HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra
HC Sparta Praha0123Výhra

24.11.2023 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 21

VIT – SPA 1:3: Sparta v emotivním utkání přetlačila Rideru

Vítkovicím se dlouho dařilo s druhým týmem Extraligy držet krok, přesto to byla Sparta, která šla zásluhou laserově přesného nahození Krejčíka do vedení. Kromě úvodní branky bylo ve druhé třetině k vidění hned několik ostrých výměn názorů, ale nakonec zůstalo jen u řečí a na pěsti řada nepřišla. Třetí třetina se nesla v duchu vítkovického vyrovnání a hostujícím honu za vítěznou brankou. Brankář Klimeš čelil jedenačtyřiceti střelám, dlouho deptal střelce Sparty, ale na vítězství to nakonec nestačilo.

Česká hokejová klasika na ostravském ledě. Vítkovice versus Sparta. Pražané opět přijeli jako favorit a druhý celek extraligové tabulky. Modro-bílým by se v tomto duelu hodilo než kdy více velkého rivala porazit a potvrdit tím nedávný postup do čtvrtfinále Ligy mistrů i v domácí soutěži.

Úvod zápasu patřil Spartě, která se od úvodních minut jal dobývat Klimešovu branku. Střela Kestnera z levého rohu se lehce otřela o pravou vítkovickou tyč, s následnou střelou Kempného od modré čáry si Klimeš poradil bez větších problémů. Po nečekaném odrazu kotouče se do velké šance dostal Chlapík, který zakončoval z bezprostřední blízkosti bekhendem. Plné ruce práce měl Klimeš i o malou chvíli později, když Kovář ve středním pásmu přišel o kotouč. Klimeš musel rychle spěchat z branky, aby byl u kotouče rychleji než soupeř, s následnou střelou Formana si taktéž poradil. Svižná střela Mužíka z pravého kruhu se zastavila až o Klimešovu masku. Vítkovice zareagovaly nejlépe, jak mohly, a to velkou šancí Zdráhala, kterého poslal do brejku chytrou přihrávkou o mantinel Auvitu. Zdráhal ale tváří v tvář na Kováře bekhendovou střelou mezi betony nevyzrál. Záhy se vítkovičtí dostali do přečíslení tří na jednoho, které ale faulem ukončil Chlapík, který podrazil Fridricha a ten už nedokázal v pádu přesně přihrát. Ne nadarmo má Sparta nejlepší hru v oslabení, vítkovičtí měli v úvodu přesilové hry problém usadit se v pásmu, to se jim ale nakonec povedlo. Percy si s pukem nabruslil mezi kruhy, ale jeho střela minula horní roh branky. Zajímavá byla situace po střele Lakatoše, tu Kovář pouze vyrazil do předbrankového prostoru, ve kterém byl nejpohotovější Krieger, ale ani on na Kováře nevyzrál. Puk se ze vzduchu snažil do branky ještě usměrnit Kalus, jenže neúspěšně. Vítkovického útočníka na brankovišti následně atakoval Němeček, ale sudí celou situaci vyhodnotil stejnými tresty pro oba hráče. Po návratu vyloučeného Chlapíka se do obrovské šance dostal Horák, kterého na hranici brankoviště hledal střílenou přihrávkou Kousal. Klimeš ale ukázal skvělý postřeh a senzačním zákrokem vyrazil puk. Po zákroku na Marcela Barinku diváci volali po dvouminutovém trestu pro jednoho ze Sparťanů, protože mladý vítkovický útočník byl při kličce evidentně podražen, jenže rozhodčí byl jiného názoru. Stejně jako po souboji v obranné třetině Vítkovic, kde byl ramenem do hlavy zasažen Raskob. Další velkou šanci měli vítkovičtí po střele Kriegera, kterou Kovář opět pouze vyrazil, a to na hůl Zdráhala. Na toho už zírala poloprázdná branka, jenže bekhendem to měl z ostrého úhlu velmi těžké.

Po čtyřech minutách druhé periody se do brejku dostal Najman, kterého ale zezadu stíhal Lakatoš, útočníkovi Sparty tak nezbylo nic jiného, než zakončit bekhendem, se kterým si Klimeš bez větších problémů poradil. Blízko úvodní brance byl Grman, který se z pozice obránce objevil netypicky až před Kovářem, jenže Dejova přihrávka na něj byla příliš dlouhá. U další šance Vítkovic byl znovu vítkovický hráč s číslem 27, kterého našel přihrávkou zpoza branky Kalus, jenže Dejova bekhedová střela skončila na Kovářově výstroji. Povedené střídání měla druhá vítkovická formace, která dokázala dostat Spartu pod tlak. Dobré parametry měla Mikušova střela od modré čáry, kterou následně dorážel Raskob. Oba týmy hrály disciplinovaně, a tak se na další vyloučení čekalo do patnácté minuty, ve které na trestnou lavici usedl Mozík za hákování a Bukarts za nafilmovaný pád. Pokračovalo se v plném počtu na obou stranách a po střele Kotaly bylo u Kovářovy branky rušno. Před brankou se spároval Kotala s Miklišem a jen o kousek vedle se schylovalo k pěstní výměně mezi Formanem a Kalusem. Situace nakonec nebyla tak vážná, jak se zdála. Z prvního gólu se radovala Sparta, a to po nenápadné střele Krejčíka, jehož nahození od modré čáry si našlo cestu za Klimešova záda – 0:1. O chvíli později se Ostravané právem zlobili na rozhodčí, protože těsně po buly byl Řepíkem podražen Kalus a jen o pár desítek vteřin později přímo před zraky rozhodčího Hradila podrazil zcela mimo hru Kempný Deje. Naopak asi dvě desítky fanoušků Sparty mohlo být spokojeno, protože Mikušovo sekání už sudí nekompromisně trestali. Přesilová hra hostů ale netrvala dlouho, protože nedovoleným bráněním se za vítkovickou brankou provinil Irving. A na ledové ploše znovu plály vášně. Irvingovi se vyloučení nepozdávalo a rozhodl se si něco od plic vyříkat s faulovaným Grmanem. Hra ve čtyřech brankové příležitosti nepřinesla a v následné krátké přesilovce Vítkovic zkusil Kováře překvapit Lakatoš, ale ani on neuspěl.

Vítkovické vyrovnání přišlo hned v úvodní minutě třetí třetiny. Zdráhal podržel kotouč na holi a na střelu z první nabil Marcelu Barinkovi, který nechytatelnou dělovkou zapsal první branku ve vítkovickém dresu – 1:1. Jenže při napadání si nedal na hokejku pozor Matěj Přibyl a Sparta tak dostala rychle možnost vzít si zpět vedení. Vítkovičtí měli celou situaci ztíženou, protože Dej při blokování zlomil svou hůl. Klimeš dal ale přesným zákrokem svým spoluhráčům šanci vystřídat. V závěru přesilové hry měla Sparta dvě obrovské šance, ale Klimeš postupně vychytal jak Horáka tak Lajunena. Vítkovičtí oslabení přestáli, ale hned záhy museli čelit přečíslení Sparty, které zakončoval Mikliš, ale i proti jeho střele vytáhl Klimeš skvělý zákrok. Ten si ale o chvíli později vybral smolný okamžik, když mu výstroji propadla střela Sobotky z levého kruhu – 1:2. Po Mikušově nahození Kovář vůbec netušil, kde je kotouč, ale ten nakonec mezi tři tyče nemířil. Pozor si museli dát vítkovičtí při akci Kousala, který ve středním pásmu našlápl do stojící obrany a přihrál na střelu Najmanovi. Lehce přes tři minuty zbývalo do konce třetí třetiny, když si domácí střídačka vzala oddechový čas a odvolala brankáře Klimeše. Dobrou střelu na Kováře vyslal Lakatoš, ale clonící hráči se k dorážce nedostali. Naopak si museli dát pozor na Formana, který ze střední třetiny trefil tyč prázdné vítkovické branky. Při dalším pokusu už ale hostující hráči zamířili přesně. Vítkovice přišly o kotouč a Řepík jej neměl problém dostat do opuštěné branky – 1:3. Minutu a půl před koncem zápasu Řepík fauloval ve středním pásmu Zdráhala a vítkovičtí tak dostali ještě příležitost zkorigovat výsledek. Ve slibné pozici byl Lakatoš, ale Kovář stihl zasáhnout lapačkou.

Pavel Gross (HC Sparta Praha): Máme šňůru, kdy hrajeme po přestávce čtyři utkání venku. Říkali jsme, že potřebujeme bodovat a to se nám dneska podařilo. Dlouho to vypadalo, že kdo dá první gól, ten asi vyhraje. Povedl se nám první gól, to jsme potřebovali. Pak jsme dostali po individuální chybě hned v prvním střídání na 1:1, ale hráli jsme dál. Nějaké šance jsme si vytvořili a pak ze střely, která byla dobrá, ale pro jejich gólmana těžko chytatelná, jsme dali na 2:1 a pak jsme to nějakým způsobem ubránili. Viděli jsme, že Vítkovice relativně brzy odvolali brankáře, jsme rádi, že jsme to tady ubojovali.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme si všichni vědomi té situace, v jaké jsme. Do každého zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát, chceme bodovat. Bohužel stále máme nějakou marodku, ale na to se nechceme vymlouvat. Myslím si, že kluci hráli obětavě, že jsme do toho dali všechno. Ve druhé třetině jsme dostali gól, ve třetí třetině jsme se dostali zase do zápasu. Po dlouhé době jsme vstřelili gól při hře pět na pět, to je dobré. Pak ale přišel zbytečný faul, ubránili jsme to, ale minutu potom jsme inkasovali, což nám vzalo trochu vítr z plachet. Chtěli jsme to bez toho gólu vydržet. Na konci jsme už hráli vabank, odvolali jsme gólmana a chtěli jsme, aby tam něco spadlo, ale bohužel se to nepodařilo, což nás samozřejmě mrzí.

1:3
(0:0, 0:1, 1:2)

Branky: 41. Barinka (Zdráhal, Fridrich) – 36. Krejčík (Moravčík, Konečný), 46. Sobotka (Chlapík), 59. Řepík (Buchtele, Irving). Rozhodčí: Jeřábek, Hradil – Ondráček, Rampír.
Vyloučení: 4:5. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 702. Střely na branku: 28:44.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, Mikuš, Raskob, Auvitu, Jeřábek, Kovář – Bukarts, Krieger, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Kalus, Dej, Kotala – Peterek, Přibyl, Krejsa

HC Sparta Praha: Kovář – Mozík, Moravčík, Mikliš, Kempný, Irving, Němeček, Krejčík – Řepík, Sobotka, Chlapík – Kousal, Horák, Forman – Kestner, Lajunen, Buchtele – Konečný, Najman, Mužík