HC VERVA Litvínov2406Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA2013Prohra

20.10.2023 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 12

LIT – VIT 6:3: Litvínovská série trvá, rozhodly slepené góly

Do pátečního zápasu vkročili vítkovičtí s cílem ukončit litvínovskou vítěznou sérii a vybojovat tak cenné body do extraligové tabulky. Po první třetině si modro-bílí skutečně mohli myslet na bodový zisk, jenže ve druhé třetině se domácí utrhli ze řetězu a třemi góly v rozmezí třiadevadesáti vteřin rozhodli o vítězi utkání. Nic na tom nezměnilo ani snížení Lakatoše, který vstřelil dvě branky.

Vítkovičtí hokejisté po úspěšném postupu do play off Champions Hockey League v německém Ingolstadtu zamířili do Chomutova, kde se dva dny připravovali na duel, který je v pátek čekal na ledě Litvínova. Verva se těšila na další představení, se sérií 10 vítězství v řadě byla role favorita jasná. Jenže ani Ostravané nebyli zcela bez šance. Modro-bílí i se zápasy Ligy mistrů vyhráli 4 utkání po sobě, a tak měli před utkáním na stadionu Ivana Hlinky z rozjetého soupeře sice respekt, ale zároveň měli v sobě i zdravé sebevědomí. Do hry ještě stále pro zranění nemohl zasáhnout Francouz Auvitu, na druhé straně pikantní souboj to byl pro Patrika Zdráhala, který v modro-bílém dresu vyrazil do boje proti celku, jehož barvy hájil poslední čtyři roky.

Zile nahazoval od modré čáry na branku, před kterou číhal na teč Koblasa, ale vítkovičtí obránci byli pozorní. Na druhé straně Lakatoš ve středním pásmu vystihl rozehrávku domácích a spolu se svými spoluhráči z druhé formace mohl zamířit do brejku, vítkovický kapitán neměl rychlost, a tak vítkovičtí museli branku domácích dobývat pozvolna. Jenže to jim vůbec nemuselo vadit, protože Lakatoš střelou z velkého úhlu nachytal Zajíčka u bližší tyče – 0:1. Hned z dalšího útoku to na bližší tyč zkusil Kotala a Zajíček při svém zákroku znovu nevypadal jistě. Vítkovičtí před zápasem avizovali, že budou chtít rychle dostávat kotouč z obranného pásma. To se podařilo znovu druhé formaci, která přečíslila svého soupeře. Jenže nadějný brejk přerušil včasným zákrokem jeden z obránců. Domácí následně zamířili do brejku, když nejprve Lakatoš vystavil do nesnází Gewieseho na modré čáře a následně Ondřej Kaše v souboji o kotouč přetlačil Prčíka a prostřelil Klimeše – 1:1. Překlopit vedení na stranu Litvínova mohl záhy Jindřich Abdul, který dostal nabito mezi kruhy, ale svou střelou jen vyprášil Klimešovi betony. Prvním vyloučeným zápasu byl Grman, který nedovoleně zastavil Kirka. Střelu Ondřeje Kašeho tečoval v mezikruží Hlava, ale Klimeš byl připraven i na tuto variantu. Litvínovští kombinovali v útočném pásmu, ale vítkovická čtveřice je dobře napadala a domácí se tak nemohli dostat do výhodné střelecké pozice. Nicméně s blížícím se koncem přesilové hry se to domácím nakonec podařilo. Abdul našel na levém kruhu osamoceného Koblasu, který zamířil přesně k bližší tyči – 2:1. Netrvalo to dlouho a kombinaci litvínovské bratrské dvojice zastavil Chlán hákováním a Litvínov se po krátké době vrátil do početní výhody. Tentokrát byla úspěšnější vítkovická čtveřice, která bezchybnou hrou nepustila domácí do výrazné šance. Ta přišla až po návratu vyloučeného Chlána, kdy Nicolas Hlava bekhendovou kličkou vymíchal Klimeše, ale Stuart Percy skvělým obranným zákrokem vykopl kotouč směřující za brankovou čáru. Rozhodčí celou situaci dlouho zkoumali u videa, nicméně z opakovaných záběrů bylo jasné, že kotouč brankovou čáru nepřešel. Po jednom ze soubojů u mantinelu došlo k zašlápnutí kotouče, které sudí vyhodnotil dvouminutovým trestem pro oba týmy. Domácího Kudrnu na ní záhy doplnil Jaks, který před Zajíčkem nedovoleně bránil ve hře Kotalovi. Do konce první třetiny zbývalo sedmačtyřicet vteřin, ale Vítkovicím k zužitkování početní výhody stačilo o deset vteřin méně. Lakatoš z kruhu posunul kotouč na hranici brankoviště, kde pracoval Kalus a ten skvělou zadovkou našel před brankou Kriegera, který pohotově vyrovnal – 2:2.

V úvodu druhé třetiny hledal zpoza branky Zdráhal Lakatoše, ale kotouč nakonec k vítkovickému kapitánovi nedoputoval. Po buly se k zakončení dostal Fridrich, ale tváří v tvář se mu Zajíčka nepodařilo prostřelit. Na druhé straně si musel dát pozor Klimeš na střelu Válka, kterému křížnou přihrávkou nabil Kirk. Těžší zákrok musel vytáhnout o pár minut později proti střele Guta. V souboji u mantinelu byl k ledu sražen Kotala, ale ruka sudího zůstala připažena a domácí se tak mohli vrhnout do útoku, kde měl velkou šanci Koblasa, ale toho Klimeš jej vychytal. Vítkovický brankář si ale o chvíli později vybral slabší chvilku, když nepřesně zasáhl proti střele Súkeľa z ostrého úhlu, po které se mu kotouč z ramene dokutálel až za brankovou čáru – 3:2. Domácí povzbuzeni vstřelenou brankou se vrhli znovu do útoku a po sedmadvaceti vteřinách Hlava dobrým forčekingem vybojoval kotouč pro Davida Kašeho, který z bezprostřední blízkosti prostřelil Klimeše – 4:2. Za šestašedesát vteřin domácí v ponechané výhodě přidali pátou branku a byl to znovu David Kaše, který přesně pálil od modré čáry – 5:2. Vítkovická střídačka se na brankovou smršť pokusila zareagovat výměnou brankáře a do hry se tak dostal Matěj Machovský. Vítkovičtí neměli už na co čekat a vrhli se do aktivního útoku, který ale ztroskotal na Zajíčkovi. Šestou branku měl na holi Ondřej Kaše, který se dostal do přečíslení dvou proti jednomu s Nicolasem Hlavou. Ten Kašeho našel přesnou přihrávkou, jenže gólovou radost mu na poslední chvíli sebral Mikuš. Snížit mohl Fridrich, ale Zajíček zůstával ve střehu a hlavně v pohodě, protože litvínovští vyrazili do protiútoku, který přesnou střelou zakončil Kirk – 6:2. Zajímavě vypadala akce Kaluse, který nejprve u mantinelu dohrál Šaldu a následně se zkusil s pukem obkroužit branku. Modro-bílí nevyužili ani přesilovou hru po faulu Czuczmena.

Ve třetí třetině se museli vítkovičtí obejít bez Rastislava Deje, který s krvavým zraněním odstoupil po třetí brance domácích. V úvodní minutě byl hattricku blízko David Kaše, ale ten byl poctivě střežen vracejícím se Percym. Naopak na druhé straně se Lakatošovi povedlo ve středním pásmu vystihnout rozehrávku domácích beků a vítkovický kapitán se tak ocitl tváří v tvář proti Zajíčkovi, kterého se mu podařilo rozhýbat a prostřelit po bekhendové kličce – 6:3. Čtvrtou branku měl na holi Chlán, který pálil bez přípravy z mezikruží, jenže ten zamířil jen do betonů Zajíčka. Grmanova nepříjemná rána Zajíčkovi vypadla z náruče, ale Fridrich se ke gólové dorážce neprocpal. Na druhé straně se Kirkovi podařilo prostřelit Machovského, který ale na poslední chvíli dokázal secvaknout své betony. Domácí se nemuseli nikam hnát, protože stále vedli o tři branky a navíc po nešťastném faulu Zdráhala dostali k dispozici přesilovou hru. Vítkovičtí se dobře bránili, ale po faulu Prčíka z toho byla dvojnásobná přesilová hra pro domácí, která trvala osmatřicet vteřin. Na druhou stranu, pokud by sudí vyloučili také litvínovského útočníka, který se po Prčíkovi ohnal holí a oplácel, nemuselo k této přesilové hře vůbec dojít. Oplácení bylo potrestáno až při vyloučení Zdráhala, kterému se nezdálo dohrání Czuczmana ve chvíli, kdy vítkovický útočník nebyl v držení kotouče. To se Zdráhalovi nelíbilo a inkasoval dvouminutový trest také za nesportovní chování.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas jsme začali dobře, aktivně, dali jsme šťastný gól na 1:0, ale pak jsme soupeři nabídli myslím si, lehký gól na 1:1, v zápětí vyloučení a gól na 2:1. Nemyslím si ale, že bychom tu první třetinu odehráli špatně, což nemůžu říct o druhé třetině, protože tam se mužstvo po gólu na 3:2 složilo a za minutu a půl bylo prakticky po výsledku. Takhle se ale nehraje, takhle se nebojuje. Bylo tam spoustu dalších šancí. Z našeho pohledu dnes můžu hodnotit první a třetí třetinu, kterou jsme paradoxně vyhráli. Naše nedisciplinovanost v závěru s tím výsledkem mohla ještě zamávat. Není to příjemné hodnotit, protože šest gólů je strašně moc, i když jsme respektovali sílu soupeře hlavně v domácím prostředí, tak jsme na to nedokázali odpovědět, takže nám nezbývá než pogratulovat soupeři ke třem bodům.

Karel Mlejnek (HC VERVA Litvínov): Na úvod děkuji za gratulaci a souhlasím s hodnocením první třetiny. Myslím si, že dvě zbytečné branky jak z pohledu nás, tak z pohledu Vítkovic z rovnovážného stavu. Každá branka ve speciálních týmech, stav 2:2 po první třetině. Utkání rozhodl úsek asi pěti minut, kdy padly čtyři branky. Samozřejmě jsme na hráče apelovali, že soupeř nemá do třetí třetiny co ztratit, že budou aktivní, budou chtít hrát v útočném pásmu a možná trochu otevřít hru. Mrzí nás ten úvod třetí třetiny, kde jsme to nezahráli úplně dobře, ale samozřejmě za tři body jsme rádi, kór když teď máme ukončenou domácí šňůru utkání.

6:3
(2:2, 4:0, 0:1)

Branky: 5. O. Kaše, 14. Koblasa (Abdul, Baránek), 31. Sukeľ (Kudrna), 32. D. Kaše (O. Kaše, Hlava), 33. D. Kaše (Baránek), 36. Kirk (Válek)  – 2. Lakatoš (Raskob), 20. Krieger (Kalus, Lakatoš), 42. Lakatoš. Rozhodčí: Kika, Květoň – Ondráček, Thuma. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1.
V oslabení: 0:0. Diváci: 5 025. Střely na branku: 46:27.

HC VERVA Litvínov: Zajíček – Zile, Demel, Baránek, Jaks, Czuczman, Zeman, Šalda – Kudrna, Sukeľ, Koblasa – Hlava, D. Kaše, O. Kaše – Válek, Kirk, Abdul – Jurčík, Gut, Havelka

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, Prčík – Bukarts, Krieger, Mueller – Zdráhal, Chlán, Lakatoš – Kotala, Claireaux, M. Kalus – Fridrich, Dej, Krejsa – Lednický