HC Sparta Praha0202Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1001Prohra

3.1.2024 18:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 47

SPA – VIT 2:1: Aktivita na body nestačila, Spartu spasil Horák

Ve výročním utkání měla Sparta v úvodu trochu navrch, nicméně nebezpečnější byly Vítkovice, které po góly Peterka šly do druhé třetiny s jednogólovým vedením. Druhá třetina byla herně v režii Vítkovic, jenže ty paradoxně přibrzdily vlastní přesilové hry. Gólově se tak prosadili pouze domácí a obě branky měl na svědomí Romana Horáka, který navíc poslal Spartu do vedení ve vlastním oslabení. Vítkovice v závěrečných minutách sahaly po bodu, který by po průběhu zápasu byl spravedlivý, nicméně domácí dokázali těsné vedení uhájit.

První zápas nového roku 2024! Na den přesně 87 let po prvním vzájemném zápase a vlastně ligové premiéře se spolu utkali dva odvěcí rivalové Vítkovice a Sparta. Na rozdíl od debutu československé ligy z roku 1937 se tento současný souboj hrál na pražském ledě. Ostravané přijeli povzbuzeni čtyřmi výhrami v řadě, ale zároveň s vědomím toho, že budou bojovat na půdě jednoho z letošních favoritů. Do boje nemohl zasáhnout obránce Stuart Percy, který nedohrál už předchozí zápas v Budějovicích, na marodce kromě něj byli ještě Zdráhal a Kotala. Při absenci Percyho si svůj extraligový debut připsal juniorský zadák Marek Chaloupka. Vítkovický dres oblékl i kmenový hráč Poruby Tomáš Šoustal. Také Pražany trápily zdravotní problémy, ani oni do duelu s modro-bílými nešli kompletní, avšak po prohře s Olomoucí před Silvestrem měli o motivaci do duelu postaráno o to více.

První dobrou šanci zápasu měl na holi ve druhé minutě Chlapík, který relativně jednoduše projel středním pásmem a vystřelil, Machovský puk vyrazil do mezikruží, kde propadl k Najmanovi, ale tomu se bekhendem nepodařilo puk usměrnit do branky. Vítkovice na tuto akci reagovaly rychlým brejkem, ve kterém se po boku Kriegera objevil Claireaux, jenže francouzský útočník těsně minul pravou tyč Kovářovy branky. Na druhé straně ukázal v souboji s Lukášem Kovářem svou sílu domácí Chlapík. Puk se dostal znovu k Najmanovi, který si potáhl puk do bekhendu, ale jeho záměr Machovský přečetl a zasáhl lapačkou. I přesto, že úvod zápasu vyšel lépe domácím, z první branky se radovala Ridera, která využila chybu v rozehrávce a nedůslednost při bránění v podání útočníka Mužíka. Kovář ve středním pásmu rychle posunul puk na modrou čáru, kde Barinka zachoval chladnou hlavu a pod tlakem posunul puk na levé křídlo Fridrichovi, který následně přesnou přihrávkou před brankou našel připraveného Jonáše Peterka a ten pohotovou střelou našel mezeru mezi betony Kováře – 0:1. Oba týmy si dávaly pozor na fauly, nicméně podrážení Žmoly, který k ledu poslal kličkujícího Lakatoše, bylo hodně na hraně. Sparta byla v první třetině střelecky aktivnější, ale akce Vítkovic vypadaly na první pohled nebezpečněji. Ostrou střílenou přihrávkou od pravého mantinelu hledal Claireaux Šoustala, ale puk byl nakonec rychlejší než vítkovický útočník. Většího prostoru na levém křídle zkusil využít Chlapík, kterému se podařilo trochu Machovského zaskočit, a jeho střela orazítkovala břevno vítkovické branky. Po střele Jeřábka, který šikovně nahazoval puk od modré čáry, stálo při Jakubu Kovářovi štěstí, protože jemná teč Fridricha nasměrovala puk přesně do jeho chráničů. Dalo by se říci, že druhou branku měl na své holi Dominik Lakatoš, který se ale nakonec rozhodl přihrávkou hledat lépe postaveného Chlána, jenže jeho přihrávka nebyla z nejpřesnějších a centr čtvrté vítkovické formace se tak k zakončení nedostal. V závěrečné minutě dělala domácím potíže dobrým napadáním Barinkova formace, ale branka z toho nakonec nebyla.

V první minutě zůstal za obranou schován Lakatoš, který přihrávkou poslal do dobré příležitosti Kaluse, jenže tomu střela nesedla i díky tomu, že se k němu dokázal rychle vrátit Kousal. Vítkovická aktivita pokračovala, nabito na střelu dostal na vrcholu levého kruhu Krieger, ale jeho střela těsně nad ledem zamířila jen do levého Kovářova betonu. Po buly navíc zbrkle vyhodil kotouč mimo kluziště obránce Pavlák a vítkovičtí tak dostali k dispozici první přesilovou hru zápasu. Vítkovičtí ale měli velký problém se dostat do útočného pásma. Krátce po návratu vyloučeného obránce Sparty se domácí navíc dokázali prosadit. Přesnou střelou z levého kruhu se na zadní tyč vyrovnal Horák – 1:1. Brzy po vyrovnání mohl po Fridrichově přihrávce Vítkovicím vrátit vedení Marek Kalus, ale z bezprostřední blízkosti se mu nepodařilo Kováře prostřelit. Přesilovkovou reputaci si vítkovičtí mohli napravit po faulu Krejčíka, který ve středním pásmu zcela evidentně vysekl hůl Fridrichovi. Jenže ani druhá přesilovka modro-bílým nepomohla, nejen, že nedokázali ohrozit branku Kováře, ale ve středním pásmu vítkovickou přihrávku vystihl Roman Horák, který přesnou střelou poslal domácí do vedení, byla to již osmá branka Sparty v početní nevýhodě – 2:1. Po faulu Irvinga, který se před brankou provinil sekáním, dostali vítkovičtí už třetí přesilovou hru ve druhé periodě. Ta měla nejlepší parametry, ale ani tak ke gólu nevedla. Nejblíže mu byl po pohotové střele Bukartse Marek Kalus, ke kterému se odrazil kotouč, jenže tomu puk skákal pod bruslemi, a tak nezakončil. Po Raskobově střele se puk odrazil k Barinkovi, ale ani jeho dorážka nebyla gólová. Ve velké příležitosti se v rovnovážném stavu objevil Vondráček, který vložil hůl do střílené přihrávky Bukartse, ale puk zamířil vysoko nad. Modro-bílí i nadále tlačili, Dejova zblokovaná střela se odrazila příhodně k Lakatošovi, ale on ani Kalus nebyli úspěšní. V závěrečných vteřinách se připomněla také Sparta, Kempného tvrdá střela se zastavilas pravé Machovského tyči.

Lakatošova střela z úvodu třetí třetiny se zastavila v chumlu před Kovářem, kde byli vítkovičtí v přesile, ale následná bekhendová dorážka Deje zamířila vysoko nad branku. Spartě se poté podařilo dostat do souvislého tlaku, ve kterém mačkala vítkovické. Vymanit se ze sevření, se povedlo až třetí formaci, která se následně sama dostala do dobré šance. O dorážku na hranici brankoviště bojoval Vondráček, ale domácím se podařilo kotouč zablokovat. Ke střele od modré čáry se zanedlouho dostal Auvitu a po teči Vondráčka puk zazvonil na pravou tyč. Jenže po protiútoku domácích přišel trest pro francouzského obránce, který šel pykat za podrážení. V početní nevýhodě musel Machovský vytasit dva skvělé zákroky v rychlém sledu. Akci na jeden dotek z mezikruží zakončoval Buchtele a následně dorážel osamocený Chlapík. Vítkovice se ubránily a mohly se znovu vrhnout do ofenzivy. Dobrou šanci měla třetí formace, z druhé vlny si na střelu najel Bukarts, ale Chlapík jeho střelu nadzvedl mimo. Šoustalovo nahození před Kovářem tečoval Claireaux, ale Kovář se štěstím udržel kotouč ve své výstroji. Více než dvě minuty zbývaly do konce třetí třetiny, když Machovský během hry zamířil na střídačku, aby do hry pustil Tomáše Šoustala, který v předbrankovém prostoru doplnil Marka Kaluse. Vítkovice v závěru tlačily, ale Sparta dokázala svůj náskok uhájit.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já si myslím, že jsme neodehráli vůbec špatný zápas, ale bohužel jedeme domů s prázdnou. Myslím si, že se to zlomilo ve druhé třetině, kdy jsme hráli dvě přesilovky a v těch jsme tam měli pár lehkovážných situací. Ten první gól jsme sice dostali už při rovnovážné hře pět na pět, ale stejně tam propadli tři hráči, když se vědělo, že hráč soupeře skočil na led z trestné lavice. Zaváhali jsme, dostali jsme jeden gól a pak v další přesilovce jsme znovu nesmyslně nahrávali kotouč, ztratili jsme jej a inkasovali jsme podruhé. Nějaké šance tam pak byly, ale bohužel jsme to nevyužili. Domácí si to zkušeně pohlídali. Mrzí nás to, ale takové zápasy se taky stávají.

Pavel Gross (HC Sparta Praha): Viděl jsem to docela stejně. Myslím, že ta první třetina byla od nás taková trochu zakřiknutá. Víme, co tam momentálně na ledě máme, ale víme taky to, že jsme dnes chtěli hrát disciplinovaně a vyvarovat se faulů, byly tam dnes dva zbytečné. Paradoxně nás to ale nakoplo, měli jsme tam dobrý pohyb a dobře jsme to tam ubránili a jak už bylo řečeno, gól jsme dali po skončení vítkovické přesilovky a pak v tom oslabení. To nám pomohlo. Pak jsme začali i více tlačit a bruslit, ale Kovy nás dneska podržel, znovu se ukázalo, že máme dva vyrovnané gólmany a to byl možná ten klíč. I mladí kluci to dnes odmakali a budou lepší a lepší.

2:1
(0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 25. Horák (Najman, Mikliš), 29. Horák – 7. Peterek (Fridrich, Barinka). Rozhodčí: Hradil, Květoň – Hynek, Šimánek. Vyloučení: 3:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 10 063. Střely na branku: 23:31.

HC Sparta Praha: J. Kovář – Krejčík, Mikliš, Kempný, Tomek, Pavlák, Irving, Samson – Kousal, Sobotka, Řepík – Najman, Horák, Chlapík – Buchtele, Konečný, Mužík – Žmola, M. Vitouch, Hauser

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – L. Kovář, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, R. Jeřábek, Chaloupka – M. Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Peterek – Bukarts, Krieger, Vondráček – Claireaux, Chlán, Šoustal