TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
Mountfield HK201003Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA102014Výhra

23.1.2024 18:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 39

MHK – VIT 3:4 SN: Vítkovice v samostatných nájezdech dokonaly obrat, rozhodl Rihards Bukarts

Vítkovicím se na ledě Mountfieldu historicky příliš nedaří, nicméně dnes se dokázaly prosadit hned první střelou, kterou měl na svědomí Marek Kalus. Domácí ale dokázali trestat drobná zaváhání vítkovický beků a zvrátili utkání na svou stranu. Ridera dotáhla utkání do prodloužení, a to díky přesilovkové trefě Barinky a gólu obránce Auvita při hře v šesti. Druhý bod Vítkovicím v samostatných nájezdech vystřelil Rihards Bukarts.

Vítkovice se vydaly na dvouzápasový trip do Čech. Jejich prvním soupeřem ze dvou ve třech dnech byl vicemistrovský Mountfield HK. V Hradci Králové se modro-bílí chtěli pokusit navázat na suverénní výkon z neděle, kdy přehráli čtvrtý Litvínov. Mimo hru tentokrát ze zdravotních důvodů kromě dlouhodobě zraněných Deje, Zdráhala a Kotaly zůstal také Raskob, v sestavě jej nahradil Prčík. Matěj Machovský se po viróze vrátil, i když v bráně dostal příležitost Lukáš Klimeš.

Eberle ve druhé minutě zakončoval z ostrého úhlu u levé tyče, ale Klimeš se poctivě přimáčkl k tyči. Vítkovice se dlouho nedostaly do zakončení, ale to se změnilo v páté minutě. Rihards Bukarts zkušeně udržel kotouč na holi a mezi obránci jej prohodil na Marka Kaluse, který prostřelil Laurikainena – 0:1. Jenže vedení Vítkovicím dlouho nevydrželo, pouhých šestatřicet vteřin domácím stačilo k vyrovnání. Eberleho první střela skončila na blokujícím Kovářovi, ale jeho bekhendová dorážka již znamenala vyrovnání  – 1:1. Domácí navíc záhy dostali k dispozici první přesilovou hru, když Krieger přibrzdil soupeře drobným háčkem. Vítkovice si ale vedly skvěle a soupeře k ničemu nepustily. Oba týmy jako by se vrátily do loňského play off. K vidění byl totiž urputný hokej plný soubojů, který nenabízel brankové příležitosti. Střelecky aktivnější byli domácí, ale jejich střelecká převaha nezrcadlila situaci na ledě. Jenže tři a půl minuty před koncem úvodní třetiny u mantinelu Chlán podrazil svého soupeře a Ridera hrála znovu v oslabení. Královéhradečtí byli aktivní a uzamkli vítkovické před Klimešem, jenže střely z větší vzdálenosti vítkovickému brankáři nedělaly problém. Po chybné a riskantní přihrávce Jeřábka se k tvrdé střele dostal Kalina, ten mířil k tyči, ale puk nakonec zamířil těsně mimo. V poslední minutě domácí přece jen mohli slavit. Tamáši svou nenápadnou střelu schoval za clonícího Jeřábka a poslal domácí do vedení – 2:1.

V úvodu druhé třetiny se k tvrdé střele z vrcholu pravého kruhu dostal Jergl, ale Klimeš dobře zasáhl. Na pozoru se musel mít také při další akci domácích, kdy se do velké šance dostal Šťastný. Toho v mezikruží našel Miškář, ale jeho střela k první tyči nebyla úspěšný, protože Klimeš se dokázal dobře natáhnout a zasáhnout svým pravým betonem. Vítkovický brankář musel o chvíli později vytáhnout další klíčový zákrok, když se před ním objevil nikým nehlídaný Okuliar. Na první přesilovou hru si vítkovičtí museli počkat do sedmadvacáté minuty, kdy si Blain za brankou pomohl nedovoleným bráněním. Dobrou střelu měl od modré čáry Auvitu, vyražený kotouč se pokusil do branky bekhendem poslat Kalus, ale bohužel minul. Více toho modro-bílí v početní výhodě nepředvedli. Na druhé straně si po střele Miškáře Klimeš hokejkou nepříjemně přizvedl puk a měl pak plné ruce práce, aby jej udržel před brankovou čárou. Nadějnou akci čtvrté vítkovické formace zastavilo postavení mimo hru a po Mikušově faulu hráli domácí znovu s jedním mužem navíc. Modro-bílí se ale znovu dokázali ubránit a následně se do brejku mohl dostat Chlán, jenže přihrávka na něj nebyla přesná. V následujícím střídání se rodilo vítkovické přečíslení tří na jednoho, ale Krieger byl na modré čáře příliš netrpělivý, a tak se pískalo postavení mimo hru.

Za podrážení musel na trestnou lavici v první minutě třetí třetiny usednout domácí útočník Perret. A vítkovičtí trestali, stačilo jim k tomu pouhých sedmnáct vteřin. Střela Dominika Lakatoše byla sražena přesně na hokejku Barinky, který neměl problém puk dostat za překvapeného Laurikainena – 2:2. Modro-bílé vyrovnávací branka nakopla k lepšímu výkonu. Po přihrávce Percyho byl blízko gólu Rihards Bukarts, který ale neusměrnil puk mezi tři tyče. Jenže vedení domácím vrátil David Šťastný, ten si nabruslil mezi Grmana s Percym a zamířil přesně do protipohybu Klimeše – 3:2. Po Chlánově přihrávce pálil Percy a finský brankář domácích měl co dělat, aby ramenem vytěsnil puk mimo. Vítkovice neskládaly zbraně, ale proti dobře bránícímu soupeři to neměly jednoduché. Dvě a půl minuty před koncem zápasu byl ve velké šanci Rihards Bukarts, ale Laurikainen podržel svůj tým. Vítkovická střídačka si vzala oddechový čas a po něm to zkusila se šesti hráči. Modro-bílí si vytvořili dobrý tlak, Kalus přihrával na volného Barinku, jenže domácím se podařilo se štěstím jeho přihrávku zablokovat. Neúspěšná byla i střela Lakatoše, nicméně vítkovický tlak sílil. Domácím se nepodařilo vyhodit puk do středního pásma, Chlán posunul puk na Yohanna Auvita, který přesnou střelou z mezikruží sedmasedmdesát vteřin před třetí sirénou vyrovnal – 3:3. V závěru ve středním pásmu Perret s Grmanem v souboji u mantinelu přimáčkli kotouč a oba byli vyloučeni za zdržování hry.

První gólovou šanci měl v prodloužení na holi Rihards Bukarts ale jeho střela skončila mimo. Domácí si vytvořili výhodu poté, co Blain vysekl hůl jednomu z vítkovických hráčů, ale modro-bílí tuto ztrátu ustáli. Po průniku podél pravého mantinelu zkusil Laurikainena nachystat na bližší tyči Chlán, ale marně.  Nevylučovalo se ani poté, co v útočné třetině inkasoval sekeru přes prsty Dominik Lakatoš, ten nemohl pokračovat v útoku a Mountfield mohl zamířit do přečíslení, které ale vítkovičtí zvládli zlikvidovat. O vítězi utkání tak musely rozhodnout samostatné nájezdy.

V těch se jako první ve třetí sérii prosadil střelou na lapačku obránce Yohann Auvitu, jenže záhy ve čtvrté sérii vyrovnal domácí Estephan. K nájezdu se postavila nejnovější vítkovická akvizice útočník Rihards Bukarts, ten si nabruslil před Laurikainena a tvrdou střelou z velké blízkosti trefil mezeru mezi jeho betony. Blain tak musel skórovat, jenže Klimešova vyrážečka byla proti.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Paradoxně jsme vstřelili první gól a vedli jsme 1:0. První dvě třetiny od nás nebyl dobrý hokej, byli jsme pomalejší, přístup a všechno bylo horší. Byli jsme horším týmem a měli jsme štěstí, že jsme prohrávali jen 2:1. Nějaké měřítko snese až třetí třetina, kde jsme se uvolnili a začali hrát to, co jsme chtěli hrát od začátku. Zaplať pán Bůh, že jsme získali bod a bod navrch v samostatných nájezdech, za to jsme samozřejmě rádi.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Já si myslím, že jsme měli dobrý vstup, ale z první střely soupeře jsme inkasovali. Naštěstí se nám podařilo hned srovnat a tu třetinu otočit na 2:1. Ve druhé třetině jsme ještě zvýšili pohyb a dostávali Vítkovice pod tlak. Dokázali jsme si tam vytvořit spoustu šancí, bohužel se nám nepodařilo dát gól a odskočit, ani v přesilovce. Ve třetí třetině Vítkovice srovnaly z přesilovky a ten zápas se vyrovnával. Začali hrát lépe, byla to pro ně vzpruha. Přesto jsme ten zápas dokázali dostat na naši stranu a jít do vedení, ale v tom závěru jsme se začali bát o výsledek, odstoupili jsme od té naší hry a Vítkovice zaslouženě vyrovnaly. Bohužel ten druhý bod jsme ztratili v nájezdech. Přestože si myslím, že ten zápas jsme padesát minut hráli dobře s kvalitním týmem, tak jsme nakonec získali opět jenom bod.

3:4 SN
(2:1, 0:0, 1:2 – 0:0 – 0:1)

Branky: 6. Eberle (Estephan, Šťastný), 20. Tamáši (Perret), 48. Šťastný (Jank) – 5. Kalus (Ri. Bukarts, Percy), 41. Barinka (Chlán, Lakatoš), 59. Auvitu (Chlán, Percy), rozhodující samostatný nájezd Rihards Bukarts. Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš – Ondráček, Svoboda. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 224. Střely na branku: 24:23.

Mountfield HK: Laurikainen – Kalina, Blain, Pavelka, Pláněk, Jank, Freibergs – Perret, Tamáši, Okuliar – Pavlík, Miškář, Jergl – Šťastný, Estephan, Eberle – Novotný, Zachar, Jesper – Pilař

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, R. Jeřábek, Prčík – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Ro. Bukarts, Krieger, Barinka – M. Kalus, Claireaux, Ri. Bukarts – Peterek, Šoustal, Vondráček