HC VÍTKOVICE RIDERA00000Prohra
BK Mladá Boleslav00011Výhra

28.1.2024 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 41

VIT – MBL 0:1 PP: Mladoboleslavská krádež! V prodloužení rozhodl Malát

Kdo čekal ofenzivní utkání mezi týmy ve spodní části extraligové tabulky, musel být zklamán. Domácí v první třetině místy až drtili svého soupeře, ale nad vodou je držel brankář Jan Růžička. Oba celky zodpovědně bránily, a když už se někdo dostal do šance, zasáhli skvěle chytající brankáři. O vítězi tak muselo rozhodnout prodloužení, ve kterém hosté modro-bílým příliš nepůjčili kotouč, a přesnou střelou z pravého křídla rozhodl Sebastian Malát.

Vítkovice se po dvojzápasovém venkovním tripu vrátily domů a v celkem slušném rozpoložení. V Hradci a Karlových Varech braly souhrnně pět bodů, vyhrály tři zápasy v řadě a i s utkáním semifinále Ligy mistrů měly za sebou před duelem s Mladou Boleslaví sérii pěti výher v šesti utkáních. Před duelem s Bruslaři ale všechna tato fakta měla cenu je statistických údajů, protože to hlavní se mělo odehrávat a odehrávalo na ledě. Hosté přijeli v pozici třináctého celku, tedy tabulkového soupeře dvanáctých Ostravanů a chtěli na severu Moravy zužitkovat fakt, že jsou druhým nejúspěšnějším týmem v přesilových hrách. Zápas o šest bodů to byl nejen pro zeleno-bílé, ale i pro domácí modro-bílé, protože v případě úspěchu by znovu navýšili svůj náskok na pronásledovatele z města automobilů. Vítkovičtí šli i do tohoto zápasu v neměnné vítězné sestavě, mimo hru ze zdravotních důvodů byli nadále útočníci Zdráhal, Kotala a Dej a obránce Raskob.

Vítkovice začaly utkání aktivně, v úvodní minutě se před Pláňka natlačil Lakatoš, ale jeho střela skončila těsně vedle tyče. To střela Mikuše už mezi tři tyče mířila, ale zasáhla Růžičku do masky. Z dobré pozice mezi kruhy pak po přihrávce Claireauxe pálil Kalus, jenže znovu jen těsně mimo. Po bekhendové kličce Peterka byli vítkovičtí blízko úvodní brance, jenže mladý útočník nedokázal zvednout kotouč nad Růžičkův beton. Vítkovický brankář Klimeš neměl v úvodu utkání žádnou práci, první střele čelil až v sedmé minutě, kdy jej z pravého kruhu prověřil Skalický. Drobný závar před vítkovickou brankou si vybojovala čtvrtá formace Mladé Boleslavi, ale její pobyt před Klimešem připomínal spíše plácanou, pokus Pituleho zblokoval Kovář a dorážka Stránského skončila mimo. Poté si otěže zápasu převzali znovu domácí. Peterkova střela z mezikruží skončila zákrokem Růžičky. Krieger si nabruslil od pravého mantinelu více na střed hřiště, kličkou si povodil Pyrochtu, ale jeho střela následně zamířila doprostřed branky. Růžička byl pozorný také při střele Jeřábka, který nahazoval puk bezprostředně po buly, jeho pokus ještě tečoval Barinka, ale i tak z toho branka nebyla. K dobré střele se dostal Auvitu, ale jeho svižný pokus tečoval mimo branku Lintuniemi. V poslední minutě se Rihards Bukarts prosmýkl až před Růžičku, ale v poslední chvíli mu kotouč sjel z čepele.

Ve druhé minutě Pavlík poslal hlavou na mantinel Kriegera a domácí tak dostali k dispozici první přesilovou hru. V té měl gól na holi Šoustal, kterého mezi kruhy našel přesnou přihrávkou Kalus, jenže jeho střela z první skončila jen na Růžičkově výstroji. Bruslaři zahrozili střelou Pyrochty, který chvilku zůstal sám na pravém kruhu, ale Klimeš si proti jeho střele povyjel a bez problémů vyrazil. Dobře vypadala na druhé straně akce první formace, kdy Lakatoš střílenou přihrávkou hledal na brankovišti stojícího Fridricha, který na puk ale nedosáhl. Branku měl na holi obránce Auvitu, kterému přenechal puk Barinka, ale Růžička měl s jeho pokusem minimální práci, protože mířil znovu jen doprostřed branky. Mladoboleslavští začínali postupně kousat, protože vycítili, že o vítězi dnes může rozhodnout jediná branka. Ke dvěma střelám se dostal Pyrochta, ta první mířila mimo, ale při té druhé už měl Klimeš plné ruce práce. Největší šanci zápasu měl na holi Stuart Percy, který pálil do odkryté branky, jenže puk nakonec zamířil do tyče. Po zákroku Čecha na Fridricha se překvapivě nevylučovalo a z protiútoku tak mohli hosté udeřit, Malát mířil na vzdálenější tyč a Klimeš se tak při zákroku pořádně protáhl.

V úvodu třetí třetiny pálil Lakatoš, ale jeho dělovka mířící k tyči nakonec skončila v lapačce Růžičky. Branka visela ve vzduchu při pobytu třetí vítkovické formace v útočném pásmu, jenže modro-bílým se nepodařilo protlačit kotouč za Růžičku a mladoboleslavští se tak dostali do brejku zásluhou Filipa Pyrochty. Jeho brejk se proměnil v regulérní samostatný nájezd, ale Klimeš si na jeho střelu mezi betony počkal a udržel puk před brankovou čárou. Rozhodnout mohl také Auvitu, který měl sice ještě na levém křídle dobře postaveného Rihardse Bukartse, ale rozhodl se to vzít na sebe. Jeho střelu ale Růžička skryl do lapačky.

V úvodu prodloužení mohl rozhodnout Lantoši, který si nabruslil na dlouhou přihrávku, ale Klimeš znovu skvěle zasáhl. Hosté se nakonec prosadili z druhé akce prodloužení. Pyrochta našel na křídle Sebastiana Maláta, který prostřelil Klimeše – 0:1.

Richard Král (BK Mladá Boleslav): Byl to podobný zápas, jako jsme tady hráli naposledy. Hodně z defenzivy s minimem šancí na obou stranách, zase se čekalo do třetí třetiny, kdo udělá tu chybu. Minule jsme ji udělali my a domácí to potrestali, dnes jsme tam měli šance spíše my. Nakonec to pro nás dopadlo dvěma body, takže jsme za to rádi a jsme s dnešním zápasem spokojeni. Výborně vzadu Růžička s jistotou. Dva body jsou pro nás výborné.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás je každý zápas důležitý, myslím, že pro všechny, ale víme, kde se nacházíme. Podle toho jsme se taky k utkání snažili přistoupit. V první třetině si myslím, že to bylo opatrnější, ale nějaké šance jsme si tam vytvořili a nevyužili. Ve druhé třetině tam měl soupeř nějaké nebezpečné situace, výborně chytal gólman, který tam měl nebezpečné střely. Ve třetí třetině jsme měli znovu nějaké šance, ale neproměnili jsme je. Dospělo to do prodloužení a bohužel jsme v něm nebyli úspěšní. Když si to vezmu, v prodloužení jsme se nedostali na kotouč, to vidím jako zásadní.

0:1 PP
(0:0, 0:0, 0:0 – 0:1)

Branky: 62. Malát (Pyrochta, Gewiese). Rozhodčí: Jeřábek, Hradil – Lhotský, Ondráček.
Vyloučení: 0:1. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 278. Střely na branku: 24:22.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, R. Jeřábek, Prčík – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Ro. Bukarts, Krieger, Barinka – M. Kalus, Claireaux, Ri. Bukarts – Peterek, Šoustal, Vondráček

BK Mladá Boleslav: Růžička – Bernad, Pyrochta, Pavlík, Čech, Lintuniemi, Gewiese, Jánošík – Lantoši, Roman, Skalický – Rohdin, Järvinen, Dvořáček – Závora, Malát, Krivošík – Stránský, Pitule, Šmerha