HC Sparta Praha3115Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1203Prohra

27.9.2022 18:30 A tým 2022-2023 05

SPA – VIT 5:3: Oslabené Vítkovice srdnatě vzdorovaly, na body to tentokrát nestačilo

Vítkovice přijely na led Sparty oslabeny o klíčové hráče základní sestavy. K těm se navíc během druhé třetiny přidal i obránce Grman. I přesto ale svěřenci Miloše Holaně v Praze sahali po bodech. Tentokrát se ale obrat nekonal a vítězství domácích pečetil do prázdné branky Přibyl.

Vítkovice dorazily do Prahy v pozici lídra extraligové tabulky. Jenže čelo soutěže vykoupila řada zranění i v řadách klíčových hráčů. Proto nemohl trenér Miloš Holaň do boje proti Spartě poslat kanonýra Muellera, či kapitána Krenželoka. Obránce Patrik Koch nemohl nastoupit kvůli disciplinárnímu trestu. Ostravané tak museli znovu sáhnout do juniorského týmu a nominovat útočníka Maciaśe a zadáka Prčíka a na výpomoc také povolat kmenového hráče prvoligové Poruby Jakuba Šlahaře. A poprvé také dostal v bráně příležitost Lukáš Klimeš poté, co předchozí čtyři utkání odchytal Aleš Stezka.

V úvodu utkání se ke střele dostal Raskob, ale jeho pokus skončil pouze na chráničích obránce Jurčiny. Ten založil protiútok, který podél levého mantinelu vedl Kaše a útočník Sparty zamířil přesně a prostřelil Klimeše na první tyči – 1:0. Kaše pálil znovu nebezpečně po buly, ale tentokrát si Klimeš prostor u první tyče pohlídal. Vítkovice mohly odpovědět přečíslením Lindberga s Fridrichem, ale přihrávka z Lindbergovy hole nebyla přesná. Vítkovice kousaly, byly aktivní v útočném pásmu, ale k úspěchu to prozatím nevedlo. Navíc kotouč si vzal Tomášek, individuálně prošel útočným pásmem až do předbrankového prostoru, kde byl faulován Gewiesem. Tomášek v pádu srazil vítkovického brankáře k zemi a Safin, který se dostal jako první k odraženému kotouči, neměl problém umístit kotouč do branky – 2:0. Vítkovice mohly téměř okamžitě snížit, když špatnou rozehrávku obránců vystihl Dej se Šlahařem. Po Dejově přihrávce Šlahař střílel do poloodkryté branky, ale Kovář vytáhl fantastický zásah lapačkou. Vítkovice rozhodně neskládaly zbraně, ba naopak byly aktivnějším týmem. Lakatoš nabil Kalusovi, ale jeho dělovka postrádala přesnost. Poté si Fridrich stahovačkou navedl kotouč na střed do dobré palebné pozice, ale Kovář stihl zasáhnout levým betonem. Vítkovická aktivita byla odměněna a po faulu Němečka na Fridricha přišla první přesilová hra. V té byl střelecky aktivní zejména Lakatoš na pravém kruhu, ale obránci Sparty dokázali jeho střely zablokovat. Lakatoš následně zvolil přihrávku na Mikuše, jehož nahození přesně tečoval Krieger – 2:1. Vítkovičtí měli zanedlouho na svých holích vyrovnání. Po buly dobře schoval svou střelu za bránící hráče Lakatoš a zajímavá byla také střela Kaluse. Byla to ale nakonec Sparta, která se dokázala prosadit. Horák dobrým backcheckingem obral o kotouč Raskoba a vybojoval tak kotouč pro Řepíka. Ten tváří v tvář Klimešovi minul branku. Kotouč se ale od zadního mantinelu odrazil k druhé tyči, odkud z hodně ostrého úhlu zamířil přesně Roman Horák – 3:1.

V úvodu druhé třetiny to s důrazem u mantinelu přehnal Kalus a přesilovou hru si zahráli domácí. V té ale Sparta zaznamenala pouze jednu střelu z hole Krejčíka, se kterou si Klimeš bez problému poradil. V páté minutě viděli diváci další z nových pravidel v akci. Za pasivitu v souboji u mantinelu byli souběžně potrestáni Dvořáček s Prčíkem. Vítkovice nedokázaly při hře ve čtyřech obrat soupeře o kotouč, dlouho s pukem kroužil zejména Sobotka a následně Graňák, který využil dobré clony svého spoluhráče před Klimešem a přesnou ranou navýšil vedení domácích – 4:1. Vítkovice mohly snížit v přesilové hře, když za faul na Bernovského šel na trestnou lavici pykat Polášek. A povedlo se! Vítkovice se prosadily hned po osmi vteřinách, když Bukarts zamířil přesně do odkryté branky. Branka nejprve nebyla uznána pro postavení Kaluse v brankovišti. Dle opakovaných záběrů bylo ale patrné, že tam byl nedobrovolně natlačen Jurčinou a okamžitě se snažil brankářovo teritorium opustit. Trenér Holaň proto logicky sáhl k trenérské výzvě a tento krok se Vítkovicím nakonec vyplatil, protože po zhlédnutí videa rozhodčí branku uznali – 4:2. A ve vzduchu téměř okamžitě visela i třetí branka. Kovář neudržel Lakatošovu střelu, kterou následně dorážel Marosz, ten byl ale moc blízko brankáři Sparty a nedokázal tak puk nasměrovat mimo jeho dosah. Po přistrčení Fridricha zpoza branky střílel Bernovský, ale jeho bekhendovému pokusu chyběla potřebná razance nebo moment překvapení. Aktivní byla čtvrtá formace Vítkovic, Dejova střela z otočky byla nevyzpytatelná, ale Kovář si s ní nakonec přece jen poradil. Na pozoru se musel mít i Klimeš, když po dlouhé době musel zasahovat proti střele Tomáška. Klimeš se ale dokázal hbitě přesunout k pravé tyči a Tomáškův pokus zneškodnil. Další velkou šanci měl Maciaś, který se dobře překřížil s Bukartsem, ale vítkovický junior těsně minul pravý horní roh branky. Vítkovická čtvrtá formace si svou aktivitou řekla o další přesilovou hru, v té ale vítkovičtí úspěšní nebyli. Po zakázaném uvolnění pražanů se vhazovalo po pravé ruce Kováře. Krieger čistě vyhrál buly na Bukartse, který vymetl pavučiny z levého roku Kovářovy branky – 4:3.

Vítkovice nastoupily do třetí třetiny oslabeny o dalšího hráče, a to bez obránce Grmana. Jeho místo v sestavě zaujal junior Prčík. Hra měla hned od úvodu rychlý spád a dlouho se hrálo bez přerušení. Prosadit se ale mohla Sparta, když Tomášek hledal před brankou střílenou přihrávkou Vitoucha. Mladý útočník Sparty ale netrefil kotouč. Na druhé straně Lindberg čistě zboural Krejčíka a volnou cestu ke kotouči tak měl Bernovský, ten ale nezamířil přesně. Bohužel krátce na to, se proti pravidlům provinil Lindberg, který tak na chvíli utnul útočené choutky Vítkovic. Modrobílí oslabení ustáli a měli tak k dispozici ještě deset minut k vyrovnání. Vítkovice neztrácely naději a aktivní hrou se draly do koncovky. Jejich tlak mohl být umocněn také v přesilových hrách, když byl mimo kotouč k zemi sražen Lakatoš, nebo když Graňák u mantinelu zašlápl kotouč. Nicméně rozhodčí se v těchto případech nerozhodli vylučovat. Rozhodnout utkání mohl Sobotka, ale Klimeš proti jeho střele vytáhl bleskový zákrok lapačkou, kterým udržel naděje Vítkovic na bodový zisk. Minuta a půl zbývala do konce utkání, když Miloš Holaň sáhl k oddechovému času a zvolil hru v šesti. Ta ale brzy skončila, neboť Sobotka šel po drobném Maroszově háčku k ledu hodně ochotně. Vítkovice se přece jen v oslabení dostaly do útočného pásma a Klimeš tak mohl opět z branky. Kalusova zpětná přihrávka, ale našla jen Přibyla, který směřoval osamocen na prázdnou branku Vítkovic. Přibyla zezadu fauloval Lakatoš a útočníkovi Sparty tak byl přiznán gól – 5:3.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Za stavu 4:3 jsme měli nějaké příležitosti, abychom to v té druhé třetině uplichtili. Poslední třetinu jsme chtěli vyrovnat, šli jsme za tím, ale moc příležitostí jsme si nevytvořili. Klukům můžeme poděkovat, že se vrátili do zápasu, bojovali, dřeli, ale dnes to na body nestačilo.

Pavel Patera (HC Sparta Praha): Do zápasu jsme vstoupili dobře, samozřejmě tam byl šťastný gól na 1:0, který nám pomohl. Zatím sami nabízíme soupeři šance, sami jsme je vrátili do zápasu. Síla Vítkovic je velká. Mají v této chvíli asi nejlepší tým v lize a bylo to cítit. Kdykoliv přijeli k nám do třetiny, tak byli hodně nebezpeční. Samozřejmě jsme rádi, že se to stáhlo ve třetí třetině, že už jsme Vítkovice do tolika šancí nepouštěli a odehráli to docela zkušeně.

5:3
(3:1, 1:2, 1:0)

Branky: 2. Kaše (Tomášek), 11. Safin (Tomášek), 19. Horák (Řepík), 26. Graňák (Sobotka, Řepík), 60. Přibyl – 15. Krieger (Mikuš, Lakatoš), 29. Bukarts (Mikuš, Kalus), 39. Bukarts (Krieger). Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Brejcha, Klouček. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 114. Střely na branku: 31:34.

HC Sparta Praha: Kovář – Graňák, Krejčík, Polášek, Jurčina, Němeček, M. Jandus, Mikliš – Sobotka, Horák, Řepík – Safin, Tomášek, Kaše – Simon, G. Thorell, Forman – Dvořáček, D. Vitouch, Přibyl

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Grman, L. Kovář, Raskob, Gewiese, J. Stehlík, Prčík – M. Kalus, Marosz, Lakatoš – Fridrich, Lindberg, Bernovský – Bukarts, Krieger, Maciaś – Dej, Chlán, Šlahař