HC VÍTKOVICE RIDERA1001Prohra
Banes Motor České Budějovice0202Výhra

30.1.2024 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 19

VIT – CEB 1:2: Vítkovice dobrý začátek v bodový zisk nepřetavily

Vítkovice chtěly před domácími fanoušky napravit své zaváhání s Mladou Boleslavi. Další motivací byl fakt, že v případě výhry by se dostali před jedenáctou Plzeň. První třetina úterního utkání nebyla ideální, ale paradoxně šli do vedení domácí, a to zásluhou Robertse Bukartse. Ve druhé třetině byli modro-bílí pro změnu lepším celkem a dařilo se jim uzavřít soupeře v jejich obranné třetině, jenže branky stříleli hosté. Modro-bílí se v závěru utkání tlačili za vyrovnáním, ale skvělého Strmeně se jim už nepodařilo překonat. Motor si poradil i bez své největší ofenzivní hvězdy Milana Gulaše, který zůstal jen na tribuně.

V dohrávaném 19. kole se Vítkovice poprvé v této sezoně doma postavily Českým Budějovicím. Sedmý celek tabulky rozhodně nepřijel do Ostravy rozdávat body nebo být domácím sparring partnerem. Pro modro-bílé bylo toto utkání příležitostí nechat zapomenout na nedělní nezdar s Mladou Boleslaví a především startem srovnávání manka zápasů, které jim, oproti ostatním soupeřům, zbývaly dohrát. Plusem pro Vítkovické zajisté byl fakt, že se jim částečně vyprázdnila marodka. Do hry se po dlouhodobých zraněních vrátili útočníci Jakub Kotala a Patrik Zdráhal. Rastislav Dej a Willie Raskob zůstali na marodce, které kvůli viróze doplnil Rihards Bukarts.

V úvodních minutách měli trochu více ze hry hosté, ale optickou převahu se jim nepodařilo přetavit v úvodní branku. Té byl nejblíže Tomáš Chlubna, který mohl využít nečekaného odrazu puku o zadní mantinel, ale z levého křídla trefil jen boční oblouk branky. Do vedení tak šli v šesté minutě vítkovičtí. Roberts Bukarts na modré čáře napadal rozehrávku Motoru, vypíchl kotouč a okamžitě vyrazil do rychlého brejku, ve kterém na levém křídle přebruslil Tomana a přesnou ranou pod víko poslal vítkovické do vedení – 1:0. Motor mohl záhy vyrovnat, když byl u sraženého kotouče jako první Koláček, ale Auvitu si proti jeho střele připsal cenný blok. Po vítkovické ztrátě kotouče v útočném pásmu to byl znovu Koláček, který se dostal na dostřel vítkovické branky, Klimeš si ale poradil a brejk českobudějovického útočníka zastavil. Vítkovické vedení se mohlo navýšit po akci Auvita, který nádhernou přihrávkou našel Claireauxe, ten mířil do odkryté branky, ale nezakončil ideálně a puk tak zamířil těsně vedle tyče. OSTRAVAR ARÉNA už slavila po střele Tomáše Vondráčka, který sice prostřelil Strmeně, ale puk se z jeho výstroje vykutálel pár centimetrů vedle pravé tyče. Motor ohrozil Klimeše v závěrečné minutě, kdy se od levého mantinelu natlačil Ordoš až před vítkovickou branku, ale Klimeš byl pozorný, stejně jako při dorážce Přikryla o chvíli později.

V úvodní minutě Grman sebevědomě zavezl puk do útočné třetiny, jenže tam o něj přišel a nastartoval tak brejk Motoru. Ordoš následně našel přesnou přihrávkou na brankovišti Harrise, kterého nedokázal pokrýt Kovář a českobudějovický střelec neměl problém trefit prázdnou vítkovickou branku – 1:1. Obratem mohl vítkovickým vrátit vedení Fridrich, ale ten z mezikruží zamířil znovu jen mimo. Zajímavě vypadala také situace, ve které si na přihrávku do mezikruží nabruslil Vondráček, jenže Chlánův pas nebyl z nejpřesnějších a Vondráček ztratil cenné vteřinky zpracováváním puku. Jako první si hru v přesilovce vyzkoušeli domácí, když hráče Motoru nachytal sudí v šesti. Dobré parametry měla střela Percyho, kterou tečoval mimo branku Kotala. Dobrý pokus měl i Barinka, který na Strmeně vyslal jedovatou střelu, ale zamířil jen do jeho výstroje. Těsně po návratu Tomana, který odpykával trest za příliš mnoho hráčů, mohli jít hosté do vedení. Valský potáhl kotouč podél levého mantinelu a po obkroužení branky hledal v mezikruží právě Tomana, ale ten naštěstí pro vítkovické minul kotouč. Zanedlouho si navíc přesilovou hru mohli vyzkoušet i hosté, když si sudí v rohu obranné třetiny Vítkovic našli vysokou hůl Claireauxe. Přesilová hra Motoru ale trvala pouhých čtrnáct vteřin, poté se za brankou podrážením provinil Kondelík. Herně měli ve čtyřech navrch vítkovičtí, ale největší šanci měli naopak hosté. Valského dělovku a následnou dorážku Hovorky ale Klimeš zlikvidoval a podržel tak své spoluhráče. Vítkovičtí dobrou minutu svírali Motor v pásmu, výraznější šance z toho nebyla. Českobudějovičtí se z tlaku dostali jen vysokým obloučkem, který modro-bílí podcenili, a tak propadli ve středním pásmu. U puku tak byli jako první Toman s Koláčkem, který přesnou střelou poslal Motor do vedení – 1:2. Vítkovice chtěly co nejdříve vyrovnat, ale Bukartsova střela z mezikruží nebyla přesná. Houževnatý Lakatoš se pak sice nedostal ke střele, ale dobrým pohybem si alespoň řekl o faul Valského. Vítkovicím ale dělala problémy těsná obrana Jihočechů, ti hbitě přistupovali k domácím střelcům, kteří tak neměli dostatek prostoru pro lepší kombinaci.

Modro-bílí měli dobrý vstup do třetí třetiny, po přiťuknutí Vondráčka pálili z mezikruží Chlán, ale Strmeň nemusel zasahovat. V šesté minutě třetí periody to byl znovu Chlán, který byl v dobré střelecké pozici, ale se stejným výsledkem pro Vítkovice. Po buly pálil Grman a jeho střelu tečoval Peterek mezi Strmeňovy betony, ale ten nakonec udržel puk ve své moci. Vítkovičtí byli aktivnějším týmem, jenže naráželi na tvrdý odpor Motoru. Do konce třetí třetiny zbývalo necelých sedm minut, když po buly Přikryl fauloval Lakatoše. Jenže ani vítkovická přesilová hra netrvala celé dvě minuty, protože za hákování na trestnou lavici usedl Kalus. Klimeš navíc musel v ponechané výhodě likvidovat samostatný únik Ordoše. Ani zkrácená přesilovka Českých Budějovic se neodehrála kompletní, Motor podruhé v utkání špatně střídal. Střela Lakatoše mířila znovu jen doprostřed branky. V závěru přesilové hry to zkusil individuálně Zdráhal, který projel s pukem na holi z hloubi vlastního pásma až před Strmeně, jenže zakončení mířilo znovu jen do obsazené části branky. Do konce utkání zbývaly necelé dvě minuty, když domácí střídačka sáhla k oddechovému času, po kterém zůstal Klimeš na střídačce, ale ani hra v šesti ke gólu nevedla. Fantastickým obranným zákrokem se blýskl obránce Auvitu, který sebral jasný gól Harrisovi.

Ladislav Čihák (Banes Motor České Budějovice): Já si myslím, že i přesto, že jsme prohrávali 1:0, tak první i druhá třetina v našem podaní, nebyla špatná. Ve druhé třetině se nám povedl obrat, za což jsme rádi. Vítkovice předtím sice prohrály, ale předtím tři zápasy v řadě vyhrály a není to samozřejmě jednoduché. Za stavu 2:1 jsme šli do třetí třetiny s tím, že jsme chtěli hrát aktivně, na kotouči a přidat třetí gól a více si věřit. Bohužel se nám to nepodařilo a trochu mi to připomínalo zápas s Olomoucí, kdy jsme taky 2:1 vedli a osmnáct vteřin před koncem o to přišli. Musíme se poučit z těch třetích třetin. Lépe hrát s kotoučem a eventuálně přidat třetí gól. Moc si ceníme toho, že jsme dnes získali tři body a nenechali soupeře vyrovnat.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA):
Já bych chtěl hlavně pogratulovat soupeři k výhře. Souhlasím s tím, že první třetina nebyla za naší strany ideální, soupeř nás dostával pod tlak. Paradoxně jsme dokázali první třetinu vyhrát. Ve druhé třetině to nebyl z naší strany špatné, ale bohužel v dnešním zápase se potvrdilo to, co jsme nechtěli. Nechceme chodit do zakončení, nechceme chodit do prostoru, kde to bolí a to nás momentálně limituje.

1:2
(1:0, 0:2, 0:0)

Branky: 6. Ro. Bukarts – 21. Harris (Ordoš, Kubík), 32. Koláček (Toman, Gulaši). Rozhodčí: Šír, Hradil – Lederer, Blažek. Vyloučení: 3:6. Bez využití. V oslabení: 0:0.
Diváci: 3 511. Střely na branku: 36:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Vondráček, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Peterek – M. Kalus, Claireaux, Kotala

Banes Motor České Budějovice: Strmeň – Štencel, Vráblík, Doudera, Kachyňa, Gulaši, Hovorka, Štich – Ordoš, Kondelík, Přikryl . Beránek, Harris, Kubík – Vopelka, Hanzl, Valský – Chlubna, Koláček, Toman