HC VÍTKOVICE RIDERA2125Výhra
Bílí Tygři Liberec1012Prohra

13.10.2023 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 10

VIT – BTL 5:2: Vítkovice prolomily domácí smůlu a odlepily se ode dna

Pátek třináctého a extraligová forma domácích před zápasem strašila vítkovické fanoušky. Těm nepřidala ani rychlá branka Liberce z úvodní minuty. Vítkovice se však rychle oklepaly a ještě do konce úvodní třetiny skóre překlopily na svou stranu. Zodpovědným výkonem v defenzivě a zlepšenou produktivitou domácí dokráčeli za první domácí výhrou v sezoně.

Povzbuzení výhrou ve středečním utkání Ligy mistrů šli hokejisté Vítkovic do extraligového boje proti Bílým Tygrům z Liberce. Jejich pozice nebyla snadná, poprvé nastoupili v roli týmu na posledním místě tabulky. Pod vedením nového trenérského triumvirátu ale bylo znát odhodlání s nepříjemnou pozicí něco okamžitě udělat. Nová posila – navrátilec Patrik Zdráhal – sice ještě připravená do hry nebyla, nicméně i takový příchod měl hodně pozitivní efekt pro klub, kabinu i fanoušky, kteří očekávali, že pátek 13. bude pro Vítkovice šťastným dnem.

Na úvodní branku se ani tentokrát nemuselo čekat příliš dlouho. Bohužel z vedení se radovali hosté, kteří dokázali využít obrovské chyby Raskoba. Jeho rozehrávku zpoza branky zachytil Hawryluk, který jen posunul puk na zcela volného Peréze a ten neměl sebemenší problém trefit odkrytou vítkovickou branku – 0:1. O chvíli později střílel nebezpečně z vrcholu kruhu Faško-Rudáš, ale Klimeš se dokázal v brance dostatečně roztáhnout a vykopnout puk pravým betonem. Libereckou přihrávku zpoza branky, která mířila na Budíka, naštěstí včas zlikvidoval Lakatoš. Vítkovice poprvé zahrozily v osmé minutě, kdy Hrenák zasahoval proti bekhendové střele Kaluse a dorážce Claireauxe. Zajímavě vypadalo nahození Grmana od modré čáry, protože o dorážku se na brankovišti srdnatě rval Krejsa, jenže kotouč ze změti těl nakonec vypadl vedle Hrenákovy pravé tyče. Po souboji s Gewiesem zůstal za brankou domácích ležet s krvavým zraněním Vlach, ale šlo o nešťastný střet, který se obešel bez vyloučení. Po dlouhé přihrávce středním pásmem se před Hrenákem objevil téměř sám Kotala, ale skákavý kotouč se mu nakonec nepodařilo zpracovat. Pozorný musel zůstat i na druhé straně stojící Klimeš, protože po sražené přihrávce Prčíka střílel z nebezpečné pozice Flynn. Prvním vyloučeným zápasu se stal Gewiese, který inkasoval trest za krosček, kterým se provinil v přerušené hře, když čistil Klimešovo brankoviště, vítkovičtí ale svého soupeře k ničemu nepustili a bez problémů se ubránili. Tři minuty před první sirénou se do samostatného úniku dostal Lakatoš, ale Hrenák si s jeho střelou na vyrážečku poradil. O chvíli později se už ale modro-bílí mohli radovat. Po buly v útočném pásmu kotouč vyplaval do mezikruží, kde byl ke střele připravený Petr Chlán, který trefil přesně pod víko – 1:1. Těsně po vyrovnávacím gólu se v útočném pásmu faulu dopustil Bulíř, který v souboji přidržel Raskoba déle, než bylo zdrávo. Vítkovicím stačilo pětatřicet vteřin k tomu, aby šly do vedení. Percyho střelu od modré čáry tečoval za Hrenákova záda Peter Krieger – 2:1.

Ve druhé třetině Hrenáka přivítal v brance štiplavou střelou Mueller, liberecký brankář ale dokázal udržet kotouč pod kontrolou. Třetí branka visela ve vzduchu při pobytu první vítkovické formace v útočném pásmu. Raskob hledal na brankovišti dobře postaveného Kriegera, ale ten byl tísněn Galvasem, a tak se ke střele nedostal. Po faulu Chlána, který zahákoval Hawryluka dostali hosté možnost vyrovnat v přesilové hře, ale i tentokrát předvedli vítkovičtí bezchybnou obranu. Jenže o chvíli později Klíma našlápl ve středním pásmu, kličkou oklamal Mikuše a vracející se Raskob si pomohl lehkým faulem, který ale sudí ocenili trestným střílením pro Liberec. K puku se postavil Klíma, který zkusil Klimeše prostřelit střelou na lapačku, ta ale byla připravena! V přesilové hře mohli zanedlouho udeřit také domácí, na trestnou lavici za sekání usedl Vlach. Vítkovičtí tlačili a střelecky aktivní byli zejména Mueller s Lakatošem, jednu z jeho střel Hrenák zlikvidoval jen se štěstím. Přesilovou hru se modro-bílým tentokrát nepodařilo využít, ale i po návratu vyloučeného Vlacha na led zůstali v útočném pásmu. Claireaux vystřelil po ledě kolem clonících hráčů a puk se zastavil až v síti – 3:1. Šanci na čtvrtou branku měl Po Muellerově střele dorážející Bukarts, ten ale netrefil kotouč ideálně. Otěže zápasu na chvíli drželi také hosté. K dobré střele se dostal Melancon, který mířil ke vzdálenější tyči, ale Klimeš jeho úmysl přečetl a zasáhl. Na podobné místo mířil McCoshen, ale i tentokrát ze souboje odešel jako vítěz vítkovický brankář. Liberec střilel ze všech pozic, ale ani Galvas se svým pokusem od modré čáry neuspěl. Pádu po souboji s Grmanem malinko přidal Vlach, a tak z toho byla znovu přesilové hra hostí. V té si ale více příležitostí vypracovali domácí. Jako první se do úniku dostal Lakatoš, ale jeho střelu Hrenák vyrazil. Za malou chvíli na Hrenáka sám ujížděl Chlán, ale ani on nebyl úspěšný. Liberec mohl snížit z protiútoku, kdy měl obrovskou šanci z mezikruží střílející Faško-Rudáš, ale Klimeš se hbitě přesunul a vyrazil puk betonem.

Prosadit se mohl Mueller, který pálil po přihrávce Bukarte zpoza branky, ale střelou bez přípravy nenašel mezírku v postoji Hrenáka. Sedm vteřin před koncem druhé třetiny neudržel v přerušené hře nervy na uzdě Galvas a zbytečně krosčekoval Chlána. Ten si to nenechal líbit, ale juniorského reprezentanta Galvase, který situaci vyprovokoval, se okamžitě zastal Šír, který kontakt rozdmýchal ještě více. Šír následně zahodil rukavice a do dvojičky si vybral Gewieseho, který ale dal jednoznačně najevo, že se prát nehodlá. K pěstnímu souboji nakonec došlo mezi Lakatošem a Dernerem, ve kterém měl navrch vítkovický útočník, který svého soupeře zasypal několika ranami na tělo a povalil jej na led. Konec druhé třetiny liberečtí jednoznačně psychicky neunesli, ale vítkovičtí ukázali, že se zastrašit nenechají. Celá OSTRAVAR ARÉNA netrpělivě čekala, jak si s touto situací poradí sudí. K překvapení všech přítomných se ale pokračovalo v pěti na obou stranách.

Po minutě a půl třetí třetiny se z čista jasna měnilo skóre. Po buly se puk dostal na modrou čáru, odkud střelou zápěstím přesně zamířil Ronald Knot – 3:2. V souboji, ve kterém se vzájemně drželi Grman s Flynnem si sudí vybrali faul Grmana. Tvrdou střelu Knota od modré obětavě zblokoval Claireaux. Tato přesilová hra, byla nejlepší, kterou liberečtí zatím předvedli. Domácí střídačka se zlobila po podrážení Knota, které sudí nechal bez vyloučení. Vylučovalo se až za malou chvíli, když Rychlovský nedovoleně bránil Geweiseho. Po půlminutě navíc fauloval Šír a byla z toho dvojnásobná přesilová hra Vítkovic. Vítkovičtí dlouho kombinovali, ale souhře chyběla přesná střela. Ta přišla až v podání Petera Muellera, který zamířil přesně pod pravou Hrenákovu ruku – 4:2. Vítkovice pokračovaly v přesilové hře a po krosčeku Vlacha zůstal u liberecké střídačky ležet Lakatoš, pokračovalo se ve hře, což vyústilo v podrážení Percyho, které již sudí trestal. Otřesenému Lakatošovi musel na střídačku v přerušené hře pomoci masér. Nicméně ani vítkovické protesty na situaci nic nezměnily a potrestán byl jen vítkovický obránce. Domácí se ale ke křivdě postavili čelem a s přesilovou hrou soupeře si poradili a zanedlouho šli sami do početní převahy, když Budík nedovoleně bránil Chlána. V přesilové hře se domácí museli obejít bez vítkovického kapitána, který se svým zraněním zamířil do kabiny. Po návratu vyloučeného Budíka a vítkovickém zakázaném uvolnění si liberecká střídačka vzala oddechový čas, po kterém Hrenák zůstal na střídačce. Vítkovice se situací naložily nejlépe, jak mohly. Stuart Percy z rohu vlastní třetiny zamířil obloučkem přesně do opuštěné branky a přidal pátou vítkovickou branku – 5:2.

Jiří Kudrna (Bílí Tygři Liberec): Nehodnotí se to dneska dobře. Jsme s tím zápasem v podstatě nespokojení, s tím výkonem. Začátek si myslím, že jsme hráli velmi dobře, ujali jsme se vedení a měli jsme tam další příležitosti ke skórování. Tam si myslím, že jsme trošku přestali zakončovat a situace jsme přehrávali a hra se vyrovnala. Když to shrnu, tak jsme dnes udělali strašně moc útočných a zbytečných faulů a soupeř přesilovky využil. Přesilovky, které jsme naopak měli, tak jsme nevyužili a tím pádem si s nimi nepomohli. V podstatě ten výsledek je takový, jaký je. Určitě jsou to věci, ze kterých se musíme poučit. V nerovnovážném stavu jsme dneska góly dostali a žádný jsme nedali. Dali jsme kontaktní branku a znovu jsme gól dostali, to je těžké, pořád něco doháníme. My musíme odehrát disciplinovanější a poctivější zápas a jak jsem řekl na začátku, jsme velice nespokojeni.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Tak my jsme naopak spokojeni. Ten vstup do zápasu, asi není nic horšího než dostat v první minutě gól, ale co si na klucích vážíme je, že neskláněli hlavu, bylo před námi spoustu času a oni do té hry dnes dali úplně všechno. Výsledek se nám podařilo otočit už v první třetině, Liberec byl nepříjemný, forčekoval, měli jsme s tím problémy, ale v soubojích jsme se vyrovnali a myslím si, že v té hře bylo hodně dobrých věcí. Ve druhé třetině za mně klíčový moment trestné střílení za stavu 2:1, kdy nás podržel Klimeš, tak jako nás držel celý zápas. Pomohli jsme si přesilovkami a odvedli jsme skvělou práci v oslabeních. Ty speciální týmy dnes odpracovaly zápas výborně, celý kolektiv si zaslouží velkou pochvalu, protože takhle se máme prezentovat a takhle se chceme v dalších zápasech prezentovat.

5:2
(2:1, 1:0, 2:1)

Branky: 19. Chlán (Percy), 20. Krieger (Percy, Lakatoš), 34. Claireaux (Raskob), 51. Mueller (Lakatoš, Bukarts), 60. Percy – 1. Pérez (Hawryluk), 42. Knot (Najman). Rozhodčí: Šír, Cabák – Hlaváč, Rožánek. Vyloučení: 7:7, navíc Lakatoš (VIT) a Derner (LIB) oba 5 minut za bitku. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 225. Střely na branku: 31:36.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, Prčík, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Kotala, Claireaux, M. Kalus – Dej, Přibyl, Krejsa

Bílí Tygři Liberec: Hrenák – McCoshen, Knot, Ivan, Melancon, Budík, Derner, Galvas – Flynn, Filippi, Faško-Rudáš – Peréz, Bulíř, Hawryluk – Rychlovský, Najman, Klíma – Vlach, Šír, Pekař