HC VÍTKOVICE RIDERA1012Prohra
HC Sparta Praha1304Výhra

7.1.2024 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 34

VIT – SPA 2:4: Vítkovice na Spartu nenašly recept ani počtvrté v sezoně

Podruhé během pěti dnů Vítkovice poměřily své síly se Spartou, která do Ostravy přijela jako lídr tabulky. Navzdory úvodnímu tlaku Pražanů to byly ale Vítkovice, které šly do vedení zásluhou individuální akce Deje. Jenže po třech minutách přišlo vyrovnání z hole Chlapíka, který se celkem třemi kanadskými body jednoznačně podepsal pod výhru Sparty.

Čtyři dny po posledním vzájemném zápase se proti sobě znovu postavily týmy Vítkovic a Sparty, tentokrát ovšem na ostravském ledě, kde modro-bílí chtěli vrátit rivalovi středeční porážku z Prahy. Do jubilejního 160. společného utkání v rámci samostatné Tipsport Extraligy šli Ostravané s mírně poupravenou sestavou, když do brány šel Matěj Machovský.

Sparta do zápasu vstupovala jako jednoznačný favorit a svou dobrou formu chtěla potvrdit už v úvodních minutách. Nahození Tomka od modré čáry před Machovským nebezpečně tečoval Najman, ale vítkovický brankář díky dobrému postavení zasáhl.  O chvíli později se k Řepíkovi, který číhal v mezikruží, odrazil od mantinelu kotouč, ale díky včasnému zásahu jednoho z bránících hráčů, se ke střele nedostal. Kempného nahození od modré čáry Machovský vyrazil pouze k Sobotkovi, který ale dorážel pouze jednou rukou, a tak jeho pokus neměl potřebnou razanci a ve výsledku ani přesnost. V souboji s Pavlákem u pravého mantinelu byl zahákován Dej, ten se přesto dokázal kolem mladého obránce protáhnout. Už se zdálo, že Dej s pukem na holi zamíří za sparťanskou branku, ale v poslední chvíli si zkušený útočník přehodil kotouč na forhend a přesnou střelou nad rameno poslal Vítkovice do vedení – 1:0. Úvodní branka vítkovické nakopla, po přihrávce Fridricha zpoza branky se ke střele dostal Barinka, ale jeho pokus byl obránci sražen mimo. Druhá formace dokázala dostat soupeře pod tlak, ale ten neměl příliš dlouhé trvání. Vítkovická radost z vedení trvala pouhé tři minuty. Chlapík si najel mezi vítkovické hráče a přesnou střelou ke vzdálenější tyči překonal Machovského – 1:1. Ani vyrovnávací branka však modro-bílé nesrazila. Z levého křídla se před branku natlačil Fridrich, který to po vzoru Deje zkoušel na bližší tyč, ale zamířil mimo. O chvíli později si zpoza branky vybruslil Chlán, ale nepodařilo se mu puk zamést za pravý Kořenářův beton. Na prvního vyloučeného se čekalo do osmnácté minuty a byl jím bohužel domácí Petr Chlán, který ve středním pásmu smolně podrazil svého soupeře. Sparta se dostala k nebezpečné střele, když zpoza branky hledal Buchtele Řepíka, ale Machovský byl dobře postaven a puk chytil.

Druhou třetinu začala Sparta v pokračující přesilové hře. Tu využít nedokázala, ale jen chvíli poté, co se Chlán vrátil na led, propálil Machovského tvrdou ranou od modré čáry obránce Michal Kempný – 1:2. Zanedlouho mohli vítkovičtí vyrovnat z přesilové hry, když Tomek vyhodil kotouč na tribunu. V přesilové hře nahazoval puk Mikuš, jeho pokus zblokoval clonící Kalus, který to zkusil okamžitě z otočky, ale Kořenář byl na jeho střelu připraven. Nebezpečná byla také přihrávka Barinky, která směřovala ke vzdálenější tyči, kam si sjel Auvitu, tu si jen tak tak nesrazil Mikliš do vlastní branky. Sparta se tak znovu dokázala ubránit, a to ji později, když se Auvitu s pukem odvážně natlačil až do brankoviště, Kořenář ale udržel betony u sebe. Podobně to na druhé straně zkusil Sihvonen, který ale branku také neslavil, vybojoval pro svůj tým alespoň přesilovou hru, protože jej při zakončení podrazil Dej. V přesilovce Sparťané vyčkávali, kombinovali a hledali vhodný prostor pro střelu. Ten našel Sobotka, který přesně trefil mezeru ve výstroji Machovského – 1:3. Druhá třetina byla jednoznačně v režii hostů. Další obrovskou šanci spálil Najman, kterého ke střele z vrcholu kruhu vybídl Horák. V závěru druhé periody mohl zaškobrtnutí Kováře využít Horák, který se natlačil před Machovského, ale jeho střela z forhendu nebyla přesná. Sparta ale dokázala udeřit hned po buly. Chlapíkova střela z otočky neměla gólové parametry, jenže jeho pokus nešťastně tečoval přímo pod víko obránce Auvitu – 1:4.

Trenéři se o přestávce rozhodli pro výměnu brankářů a do branky se tak postavil Lukáš Klimeš. Ten musel čelit rychlému ataku Kousala, který se dravě natlačil do brankoviště. Na druhé straně se podobně zkoušel prosadit Lakatoš, ale Kořenář si pohlídal prostor mezi svými betony. Snížit mohl Vondráček, kterého zpětnou přihrávkou zpoza branky vybídl Fridrich. Kořenář již směřoval k druhé tyči, ale dokázal se včas vrátit a zasáhnout betonem. Po Sobotkově faulu na Vondráčka dostali domácí příležitost utkání zdramatizovat. Více příležitostí si vypracovala druhá speciální formace. Po střele Barinky puk těsně minul levou tyč a v samotném závěru po Raskobově nahození Chlán svou dorážkou jen orazítkoval tyč. Do konce utkání zbývalo něco málo přes dvě minuty, když se do sebe po souboji u mantinelu pustili Petr Hauser a Dominik Lakatoš, ten svého soupeře i přes jeho výškovou a váhovou převahu vcelku rychle povalil na led. Zdálo se, že pěstní souboj vítkovické hokejisty ještě stihl nabudit. V poslední minutě dokázal střílenou přihrávku Raskoba za Kořenářová záda usměrnit Petr Fridrich – 2:4.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): Myslím, že ten zápas byl spíše taktický, než aby to mělo nějaké tempo, osobní souboje a šance, protože to byl třetí zápas v pěti dnech. My jsme samozřejmě rádi, že jsme tady získali tři body, protože domácí měli poslední dobou výbornou formu a porazit je, je výborné. Jsme rádi za tři body.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já musím složit Spartě kredit, protože Sparta patří k top týmům a myslím, že dneska to předvedla. První třetina byla z naší strany jakž takž, fungovali jsme, výsledkově to bylo 1:1. Druhá třetina…není to poprvé, co jsme přestali hrát, nebruslili jsme a Sparta byla dominantní a my jsme vůbec nestačili a nebyli jsme jim důstojným soupeřem. To až ve třetí třetině. Dalo by se říct, že jsme s nimi něco hráli, ale Sparta už si to pohlídala, protože měla ten náskok. I když tam měli mladé kluky, tak si to zkušeně pohlídali.

2:4
(1:1, 0:3, 1:0)

Branky: 7. Dej, 60. Fridrich (Raskob, Vondráček) – 10. Chlapík (Najman), 21. Kempný (Řepík, Chlapík), 32. Sobotka (Kempný), 40. Chlapík. Rozhodčí: Hradil, Mejzlík – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:2, navíc Lakatoš (VIT) a Hauser (SPA) oba 5 minut za bitku. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 382. Střely na branku: 24:40.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, R. Jeřábek – M. Kalus, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Peterek – Bukarts, Krieger, Dej – Vondráček, Claireaux, Šoustal

HC Sparta Praha: Kořenář – Mikliš, Krejčík, Tomek, Kempný, Irving, Pavlák – Řepík, Sobotka, Kousal – Chlapík, Horák, Najman – Sihvonen, Konečný, Buchtele – Hauser, M. Vitouch, Mužík