HC VERVA Litvínov2215Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1214Prohra

1.3.2024 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 51

LIT – VIT 5:4: Vyrovnání viselo ve vzduchu, ale Vítkovice se vrací s prázdnou

Vítkovičtí by se případným vítězstvím na ledě ambiciózního Litvínova přiblížili zisku osmé příčky. Do vedení šli zásluhou trefy Lednického, jenže na tu domácí dokázali zareagovat a byla to Verva, která šla do kabin ve vedení. To si udržela také po divoké druhé třetině, ve které padly celkem čtyři branky. Vítkovičtí se dokázali vždy dostat zpět do hry, jenže produktivní druhá litvínovská formace nakonec dokázala domácím zařídit zisk tří bodů.

K poslednímu venkovnímu zápasu základní části Tipsport Extraligy této sezony vyrazili hokejisté Vítkovic až do dalekého Litvínova. Na ledě Zimního stadionu Ivana Hlinky vyzvali domácí Vervu, nicméně boj s chemiky byl spíše na dálku vedenou bitvou s Hradcem Králové o osmé místo v tabulce, zajišťující domácí začátek blížícího se předkola play off. Proti černo-žlutým vyrukovali Vítkovičtí v té sestavě, v jaké před úterním soubojem s Brnem vyhráli čtyři utkání v řadě, což znamená, že se do hry vrátil uzdravený obránce Prčík a Jakub Stehlík do utkání nenastoupil. V bráně nechyběl fantom Lukáš Klimeš.

Po vzájemném oťukávání se ve druhé minutě mimo hru proti pravidlům provinil Jurčík, který vysokou holí zasáhl Mikuše. V přesilové hře si zpoza branky povyjel k pravé tyči Claireaux, ale ani nadvakrát kotouč za brankáře neprocpal. Z mezikruží v krátkém sledu pálili Percy s Kriegerem. Vítkovičtí odehráli povedenou přesilovou hru, Litvínov nepustili z obranné třetiny, ale převaha k brance nevedla. Krátce po návratu vyloučeného Jurčíka se v obrovské šanci ocitl Vojtěch Lednický, ten se prokličkoval až před Tomka, ale ten jej vychytal a dorážku vítkovického útočníka zastavila tyč. Třetí formace ale pokračovala v útočné aktivitě. Grman od mantinelu nahodil puk mezi kruhy, kam si najížděl znovu Lednický. Jaks dvakrát promáchl a Lednický následně pohotovým bekhendem z otočky poslal Vítkovice do vedení – 0:1. Jenže po faulu Kriegera, který u mantinelu přidržel svého soupeře, dostali domácí šanci srovnat. Střelu Sukeľa z mezikruží Klimeš vyrazil, ale na druhou střelu litvínovského kapitána o chvíli později nestačil. Ondřej Kaše si vyměnil puk a pozici s Nicolasem Hlavou a přesnou přihrávkou našel Sukeľa, který přesnou ranou vymetl horní roh branky – 1:1. Do vedení mohl domácí poslat Havelka, který na hranici brankoviště tečoval Zygmuntovo nahození, po kterém měl Klimeš plné ruce práce s tím, aby udržel puk pod svým tělem. Po faulu Fridricha před brankou domácích se dlouhé minuty nehrálo. Rozhodčí zamířili zkontrolovat video, aby zjistili, zda zákrok vítkovického útočníka při vzájemném pošťuchování před Tomkem, nezaslouží vyšší trest. Nicméně video prokázalo, že dvouminutový trest bude adekvátní. Vítkovičtí se dobře bránili, ale i tak si domácí vypracovali jednu dobrou příležitost. Střelu Koblasy z první Klimeš bez větších problémů vyrazil, ale dorážku Kirk zastavila až jeho pravá tyč. Další šanci domácích měl na svědomí David Kaše, který elegantní stahovačkou prošel kolem Grmana, ale vylámal si zuby na pozorném Klimešovi. Ten si v přerušené hře stěžoval, že jej dorážející Hlava sekl přes vyrážečku, nicméně rozhodčí nebyli toho názoru. Necelé dvě minuty před koncem úvodní třetiny rozhodčí signalizovali dvouminutový trest pro Fridricha, ale na vyloučení nakonec nedošlo, protože se v ponechané výhodě přesnou střelou ke vzdálenější tyči prosadil Kirk – 2:1. V poslední minutě mohl vedení domácích navýšit Koblasa, který ale ve velké příležitosti minul branku.

Kašeho formaci se podařilo v úvodu druhé periody dostat vítkovickou pětici pod tlak, ale ta se i díky zakázanému uvolnění dokázala ubránit a následně také vystřídat. Navíc po faulu Abdula dostali vítkovičtí k dispozici druhou přesilovou hru. Jenže jako první se do velké šance dostali domácí, když David Kaše našel před brankou Kudrnu, který ale situaci překombinoval. Vítkovice se ale dokázaly z šance domácích oklepat a zamířily do protiútoku. Kriegerovo nahození podél mantinelu se nečekaným, odrazem dostal na hůl Stuarta Percyho, na jehož pohotovou střelu byl Tomek krátký – 2:2. Jenže remízový stav netrval dlouho. Ondřej Kaše si s pukem nabruslil za branku odkud přesnou zadovkou vrátil kotouč na svého bratra Davida, a ten neměl problém trefit odkrytou vítkovickou branku – 3:2. Po ostrém střetu s Jurčíkem, který zaváněl napadením, zůstal u litvínovské střídačky ležet Mário Grman. Opakované záběry nevypadaly vůbec pěkně a zdálo se, že Grman byl zasažen do hlavy, ale tentokrát se video nezkoumalo a zákrok zůstal bez trestu. Vylučovalo se až poté, co modro-bílí špatně střídali a nabídli tak svému soupeři přesilovou hru. Modro-bílí se ocitli pod obrovským tlakem, ale nakonec odolali. Navíc Fridrich přesnou přihrávkou našel na modré čáře Půčka, který do hry naskočil z trestné lavice a ten přesnou střelou k tyči vyrovnal – 3:3. Následně mohl vedení na vítkovickou stranu překlopit Chlán, ale jeho střeluz pravého kruhu vytěsnil Tomek ramenem a útočit tak mohli znovu domácí. V obrovské šanci se ocitl Ondřej Kaše, který ale kličkou oklamal sám se a o kotouč přišel. Jenže druhá litvínovská formace se záhy vrátila do pásma a po přiťuknutí Hlavy se Ondřej Kaše prosadil přesnou střelou z mezikruží – 4:3.

Do třetí třetiny nenastoupil Grman, který zůstal mimo hru po tvrdém zákroku z druhé třetiny. Vyrovnání měl na holi ve třetí minutě třetiny hned dvakrát Chlán, ale nedokázal Tomka překonat. To se nepovedlo ani Přibylovi, který se ocitl u tyče v zajímavé pozici, jenže ten byl v poměrně velkém úhlu, ze kterého nedokázal přehodit levý Tomkův beton. Individuálně to zkusil Rihards Bukarts a Tomek měl s jeho střelou velké problémy. I když byli modro-bílí aktivnější, prosadili se domácí. Po buly po Klimešově pravici se puk dostal k Hlavovi, který se přesnou ranou z vrcholu kruhu prosadil – 5:3. Střelec páté litvínovské branky ale po chvíli podrazil Zdráhala a modro-bílí dostali příležitost pro snížení. V přesilové hře pálil ze zajímavé pozice mezi kruhy Fridrich mimo. Přesilovou hru sice vítkovičtí nevyužili, ale i po návratu vyloučeného Hlavy zůstali usazení před Tomkem a důraz na brankovišti ukázal Claireaux, který protlačil kotouč za brankovou čáru – 5:4. Vyrovnání pak měl na holi Marcel Barinka, kterého našel přesnou přihrávkou před odkrytou brankou Fridrich. Barinka ale trestuhodně přestřelil. Poté, co to u mantinelu s důrazem přehnal domácí Czuczman, který krosčekem srazil k zemi Kriegera, mohli modro-bílí vyrovnat v přesilové hře. Do konce třetí třetiny zbývalo něco málo přes dvě minuty a Klimeš zamířil na střídačku. Vítkovičtí tak proti oslabenému hráči hráli minutu se šesti bruslaři. Vyrovnat mohl Raskob, který pohotově střílel z ostrého úhlu, ale Tomek dokázal zasáhnout betonem. O početní výhodu Rideru v závěru připravil Chlán, který jedenašedesát vteřin před třetí sirénou zasáhl svého soupeře vysokou holí a inkasoval čtyřminutový trest.

Karel Mlejnek (HC Verva Litvínov): Věděli jsme, jaký soupeř proti nám přijede. Teď asi za posledních 20 kol je na nějakém třetím čtvrtém místě. Takže velmi kvalitní soupeř s obrovskou formou. Je vidět, že změny, které ve Vítkovicích proběhly, tak byly pod vedením nového realizačního týmu jednoznačně ku prospěchu. Za nás velký respekt. Jsme samozřejmě rádi, že jsme vyhráli. Po výsledkově nepovedeném úterním utkání (v Kladně) stále žije v naději na přímý postup do čtvrtfinále víc týmů a jsme rádi, že do posledního kola jsme u toho.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Gratuluji soupeři k vítězství. My jsme neodehráli úplně ideální utkání. Nebylo to z naší strany to, co jsme si představovali. Plán, který jsme měli do utkání, se úplně nezdařil. Dostali jsme jsme zbytečné, za mě až laciné góly po našich chybách. Těžko se takto vyhrává s takto kvalitním týmem. Máme ještě další zápas doma a připravíme se na předkolo.

5:4
(2:1, 2:2, 1:1)

Branky: 7. Sukeľ (O. Kaše, Hlava), 19. Abdul (Kirk), 29. D. Kaše (O. Kaše), 38. O. Kaše (Hlava, Jaks), 50. Hlava (D. Kaše) – 5. Lednický (Grman), 27. Percy (Krieger), 33. Půček (Fridrich), 54. Claireaux (Ro. Bukarts, Zdráhal). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Lhotský, Štěpánek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 033. Střely na branku: 31:26.

HC VERVA Litvínov: Tomek – Baránek, Zile, Šalda, Jaks, Czuczman, Zeman, Demel – Kudrna, Sukeľ, Koblasa – Hlava, D. Kaše, O. Kaše – Jurčík, Kirk, Abdul – Zygmunt, Gut, Havelka

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, Jeřábek – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – Půček, Claireaux, Lednický – Peterek, Chlán, Přibyl