HC VÍTKOVICE RIDERA1315Prohra
Banes Motor České Budějovice3137Výhra

16.2.2024 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 45

VIT – CEB 5:7: Vítkovice nezavršily obrat a v divokém utkání padly

Vítkovičtí po návratu před domácí fanoušky zažili hororový začátek zápasu. Po úvodní minutě Jihočeši vedli rozdílem dvou branek a ve třetí minutě to s nimi vypadalo ještě hůře. Nicméně do druhé třetiny nastoupilo úplně jiné mužstvo, kterému se aktivním hokejem podařilo vyrovnat. Rozhodnout tak musela třetí perioda, v té dostali domácí po zkratu Kondelíka čtyřminutovou přesilovou hru, kterou ale nedokázali využít, čímž nahnali soupeři vítr do plachet. Soupeř byl naopak produktivní a z divokého utkání bere všechny body.

Tři zápasy venku a znovu návrat do domácího prostředí. Vítkovice na vlastním ledě vyzvaly v pátek České Budějovice, které v Ostravě hrály a vyhrály před dvěma týdny. Pro poslední měření sil s Motorem v rámci základní části došlo k nepatrným změnám v sestavě, respektive k jediné – Tomáš Šoustal se vrátil do Poruby a jeho místo na křídle čtvrtého útoku zaujal junior Matěj Přibyl. Na marodce byli před utkáním stále dlouhodoběji zranění Dej, Kalus a Kovář.

Českobudějovičtí do utkání vlétli ve velkém stylu a využili zaváhání modro-bílých v rozehrávce. Pohlednou akci na jeden dotek zakončil v jedenácté vteřině u levé tyče nikým nehlídaný Ordoš – 0:1. O devětatřicet vteřin později to s vítkovickými hokejisty vypadalo ještě hůře, a to když Kachyňovu střelu od modré čáry tečoval před Klimešem Harris – 0:2. Motor pokračoval v aktivní hře, přečíslení dvou na jednoho zastavil hokejkou Auvitu. Jenže modro-bílí se ne a ne chytit. Odražený kotouč se dostal na hůl Přikryla, který přesnou ranou vyhnal Klimeše na střídačku – 0:3. Jihočeši nešetřili ani Machovského, po přihrávce od zadního mantinelu mohl střílet ze zajímavé pozice Harris, ale jeho pokus mířil přímo doprostřed branky. V osmé minutě se po zbytečném ataku Gulašiho na Grmana poprvé vylučovalo. Rozhodčím se ale zákrok českobudějovického obránce nepozdával a poprvé tak využili možnosti zkontrolovat nedovolený zákrok na videu. Po pár minutách u videa bylo jasno a Gulaši zamířil s trestem do konce utkání do kabiny. V úvodu přesilové hry se modro-bílým nedařilo a z tribun se na ně začal snášet pískot, ten ale ustal po střele Dominika Lakatoše, který bombou z pravého kruhu snížil – 1:3. Kontaktní branku měl na holi Roberts Bukarts, ale Hrachovina dokázal se štěstím udržet kotouč před brankovou čárou. Po střele Zdráhala mu navíc včas pomohli spoluhráči, kteří odpálili poskakující kotouč z brankoviště. Vítkovičtí byli v přesilové hře střelecky aktivní, ale ani teč Zdráhala nebo dělovka Lakatoše úspěch neslavily. Po konci přesilové hry se k aktivitě dostali také hosté, ale obranná hra modro-bílých se zlepšila. Do rychlého brejku se navíc dostala druhá vítkovická formace, ale Hrachovina byl znovu úspěšnější.

Vstup do druhé třetiny měli vítkovičtí o poznání lepší. Raskobovo nahození Hrachovina pouze vyrazil, ale ke smůle domácích se puk odrazil přímo na hůl hostů a Chlán se tak k dorážce nedostal. Po Barinkově přihrávce se na hranici brankoviště objevil Fridrich, ale ten si musel odstoupit od branky a z bezprostřední blízkosti nenašel mezeru v postoji českobudějovického brankáře. Po dobrém úvodu modro-bílých se k několika nebezpečným střelám dostali také hosté, ale Machovský své spoluhráče podržel. Proti střele Gulaše mu navíc pomohla tyč. Snížit mohl Krieger, který dobrým forčekingem vybojoval kotouč, ke střele z první se mu nalevo nabízel Peterek, ale Krieger se rozhodl vzít to na sebe, jenže minul branku. Modro-bílí byli i nadále aktivní, drzým průnikem podél pravého mantinelu se prezentoval obránce Prčík, ten se nakonec dostal k zakončení, ale bekhendem přestřelil. Kotouč se ale dostal na modrou čáru k Auvitovi, jehož nahození po přesné teči Chlána zapadlo přesně k tyči – 2:3. Navíc po sedmašedesáti vteřinách bylo vyrovnáno! Dobrý přehled ukázal Jonáš Peterek, který na levém kruhu dobře viděl Robertse Bukartse a ten přesnou ranou nedal Hrachovinovi šanci – 3:3. Záhy mohli jít vítkovičtí do vedení. Po střele Přibyla dorážel z druhé strany Claireaux, jehož pokus byl zblokován a blízko gólu byl Rihards Bukarts, který ale nedokázal usměrnit skákající kotouč. První přesilovou hru si zahráli také hosté, a to po faulu Chlána, který zasáhl svého soka vysokou holí. Vítkovičtí se celé oslabení s přehledem bránili, jenže v závěru přece jen chybovali. Tři vítkovičtí hráči zůstali za brankou, Harris dokázal poslat kotouč před branku, kde byl nikým nehlídaný Vopelka, který střelou mezi betony vrátil Jihočechům vedení – 3:4. Vítkovičtí ale téměř ihned srovnali. Fridrich si narazil kotouč s Barinkou a poté přesnou střelou vymetl pavučiny z levého horního rohu branky – 4:4.

Dravost ukázal Chlán, který se natlačil od mantinelu až mezi kruhy, ale střelu měl na dlouhou ruku. Vzruch přinesl tvrdý, ale čistý zákrok Jakuba Kotaly, který ve středním pásmu uzemnil Milana Gulaše. Zákrok se okamžitě vydal mstít Kondelík, který inkasoval dvouminutový trest za hrubost a bez povšimnutí nezůstalo ani jeho nesportovní chování. Po poradě rozhodčí znovu zamířili k videu, a to i přesto, že původně trest pro Kotalu nesignalizovali. Kontrola videozáznamu ale prokázala, že střet byl čistý. Jenže modro-bílí ze čtyřminutové přesilové hry nedokázali branku vytěžit. Po chvíli se proti pravidlům provinil Grman, který v poslední chvíli hasil chybu svých spoluhráčů. Když to Motoru nešlo klasickou přesilovkovou souhrou, zkusili to po rychlém přechodu středního pásma. Valský našel před brankou neobsazeného Harrise, který odrazem o beton překonal Machovského – 4:5. V následujícím střídání mohl vyrovnat Fridrich, díky kterému se vítkovičtí vymanili ze sevření v obranném pásmu, jenže jeho zakončení chyběla větší razance, a tak jej Hrachovina udržel ve své výstroji. Blízko byl i Barinka, který se dostal k tvrdé střele z vrcholu kruhů, odkud ale trefil jen vyrážečku. Vítkovičtí dobývali branku soupeře, jenže při tom kupili chyby v defenzivě. Jednu takovou využil Kubík, který sice svou střelou jen orazítkoval tyč, ale od ní se puk odrazil do zad Machovského a směřoval za brankovou čáru, kam mu dorážkou pomohl Harris, který tak zkompletoval hattrick – 4:6. Vyrovnání se tak modro-bílým vzdálilo, navíc po další akci Motoru se zdálo být rozhodnuto. Dvě minuty před koncem utkání svižnou střelou mezi betony nachytal Machovského Přikryl – 4:7. Diváky, kteří na svých místech vydrželi, až do konce jistě potěšil gól Rihardse Bukartse, který přesnou tečí usměrnil střelu Auvita – 5:7.

Ladislav Čihák (Baner Motor České Budějovice): Budu stručný, velmi dobrý vstup do utkání, dali jsme tři rychlé góly. Vítkovice potom srovnaly, ve druhé třetině jsme čekali, že na nás vletí a potvrdilo se to. My jsme tam udělali chyby, dostali jsme góly. Dnes bláznivé utkání se vším všudy, nebudu se vyjadřovat. Jsem rád, že jsme dneska urvali tři body a gratulace klukům do kabiny, protože jsme to dneska zvládli a jedeme dál.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás hrůzostrašný začátek utkání. My jsme odehráli podle našich představ jen druhou třetinu a bohužel, když se mohl zápas přehoupnout na naši stranu ve čtyřminutové přesilovce, tak jsme to bohužel neudělali. Následovaly zase stupidní a laciné chyby, které rozhodly zápas ve prospěch soupeře. Nám jediné co zbývá, tak je možná se omluvit fanouškům za tohle hrůzostrašné představení v úvodu zápasu.

5:7
(1:3, 3:1, 1:3)

Branky: 10. Lakatoš (Auvitu), 27. Chlán (Auvitu, Prčík), 29. Ro. Bukarts (Peterek, Krieger), 35. Fridrich (Barinka), 59. Ri. Bukarts (Auvitu, Claireaux) – 1. Ordoš (Gulaš, Kondelík), 1. Harris (Kachyňa, Beránek), 4. Přikryl (Koláček, Gulaši), 34. Vopelka (Harris, Koláček), 50. Harris (Valský, Přikryl), 58. Harris (Kubík), 59. Přikryl (Kubík, Hrachovina). Rozhodčí: Stano, Mejzlík – Ondráček, Hynek. Vyloučení: 2:2, navíc Gulaši (CEB) 5 minut do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 599. Střely na branku: 28:36.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš (od 4. Machovský) – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Kotala, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Peterek – Ri. Bukarts, Claireaux, Přibyl

Banes Motor České Budějovice: Hrachovina – Vráblík, Štencel, Kachyňa, Doudera, Hovorka, Gulaši, Pýcha – Gulaš, Kondelík, Ordoš – Kubík, Harris, Beránek – Vopelka, Koláček, Přikryl – Valský, Pech, Toman