TýmI.II.III.PPGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA11013Výhra
HC Olomouc01102Prohra

5.1.2024 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 33

VIT – OLO 3:2 PP: Urputnou bitvu rozhodlo znovu prodloužení, v něm zazářil Auvitu

Vítkovice se po dlouhé době mohli předvést před domácím publikem a od samotného úvodu byli aktivnějším týmem, ale i hosté, kteří do Ostravy přijeli odčinit poslední nepovedené utkání, kousali. Kdo čekal gólové hody, musel být zklamán. Olomouc urputnou defenzivou bourala útočné akce domácích a o vítězi utkání tak muselo rozhodnout až prodloužení. V něm dokázal naplno využít volný prostor obránce Yohann Auvitu, který krásnou individuální akcí rozhodl o zisku dvou bodů.

HC OlomoucPoprvé v novém roce vyjeli hokejisté Vítkovic na svůj domácí led. V malém derby přivítali v pátečním utkání Olomouc, která sice ve středu padla vysoko v Plzni 0:8, ale před tím dokázala celkem výrazně porazit aktuálně vedoucí Spartu na její půdě. Do souboje s hanáckým rivalem už trenéři domácího celku mohli poslat uzdraveného obránce Stuarta Percyho, mezi tři tyče se vrátil Lukáš Klimeš.

Vítkovičtí na svého soupeře vlétli od úvodního střídání, ve kterém byl aktivní Lakatoš. Ten nejprve zpoza branky hledal své spoluhráče v předbrankovém prostoru, jenže neúspěšně. O chvíli později to byl znovu vítkovický kapitán, který zkusil od levého mantinelu překvapit Sedláčka. Domácí pokračovali v aktivitě a na střelu z mezikruží se chystal Kalus, jenže tomu při střele praskla hůl. Vítkovickou aktivitu zastavil nešťastný zákrok Mikuše, který v útočné třetině podrazil svého soupeře a musel tak usednout na trestnou lavici. Hanáci však v přesilové hře zaznamenali pouze střelu Bambuly, kterou do ochranné sítě zblokoval Auvitu, Vítkovice se tak bez problému ubránily. Po návratu vyloučeného Mikuše na led měli domácí nadějnou akci, kterou vedl Chlán. Ten si odvážně nabruslil do mezikruží, jenže v klíčovou chvíli ztratil rovnováhu a jeho akce tak skončila nezaviněným pádem. Také Vítkovice si v úvodní třetině vyzkoušely přesilovou hru, a to po faulu Švrčka. Jenže až na střelu Lakatoše toho modro-bílí nepředvedli. Změnit se to mohlo poté, co Ondrušek vyhodil kotouč mimo kluziště a musel tak na trestnou lavici za zdržování hry. Vítkovická dvojnásobná přesilovka ale trvala pouhých osmnáct vteřin. I tak se ale dokázali domácí usadit v útočném pásmu a udeřit. Na konci pohledné situace stál Roberts Bukarts, který šťastným odrazem o brusli poslal Vítkovice do vedení – 1:0. Brzy se do přečíslení dostala čtvrtá formace, Šoustal vysokým obloučkem hledal Vondráčka, který ale ze vzduchu promáchl. O chvilku později byl úspěšnější Dej, který se baseballovou ulívkou dostal skrz střední pásmo rovnou do přečíslení dvou na jednoho, ale přes ležícího Škůrka se mu nakonec se mu nepodařilo dostat puk na Kriegera. Olomouc v závěru třetiny přidala na tempu, ale vítkovičtí jejich nástup včas zachytili, dokázali jejich akce eliminovat a Hanáci tak hráli převážně jen u mantinelu. Po akci Barinky navíc mohl vedení navýšit Mikuš, ale Sedláček se dokázal proti jeho střele včas přesunout k pravé tyči.

Nástup do druhé třetiny měli lepší hosté. Modro-bílí se obětavě bránili, předvedli několik přesných bloků, jenže po jedné ze střel se puk odrazil mezi kruhy k Jakubu Navrátilovi, který přesnou střelou vyrovnal – 1:1. Vítkovice nechtěly nechat soupeře nadechnout a okamžitě se vrhly do útoku. Bukarts si dojel svůj nahozený kotouč a přihrávkou hledal ve druhé vlně Raskoba, tomu střela nesedla, ale i tak Sedláčkovi nadělala pořádné starosti a olomoucký brankář zasahoval špičkou svého betonu. Další vítkovickou akci táhl obránce Raskob, který zpoza branky našel Deje, kterému ale střela nesedla ideálně a Sedláček si s ní tak poradil a přerušil hru. Po buly byla aktivní i čtvrtá formace, která dvakrát ohrozila olomouckou branku. Ve třetím případě z toho navíc byl faul Lukáš Klimka, který zahákoval Vondráčka. Modro-bílí dostali další příležitost udeřit v přesilové hře, v té Bukarts nabil na střelu Kriegerovi, který jen těsně minul horní roh branky. O chvíli později to byl znovu Krieger, který se tentokrát elegantně protáhl před Sedláčka, kde byl krosčekem sražen k zemi, jenže sudí tentokrát Švrčkův zákrok nepotrestali. Olomouc se připomněla dlouhou přihrávkou Macuha, který z hloubi obranného pásma našel na modré čáře Kunce, ten v akrobatické pozici dokázal zpracovat, ale na kličku, kterou by Klimeše oklamal, mu nezbylo dost času. Vítkovičtí mohli jít do vedení poté, co Fridrich dobře napadal za brankou Rašnera, jenže jeho přihrávka, která směřovala před branku na osamoceného Barinku, nebyla přesná. Nadějně vypadal také průnik Chlána, který si odvážně najel mezi dva soupeře, jeho akci ale přerušila píšťalka sudích, protože obránce Rutar jej zastavil pouze za cenu nedovoleného zákroku. Domácí se v přesilové hře znovu trápili, svižná střela Kaluse přišla až po návratu vyloučeného Rutara na led. Modro-bílí pokračovali v tlaku, Lakatoš zpětnou přihrávkou nabil Lukáši Kovářovi a ten přesnou střelou pod víko poslal Vítkovice do vedení – 2:1.

Řezníčkovo nahození od mantinelu bylo nešťastně tečováno Kovářem, Klimeš dokázal na změnu směru zareagovat, jenže u odraženého puku byl jako první Navrátil, který pohotově vyrovnal – 2:2. Po faulu Jeřábka, kterému v souboji ve středním pásmu stoupl jeden ze soupeřů na hůl, mohli udeřit hosté. Střílenou přihrávkou hledal Káňa na hranici brankoviště Knotka, ale Klimešův beton byl včas tam, kde měl být. V nebezpečné pozici se ocitl také Nahodil, ale i toho Klimeš vychytal. Třetí perioda byla ve znamení boje o každý metr ledu, soupeři si nic nedarovali, ale z utkání se postupně vytrácela hokejovost. Po buly tvrdě pálil Řezníček a jeho dělovku schytal Mikuš. Byť po Řezníčkově vyhození kotouče do ochranné sítě sudí avizovali přesilovku Vítkovic, nakonec vzali své rozhodnutí zpět a připravili tak domácí o regulérní početní výhodu. Rozhodnout utkání mohl obránce Raskob, na kterého po Claireauxově přihrávce zírala odkrytá branka, jenže Sedláček zázračným zákrokem špičkou lapačky vyrazil puk do tyče a Dej, který hlídkoval na brankovišti, nedokázal puk ze vzduchu poslat do branky. V posledních minutách ještě nebezpečně střílel bekhendem Fridich. Ze Sedláčka padal jeden kotouč za druhým, jenže jeho obránci byli u puku vždy o kousek blíž, než hráči v bílém dresu, a tak se muselo prodlužovat.

V prodloužení byli aktivnější domácí, kteří Olomouci téměř nepůjčili kotouč. Nakonec byli za svou aktivitu odměněni. Individuálně to na sebe vzal obránce Yohann Auvitu, který se z vlastního pásma prokličkoval až před Sedláčka, kterého překonal bekhendovou kličkou – 3:2.

Róbert Petrovický (HC Olomouc): Pro nás to byl velmi těžký zápas. Po té kruté prohře si myslím, že jsme zareagovali obstojně. Myslím, že všichni kluci zabojovali a byli jsme v zápase, šance byly na obou stranách. Gólmani na obou stranách podali výborný výkon, my jsme šlapali, pracovali do konce zápasu. Ve třetí třetině byly dvě čisté gólovky soupeře, ale i my jsme měli nepříjemné situace, které jsme mohli zužitkovat. V prodloužení těžká situace. Musíme si ty hráče přebírat lépe. Gratulujeme soupeři ke dvěma bodům.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Začátek utkání jsme měli dobrý, od desáté minuty jsme ale byli o krok všude později, nehráli jsme pohromadě. Vyvrcholení bylo ve druhé třetině, kdy jsme se dostali pod tlak. Soupeř byl lepší, rychlejší a důraznější, ta třetina skončila vlastně 1:1. Dneska ten zápas z naší strany nebyl ideální. Naštěstí nám to tam v prodloužení spadlo a jsme za to straně rádi. Gólmani dnes doopravdy podali perfektní výkon a štěstí se přiklonilo k nám. Fanoušci vytvořili výbornou atmosféru. Došlo tam ale k nějakému nedorozumění při děkovačce, za které bychom se chtěli omluvit. Děkujeme fanouškům za podporu.

3:2 PP
(1:0, 1:1, 0:1 – 1:0)

Branky: 12. Bukarts (Kalus, Lakatoš), 38. Kovář (Lakatoš, Kalus), 61. Auvitu (Krieger, Mikuš) – 22. Navrátil (Káňa, Nahodil), 42. Navrátil (Řezníček, Káňa). Rozhodčí: Hribik, Veselý – Ledere, Bohuněk. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 395. Střely na branku: 32:26.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, R. Jeřábek – M. Kalus, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Peterek – Bukarts, Krieger, Dej – Claireaux, Šoustal, Vondráček

HC Olomouc: Sedláček – Řezníček, Ondrušek, Černý, Švrček, Rutar, Rašner, Škůrek – Klimek, Knotek, Kusko – Navrátil, Nahodil, Káňa – Bambula, Macuh, Kunc – Musil, Menšík, Anděl