HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra
Rytíři Kladno1113Výhra

13.1.2023 17:30 A tým 2022-2023 37

VIT – KLA 0:3: Oslabené Vítkovice nestačily na produktivní Kladno

Vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA očekávala od domácího týmu po povedeném venkovním tripu velké věci. Navíc proti Kladnu, které uzavíralo extraligovou tabulku. Jenže hosté ukázali, že tabulkové postavení by se nemělo přeceňovat a předvedli nebojácný výkon podpořený dobrou koncovkou a bezchybným brankářem. Díky tomu si z Ostravy odváží všechny body.

Trenéři Vítkovic už před utkáním varovali před nebezpečným vzorcem myšlení směrem k tomu, že se v pátek na ostravském ledě měl střetnout vedoucí celek extraligy s posledním. I když Kladno drželo 14. příčku, zatímco domácí byli na čele tabulky, přítomnost slavného Jaromíra Jágra přilákala opět plnou OSTRAVAR ARÉNU. Ostravané před utkáním opět řešili sestavu, konkrétně absence v obraně při trestech Kocha a Gewieseho. Na výpomoc byl z Poruby získán Adam Sedlák, který se do vítkovického dresu vrátil po šesti letech. Z juniorky pak trenéři dali příležitost Matěji Prčíkovi. Nemoc nepustila do hry Petera Muellera.

Hned při prvním pobytu Vítkovic v útočném pásmu si museli kladenští pomoci faulem, a to konkrétně Jaromír Jágr, který inkasoval dvouminutový trest za hákování. V přesilové hře si vítkovičtí moc brankových příležitostí nevypracovali. Nejblíže byl gólu Krenželok, který dvakrát na brankovišti tečoval střílené přihrávky svých spoluhráčů. V prvním případě šel kotouč mimo tři tyče a ve druhém byl u své tyče připraven brankář Brízgala. Po návratu vyloučeného Jágra na led se ke střele z mezikruží prosmýkl Krieger. Centr první vítkovické formace byl ale tísněn a střela neměla potřebné parametry. Kladno zahrozili střelou Zikmunda v deváté minutě, po které si Stezka příliš nebyl jistý tím, kde má kotouč. Ten nakonec zůstal v bezpečí pod jeho betony. Možná až komicky vypadala situace u střídačky Kladna, kde si Dotchin jako svou oběť vyhlédl Bukartse. Jenže ten se mu elegantně vyhnul a obránce Kladna tak málem sám skončil na střídačce. Kladno se do útočné třetiny dostávalo sporadicky, ale když už se tomu tak stalo, hrozilo především střelbou od modré čáry. Kubík si odstoupil od bránícího hráče a využil perfektní clony Jaromíra Jágra na Stezkově brankovišti – 0:1. Kladno navíc záhy mohlo navýšit své vedení, když se k napadajícímu Beranovi příhodně odrazil kotouč od mantinelu. Kladenský útočník si ale v souboji tváří v tvář se Stezkou neporadil. Ten měl co dělat také po nahození Cibulskise od modré čáry, které ale na poslední chvíli vykopl špičkou svého betonu. V samotném závěru úvodní třetiny tečoval Kovářovo nahození na brankovišti Lednický.

Kladno chtělo navýšit vedení získané v první třetině, a tak na Vítkovice nastoupilo zostra. Dotchinovu střelu tečoval mimo Indrák. Následně se dostal za brankou do obtíží Stezka a jeho rozehrávka zamířila rovnou do ochranné sítě, což znamenalo přesilovou hru pro Kladno. V té byl střelecky aktivní Kubík, který nejprve zasáhl Stezku někam pod masku, dorážejícího Berana včas zpacifikoval Grman, druhou střelu Kubíka pak Stezka ramenem vytěsnil nad. Tlak hostí přerušilo špatné střídání, kterým věnovali Vítkovicím přesilovou hru. Jenže i ve druhé přesilové hře měli vítkovičtí problém s rychle napadajícími kladenskými, kteří dobře vystupovali proti střelcům na křídlech. Po návratu Berana, který odpykával trest pro střídačku, se v plném počtu příliš dlouho nehrálo, protože za brankou fauloval Cibulskis. Tato přesilová hra měla lepší parametry. Lakatoš sice netrefil branku, ale puk se od zadního mantinelu odrazil k Bukartsovi, jenže lotyšský útočník by pro rychlejší a hlavně přesnější zakončení potřeboval držet hůl na opačnou stranu. Hosté měli příležitost z brejku ohrozit Stezku, jenže finální přihrávku Melky skvěle zablokoval Raskob. V závěru početní výhody měl šanci Bernovský, který před brankou tečoval prudkou střelu, jenže Brízgala dokázal secvaknout své betony včas. Vítkovice přesilová hra nakopla, což probralo také fanoušky ve vyprodané OSTRAVAR ARÉNĚ. Ti bouřili především, když byl za kladenskou brankou před zraky rozhodčího zcela jasně k zemi stažen Lednický, jenže třetí přesilovou hru v řadě sudí odmítl písknout. Hra se tak přelila na druhou stranu, kde Kladno ukázalo důraz na brankovišti a dorážkou Filipa šlo do dvoubrankového vedení – 0:2. Vítkovice mohly snížit po chybě Brízgaly, který v souboji ztratil svou hůl. Kotouč ležel volný před brankovištěm, Lakatoš s Bukartsem se snažili dostat kotouč do branky, jenže obranný val Kladna zůstal pevný.

Trenéři do třetí třetiny poslali pozměněné útoky a domácí byli v úvodu jasně aktivnějším týmem. Kotala nadvakrát Stezku nepřekonal, byť zejména první střela byla hodně těsná. Nepřesná byla také dorážka Bukartse, který byl aktivní na brankovišti. Vítkovice tlačily svého soupeře, ale pak při napadání fauloval Fridrich a hra se tak stěhovala před Stezku. Naštěstí ani Kladno nebylo v přesilové hře produktivní. Těsně po buly Slováček vyhodil kotouč mezi diváky a početní výhodu si zahráli i domácí. Kladnu se podařilo s pomocí mantinelu dostat kotouč do středního pásma a do přečíslení zamířil Plekanec s Kubíkem, kladenský kapitán na nic nečekal, vzal odpovědnost na sebe a prostřelil Stezku – 0:3. Při rovnovážném počtu hráčů na ledě dobře pálil Prčík a bylo vidět, že Brízgalu tato rána pěkně zabolela. Po Mikušově faulu mohli kladenští svůj náskok navýšit. Vítkovice ale v oslabení hrály aktivně a dostávaly se tak i na dostřel kladenské branky. Povedené střídání měl za sebou obránce Prčík, který hned třikrát vypálil na Brízgalu, který pak měl plné ruce práce s dorážkou Fridricha. Vítkovice to nechtěly dát svému soupeři zadarmo a až do samotného závěru se praly alespoň o čestný zásah. To ocenili také věrní fanoušci.

Otakar Vejvoda (Rytíři Kladno): My jsme vstoupili do zápasu oslabením, které se nám podařilo ubránit. Po tom oslabení jsme hráli více méně disciplinovaně. Podařilo se nám vstřelit první gól a až na takovou šanci v přesilové hře ve druhé třetině toho Vítkovice ve druhé třetině příliš neměly. Ve třetí třetiny jsme byli podpořeni výborným Brízgalou. Ke konci měli nějaké střely, ale mužstvo předvedlo vyspělý zápas s výborným Brízgalou.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Samozřejmě mě mrzí taková prohra před tak fantastickou kulisou, navíc vyprodáno. Každý soupeř je těžký. Já bych se tady nechtěl nějak omlouvat, ale Kladno hrálo dobře. My jsme na ně dneska nenašli recept. Vázly nám ruce, nohy, hlava, přeskakovaly nám kotouče. Tam, kde jsme se měli možná chytit přesilovkou, tak jsme z toho ještě dostali gól. Kdybychom hráli dneska dalších šedesát minut, tak prostě gól nedáme. Chyběla nám lehkost, byla tam křeč. Kdybych věděl proč, tak vám to tady hned řeknu. Odehráli jsme fantastickou šňůru zápasů venku, jestli došly síly? Nechci to omlouvat, nemělo se to stát. Ale asi i my potřebujeme dostat takové zápasy, abychom si uvědomili, že bez obrovského nasazení a dřiny v každém zápase nám soupeř nic nedaruje. Dneska musíme dát kredit Kladnu, protože nás k ničemu nepustilo a nám v závěru chyběly síly, abychom s tím něco udělali. Dneska nám nefungovalo nic. Přehození pětek, řev v kabině, pohlazení v kabině, prostě špatný zápas. Musíme na to zapomenout, protože ty zápasy jdou v rychlém sledu za sebou a znovu jít dál. Těžko se mi to dnes hodnotí.

0:3
(0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 18. Kubík (Slováček), 36. Filip (Brodecki, Voráček), 48. Plekanec (Dotchin). Rozhodčí: Hradil, Obadal – Gebauer, Axman. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9 833 (VYPRODÁNO). Střely na branku: 24:20.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Raskob, L. Kovář, J. Stehlík, A. Sedlák, Prčík – Bukarts, Krieger, M. Kalus – Kotala, L. Krenželok, Lakatoš – Fridrich, Chlán, Bernovský – Lednický, Dej, Půček

Rytíři Kladno: Brízgala – Dotchin, Kehar, Ticháček, Cibulskis, Babka, Slováček, Voráček – Jágr, Plekanec, Kubík – Indrák, Filip, Brodecki – Procházka, Pytlík, Beran – Melka, Zikmund, Bláha