VIT – KOM 4:1: Vítkovice dominantním výkonem srazily Kometu

Vítkovice doma přivítaly soupeře z horní poloviny tabulky, proto se nečekalo, že by se měla výhra rodit lehce. Přesto vítkovičtí na svého soupeře vlétli a do vedení mohli jít hned v úvodní minutě, kdy měl velkou šanci Fridrich. Ten byl úspěšný až později v první třetině a jeho branka se nakonec ukázala být vítěznou. Vítkovice před více než sedmi tisíci fanoušky dominovaly a prodloužily domácí bodovou sérii.

Další ostře sledovaný a velmi očekávaný zápas na ostravském ledě. Vítkovice v pátek večer přivítaly brněnskou Kometu, tým na děleném 4. místě. Souboj s podtitulem derby na sebe strhával pozornost nejen kvůli výborné bilanci domácích, ale také kvůli tomu, že Peter Mueller coby lídr severomoravského celku se poprvé na své nové domácí půdě postavil proti svému někdejšímu jihomoravskému klubu. Jinak v tradiční sportovní úrovni, trenéři Vítkovic museli na poslední chvíli pozměnit sestavu, po dopoledním rozbruslení z ní pro nečekaně pro zranění vypadl Tobias Lindberg. Že je o zápas Vítkovic s Brnem velký zájem dosvědčil i fakt, že duel přenášel přímým přenosem kanál O2TV Sport.

Dvě velké šance si vítkovičtí vypracovali hned v úvodní minutě, když Lakatoš dvakrát přihrával zpoza branky Fridrichovi. Ten poprvé nezamířil přesně a minul levou tyč Čiliakovy branky a s jeho druhou střelou si poradil brněnský brankář. A téměř jako přes kopírák vypadala akce čtvrté formace. Bernovský zpoza branky našel přesnou přihrávkou Krenželoka, který byl před Čiliakem zcela osamocen, a tak měl dostatek času na to, aby kličkou vykoupal Čiliaka a poslal vítkovické do vedení – 1:0. Radost Vítkovic ale netrvala příliš dlouho. Druhá formace přišla ve středním pásmu o kotouč a návrat do obranného pásma nebyl tak rychlý, jak by si situace zasluhovala. Brno přečíslilo obranu domácích a Strömberg prostřelil Stezku – 1:1. Jako první si přesilovou hru zahráli hosté. Lakatoš u mantinelu lehce popostrčil do zad Holíka, který souboj neustál a poroučel se na led. A protože Lakatoš držel hokejku v obou rukou, byl vyloučen na dvě minuty za krosček. Kometě se ale v přesilové hře nevedlo podle představ. Nepřesně střílel z levého kruhu Luboš Horký, což byla také jediná střela brněnských v početní výhodě. Větší šanci měl až Holík, který v rovnovážném počtu hráčů na ledě pálil z mezikruží, Stezka byl ale ve střehu a jeho střelu vyrazil. Přesilovou hru si brzo vyzkoušeli také domácí poté, co Holland u mantinelu nedovoleně srazil k ledu Fridricha. Lakatoš, Mueller i Mikuš ostřelovali Čiliaka ze všech pozic, ale brankář Komety si s jejich pokusy poradil. Vítkovice si navíc musely dát pozor na únik brněnských, kteří na modré čáře zachytili kotouč. Raskob s Fridrichem si ale s touto situací bravurně poradili a po rychlém přechodu do útočné třetiny Bukarts dělovkou sestřelil Čiliakovi masku z hlavy. Ve dvanácté minutě se po zakázaném uvolnění vhazovalo po Čiliakově levici. Vítkovickým se podařilo po buly usadit v pásmu, Lakatoš byl za brankou držen Ďalogou, ale i s brněnským obráncem na zádech dokázal obkroužit branku a prudkou střílenou přihrávkou nastřelil připravenou hůl Petra Fridricha, který ukázkově bojoval na hranici brankoviště – 2:1. Vítkovice měly šanci navýšit vedení, když Čiliak vyrazil Mikušovu střelu od modré čáry přesně na hůl Kaluse, ten ale nezamířil přesně. Rychlý přechod pásma ukázala také Kometa, ale Šalého přihrávka na Kollára byla rychlejší než slovenský útočník a hra se tak mohla opět obrátit na druhou stranu. Muellerovu střelu Čiliak neudržel, ale americký útočník se k dorážce neprobojoval i proto, že byl zasažen bránícím hráčem vysokou holí. Rozhodčí tento faul přehlédli a pokračovalo se tak v plném počtu na obou stranách. Zanedlouho se už ale počet hráčů na ledě měnil, protože Kochův průnik podél mantinelu zastavil viditelným faulem Kollár. Po buly střílel z trochu krkolomné pozice Lakatoš, ale puk jen zaduněl o zadní mantinel. Více toho vítkovičtí před první sirénou nezvládli.

Do druhé periody vstupovali vítkovičtí v pokračující přesilové hře, ale ani tentokrát se skóre neměnilo. Navíc po faulu vysokou holí Grmana se vylučovalo na straně domácích. Velkou šanci měl Flek, který v mezikruží tečoval střílenou přihrávku Holíka. Stezka ale udržel svůj beton na ledě a puk vyrazil. Po návratu vyloučeného Grmana ukázal svou vychytralost Mikuš, když přihrávkou kolem brněnské střídačky nachytal Kometu při špatném střídání. Jako první dostala příležitost druhá přesilovková formace vedená Maroszem. Dvě nebezpečné střely měl na svědomí Fridrich, který dostával na levý kruh nabito ke střele z první. První střela se ke smůle vítkovického střelce jen otřela o tyč a podruhé Fridrich zamířil jen doprostřed branky. Po návratu Šalého z trestné lavice Vítkovice ukázaly rychlý přechod středního pásma a po přiťuknutí Kaluse se před Čiliakem zjevil Krieger, ten zvolil bekhendovou kličku, kterou ale na slovenského brankáře nevyzrál. Vítkovice byly i nadále aktivnějším týmem na ledové ploše. Po Kochově střele se zblokovaný puk zastavil mezi kruhy a jako první u něj byl Chlán, centr první formace ale minul branku. Pohlednou akci si vytvořila druhá formace. Mueller na modré čáře vystihl vyhozený puk, přenesl hru na druhou stranu, kde byl Krieger. Ten místo střely ještě hledal najíždějícího Bukartse, ale ten na puk nedosáhl. Obrovskou šanci měl na holi Marosz. Tomu před modrou čárou přiťukl kotouč Krenželok a Marosz se tak sám dostal až před Čiliaka, kterého ale z bekhendové kličky nepřekonal, neboť dostatečně nezvedl kotouč nad jeho beton. Vítkovice pokračovaly v neustálém tlaku a Chlánova formace svým dobrým pohybem nepustila Kometu k puku. Lakatoš se od mantinelu efektivně prosmýkl až před branku, ale jeho zakončení chyběla potřebná razance. Jedovatou střelu do vzdálenějšího rohu branky vyslal Chlán, Čiliak ale ramenem vytáhl kotouč mimo tři tyče. Dvě a půl minuty před koncem druhé třetiny Bukarts na vlastní modré čáře zblokoval střelu Kučeříka a okamžitě vystartoval do protiútoku. Kučeřík se nestíhal vracet, a tak Bukartse zahákoval a stáhl k zemi. Bukarts byl sice ještě před kruhy, ale nebýt faulu, jel by na Čiliaka zcela sám, proto každý v OSTRAVAR ARÉNĚ očekával zkřížené ruce rozhodčího nad hlavou. O tom, že bude faul potrestán trestným střílením, rozhodčí rozhodli až po krátké poradě. K puku se postavil sám faulovaný Bukarts, zvolil pomalejší nájezd zakončený kličkou do bekhendu a k radosti domácích příznivců také přesným zakončením – 3:1. Chlán ve vlastním obranném pásmu obral svého soupeře o kotouč, ale i když držel hokejku pevně v obou rukou, byl překvapivě vyloučen na dvě minuty za držení. Z velkého úhlu střílel Zaťovič, ale Stezka ucpal prostor u své levé tyče. Kometa v závěru sevřela vítkovické v obranném pásmu, ti to měli navíc ztížené, protože Kalus po jednom z bloků zlomil svou hokejku, Vítkovice ale díky obětavé hře tlak ustály.

I Kometa si vyzkoušela jaké to je, když přesilovou hru rozdělí přestávka. Ve chvíli, kdy se na led vracel vyloučený Chlán, pálil Horký, Stezka se ale včas přesunul ke vzdálenější tyči. Maroszova formace zatápěla Kometě a dlouho ji držela pod zámkem, nakonec si ale sama musela dávat pozor po ztrátě puku na modré čáře. V tlaku pokračovala i Kriegerova lajna a opticky se mohlo zdát, že Vítkovice hrají v přesilové hře. Kometa se dostala na dostřel Stezkovy branky díky čtvrté formaci, která nahodila puk na branku Vítkovic a Gewiese musel Dufkovi důrazně ukázat, že na Stezku nenechá sáhnout. K puku se dostali také brněnští, ale hrálo se jen po rozích za brankou domácích. Otěže zápasu opět převzali vítkovičtí a dvě nebezpečné střely od modré čáry vyslal Raskob. Napotřetí ale zvolil přihrávku na osamoceného Marosze, ke kterému se ale puk nedostal poté, co Holík vleže hokejkou srazil puk do ochranné sítě. Fanouškům hostí se předvedená hra nejspíše nezamlouvala, a tak se na tribuně bavila zapalováním dýmovnic. S přibližujícím se závěrem utkání se brněnští přece jen dostávali do útočné třetiny a narušovali dominanci Vítkovic. Po Holíkově dorážce se musel Stezka v brance otáčet, ale stejně jako ve zbytku utkání si s ojedinělými šancemi Komety poradil. Po útočném výpadu Kriegera Čiliak nevypadal moc jistě, ale nakonec udržel kotouč ve své výstroji. Vítkovice byly tak aktivní, že Kometa neměla prostor pro odvolání Čiliaka, ten navíc musel čelit přečíslení Fridricha s Lakatošem. Čiliak se přece jen na střídačku dostal, ale to už do konce utkání zbývala jen půlminuta. Vítkovice navíc záhy vybojovaly kotouč a do opuštěné branky mohl zamířit Krieger, ale jeho bekhendový pokus nebyl přesný. Vítkovičtí i nadále bojovali o kotouč, který se po Chlánově přihrávce dostal k Muellerovi a ten stanovil finální podobu skóre – 4:1.

Martin Pešout (HC Kometa Brno): My jsme udělali dvě zbytečné chyby na začátku a tím jsme pustili domácí do jejich hry a pak jsme to měli hrozně těžké, když jsme se zkoušeli prodírat. Ve druhé třetině jsme to trošku chtěli strhnout za každou cenu a domácí nás trestali těmi šancemi, naštěstí nás Čiliak podržel. Ve třetí třetině jsme se dokázali vzepjat, ale bohužel nám to tam nepadlo a domácí si to pohlídali a zaslouženě vyhráli.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Poslední tři zápasy jsme vyhráli vyloženě se štěstím, ta hra nebyla dobrá, ale dnes si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Od začátku jsme do utkání šli s tím, že budeme aktivní. Šli jsme do vedení, ale možná nás hned zmrazil ten gól v dalším střídání na 1:1. Důležité ale bylo, že jsme to pořád před sebou tlačili v tom smyslu, že jsme vedli. Co bych chtěl ocenit na hráčích, že dnes skvěle reagovali na změnu rytmu hry, co se týče defenzivy a ofenzivy. Ve druhé třetině jsme byli na šance určitě jasně lepší. Ve třetí třetině perfektní taktický výkon, samozřejmě se Stezkou vzadu a se skvělým publikem. Zasloužené tři body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno
4:1
(2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 3. Krenželok (Bernovský, Marosz), 12. Fridrich (Lakatoš, Grman), 38. TS Bukarts, 60. Mueller (Bukarts) – 4. Strömberg (Koblížek). Rozhodčí: Hejduk, Vrba – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 169.
Střely na branku: 37:23.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Koch, Raskob, J. Mikuš, Grman, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Mueller – M. Kalus, Dej, Lednický – L. Krenželok, Marosz, Bernovský

HC Kometa Brno: Čiliak – Kučeřík, Ščotka, Ďaloga, Hrbas, Holland, Gulaši, Mlčák – Horký, Holík, Flek – Koblížek, Strömberg, Zaťovič – Šalé, Zbořil, Kollár – Kratochvíl, Süss, Dufek