HC VÍTKOVICE RIDERA200002Prohra
Rytíři Kladno110013Výhra

22.9.2023 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 03

VIT – KLA 2:3 SN: Z převahy jen bod, Vítkovice nenašly recept na Bowa

O tom, že na vítkovické čeká těžké utkání, nebylo pochyb. Nedalo se čekat, že poslední Kladno v Ostravě odevzdá svou kůži lacino. Vítkovice k utkání přistoupily zodpovědně a v podstatě po celý zápas soupeře přehrávaly, o čemž svědčí také fakt, že Kladno přestřílely 40:17, ale ani tato střelecká převaha nepomohla k zisku tří bodů.  Bow byl ve třetí třetině zkrátka nepřekonatelný a za svá záda nakonec nepustil ani jeden nájezd.

Rytířský souboj v pátek v podvečer ovládl ostravskou OSTRAVAR ARÉNU. Vítkovice, s rytířem Vítkem na dresech, vyrazili do boje proti kladenským Rytířům. Hosté dorazili sice s Jaromírem Jágrem, ovšem nehrajícím, zatímco do sestavy se po uzdravení vrátila posila Michael Frolík. Domácí šli do utkání s jednoznačnou motivací, a to napravit reputaci po nepovedeném úvodním zápase a zároveň navázat na tříbodový úspěch z ledu Mladé Boleslavi. Vítkovičtí nastoupili v obdobné sestavě, jako v neděli ve městě automobilů.

Před prvním buly ještě diváci i hráči v aréně uctili symbolickou minutou ticha památku legendárního útočníka Zdeňka Návrata, který zemřel v pondělí 18. září jako poslední žijící mistr z roku 1952 a zároveň do té doby nejstarší žijící hráč Vítkovic.

V úvodu zápasu si druhá kladenská formace vytvořila tlak kolem branky, ale Machovský nakonec zasahovat nemusel. Vítkovice odpověděly velkou šance Kotaly, který ale nezakončil svůj samostatný únik přesně. Vítkovičtí dobře napadali rozehrávku kladenských beků, a to se v plné kráse projevilo v šesté minutě, kdy Petr Fridrich na modré čáře vypíchl kotouč jednomu z obránců a řítil se sám na Bowa. Ten sice jeho kličku do bekhendu vystihl, jenže po zákroku neměl kotouč pod kontrolou a ten mu přes záda zapadl za brankovou čáru. Vítkovická radost však neměla dlouhého trvání, protože rozhodčí ihned po vstřelené brance signalizoval, že půjde situaci zkoumat k videu, nicméně to prokázalo, že kotouč opravdu přešel přes brankovou čáru a gólová radost Vítkovic tak mohla propuknout nanovo – 1:0. O chvíli později se zdálo, že uvidíme první přesilovou hru Vítkovic, když Dotchin za brankou krosčekoval Deje, jenže podle rozhodčích bylo vše dle pravidel. Pozornost nejistého Bowa zkusil střelou na vyrážečku Mueller a jen tak tak že si Bow puk nesrazil do vlastní branky. Druhá branka visela ve vzduchu po střele Kotaly z mezikruží, ale Bow zasáhl včas stejně jako proti dorážce Claireauxe. O chvíli později se do dalšího samostatného úniku dostal Fridrich, kterému ale zezadu na hranici pravidel zablokoval hůl vracející se Plekanec. Útočnou aktivitu Vítkovic přeťala až píšťalka sudích, když Dotchin neudržel rovnováhu v souboji s Kalusem. Kladno mělo v přesilové hře problém s udržením puku v útočné třetině, ale to se jim nakonec povedlo. Ticháček našel na levém křídle osamoceného Plekance, který z vrcholu kruhu propálil Machovského – 1:1. Vítkovice dostaly záhy možnost opět vrátit vedení na svou stranu, když Slováček mimo hru nedovoleně bránil Lakatošovi. Kladenští dobře obsazovali palebné pozice domácích a ti tak museli vyzkoušet jinou variantu útoku, která se nakonec ukázala jako účinná. Mueller střelou z ostrého úhlu zasáhl masku Bowa a odražený puk za jeho záda bleskovou dorážkou uklidil Kalus – 2:1. Vítkovice byly nadále lepším týmem, ale Raskob ani Kotala nemířili přesně. V závěru Krieger v přečíslení možná trochu zbytečně hledal Káňu, jeho přihrávka navíc nebyla přesná.

Kladno začalo druhou třetinu aktivně, snažilo se střílet z každé pozice a doufalo v příznivý odraz puku. Pytlík to v rohu přehnal s napadáním a zasáhl Claireauxe do obličeje, jenže sudí z bezprostřední blízkosti faul přehlédl. Další hra vysokou holí kladenských mu už ale neunikla a na trestnou lavici usedl Plekanec. Vítkovice ostřelovaly Bowa, ale pokusy Bukartse nebo Kotaly mířily pouze do míst, kde byl kladenský brankář připraven. Po střele Lakatoše si musel Bow půjčit masku svého kolegy Brízgaly, ale ani cizí část výstroje ho nerozhodila při teči Kaluse z hranice brankoviště. Kladno se dostalo pod tlak při pobytu vítkovické čtvrté formace a dlouho se z něj nemohli vymanit. Chlán ale nezamířil přesně a střela Fridricha byla zblokována. Také Kladno mělo pár situací, kdy se vítkovičtí museli urputně bránit. Vítkovicím se podařilo z tlaku vymanit a rodící se brejk Muellera musel za cenu faulu zastavit Plekanec. Jenže vítkovičtí střelci neseřídili mířidla. Krieger zamířil jen doprostřed branky, Lakatoše při střele zradila zlomená hůl a Káňa v závěru pálil z dobré pozice mimo. Vyrovnat mohl Matěj Beran, kterého v přečíslení ke střele vyzval Hejda, ale Machovský se skvěle natáhl a pravým betonem vyrazil puk. Zajímavě vypadala akce Káni, který u pravého mantinelu přebruslil Dotchina, jenže Bowa se mu prostřelit nepodařilo. Znovu jsme tak byli svědky starého známého pořekadla, nedáš, dostaneš, protože z protiútoku se z gólu radovali hosté. Sideroff přesným bekhendem našel v mezikruží Bláhu, který bleskovou střelou dostal puk za Machovského – 2:2. Závěr druhé třetiny se nesl v duchu nespokojenosti vítkovických s posuzováním zákroků Kladna. Průnik Kriegera skončil podrážením Pytlíka a stejného hráče v závěru k zemi srazil Plekanec, jenže ani tentokrát to neskončilo vyloučením. Domácí měli s blížící se sirénou dvě šance, jenže teče Deje a Claireauxe gólem neskončily.

Zaváhání Klikorky, který upadl, mohl využít Krieger, jenže Bow si s jeho střelou na vzdálenější tyč poradil. Trenérský tým do třetí třetiny lehce poupravil složení útočných trojic. Chlán prošel individuálně před Bowa, ale jeho přihrávka následně postrádala přesnost. Lakatošův dravý průnik zezadu zastavil Slováček a OSTRAVAR ARÉNA opět bouřila, protože tohle byl zkrátka zákrok hodný dvouminutového trestu. Vítkovice tlačily, uzamkly soupeře v pásmu, jenže odměna v podobě kýženého gólu ne a ne přijít. Kotala po Kalusově přihrávce zpoza branky netrefil branku a poté se museli bránit i domácí, protože Kladno ucítilo šanci překlopit zápas na svou stranu. Vítkovice se přece jen dočkaly, sekání Procházky bylo evidentní a necelých šest minut před třetí sirénou dostaly k dispozici přesilovou hru. V té byli střelecky aktivní Mueller s Lakatošem, jenže kladenští obětavě bránili. Neprosadila se ani druhá přesilovková formace. Dobře vypadala střela Raskoba, jenže ten sestřelil blokujícího Kotalu. Brejk Fridricha zastavil faulem Dotchin a vítkovičtí tak dostali další šanci udeřit. Vycítil to také Miloš Holaň, který si vzal oddechový čas, po kterém na led poslal pětici útočníků. Po čase se ale na modrou čáru vrátil Percy a byl to právě on, kdo nahazoval kotouč na branku, ale Kalus zády k brance tečoval mimo. O chvíli později Slováček v souboji podržel Lakatoše a Vítkovice dostaly k dispozici šestapadesát vteřin dlouhou přesilovku pěti proti třem. Domácí byli aktivní, ale dříve nejistý Bow se v závěru zápasu vybičoval ke skvělým zákrokům Od modré si na střelu sjel Lakatoš, ale Bow vytasil zákrok lapačkou. Kladenští dvojnásobné oslabení přestáli. Lakatoš pálil od modré, ale Bow si s jeho střelou poradil, stejně jako s dorážkou Deje.

Ve druhé minutě prodloužení měl šanci rozhodnout Káňa, jenže Bow si s jeho střelou na vyrážečku poradil. Individuálně to při dalším střídání zkusil Chlán, ale Bow vyrazil maskou. Za Kladno mohl rozhodnout Pytlík, který si kličkou na střed vylepšil pozici, ale přestřelil. Raskob nešťastnou chybou poslal do brejku Ticháčka, ale následně se k němu dokázal vrátit, rozhodit jej a ulehčit tak práci Machovskému. O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, ve kterých se ve druhé sérii jako jediný střelou pod horní tyč prosadil Tomáš Plekanec – 2:3.

Otakar Vejvoda (Rytíři Kladno): My jsme první třetinu začali individuálními chybami, ta hra jako taková nebyla úplně špatná, ale dvakrát jsme jim dali samostatný nájezd, přečíslení dva na jednoho nebo tři na dva. To se může stát za pět zápasů, ale teď to bylo za jednu třetinu. Ve druhé jsme byli mnohem lepší, aktivnější, vytvořili jsme si tlak a dostali se do zápasu. Ve třetí Vítkovice začaly čtyřmi dobrými střídáními, překlopily to na svou stranu a pak už to bylo víceméně jen bránění oslabení do konce zápasu.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme vstoupili do zápasu celkem dobře, vytvořili jsme si šance, samostatné nájezdy, vedli jsme. Ta druhá třetina z naší strany nebyla vůbec dobrá. Kladno zvýšilo důraz, dostávalo nás pod tlak a byli jsme horším týmem. Třetí třetina byla hra na jednu branku. Měli jsme spoustu šancí, spoustu přesilovek, na konci pět na tři, nějakou jsme měli využít.

2:3 SN
(2:1, 0:1, 0:0 – 0:0 – 0:1)

Branky: 6. Fridrich, 13. Kalus (Mueller, Percy) – 11. Plekanec (Ticháček), 35. Bláha (Sideroff, Dotchin), rozhodující nájezd Plekanec. Rozhodčí: Šindel, Obadal – Axman, Rožánek. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 709. Střely na branku: 40:17.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Gewiese, Zeleňák, L. Kovář – Káňa, Krieger, Mueller – Bukarts, Dej, Lakatoš – Kotala, Claireux, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický

Rytíři Kladno: Bow – Dotchin, Klikorka, Hejda, Ticháček, Veber, Slováček – Sideroff, Plekanec, Tralmaks – Jarůšek, Klepiš, Procházka – Frolík, Pytlík, Bláha – Strnad, Babka, Beran – Melka