VIT – MHK 2:3 PP: Vítkovice se vrátily do zápasu, Hradec trestal v prodloužení

Vítkovice v emotivní repríze jarního semifinále bojovali s královehradeckým Mountfieldem srdnatě. Hosté po obratu ve druhé třetině nebyli daleko od všech tří bodů, ale Ostravané se dokázali vrátit do utkání a vydolovat z něj bod. Premiérově se v naší nejvyšší soutěži trefili Jonáš Peterek a Tomáš Doležal. Modro-bílí chtěli a mohli mít více, ale chybu v prodloužení potrestal Šťastný a úřadující vicemistr si z Ostravy odvezl i extrabod navíc.

Poprvé od jarního semifinále, nabitého emocemi, se do Ostravy vrátil královehradecký Mountfield. Vzpomínky na dubnový boj o finále a následnou pachuť po dosud nedořešené dopingové kauze však musely stranou. V tomto duelu šlo o tři extraligové body, které Vítkovice nutně potřebovaly a i Hradec po předešlých několika klopýtnutích by s otevřenou náručí přivítal. Modro-bílí chtěli v zápase s Východočechy potvrdit vzrůstající tendenci jejich výkonů, poprvé za ně nastoupil útočník Tomáš Vondráček, zapůjčený do konce ledna z Pardubic. Znovu byl v sestavě rovněž přerovský Tomáš Doležal.

Před úvodním buly aréna i hráči uctili symbolickou minutou ticha památku někdejšího klubového lékaře Vítkovic Jindřicha Prokopa mladšího, který v neděli 3. prosince zemřel ve věku 68 let.

Duel rozehrál aktivněji Hradec, který se velmi rychle usadil v útočném pásmu. Z převahy však toho vytěžil pramálo, prakticky žádná šance neohrozila brankáře Machovského v domácí bráně. Až ve 4. minutě se exhradecký gólman musel proti svému někdejšímu klubu vytáhnout. Paradoxně akci rozjely Vítkovice, ale přečíslení tří proti dvěma skončilo brejkem hostů a Machovský se dokázal včas přesunout k tyči proti pokusu Jergla a krátce na to zneškodnil i střelu Pavelky zpoza kruhů. Vítkovičtí se do útoku a do soustavnějšího tlaku dostali až v 8. minutě, ale brankář Lukáš neměl mnoho práce. Přesně v čase 10:00 fauloval Okuliary domácího hráče a pro krvavý šrám v obličeji putoval za vysokou hru na rovné 4 minuty na trestnou lavici. Přesilovka se modro-bílým dlouho příliš nedařila. Hosté uměli rychle přistupovat k hráčům soupeře a zneškodňovat zakončení i kombinační hru. Dlouhá výhoda se chýlila ke konci, ale pak to na sebe vzali vítkovičtí mladíci. Marcel Barinka prokličkoval až před bránu, ale nezakončil, posunul za sebe na Jonáše Peterka a ten pohotovou střelou otevřel zápas a také se poprvé v kariéře prosadil ve vítkovickém dresu i v české nejvyšší soutěži – 1:0. Gól odšpuntoval ofenzivní hru. Byl to znovu Okuliar, kdo v 8. minutě zaznamenal velice nebezpečný brejk, zakončil, po něm dorážel i Pavelka, ale Machovský byl připraven na svém místě. Ostravané mohli v závěru první periody jít do dvoubrankového vedení, v přečíslení dvou proti jednomu se před Lukášem objevili Zdráhal s Fridrichem, prvně jmenovaný nahrál Fridrichovi, který ale přestřelil.

Vítkovičtí vlétli dravě do druhé třetiny, ale bohužel je rychle zbrzdila vlastní chyba při střídání a následné oslabení. Hradec přesilovou hru sehrál aktivně, Machovský byl v permanenci, odolával, ale neodolal do konce. Početní výhodu ve 24. minutě zužitkoval Giorgio Estephan, kterého po naznačené střele našel volného u druhé tyče přesnou křížnou přihrávkou Pláněk – 1:1. Skóre i hra se vyrovnaly, šance byly na obou stranách, na Grmanův pokus z modré odpověděl Miškář pohotově z mezikruží. Domácí se mohli vrátit do vedení ve 28. minutě v další přesilovce, Krieger si důrazně počínal u tyče, ale ani nadvakrát Lukáše nepřekonal. I Hradec měl velké šance v následné výhodě, ale ani on je nevyužil, přitom Freibergsovo zakončení situace tří proti jednomu bylo opravdu hodně nebezpečné. Matěj Machovský vytahoval jeden klíčový zákrok za druhým. Bohužel i mistr tesař se někdy utne. Závěr druhé třetiny dost rozdmýchaly emoce. Vhazování v obranném pásmu Vítkovic Hradec vyhrál a Estephan rychlou střelou zpoza kruhu zavěsil puk pod víko vítkovické klece – 1:2. Hradec byl ve vedení a dost zkalil pozdviženou náladu v ostravském paláci po choreu domácího kotle, které si rýplo do soupeře transparentem odkazujícím na problémy brankáře Bartošáka i dosud nevyřešenou dopingovou kauzu z jarního semifinále.

Hradec díky vedení dokázal téměř polovinu poslední části celkem slušně kontrolovat. Ostravané se snažili překonávat soupeřův blok, ale nedařilo se, Východočeši se nikam nehnali, ale sbírali čas. Jeho postupem však Vítkovičtí i díky trpělivosti získávali stále více a až od 50. minuty převzali zcela herní aktivitu. Spouštěčem snad byla šance Vondráčka a následná šarvátka v brankovišti hostů. Obrovskou šanci měl záhy na to Dej, ale odkrytý prostor v bráně při jeho střele Lukáš stihl zavřít. Tempo domácích se stupňovalo a Mountfield byl v těžké defenzivě. V 56. minutě se konečně modro-bílí mohli radovat podruhé. Kovář napálil kotouč od modré na bránu a teč Tomáše Doležala znamenala nejen jeho první branku v Tipsport Extralize, ale také vyrovnání utkání – 2:2. V samotném závěru třetí třetiny sahali Vítkovičtí dokonce po všech bodech, ale přečíslení dva na jednoho jim nevyšlo, a tak se oba celky po 60 minutách rozešly smírně.

I v prodloužení byli domácí aktivnější, ale nezužitkovali svůj tlak, ani pokus Lakatoše. Chyba v pásmu je pak stála zápas, Hradečtí v 63. minutě vyrazili na zteč a David Šťastný ukončil zápas extra bodem na konto Hradce – 2:3.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme se připravovali na soupeře, myslím, že velice důkladně. Víme, jakou hrou se prezentují. Bohužel na začátku první třetiny jsme nebyli schopní zareagovat. Soupeř byl lepší, měl lepší pohyb, my byli pomalí. Postupem času se to vyrovnalo. I díky přesilovce jsme vyhráli první třetinu 1:0. Ve druhé třetině jsme měli výpadek, hráli jsme špatně, prohráli jsme ji 0:2, báli jsme se hrát, dělali jsme špatná střídání, špatná rozhodnutí. Ve třetí třetině jsme dokázali zareagovat, vyrovnali jsme a myslím, že jsme měli šanci získat vítězství na naši stranu, ale bohužel jsme nebyli tak důslední. V prodloužení to takhle ztratit, o to více to mrzí, protože víme, v jaké situaci jsme, body potřebujeme a máme jen jeden.

Peter Frühauf (Mountfield HK): Samozřejmě jsme rádi, že máme ten bod navíc, ale musíme poděkovat především našemu gólmanovi, který nás podržel v mnoha situacích. Poděkování si zaslouží také hráči, až na ten výpadek ve třetí třetině, nějakých deset minut. Jinak jsme zápas odmakali. Těch deset minut je taková výstraha, že se nám to nemůže stávat. Zbytečně jsme se vraceli s pukem do našeho pásma a bylo jasné, že soupeř na nás zatlačí. Bodu navíc si velmi vážime.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK
2:3 PP
(1:0, 0:2, 1:0 – 0:1)

Branky: 14. Peterek (Barinka, P. Zdráhal), 56. T. Doležal (L. Kovář, P. Zdráhal) – 24. Estephan (Pláněk, Kalina), 39. Estephan (Freibergs, Lalancette), 63. D. Šťastný (Pavelka, Lalancette). Rozhodčí: Kika, Cabák – Axman, Blažek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 3597. Střely na branku: 39:45.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, Jeřábek – M. Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, P. Zdráhal – Bukarts, Krieger, Vondráček – T. Doležal, Přibyl, Peterek

Mountfield HK: Lukáš – Jank, Oullet-Blain, Kalina, Pláněk, Pavelka, Freibergs, Marcel – D. Šťastný, Miškář, Estephan – Okuliar, Tamáši, Jergl – Perret, Lalancette, Jasper – Zachar, Pilař, Chalupa