HC VÍTKOVICE RIDERA1214Výhra
HC DYNAMO PARDUBICE0011Prohra

6.2.2022 16:00 A tým 2021-2022 50

VIT – PCE 4:1: Vítkovice zkrotily silné Dynamo

Na dva nezdary daly zapomenout výhrou nad třetím celkem tabulky! Vítkovice se vrátily do domácího prostředí vítězstvím, Pardubice skolily i díky dvěma využitým přesilovkám, ale především zlepšeným výkonem ve všech herních aspektech.

Proti třetímu týmu se nově šesté Vítkovice chtěly chytnout. Dvě prohry v řadě jim v podstatě ani nedávaly jinou šanci. Ovšem nadále museli vítkovičtí trenéři už před zápasem docela kombinovat sestavu. Kromě zraněných útočníků Deje a Bukartse a obránce Gewieseho nově nemohli nasadit ani forvarda Lindberga, kterého zastavil disciplinární trest ze zápasu se Zlínem. Do modro-bílého dresu byl po čase opět povolán Kanaďan Bitten z Poruby a svou extraligovou premiéru měl připravenou ruský zadák Ruslan Pedan.

První šanci utkání měl na holi pardubický Hecl, který střílel z mezikruží. Kloučkovu branku poprvé ohrozil Stehlík po Bondrově přihrávce zpoza branky, obránce domácích ale při střele zlomil hůl. O chvíli později Klouček neudržel puk po Solovjovově střele od modré čáry, na brankovišti číhající Fridrich se ale k dorážce nedostal díky včasné reakci Košťálka. Další dobrou reakci musel Klouček předvést proti Krenželokově střele z bezprostřední blízkosti. Na druhé straně měl velkou šanci Matej Paulovič, ale také domácí gólman byl připraven. Po Robertsonově nahození od modré čáry bylo před Stezkou živo, Solovjov ale případné dorážky nedovolil a odklidil puk do bezpečí. V šesté minutě byl vidět nový muž v domácí sestavě Ruslan Pedan. Ten nejprve zblokoval střelecky pokus hostů a následně se na něm dopustil faulu Cienciala. Vítkovická přesilová hra ale trvala jen zhruba minutu, protože po Hruškově faulu se pokračovalo ve čtyřech. Velkou šanci měli hosté po návratu vyloučeného Ciencialy, který před brankou hledal Musila, ten byl tísněn Kochem a mířil tak mimo. Drahocenné vteřiny v útočném pásmu sbíral Fridrich, po jehož aktivitě u mantinelu se k zajímavé střele dostal Pedan, ruský obránce ale mířil pouze doprostřed branky, kde byl připravený Klouček. Obrovskou šanci měl Paulovič, který na vrcholu brankoviště dvakrát dorážel Kousalovo nahození od modré čáry, Stezku se mu ale překonat nepodařilo. Do vedení šli jako první domácí. Krenželok po objetí branky hledal najíždějícího Kaluse, ale jeho přihrávka nebyla přesná. Nicméně puk se dostal až na modrou čáru, kde byl připraven Solovjov. Ten přesnou přihrávkou našel nehlídaného Jana Hrušku, který měl spoustu času, aby seřídil mířidla a překonal ležícího Kloučka – 1:0. Po Košťálkově faulu měli k dispozici domácí další přesilovou hru. Tu začali vítkovičtí tvrdými střelami Solovjova s Maroszem, proti kterým dobře zasáhl Klouček, dělovka Lakatoše z pravého kruhu mířila mimo tři tyče.

V úvodní minutě druhé třetiny Pardubice ukázaly svou sílu po vyhraném buly, kdy ve skluzu pálil Kousal, ten následně podrazil Stezku a společně pak posunuli branku, Paulovič tak v nadějné pozici pálit nemohl. Pardubičtí těžili z výhody bližší střídačky a místy mačkali domácí v pásmu a ti tak nemohli vystřídat. Byly z toho ale spíše dalekonosné střely, se kterými si domácí obrana v čele se Stezkou poradila. K vidění byla také krátká boxerská vložka mezi Lakatošem a Robertsonem, kdy oba aktéři byli oceněni pětiminutovým trestem. Těsně po následném vhazování fauloval Cienciala a Vítkovice tak hrály přesilovou hru. Pedan, který dostal prostor ve druhé přesilovkové formaci nahazoval puk na branku, ale puk prolétl těsně kolem pravé tyče, následně pálil také Bitten, ale jeho střela se zastavila na boční síti. Solovjovovu tvrdou střelu Klouček chytil i přesto, že přes clonícího Krenželoka neviděl. Vítkovičtí dále kombinovali v útočném pásmu a po tvrdé střele Bondry, který v přesilové hře nahradil pykajícího Lakatoše, se kotouč odrazil k Maroszovi, který trefil odkrytou branku – 2:0. Pardubice mohly rychle snížit, když z ničeho nic přečíslili domácí obranu, ale Stezka proti Kousalově střele včas vykopl svůj levý beton. Dynamo zvýšilo důraz a přidalo na tempu, jeho snahy ale utnula vlastní chyba při střídání, kdy bylo hráčů na ledě více, než povolují pravidla. Domácí začali přesilovou hru tak jako obvykle, a to tvrdou střelou Solovjova, který napoprvé ještě vyprášil Kloučkovu výstroj, ale druhá dělovka ruského kanonýra již skončila za Kloučkem, Vítkovice tak využily druhou přesilovou hru v utkání – 3:0. Obratem zkusil Musil nachytat Stezku po objetí branky u bližší tyče, ale brankář Vítkovic byl na tuto střelu připraven. Vítkovičtí hráli i nadále obětavě a Pardubice tak musely doslova dobývat domácí tvrz. Navíc byli to opět domácí, kteří se dostali do dobré příležitosti, po Hruškově zadovce to ale měl Bitten na brankovišti proti přesile pardubických hráčů hodně těžké a k ideální střele se nedostal. Na druhé straně se Pauloviči povedlo rozvlnit síť branky, ale naštěstí pro domácí jen tu boční. Vítkovice si v závěru třetiny nekomplikovaly situaci a dělaly vše pro to, aby se do šaten šlo za stávajícího stavu a to se jim také povedlo.

Po dobrém napadání druhé formace se před Kloučkem zjevil osamocený Rob Flick, ten pohotově střílel, ale Kloučka nepřekonal. Téměř jistý gól Pardubic měl na holi Košťálek, který již mířil do poloprázdné branky domácích, Stezka ale nakonec stihl vyšvihnout svůj levý beton a ukradnout tak Košťálkovi téměř jistou branku. Stezka následně předvedl další těžký zákrok proti střele Vály od modré čáry. Pardubičtí byli i nadále aktivnějším týmem, ale ani Anděl Stezku nepřekonal. Do šance se po dlouhé době probil Hruška, jeho střela ale byla zblokována Košťálkem a i jeho následný bekhendový pokus zpoza branky zablokoval svou hokejkou pardubický obránce. Pardubice dále tlačily a jejich snaha se nakonec vyplatila. Mikúš nabil na modré čáře Zdráhalovi, jehož dělovka se zastavila až v síti za Stezkou – 3:1. Pardubice i nadále přehrávaly domácí a ohrožovaly Stezkovu branku, to se nelíbilo trenérskému týmu, který necelých devět minut před třetí sirénou sáhl k oddechovému času. Ten vítkovické borce evidentně nakopl, protože druhá formace byla blízko k navýšení vedení. Vítkovičtí dlouho zůstávali mimo trestnou lavici, to se ale změnilo šest minut před koncem, když Lednický tvrdě atakoval svého soupeře. Byť se zdálo, že šlo o čistý hit, rozhodčí celou situaci vyhodnotil jako faul kolenem. Stezka se tak v následné přesilovce Pardubice opět ocitl pod palbou, ale gólovou radost Pardubicím nedovolil. Pardubice byly sice ve třetí třetině lepším týmem, ale domácí nedali svému soupeři metr ledu zdarma, za to byli také domácím publikem odměněni potleskem. Dvě a půl minuty před koncem zůstal Klouček na střídačce a Pardubice zkusily hru v šesti. Od modré čáry opět tvrdě pálil Zdráhal, ale tentokrát si Stezka kotouč i přes clonící hráče našel. I když se vítkovičtí nedostávali k ohrožení prázdné pardubické branky, čas utíkal pro pardubické neúprosně. Nakonec se po laxním zpracování Ciencialy k puku přece jen dostal napadající Jan Hruška a neomylně poslal kotouč do prázdné branky – 4:1.

David Havíř (HC Dynamo Pardubice): Vyrovnané utkání. Náš problém byl v koncovce. Nedařilo se nám zakončení, Vítkovice si ve druhé třetině pomohly v přesilových hrách. Stav 3:0 do poslední třetiny, myslím si, že kluci do toho dali všechno, ale to snížení přišlo pozdě. Jak říkám, dneska byl problém v zakončení.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já jsem dneska spokojený, protože po tom zápasu ve Zlíně, jsme do toho dneska vstoupili s pokorou a respektem, protože Pardubice jsou nesmírně silné mužstvo hlavně do útoku, ale my jsme hráli poctivou, zodpovědnou obranu. Šli jsme do vedení, což bylo pro naši psychiku důležité. Ve druhé třetině jsme si pomohli góly z přesilovek, které se nám poslední dva nebo tři zápasy nedařily. Tam asi nastal ten zlom v tom utkání, nicméně bylo to vyrovnané až do konce. Šli jsme do vedení 3:0, ponaučený z toho domácího zápasu s Litvínovem jsem sáhl k oddechovému času, abychom se z toho prvního gólu, který daly Pardubice, nesesypali a šli jsme si stejnou urputnou hrou do obrany, která nás zdobila předchozí zápasy až k tomu vítěznému konci. Jsem rád, když to odlehčím, že starý dobrý Stezka nastoupil a v zápase nám pomohl. Hráčům děkuji, ale práce pokračuje dál.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice
4:1
(1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 13. Hruška (Solovjov, Krenželok), 27. Marosz (Bondra, Solovjov), 32. Solovjov (Marosz), 60. Hruška – 51. J. Zdráhal (Mikuš, Shvyrev). Rozhodčí: Šír, Hejduk – Špůr, Rampír. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0, navíc Lakatoš (Vítkovice) na 5 minut a Robertson (Pardubice) na 5 minut. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 20:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjov, R. Polák, Pedan, Plášil, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Bitten, Flick, M. Kalus – Bernovský, Marosz, R. Bondra – Lednický, Chlán, Fridrich

HC Dynamo Pardubice: Klouček – Zdráhal, Mikúš, Košťálek, Robertson, Sergienko, Vála, Petgrave – Cienciala, Poulíček, Hecl – Paulovič, Musil, Kousal – Rohlík, Anděl, Koffer – Herčík, Roman, Shvyrev