BK Mladá Boleslav1012Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1113Výhra

29.10.2023 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 15

MBL – VIT 2:3: Tři body! Vítkovice spasil v poslední minutě uzdravený kapitán

Pokud někdo v duelu dvou nejhůře postavených extraligových týmů čekal ofenzivní přestřelku, byl na omylu. Oba týmy zodpovědně bránily a nenechaly svého soupeře odskočit do výraznějšího vedení. S ubývajícím časem se zdálo, že se budou body dělit, jenže šestašedesát vteřin před koncem zápasu rozhodl kapitán Dominik Lakatoš.

K nedělnímu zápasu mezi Mladou Boleslaví a Vítkovicemi se upínaly zraky mnoha, důvodem byla konfrontace předposledního a posledního celku extraligové tabulky. Ostravané přijeli do města automobilů rovnou po pátečním utkání v Karlových Varech, nicméně nastoupili v odlišné sestavě. K mužstvu se už po viróze připojili uzdravený kapitán Dominik Lakatoš a Marek Kalus. Mimo hru byli stále zranění Dej, Claireaux, Kotala a Auvitu, oproti pátku nenastoupili útočníci Zdráhal a Ślusarczyk a obránce Prčík. Mladá Boleslav v pozici celku na chvostu extraligového pelotonu měla o to těžší pozici, že jen pár hodin před utkáním rezignoval asistent trenéra Petr Haken a duo Jiří Kalous – Václav Pletka na střídačce doplnil sportovní manažer Martin Ševc.

Vítkovičtí do zápasu vstoupili aktivně a hned v úvodní minutě Novotného z levého křídla prověřil Bukarts. Následně ale aktivitu převzali domácí, po nenápadné střele Šmerhy od modré čáry se za Machovským rozezněla tyč. Ve čtvrté minutě vítkovičtí zaspali a nechali ujet tři domácí hráče na osamoceného Grmana, Skalický místo přihrávky zvolil střelu, kterou se mu podařilo Machovského prostřelit pod vyrážečkou – 1:0. Těsně po úvodní brance navíc domácí dostali k dispozici přesilovou hru po faulu Přibyla, ale vítkovičtí se bez větších problémů ubránili. Delší dobu byl k vidění spíše opatrný hokej, a to z obou stran. Vítkovickým se ale ve dvanácté minutě podařilo vyrovnat. Po přihrávce Muellera měl u modré čáry Raskob dost prostoru na to, aby si vylepšil svou střeleckou pozici a následně nechytatelnou ranou propálil vše, co před ním stálo – 1:1. Překlopit vedení na vítkovickou stranu mohl Krieger, který se dostal do úniku, jenže Novotný byl na jeho střelu mezi betony připravený. Na druhé straně našel Rodin zpoza branky volného Lantošiho, který dobře mířil do horního rohu, ale Machovského lapačka byla připravena. V poslední minutě si domácí v útočné třetině počínali neopatrně, zcela evidentní krosček, kterým byl u mantinelu sražen Raskob domácím ještě prošel bez povšimnutí, nicméně Stránského hokejky v Percyho obličeji si sudí všiml a v závěru první třetiny si přesilovou hru vyzkoušeli i vítkovičtí.

Modro-bílí si přesilovou hru přenesli do druhé třetiny. V té dobře střílel Mueller, který o pár centimetrů minul pravou tyč. Po Lakatošově střele puk směřoval za Novotého záda, ale mladoboleslavský brankář se dokázal včas otočit a vyrážečkou přikrýt puk směřující do odkryté branky.  V plném počtu se ale nehrálo příliš dlouho, protože v souboji s Bukartsem se Osburn provinil držením hole. Tvrdá střela Percyho skončila v Novotného lapačce a neujala se ani střela Bukartse. Po návratu vyloučeného Osburna měl velkou šanci Přibyl, který se rychle zorientoval a našel si odražený kotouč po Lednického střele, mladý vítkovický centr ale minul branku. Dobrou příležitost měl také Mikuš, který si vybruslil z rohu až před Novotného. Vítkovické snažení ale přerušil faul Zeleňáka, který u mantinelu podrazil svého soupeře. Modro-bílí ale ani tentokrát soupeře k ničemu nepustili. Vítkovice měly povedenou pasáž, ve které dominovaly hře, ale pokusy Muellera nebo Chlána k brance nevedly. Po Gewieseho střele byl na brankovišti aktivní Krejsa, ale Novotný udržel puk ve své moci. Ten se musel ohánět i při akci vítkovické první formaci, který skončil faulem na Kriegera. A byl to právě faulovaný Krieger, který se po zblokované střele Percyho od modré čáry nejrychleji zorientoval před Novotným a poslal Vítkovice do vedení – 1:2.

Vyrovnání domácích přišlo ve třetí minutě třetí třetiny, kdy se kotouč odrazil k Martinu Pláňkovi, který zamířil přesně k levé Machovského tyči – 2:2. Vítkovicím mohl vedení záhy vrátit Bukarts, ten ale nenašel mezírku v Novotného postoji. Pohotově střílel i Fridrich, ale při Novotném stálo opět štěstí. Ve třetí třetině byl k vidění bojovný hokej, oba týmy nechtěly přijít o nadějný výsledek. V ojedinělé šanci se vyskytl Bukarts, ale znovu byl úspěšnější mladoboleslavský brankář. Šestašedesát vteřin před třetí sirénou vítkovičtí udeřili! Raskob od modré čáry narýsoval přesnou přihrávku na hůl Dominika Lakatoše, který přiblížil Vítkovice k vítězství – 2:3. Jenže devatenáct vteřin před koncem se do velké šance dostal domácí Rohdin, ale Machovský podržel své spoluhráče.

Václav Pletka (BK Mladá Boleslav): Co k tomu říct. Není to poprvé, co jsme dostali gól v průběhu posledních minut, stále se to opakuje a je to pořád dokola. Nejsme zodpovědní ve hře na konci utkání. Kdybychom měli sežrat puk, tak ho prostě sežrat musíme. Dále dostávat z puky ven z pásma, brzdit na těch pozicích, na kterých brzdit máme. To se ale neděje a jsme za to vždy potrestaní.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Bylo vidět, že oba jsme mančafty ze spodku tabulky a procházíme si krizí, proto to bylo tak nekoukatelné utkání z obou stran. Pro nás to ale mělo šťastný konec a zlaté tři body.

2:3
(1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 5. Skalický (Bernad, Lantoši), 43. Pláněk (Malát) – 12. Raskob (Mueller, Kalus), 40. Krieger (Percy, Chlán), 59. Lakatoš (Raskob, Mikuš). Rozhodčí: Ondráček, Stano – Kajínek, Špůr. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 479. Střely na branku: 21:29.

BK Mladá Boleslav: Novotný – Pyrochta, Osburn, Jánošík, Jeřábek, Bernad, Pláněk, Čech – Aaltonen, Suchý, Skalický – Malát, Lantoši, Rohdin – Dvořáček, Roman, Stránský – Šmerha, Závora, Gardoň

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, L. Kovář, Zeleňák – Bukarts, Chlán, Mueller – Půček, Krieger, Lakatoš – Fridrich, Přibyl, M. Kalus – Lednický, Krejsa, Vehovský