HC VÍTKOVICE RIDERA1023Prohra
HC Oceláři Třinec1146Výhra

3.11.2023 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 17

VIT – TRI 3:6: Derby pro Třinec, rozhodla divoká třetí třetina

Vítkovičtí oslabení o šest hráčů základní sestavy na svém ledě přivítali třinecké Oceláře. První dvě třetiny se nesly v duchu vyrovnaného hokeje jak na ledové ploše, tak v ochozech vyprodané OSTRAVAR ARÉNY. Ve třetí třetině se ale s brankami roztrhl pytel a tři body míří zásluhou lepší koncovky do Třince.

Vítkovice se po třech týdnech vrátily na domácí led. V pozici 13. týmu extraligové tabulky v zaplněné OSTRAVAR ARÉNĚ vyzvaly ve druhém derby sezony mistrovský Třinec. Do hlavního ohně boje dvou rivalů šli modro-bílí poprvé před vlastním publikem pod vedením nového trenérského tria Pavel Trnka – Jiří Veber, Roman Šimíček. Vinou řady zranění a doznívající virózy ale Ostravané nemohli být kompletní, chyběli obránci Stehlík, Auvitu, Grman a útočníci Zdráhal, Claireaux, Kotala. Také proto byli do dresu rytíře Vítka povolány posily z prvoligové Poruby a po dlouhých osmi letech se vrátil útočník Ondrej Šedivý a s ním i kanadsko-izraelský forvard Aaron Berisha.

Třinečtí měli ostrý start do zápasu, Pánik hned v úvodní minutě zkusil z křídla levého křídla odrazit kotouč o betony pro dojíždějícího Voženílka. Ale i vítkovičtí ukázali, že do zápasu nevstoupili s poraženeckou náladou. Z otočky to zkusil Lakatoš a Mazanec dokázal zasáhnout jen se štěstím. Do přečíslení se dostali hráči třetí formace, ale zakončující Šedivý jen vyprášil Mazancovy betony. Ve třetí minutě se už ale poprvé měnilo skóre. Zeleňák na modré čáře lehce podcenil bruslařský souboj s Pánikem a slovenský útočník zamířil přesně mezi betony Machovského – 0:1. Hned záhy mohli třinečtí přidat druhou branku, když se před Machovským nejrychleji zorientoval Hrehorčák. Jeho střelu Machovský dokázal vyrazit, ale puk ležel dlouho nehnutě ve vítkovickém brankovišti, než jej obránci poslali do bezpečí. Vyrovnání se vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA dočkala v páté minutě. Zeleňák vyhrál souboj u mantinelu, kde vybojoval puk pro Krejsu, vítkovický mladík dobře viděl v mezikruží najetého Deje, který z dobré pozice prostřelil Mazance – 1:1. Skóre se mohlo měnit hned záhy, když z druhé vlny podpořil třinecké útočníky Jeřábek, ale Machovský jeho střelu zlikvidoval vyrážečkou. Jako první si přesilovou hru vyzkoušeli hosté, když v obranné třetině fauloval Zeleňák. Pohlednou třineckou kombinaci zakončoval Nestrašil, kterému ale naštěstí střela nesedla, podobně jako následně Voženílkovi, který na hranici brankoviště tečoval střílenou přihrávku Růžičky. Po buly v útočné třetině se k zajímavé střele dostal Krieger, ale Mazanec byl připraven. Na druhé straně se musel vytáhnout Machovský proti Hudáčkovi, který zůstal chvíli nikým nehlídaný u pravé tyče. Po faulu Draveckého si přesilovou hru vyzkoušeli také domácí, jenže žádná z vítkovických střel se neujala. Zdálo se, že konec třetiny se již dohraje v poklidu, jenže Lakatoš se v souboji nechal vyprovokovat Markem Daňem. Ten zákrok vítkovického kapitána dokázal řádně prodat a Lakatoš tak putoval na trestnou lavici za hrubost.

Větší část přesilové hry si třinečtí přenesli do druhé třetiny, ale vítkovická čtveřice si počínala zodpovědně a soupeře do ničeho nepustila. Po návratu z trestné lavice zkusil Lakatoš překvapit Mazance, ale z bezprostřední blízkosti nenašel mezírku v jeho výstroji. Po faulu na Kováře na trestnou lavici podruhé v utkání usedl Dravecký. Nabito dostal na levé křídlo Mueller, ale jeho střela se zastavila jen na boční síti. V závěru přesilové hry se puk ocitl ve třineckém brankovišti a nepřehlednou situaci ukončil až rozhodčí, který signalizoval, že vítkovičtí dosáhli branky. V přerušené hře se sudí vydali překontrolovat video, které ukázalo, že puk po Lakatošově bekhendové střele orazítkoval tyč a následně od břevna zamířil mimo. Vítkovičtí sevřeli svého soupeře v obranné třetině, nejnebezpečnější byla Lakatošova zblokovaná střela, po které zůstal kotouč chvíli ležet v předbrankovém prostoru, odkud ho třinečtí dostali jen za cenu zakázaného uvolnění. Jenže za vítkovickou brankou v souboji s Lakatošem upadl Hrehorčák a byla z toho přesilová hra pro Oceláře. Těm stačilo šestnáct vteřin k tomu, aby kombinací dostali kotouč do mezikruží, odkud Machovského prostřelil Daňo – 1:2. Vítkovičtí se jali dobývat branku hostí, jenže Fridrich za brankou soupeře zasáhl vysokou holí svého soupeře a byla z toho další přesilová hra hostů. V přesilové hře Ocelářů se dlouho bojovalo o kotouč za vítkovickou brankou. Ze souboje nakonec vyšli vítězně Oceláři, kteří hbitě dostali puk před branku, kde číhal Růžička, Machovský si ale s jeho střelou poradil a vytáhl efektní zákrok lapačkou. Po souboji u mantinelu zůstal na ledové ploše ležet Fridrich a rozhodčím dlouho trvalo, než si ležícího útočníka všimli a přerušili hru. Bohužel pro vítkovické, stejně pozorní byli sudí i u samotného zákroku na útočníka Vítkovic, kterého k zemi srazil Nedomlel tvrdým loktem. Tohle mohl být klidně vyšší trest pro obránce Ocelářů. Do samostatného úniku byl z vlastní třetiny vyslán Kalus, jenže tomu na konci střídání nezbylo dost sil k tomu, aby přebruslil vracejícího se Jeřábka a zakončil. V závěru třetiny dostali vítkovičtí šanci k vyrovnání poté, co Pánik vyhodil kotouč mimo ledovou plochu. Kalus s Lakatošem byli na brankovišti hodně důrazní, ale Mazanec spolu s Poláškem dokázal udržet kotouč před brankovou čárou. Po Percyho střele dorážel skákavý kotouč Lakatoš, ale tomu se nepodařilo baseballově úderem dostat puk pod horní tyč.

Vítkovicím se sice nepodařilo využít krátkou přesilovku, se kterou začali třetí třetinu, ale to je nemuselo mrzet příliš dlouho. Podél pravého mantinelu si našlápl Peter Mueller, který nechytatelnou střelou k tyči nedal Mazancovi šanci – 2:2. Třinečtí se okamžitě po vyrovnávací brance vrhli do útoku, Machovský si ale s dvěma tvrdými střelami Jeřábka dokázal poradit. Jenže Oceláři se nakonec přece jen dostali do vedení. Přečíslení Ocelářů dokázal dobruslit jeden z vracejících se obránců, Nestrašil tak musel volit střelu, kterou se mu podařilo nachytat Machovského – 2:3. Třinecká radost ale trvala pouhých osmačtyřicet vteřin. Raskob vyslal dlouhou přihrávkou do brejku Muellera, který poslal bekhendem kotouč pod víko – 3:3. Brankostroj se ve třetí třetině ne a ne zastavit. Na modré čáře ke střele napřáhl Smith, jehož střelu na hranici brankoviště nechytatelně tečoval Kurovský – 3:4. Vítkovičtí už v zápase ukázali, že jednobrankový náskok dokáží stáhnout, jenže v třiapadesáté minutě Oceláři zásluhou Voženílka přidali pátou branku a šli do dvoubrankového vedení – 3:5. Navíc po další rychlé akci Ocelářů přidal šestou branku Hudáček, který po přihrávce Daňa pálil do odkryté branky – 3:6. To už bylo na Machovského moc, a tak do branky pustil Lukáše Klimeše. Po Fridrichově sevření kotouče navíc Oceláři hráli znovu přesilovou hru. V té už třinečtí neměli příliš o co hrát, a tak se zdálo, že konec zápasu se dohraje v poklidu. Jenže minutu před závěrečnou sirénou ledovou plochu zaplavila salva konfet z kotle domácích a do akce tak musela úklidová četa.

Vladimír Orságh (HC Oceláři Třinec): Samozřejmě my jsme za tři body velmi rádi. Hrálo se ve výborné atmosféře, která k derby patří. Dlouho to byl vyrovnaný zápas, pro nás bylo důležité, že po tom, co soupeř vyrovnal na 3:3, že jsme dali rychle na 4:3 a potom už jsme si to pohlídali. Na konci jsme ukázali pár pěkných akcí, ale i když to skóre je trošku vyšší, určitě to nebyl jednoduchý zápas. My jsme rádi, že jsme tady zvítězili, protože se tady hraje těžce. I když jsou domácí v menší krizi, stále mají svou kvalitu a ty body z Ostravy jsou pro nás důležité.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Třikrát jsme vyrovnali, prohrávali jsme pokaždé o gól a vždycky jsme se dokázali dostat do zápasu, což byl výborný signál pro hráče. Akorát potom z neskutečných chyb, které jsme vytvořili, to znamená přečíslení, a kór ve třetí třetině, ono to bylo i během toho zápasu, ale ve třetí třetině nás potrestali a dali čtvrtý, pátý a šestý gól. Nabídli jsme jim neskutečný počet ztrát a oni toho využívali pro přečíslení dvou nebo tří na jednoho. S takhle silným soupeřem se to nemůže stávat, jestli chceme uspět, tak tohle nemůžeme dělat.

3:6
(1:1, 0:1, 2:4)

Branky: 5. Dej (Krejsa, Zeleňák), 41. Mueller (Mikuš, Machovský), 48. Mueller (Raskob, Mikuš) – 3. Pánik (Kundrátek), 30. Daňo (Růžička, Jeřábek), 48. Nestrašil (Marinčin), 51. Kurovský (Smith, Čacho), 54. Voženílek (Pánik, Růžička), 55. Hudáček (Daňo, Nestrašil).
Rozhodčí: Šír, Obadal – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 833. Střely na branku: 31:34.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský (55. Klimeš) – J. Mikuš, Raskob, Percy, Zeleňák, Gewiese, L. Kovář, Prčík – Bukarts, Chlán, Mueller – M. Kalus, Krieger, Lakatoš – Fridrich, Berisha, Šedivý – Krejsa, Dej, Lednický

HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, Adámek, Jeřábek, Nedomlel – Růžička, Voženílek, Pánik – Daňo, Hudáček, Nestrašil – Hrehorčák, Vrána, Roman – Kurovský, Čacho, Dravecký