HC VÍTKOVICE RIDERA0224Výhra
HC KOMETA BRNO0000Prohra

21.2.2024 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 24

VIT – KOM 4:0: Klimeš vynuloval Kometu a Vítkovice stoupají tabulkou

Body z dohrávky utkání 24. kola byly důležité pro oba celky, lépe ale do utkání vstoupili domácí, kteří dokázali eliminovat jindy produktivní útočníky Komety a sami dostávali favorita pod tlak. Góly ale přišly až ve druhé třetině, ve které nejprve Ri. Bukarts orazítkoval tyč, ale o chvíli později byl na brankovišti důrazný a hlavně přesný Marcel Barinka. Jako rozhodující se ukázala branka Půčka z konce druhé třetiny. Do třetí třetiny pak nastoupil mdlý soupeř, který si dnes zkrátka body nezasloužil.

Poslední dohrávkou odloženého zápasu z programu Vítkovic v Champions Hockey League byl duel 24. kola proti Kometě. Brňané vůbec poprvé v této sezoně dorazili do Ostravy. Pod Špilberkem oba týmy vyhrály jeden zápas, a tak bylo zajímavé sledovat, jak dopadne moravské derby na severní straně zvlášť, když šest dní po této dohrávce se měl konat i druhý ostravský vzájemný duel. Vítkovičtí, kteří v neděli vyhráli v Olomouci, se drželi hesla „vítězná sestava se nemění“, a tak i proti Kometě vyrukovali ve stejném složení, to znamená bez Dominika Lakatoše a opět s Jurajem Mikušem s kapitánským céčkem na dresu. Jihomoravané přijeli do Ostravy bránit a především potvrdit svou pozici ve čtyřce, zatímco domácí v případě úspěchu mohli pomýšlet na dotažení se na 9. pozici.

Vítkovičtí začali utkání aktivně a už ve druhé minutě se do zajímavého přečíslení dvou na jednoho dostali bratři Bukartsové, ale přihrávka Robertse nebyla přesná. Úvodní tlak domácích pokračoval, Zdráhal nabil na střelu Barinkovi, ale jeho pokus z vrcholu pravého kruhu mířil jen do vyrážečky. Také další střela z hole Auvita měla dobré parametry, Furch ji vyrazil jen před sebe a od chráničů jednoho z obránců se kotouč odrazil mimo. Také Kometa dokázala zahrozit. Ke dvěma nebezpečným střelám z bezprostřední blízkosti se dostal Vincour, ale Klimeš v ojedinělé šanci Komety svůj tým podržel. Po chybné předávce puku na modré čáře, se do přečíslení dostali Flek se Zaťovičem, ale ten nedokázal zpracovat přihrávku, a proto nezakončil. Jeden z vítkovických útočníků zpoza branky dobře viděl Raskoba, který si sjel na střelu, tu ale Furch dokázal se štěstím ramenem vytěsnit nad. O chvíli později se Lednickému se štěstím podařilo překonat obranný val Komety a mohl tak přihrávkou hledat před brankou Půčka, jenže ten puk zasáhl pouze bruslí.  V obrovské šanci se po akci Zdráhala objevil Fridrich, ale jeho střelu z první, která mířila pod víko, Furch vyrazil. V závěru se znovu připomněla Kometa, Gazdovu střelu, která mířila do chumlu hráčů, si Klimeš našel a zneškodnil.

Také úvod druhé třetiny vyšel lépe domácím. Ostrá rána Rihardse Bukartse z poměrně velkého úhlu orazítkovala tyč Furchovy branky, od které se kotouč odrazil do zad brněnského brankáře. Kotouč poskakoval v brankovišti, jenže Krieger byl hákován Zaťovičem, a tak nemohl zakončit. O chvíli později se ale vítkovičtí mohli radovat. Přihrávka Zdráhala na Fridricha byla sražena bruslí do předbrankového prostoru, kde byl u puku jako první Marcel Barinka, který v těžké situaci bekhendem zamířil přesně – 1:0. Kometa se hnala okamžitě za vyrovnáním, ale Ďalogu vychytal Klimeš a střela Marcinka na první tyč jej taktéž nepřekvapila. Tlak Komety ale sílil, jenže střela Ščotky těsně minula horní roh branky. Domácí ale postupem času tlak hostí otupili a sami Kometě dělali problémy. Po Kriegerově přihrávce na Robertse Bukartse čekala poloprázdná branka, ale nejlepší střelec Vítkovic ve stoprocentní šanci selhal, protože nejprve netrefil kotouč a následně zamířil pod tlakem mimo. Gólem neskončila ani tečovaná střela Raskoba od modré čáry. Po faulu Mikuše, který před brankou trefil vysokou holí Zbořila, hráli hosté první přesilovou hru zápasu. Ridera se dobře bránila, ale v závěru se přece jen mohli hosté prosadit, jenže Kollárovi, který se chystal ke střele z mezikruží, v poslední chvíli zablokoval hokejku Chlán. Ten byl o chvíli později vidět také na opačné straně kluziště, když přihrávkou vyslal do šanci Robertse Bukartse, toho ale rozhodila sekera vracejícího se Vincoura, a proto nezamířil přesně. S trochou štěstí mohl vyrovnat Okál, jehož střela Klimeše trefila do ramene, přes které se kotouč překulil do brankoviště, Klimeš ale ve spolupráci s obránci dokázal puk dostat v poslední možné chvíli do bezpečí. Vítkovičtí na tuto šanci odpověděli nejlépe, jak mohli. Rihards Bukarts u mantinelu vybojoval kotouč a do velké šance poslal svého bratra Robertse, jenže ten znovu jen minul. Necelé dvě minuty zbývaly do konce druhé třetiny, když Lednický udržel mezi trojicí soupeřů kotouč, pak se nerozpakoval a tvrdou střelou poslal puk na branku. Před F a přesnou tečí Romana Půčka puk skončil v brance – 2:0.

Do třetí třetiny se Kometě snad ani nechtělo, protože její hráči z kabiny přišli pozdě, čímž si sympatie domácích příznivců rozhodně nezískali. Nicméně jako první se do šance dostali právě hosté. Puk se po zblokované střele odrazil mezi kruhy k Flekovi, ale Klimeš vytáhl přesný zákrok pravým betonem. Proti aktivním Vítkovicím se pak Kometa bránila jen vyhazováním puků na zakázané uvolnění, ale potřetí v řadě jí to už nevyšlo, protože vysoký puk z hole obránce Mora zamířil mezi diváky. Vítkovicím se ale v přesilové hře dlouho nedařilo dostat do pásma. To se ale změnilo po rychlém průniku Barinky. Už se sice zdálo, že Zdráhal prováhal ideální čas na střelu z levého křídla, jenže ten nakonec narýsoval geniální přihrávku, po které zakončoval Valentine Claireaux do odkryté branky – 3:0. Kometa se ve třetí třetině do ofenzivy příliš nedostávala a hrozila spíše střelami obránců, se kterými si Klimeš věděl rady. Vítkovičtí svého soupeře zaskočili důraznou hrou a možná také tím, že nevynechali jediný souboj. Peterek u mantinelu dokázal vystihnout rozehrávku Komety a vybídl ke střele Willieho Raskoba a jeho nechytatelná dělovka div neprotrhla síť za Furchem – 4:0. Po faulu Zaťoviče, který podrazil unikajícího Kriegera, navíc dostali domácí k dispozici přesilovou hru. Ta nakonec nebyla příliš dlouhé, protože po chybě na modré čáře musel za záchrannou brzdu zatáhnout Auvitu a síly na ledové ploše se tak srovnaly. Vítkovičtí hokejisté měli převahu také při hře ve čtyřech, kdy se do velké šance dostal Krieger, ale tomu nakonec vypíchl kotouč Furch. Čisté konto mohl Klimešovi vzít Adam Zbořil, ale ani jemu se nepodařilo vítkovického brankáře překonat. Závěrečná minuta ještě přinesla spornou situaci před brněnskou střídačkou, kde byl mimo držení kotouče sražen k zemi Rihards Bukarts, ten si to nenechal líbit a schylovalo se k potyčce. Jenže hra plynula dále a po faulu Auvita ještě hosté dostali možnost zapsat alespoň čestný zásah. Vítkovičtí ale byli proti a tři body tak zůstaly v Ostravě.

Jaroslav Modrý (HC Kometa Brno): Samozřejmě blahopřejeme soupeři k vítězství. Jakž takž jsme měli začátek první třetiny, potom to bylo takové lehkovážné a mohlo se to otočit na obě strany. Jim se podařilo dát první gól, uklidnili se a my jsme od té doby byli všude o krok pozdě. Předčili nás nasazením, chodili do těch míst, kde to bolí. Nám uteklo pár detailů, které jsme udělali špatně, oni nás potrestali a vyhráli zápas.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já samozřejmě poděkuju klukům do kabiny, protože to, co jsme si nastavili a před zápasem řekli, tak kluci z větší části plnili. Já bych to nazval tak, že dnes jsme hráli poctivý hokej a jsem straně rád a samozřejmě uvidíme, jak na to budeme navazovat dále.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno
4:0
(0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 24. Barinka (Zdráhal), 39. Půček (Lednický, Prčík), 45. Claireaux (Zdráhal, Barinka), 52. Raskob (Peterek). Rozhodčí: Kika, Mejzlík – Ondráček, Blažek. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 197. Střely na branku: 29:31.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – Půček, Claireaux, Lednický – Peterek, Chlán, Přibyl

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Gazda, Ščotka, Moro, Kaňák, Holland, Hrbas – Zaťovič, Cingel, Flek – Pospíšil, Kollár, Ekrt – Okál, Zbořil, Moses – Vincour, Marcinko, Kos