HC VÍTKOVICE RIDERA51017Výhra
HC Energie Karlovy Vary05106Prohra

26.1.2022 17:30 A tým 2021-2022 48

VIT – KVA 7:6 PP: Divoké utkání se šťastným koncem rozhodl Flick

Vítkovice se po karanténě uvedly třetinou z říše snů. Karlovarským brankářům vstřelili pět branek a zdálo se, že zápas je rozhodnut. Karlovarští, ale nedali svou kůži lacino, zlepšily svou hru a díky slepeným gólům, z nichž některé byly z kategorie šťastných, snížili na rozdíl jediné branky. Vyrovnání přišlo osm minut před závěrečnou sirénou a o vítězi se tak muselo rozhodnout v prodloužení. V něm udeřil Rob Flick, který střelou nad vyrážečku nedal v samostatném úniku Novotnému šanci.

Vítkovičtí se vrátili do extraligových bojů po 10 dnech poté, co museli absolvovat karanténu kvůli pozitivním testům na covid-19 v týmu. Během vynuceného volna se jim alespoň vyprázdnila marodka, na které zůstal jen dlouhodobě zraněný obránce Petr Gewiese. Před zápasem s Karlovými Vary trenér Holaň varoval před rozjetým a ve výborné formě i náladě hrajícím soupeřem, ale současně také zmínil, že jeho tým udělá vše, co je v jeho silách, aby body z ostravského ledu zůstaly v ostravských rukou.

Hned v úvodní minutě dnešního zápasu se domácí provinili špatným střídáním a darovali tak Západočechům přesilovou hru. V té sice karlovarští úspěšně kombinovali v útočném pásmu, ale k přímému ohrožení Stezky se nedostali. Nebezpečně vypadala až Osmíkova střela z mezikruží, kterou vítkovický brankář pokryl. Do útoku se tak mohli vydat i vítkovičtí. V dobré příležitosti se ocitl Marosz, který místo střely zvolil kličku, ale nedokázal zasunout kotouč mezi tyčku a beton Habala. Puk ale zůstal ležet vedle pravé tyče karlovarské branky, kde si jej jako první všiml Tobias Lindberg a poslal tak Vítkovice do vedení – 1:0. O minutu později mohlo být vedení Vítkovic ještě vyšší, ale Flickovu střelu zastavila tyč a druhý pokus důrazného útočníka zlikvidoval Habal. Vítkovice to však nemuselo mrzet příliš dlouho, protože hned z následujícího útoku totiž znovu udeřily. Střelu Deje Habal ještě zvládl vyrazit, ale u odraženého puku byl na pravém kruhu jako první Alexej Solovjev a ruský obránce přidal sedmou branku ve vítkovickém dresu – 2:0. Habala v brance Karlových Varů vystřídal Novotný, kterého domácí ihned zasypali nebezpečnými střelami, ty ale zprvu nebyly úspěšné. Netrvalo to však dlouho a vítkovičtí útočníci našli recept také na náhradního brankáře Karlových Varů. Po spolupráci Hrušky s Krenželokem bylo v OSTRAVAR ARÉNĚ ještě veseleji, protože centr první vítkovické formace zužitkoval Krenželokovu narážečku a prostřelil Novotného mezi betony – 3:0. Po souběžném vyloučení Kocha s Beránkem se pokračovalo ve čtyřech a Karlovy Vary zvýšily svou aktivitu. Flekovi se ale nepodařilo projít přes připraveného Poláka. Do zakončení se dostali také domácí, ale tvrdá Lakatošova střela se zastavila na připravených betonech Novotného. Do skvělé šance se z čista jasna dostal Flick, ale jeho střelu obětavě zblokoval jeden z obránců. Kotouč se po chvíli dostal na modrou čáru ke Kochovi a dělovku slovenského zadáka přesně tečoval Bondra – 4:0. Vítkovice stále neměly dost a před karlovarskou branku se pokoušel natlačit Fridrich, jeho střela ale mířila nad branku. Po střele Lakatoše sice Novotnému vypadl kotouč, ale před dotírajícími útočníky Vítkovic Novotný včas kotouč přikryl. Do přečíslení tří na jednoho se dostala Vítkovická třetí formace. Zakončení na sebe vzal Marek Kalus, ale Novotného neprostřelil. Tlak si vytvořila i čtvrtá formace Vítkovic a Fridrich si dobrým pohybem u mantinelu vynutil faul. Přesilovou hru využil už po třinácti vteřinách Jan Hruška, když precizně nastavil svou hůl do střílené Lakatošovy přihrávky – 5:0.

Úvod druhé třetiny nepřinesl líbivý hokej, ale Vítkovice se nemusely hnát kupředu za každou cenu. Slabší chvilku si na začátku třetí minuty vybral Aleš Stezka, když neudržel Kohoutovo nahození z ostrého úhlu. Kotouč vítkovickému brankáři vypadl do brankoviště, kde v pádu úspěšně dorážel Parkkonen – 5:1. O minutu později to mohlo pro karlovarské vypadat ještě lépe, ale Redlich z předbrankového prostoru nezamířil přesně. Z protiútoku dokázali udeřit vítkovičtí individuální akcí Lukáše Krenželoka, který si najel z rohu před branku jako tank, a v předbrankovém prostoru se nejlepší vítkovický střelec většinou nemýlí – 6:1. Sedmá branka byla blízko, když si Koch z nenápadné akce nabruslil až za branku Karlových Varů, odkud zadovkou hledal spoluhráče v mezikruží, ale střelecký pokus jednoho z útočníků byl zablokován. Karlovarští se i přes velký brankový rozdíl nevzdávali, zlepšili pohyb, využívali blízké střídačky a postupně převzali otěže zápasu. Mikúš za brankou přetlačil v souboji Solovjeva a přesnou přihrávkou vyzval ke střele Hladoníka, mladý karlovarský útočník zvládl z bezprostřední blízkosti prostřelit Stezku – 6:2. Karlovy Vary pokračovaly ve zlepšené hře. Flekovu přihrávku na Rachůnka, který byl připraven u levé tyče naštěstí Stezka dokázal hokejkou srazit mimo dosah zkušeného karlovarského útočníka. Další akce karlovarských už ale přinesla další snížení. Kohout překvapil zpětnou přihrávkou zpoza branky vítkovickou obranu a najíždějící Koblasa nadvakrát překonal Stezku – 6:3. Karlovarským po třetí brance narostla křídla a Stezka měl v následujících minutách plné ruce práce. Nejprve musel zasahovat proti střele Vondráčka a následně již bez hokejky vyrážel kotouč nad sebe a nebýt obětavého Kaluse, mohlo to s vítkovickými vypadat ještě hůře. To se stalo až o malou chvíli později, kdy Stezkovi chybělo potřebné štěstí a střela Tomáše Rachůnka se mu překulila přes hranu lapačky a kotouč zapadl až za brankovou čáru – 6:4. Karlovarští vycítili, že utkání ještě není ztraceno. V dobré šanci se zjevil v mezikruží Parkkonen, ale tentokrát Stezku nepřekonal, následně Vary špatně střídaly a Vítkovice se tak mohly vrátit v přesilové hře do větší pohody. Střely Lakatoše nebo Stehlíka ale svůj cíl nenašly. Karlovarští oslabení ustáli a opět se začali soustředit na útočení. Pulpán zpoza brankové čáry zkusil zaskočit Aleše Stezku a to se mu povedlo dokonale. Vítkovický brankář si s nahozením neporadil a hokejkou si jej srazil za vlastní záda – 6:5. V závěru druhé periody se vítkovičtí dopustili na útočné modré čáře chybné přihrávky, tu ale Rachůnek nevyužil a jeho bekhendové zakončení si Stezka pohlídal.

Vítkovice musely do třetí třetiny nastoupit s větším odhodláním. To ukázal i Bernovský, který si stahovačkou potáhl kotouč do mezikruží, ale jeho střela se otřela o Novotného betony. Hned v dalším střídání čtvrté formace to byl opět Bernovský, který vystihl přihrávku soupeře, ale dvacetiletý útočník ani tentokrát vedení Vítkovic nenavýšil. O chvilku později chyboval Novotný v rozehrávce, ale vítkovičtí jej nedokázali potrestat, byť karlovarského brankáře ostřelovali ze všech pozic. Příležitost srovnat měl po Rachůnkově křížné přihrávce Vondráček, ale Stezka proti nejlepšímu střelci Energie vytáhl úspěšný zákrok. Plné ruce práce měl po Fridrichově střele i Filip Novotný, v krkolomné pozici ale kotouč udržel ve své výstroji. Vítkovičtí v polovině třetí třetiny ztratili kotouč za vlastní brankou, čehož využil Mikyska, který vyvezl kotouč před branku a bekhendem poslal kotouč nad Stezkovu lapačku – 6:6. Po Koblasově střele dorážel Kohout, ale Stezka držel remízový stav. Pět minut před koncem třetí třetiny zůstal po nešťastném souboji s Havlínem ležet v rohu kluziště Dej a vítkovický útočník následně musel zamířit na ošetřovnu. Tvrdý pokus Roba Flicka se nevešel mezi tři tyče. Třetí třetina tak o vítězi zápasu nerozhodla.

Prodloužení začalo v opatrném tempu. Bylo vidět, že po divokém průběhu dnešního zápasu nikdo nechtěl udělat chybu, která by rozhodla o vítězi utkání. Ve druhé minutě se při zákroku ocitl Stezka v ne zrovna hokejové pozici, čehož karlovarští nevyužili. Naopak do brejku se dostal Rob Flick, který tváří v tvář chladnokrevně prostřelil Novotného a rozhodl o tom, že bonusový bod zůstává ve Vítkovicích – 7:6.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): My jsme věděli, že nás tady bude čekat velmi těžké utkání, ale že si ho uděláme až tak těžké, to by mě ve snu nenapadlo. Naší špatnou první třetinou jsme dali domácím luxusní náskok o pět gólů. V první třetině byl výkon z naší strany velmi špatný. Největší pozitivum je, že jsme se do toho zápasu dokázali vrátit, věřili jsme tomu, že ten zápas dokážeme zlomit, jsme rádi alespoň za ten jeden bod, protože po první třetině jsme měli strach, abychom tady neschytali nějaký výrazný rozdíl.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já jsem po té pauze čekal, jak to bude vypadat. Ze začátku jsme udělali spoustu chyb, hned v první minutě chyba ve střídání. Nedýchalo se nám dobře, překlenuli jsme to, měli jsme luxusní náskok 5:0, ale hra nebyla podle představ. Nebylo to tak, že bychom soupeře přehráli, dávali si to do prázdné brány. Jsme za to rádi, ale věděli jsme, že máme mezery v obraně, které se totálně projevily ve druhé třetině, kde jsme si to utkání skoro prohráli. Jsme rádi za druhý bod, mohlo to pro nás dopadnout ještě hůř. Musí to být pro nás ponaučení, protože tak zkušené mužstvo by si takový výsledek mělo pohlídat. Musíme s tím pracovat, druhý bod určitě bereme, i když jsme měli získat tři.

7:6 PP
(5:0, 1:5, 0:1 – 1:0)

Branky: 5. Lindberg (Marosz, Bukarts), 6. Solovjev (Dej, Fridrich), 9. Hruška (Krenželok), 14. Bondra (Koch, Kalus), 20. Hruška (Lakatoš, Krenželok), 24. Krenželok (Lakatoš), 62. Flick – 23. Parkkonen (Kohout), 26. Hladoník (Mikúš), 30. Koblasa (Kohout, Havlín), 31. Rachůnek (Flek), 37. Pulpán, 53. Mikyska. Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Frodl, Malý. Vyloučení: 2:3.
Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 34:36.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvins, J. Stehlík, Koch, L, Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Marosz, Lindberg, Bukarts – R. Bondra, Flick, M. Kalus – Dej, Chlán, Fridrich – Bernovský

HC Energie Karlovy Vary: Habal (6. Novotný) – Plutnar, M. Rohan, Mikyska, Parkkonen, Havlín, Pulpán, Weinhold – Flek, Černoch, Rachůnek – Vondráček, Mikúš, Hladoník – Kohout, Kulich, Koblasa – Beránek, Osmík, Redlich