HC VÍTKOVICE RIDERA2103Prohra
HC DYNAMO PARDUBICE2237Výhra

27.9.2023 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 05

VIT – PCE 3:7: Vítkovické bodové naděje sestřelil Radil

Duel dvou nejlepších týmu loňské základní části sliboval velkou ofenzivní podívanou. Ostatně to potvrdila již první třetina, po které se šlo do kabin za stavu 2:2. Více než pět tisíc fanoušků čekalo, s čím oba týmy vstoupí do druhé třetiny a zda kanonáda obou týmů bude pokračovat. Ti, kteří vydrželi na svých místech až do konce, mohli vidět hned deset branek. Bohužel sedm jich skončilo v brance Vítkovic.

Souboj, který byl označen šlágrem kola. Do Ostravy dorazily Pardubice, které společně se Spartou vedly po 4 zápasech tabulku a které jsou vnímány jako jeden z největších adeptů na mistrovský titul. Domácí Vítkovice, jejichž rozjezd v této sezoně je trochu těžkopádný, se tak postavily favoritovi s tím, že do třetice by už chtěly a měly na domácím ledě uspět. Do brány modro-bílého celku se vrátil Matěj Machovský, stejně tak se do čtvrtého útoku navrátil Rastislav Dej a na střed třetí formace Valentin Claireaux, naopak mimo sestavu zůstali Roberts Bukarts a Lukáš Kovář.

Úvod utkání příliš šancí nepřinesl, oba týmy se spíše oťukávaly a čekaly, co ten soupeř předvede. Vzrušení přinesl až zákrok Sedláka, který podrazil Káňu vyvážejícího kotouč, vítkovický útočník tak o puk přišel a následovala nebezpečná střela Čerešňáka, se kterou si ale Machovský poradil.  První šanci Vítkovic měl na holi Chlán, jenže jeho bekhendová střela skončila na levém Kloučkově betonu.  Na první přesilovou hru se čekalo do sedmé minuty, kdy druhý Sedlákův faul tentokrát sudím neunikl. Vítkovice měly v úvodu problém se dostat do pásma, nakonec z kostrbatého přechodu dokázaly zahrozit, když se puk dostal k Muellerovi, jenže do jeho střely v poslední chvílí sáhl Čerešňák, a tak kotouč skončil v ochranné síti. Vítkovice se dlouho trápily s rozehrávkou, ale nakonec přece jen udeřily. Ke střele z první dostal nabito na pravém křídle Lakatoš a puk se po jeho tvrdé střele zastavil až v síti – 1:0. Vítkovice branka nakopla, po buly přišel v útočném pásmu závar čtvrté formace, ale tentokrát se pardubičtí dokázali ubránit. Záhy dostaly Pardubice šanci srovnat v přesilové hře, když byl přísně vykázán Gewiese. Opakované záběry ukázaly, že Kolář upadl díky své nešikovnosti a ne zásluhou obránce Vítkovic. Pardubičtí začali střílenou přihrávkou Sedláka, na kterou si nabruslil Hyka, jenže jeho pokus jednoruč byl nepřesný. Střela Čerešňáka od modré čáry byla před Machovským tečována mimo. Jenže o chvíli později v souboji Stehlík zlomil hůl a musel si ji tak vypůjčit od jednoho z vítkovických útočníků, kterému tak logicky chyběla. Tvrdý blok si připsal Kalus, jenže po návratu vyloučeného Gewieseho přišla střela Hrádka od modré čáry a clonící Poulíček přesnou tečí usměrnil puk za Machovského – 1:1. Příležitost vrátit domácím vedení měl Claireaux, který zakončoval vítkovické přečíslení, jenže nezamířil přesně. Do přečíslení se dostali také hosté, zakončení na sebe vzal Lukáš Radil, který střelou na bližší tyč nachytal Machovského – 1:2. Gewieseho tvrdá střela od modré sice prošla chumlem před Kloučkem, ale ten na poslední chvíli dokázal vykopnout betonem. Blízko gólu byl Fridrich, který se neohroženě vydal z rohu kluziště do mezikruží, jenže jeho bekhend se zastavil na pravé Kloučkově tyči. Vítkovice si šly za vyrovnáním, ale nebylo jim přáno. Po hbitém přechodu středního pásma se do šance se dostal Claireaux, jenže jeho střela na vyrážečku skončila zákrokem Kloučka. Třetí formace modro-bílých se ale dokázala dostat u kotouče, po Kotalově přihrávce znovu pálil Claireaux, ale i tentokrát byl úspěšnější pardubický brankář, který vyrazil kotouč. Jenže toho se zmocnili opět domácí, Kotala vrátil kotouč na modrou čáru na Percyho, ten jej ještě posunul na Raskoba a po jeho přesné střele ke vzdálenější tyči mohla propuknout vítkovická radost – 2:2.

Druhou třetinu Vítkovice začaly povzbuzeny brankou ze závěru první části. Po Kalusově přiťuknutí pálil od modré čáry Zeleňák, ostře pálil i Mueller, jenže Krieger se k pořádné dorážce nedostal. Aktivní vítkovické hráče hosté zastavovali zákroky na nebo spíše za hranou pravidel, jenže dnes se zkrátka rozhodli sudí nevylučovat. A to ani po jasném podražení Grmana v rohu kluziště. Pardubičtí i nadále hrozili rychlými brejky, ten Sedlákům ale včas dokázal dobruslit Fridrich, který zezadu svého soupeře připravil o puk. O slovo se opět přihlásila vítkovická čtvrtá formace, k zajímavé střele se dostal Přibyl, jenže obětavým zákrokem puk zblokoval Bučko. Vítkovičtí mladíci podpoření zkušeným Dejem ale pokračovali v aktivním napadání. Přibyl na pravém křídle našel Deje a ten přesnou střelou z kruhu poslal Vítkovice do vedení – 3:2. Vítkovice měly dobrý závar, nadvakrát střílel Percy a po zadovce Lakatoše byl v dobré pozici Chlán, jenže ten byl pečlivě střežen. Pardubicím se dařilo najít metr rozhodčích a pomáhaly si drobnými fauly, které zůstaly nepotrestány. Vítkovice si nedaly pozor na rychlá přečíslení Pardubic a právě z něj dokázali Východočeši vyrovnat. Sedlák našel přesnou přihrávkou Ciencialu a ten přesnou střelou srovnal – 3:3. Po Kotalově přihrávce mohl vedení Vítkovicím vrátit Kalus, jenže tomu včas zablokoval hůl Paulovič, jinak by Kalus zakončoval do odkryté branky. Čárový rozhodčí Rožánek dlouho signalizoval ofsajd Pardubic, a přesto, že jeden z útočníků aktivně napadal rozehrávku Vítkovic, nepřerušil hru. Obrana domácích rozehrála pod tlakem na zakázané uvolnění, které již čárový nekompromisně odpískal. Pardubicím se následně podařilo dostat vítkovickou čtvrtou formaci pod tlak, blízko vyhození kotouče byl Krejsa, kterého ale urostlejší Musil dokázal přetlačit, poslat puk na Radila, který výhodu dokázal přetavit ve vedoucí branku – 3:4. Pardubice byly rázem aktivnější a diktovaly hru. Chybu v rozehrávce vítkovických obránců mohl potrestat z protiútoku Paulovič, ale Machovský dokázal zasáhnout špičkou svého betonu. V závěru druhé třetiny přišel mimo hru nedovolený zákrok Zohorny a domácí tak mohli vyrovnat. Rozehrávka ale opět nepustila vítkovické do výraznější šance, a tak si přesilovou hru domácí přenesli do třetí periody.

Jenže místo vyrovnání přišla ledová sprcha. Mandát využil laxního návratu Percyho za vyhozeným kotoučem, dokázal jej přebruslit a následně po forhendové kličce zasunul puk mezi Machovského betony – 3:5. Snížit mohl Mueller, který mířil pod horní tyč, ale minul levý horní roh Kloučkovy branky. Po střele Gewieseho se o dorážku na brankovišti pral Fridrich, jenže proti Musilovi mu chyběly kilogramy. Podivného odrazu puku od zadního mantinelu mohl využít Káňa, který se opřel do střely, jenže nezamířil přesně, stejně jako Chlán o chvíli později. Vítkovickým se nedala upřít snaha, ale na každou šanci se nadřely. Na druhé straně Pardubice byly v útočné třetině uvolněné, což se projevilo i u šesté branky. Musilovo nahození od modré čáry lehkou tečí usměrnil Vondráček, který využil špatného postavení Machovského v brance – 3:6. Ani tento výsledek se neukázal být konečným. Ke střele z mezikruží se dostal Radil, který přesným švihem zkompletoval hattrick – 3:7.

Václav Varaďa (HC Dynamo Pardubice): Já bych chtěl poděkovat klukům, že přes ten špatný začátek, hlavně v první třetině, kdy jsme měli ještě nohy v autobuse, jsme tu první třetinu dotáhli na stav 2:2. Ve druhé třetině jsme zabrali, hráli jsme lépe hlavně v útočné třetině, vyhrávali jsme souboje a přišly góly, které ten průběh otočily. Dneska nám to tam napadalo, v podstatě z každé příležitosti byla branka a my si toho ceníme. Věříme, že ta hra se nám taky zlepší, aby to k těm gólům pasovalo. Jsme rádi za tři body a těšíme se na utkání doma.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): U nás ten výsledek vypadá strašidelně, ale myslím si, že dvě třetiny jsme byli vyrovnaným soupeřem. Škoda gólu na 4:3, pak samozřejmě na 5:3, pak už se to s námi valilo. Za ty dvě třetiny nemám hráčům až tak co vytknout, tam jsme opravdu hráli dobře, bojovali jsme o tom. Jak říkám, těmi góly se nám to zhroutilo. Jak říká Venca Varaďa, na co šáhli, to skončilo v naší bráně, a proto nemáme ani bod.

3:7
(2:2, 1:2, 0:3)

Branky: 8. Lakatoš (Percy, Mueller), 20. Raskob (Percy, Kotala), 27. Dej (Grman, Mikuš) – 12. Poulíček (Bučko, Radil), 14. Radil (Kousal), 31. Cienciala (Sedlák, Hyka), 33. Radil (Musil, Zohorna), 41. Mandát, 55. Vondráček (Musil, Čerešňák), 59. Radil (Kousal, Čerešňák). Rozhodčí: Jeřábek, Cabák – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 126. Střely na branku: 24:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Gewiese, Zeleňák, J. Stehlík – Káňa, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Kotala, Claireaux, M. Kalus – Dej, Přibyl, Krejsa

HC DYNAMO PARDUBICE: Will – Musil, Čerešňák, Dvořák, Bučko, Vála, Hrádek, Kolář – Cienciala, Sedlák, Hyka – Kousal, Zohorna, Radil – Říčka, Poulíček, Paulovič – Mandát, Rákos, Vondráček