domácí střetnutí s Libercem (bude odehráno 10. 2. od 17:30 hodin).

V pondělí se Vítkovičtí vrátili znovu do tréninkového procesu. „Sešli jsme se po prakticky týdnu, ale kompletní. Chyběl nám akorát Gewiese, který ale má zranění nohy a víme, že to je delší. Musím přiznat, že to bylo, jako bychom začínali od znovu,“ zmínil po prvním tréninku po karanténě trenér Vítkovic Miloš Holaň.

Podle jeho názoru se téměř týdenní výpadek ze zápasového i tréninkového tempa bude pracně odbourávat. „Do těch dvou dnů před středečním zápasem musíme nacpat co nejvíce, takže jsme připravili zkrácené verze tréninků, abychom si zase osvojili systém, ale začali jsme skoro, jako bychom přišli po letní přípravě. Týden bez ledu je opravdu obrovský výpadek a věci jako technika hole, zpracování, přihrávky, odskakování puků. Vše se v jednom mísilo. Byli jsme na ledě delší dobu při tom prvním tréninku a v úterý nás čeká to samé. Ale zdůrazňuji, že se na to nemůžeme vymlouvat. Je to pro nás hrozné, ale soupeře to zajímat nebude, takže tu situaci musíme přijmout jaká je, musíme se s ní porvat a udělat všechno pro to, aby ve středu zůstaly body doma.“

Středeční zápas s Karlovými Vary se odehraje podle původního plánu beze změny. Vary jsou sice aktuálně až v zadní části tabulky, nicméně poslední výkony naznačují zlepšení, především skalp čtvrté Plzně dokázal kvalitní aktuální formu západočeského celku. „Musíme se na to připravit o to více. Vary jsou rozjeté, měly zápasový rytmus, my ho nemáme. My budeme do toho naskakovat, proto bychom měli hrát jednoduše. A taky mít trpělivost. Trpělivost očekávat od sebe, ale i třeba od fanoušků a dalších kolem našeho hokeje, abychom si uvědomili všichni naši situaci a s tou informací pracovali. Samozřejmě uděláme pro úspěch maximum, stoprocentně, ale není to příjemná situace a jsem přesvědčený, že mužstva, která už se z karantény vrátila před námi, mi to jen potvrdí,“ domnívá se vítkovický kouč.

Uspokojivým faktem ale jistě je, že nikdo z původně pozitivně testovaných hráčů nemusel svou karanténu prodloužit a ani po prodělání covidu nikdo nyní po návratu nehlásil komplikace. „Nepoznal jsem na hráčích nic. Samozřejmě uvidíme, po zátěži po dvou a více dnech, ale na prvním tréninku to nevypadalo po této stránce špatně a ani nikdo nic nehlásil. Viděl jsem i, že jsou hráči naopak natěšení. Je to logické. Všem to chybí, sezona je dobře rozjetá a my z toho nechceme vypadnout jen vinou tohoto problému.“

Aktuální koronavirová vlna se vítkovickou kabinou již prohnala. Trenér Holaň přemítá, zda by to mohla být směrem ke zbytku sezony výhoda. „Já doufám, že ano. Omicron je všude a dříve nebo později si tím projdou asi všechna mužstva. Vše se to u nás už takto sešlo. Bylo to vidět na hráčích už v zápase s Litvínovem. Ten zápas jsme odehráli se špatným výsledkem, ale faktem je, že minimálně polovina hráčů už byla, jak se říká, nakřáplá. Není to omluva, ale zase je to informace, se kterou se musí pracovat, je to faktor, který třeba v tom zápase rozhodl, protože nám v závěru chyběla šťáva. Ale je to možná dobře, že už jsme to teď chytli, než někdy později směrem k play off. Takže ano, prošli jsme si to, je to za námi. Je to nová situace, nikdo s tím nepracoval. Ti, co si tím prošli před námi a ty zápasy již odehráli, tak vědí, o čem mluvím.“

Kromě covidových problémů řešili Vítkovičtí v minulých dnech zranění. Jak sám kouč Holaň prozradil, je mužstvo aktuálně v kompletním složení s výjimkou obránce Petra Gewieseho. „Není to věc ze dne na den. Má zranění nohy, navíc je momentálně ve fázi, kdy tu nohu nesmí vůbec zatěžovat, takže se nemůže zapojit ani do suché přípravy. Takže v jeho případě bude ten proces určitě delší.“

Vzhledem k vynucené pauze se logicky nejbližší program Vítkovic dost nahustí. Každopádně nejbližší zápasy se hrají podle původního plánu, tedy domácí dvojzápas – ve středu s Vary, v pátek s Kladnem. „Já čistě jako trenér bych si představil, že kdyby se hrálo až v pátek, tak by to bylo super. Tréninky by se naskládaly jinak, času by bylo více, vložil bych tam i nějaké dvoufázové tréninky, aby se těla hráčů nastartovala, vzpamatovala se z toho volna. Ne každý hráč to prodělal bez příznaků, takže i to je potřeba brát v potaz. Jenže realita je jiná, proto jsme museli k tomu přistoupit jinak. Zaměřili jsme se více na činnosti v pětkách, aby se organizmus rozdýchal a i po tréninku klademe ještě větší důraz na regeneraci, protažení, aby hráči začali dobře fungovat a především se v hlavě přetransformovali zpět na pracovní proces, na zápasy, na to, že se opět hraje.“

Program zbytku základní části Tipsport Extraligy