HC ŠKODA PLZEŇ0011Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

8.10.2023 15:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 09

PLZ – VIT 1:0: Vítkovičtí střelci si vylámali zuby na Pavlátovi

Souboje plzeňské Škody a Vítkovic jsou tradičně vyrovnaná, nejinak tomu bylo také v letošním prvním vzájemném měření sil. Vítkovice byly minimálně dvě třetiny aktivnějším týmem, ostřelovaly Pavláta, ale ten držel naděje domácích na vítězství. Výborný výkon předvedl také vítkovický Klimeš, jenže ten přece jen za svá záda jeden kotouč propustil.

Plzeň v pátek po porážce v Olomouci padla na poslední příčku extraligové tabulky. O život na její led ale přijely bojovat i 12. Vítkovice, které měly před utkáním na Indiány náskok pouhých tří bodíků. A tak to byl pro oba celky v úvodu sezony skutečně zápas pravdy. Ostravané nemohli do hry vrhnout svou novou posilu, zkušený francouzský obránce Yohann Auvitu se totiž zranil na tréninku a nemohl nastoupit. Jan Káňa nadále chyběl ze zdravotních důvodů. Do sestavy se ale vrátil po krátké absenci uzdravený útočník Peter Mueller.

Oba týmy si uvědomovaly důležitost zápasu a v jeho úvodu byl k vidění opatrný hokej. První velkou příležitost zápasu měl Petr Fridrich, který zakončoval Kriegerův průnik, jenže nejprve mu střela nesedla a z dorážky Pavláta neprostřelil. Sérii soubojů u mantinelu podstoupili Chlán s Bukartsem, ten vybojoval kotouč a poslal jej do druhé vlny na Mikuše. Střela vítkovického obránce ale neměla dostatečnou razanci a Pavláta tak nepřekvapila. Vítkovice byly i nadále aktivnějším týmem. V zajímavé pozici se před modrou čárou objevil Prčík, ale ani jeho střela gólem neskončila, protože ji Houdek srazil hokejkou. Domácí pak vyrobili hrubku za vlastní brankou a ve velké šanci se tak objevil Kalus, jenže jeho kličku do forhendu Pavlát přečetl a zakročil betonem. Po faulu Straky, který ve středním pásmu srazil loktem Chlána, měly Vítkovice k dispozici první přesilovou hru utkání. Jenže jako první se do šance dostali domácí, když Pour vybojoval kotouč, přebruslil Lakatoše, ale na Klimeše nevyzrál. V závěru přesilové hry hledal Bukarts střílenou přihrávkou Krejsu číhajícího na brankovišti, jenže ten kotouč nezasáhl. Úvodní přesilovou hru tak vítkovičtí nevyužili. I nadále byly Vítkovice nebezpečnějším týmem, přečíslení zakončoval Bukarts, ale jeho střela nebyla přesná. K zajímavé střele se v mezikruží dostal Percy, jenže Pavlát i nadále držel vyrovnaný stav. Hlad po gólu ukázal Lakatoš, ten si nabruslil za vysoko letícím pukem, přebruslil Zámorského, jenže Pavlát ucpal prostor u bližší tyče. Plzeňští ihned startovali do protiútoku a ve středním pásmu si dle sudích nedovoleně počínal Krieger.

Plzeň si do druhé třetiny přenesla většinu své přesilové hry. Největší šanci měl Jansa, který se po buly natahoval za odraženým pukem, ale nedosáhl na něj. Po skončení přesilové hry střílel Piskáček a aktivní byl na brankovišti Indrák, který tam nešetrně hokejkou zajížděl do Klimeše, a tak jej musel zpacifikovat Chlán. Na modré čáře si na puk počkal Bukarts, ten se s pukem dostal až před Pavláta, ale pak zamířil jen do jeho připravené lapačky. I ve druhé třetině se do brejku dostal Pour, ale ani napodruhé na Klimeše nevyzrál, a to i proto, že jej odzbrojil vracející se Chlán. Jenže jeho zákrok sudí posoudili jako nedovolený a domácí tak dostali druhou přesilovou hru, ve které toho ale příliš nepředvedli. V polovině druhé třetiny se domácí poprvé usadili v útočném pásmu, ale vítkovičtí svého soupeře nechali pálit jen z bezpečné vzdálenosti, za zmínku stojí jen teč Poura, která zamířila mimo. Na druhé straně k tvrdé střele napřáhl Stuart Percy, ale Piskáček ji obětavě zblokoval. Do obrovské šance poslal Claireauxe Jakub Kotala, jenže francouzský útočník zamířil jen doprostřed branky, takže si Pavlát bez větších problémů poradil. Tvrdou střelu přesně do masky Klimeše poslal obránce Houdek, který se pak ještě snažil vyprovokovat Grmana k šarvátce, to se mu sice nepodařilo, ale na trestnou lavici s ním překvapivě putoval i vítkovický obránce.

Vítkovice začaly třetí třetinu aktivně a byly odměněny, protože Percyho zfauloval Lev. Jenže v přesilové hře Vítkovice předvedly jen Percyho nahození, které mimo branku tečoval Kalus. Největší šanci domácích měl na holi Jansa, ke kterému se do mezikruží odrazil kotouč, Klimeš podržel svůj tým. Jenže slabší chvilku si Klimeš vybral u střely Dujsíka, která vítkovickému brankáři propadla výstrojí a dokutálela se až za brankovou čáru – 1:0. Hned z následujícího útoku navíc mohli domácí udeřit znovu, ale střela kapitána Schleisse skončila na tyči. Vyrovnat mohl Krieger, který stál na konci vítkovické kombinace, ale Pavlát zasáhl a domácím se ale podařilo dostat puk do bezpečí. Následně dorážel i Lakatoš, ale tomu v rozhodující chvíli jeden z obránců podrazil brusli. Vítkovičtí se tlačili za vyrovnáním, na přihrávku si do mezikruží najel Bukarts, jenže ani tentokrát ve velké příležitosti Pavláta neprostřelil. Ofenzivní snažení Vítkovic necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny přerušil obránce Mikuš, který podrazil svého soupeře. V oslabení zaútočil Chlán, ale jeho střela minula horní roh branky. Jedenaosmdesát vteřin před třetí sirénou si vzal Miloš Holaň oddechový čas a Vítkovice to zkusily v šesti. Raskobovo nahození se zastavilo v chumlu před Pavlátem. Po buly střílel Mueller a Pavlát si vůbec nebyl jistý, kde má kotouč, ten ale zůstal pod jeho betony. Plzeňští dokázali v závěru ubránit hubené vítězství.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme nastoupili do zápasu hodně dobře, byli jsme aktivní, měli jsme několik vyložených šancí, dostávali jsme se do těch prostorů, kam potřebujeme, ale selháváme v koncovce. Po té první třetině, neříkám, že Plzeň neměla žádnou šanci, ale my jsme jich měli daleko více. Ve druhé třetině si myslím, že i tím vyloučením, které jsme dali Plzni, se hra vyrovnala. Ve třetí třetině to bylo o tom, kdo dá ten gól. Dneska si obě mužstva nepomohla ani přesilovkami, nebylo jich mnoho, hrálo se disciplinovaně. To je to, co nás momentálně trápí, proměňování šancí.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): Naprosto souhlasím s Milošem. Vstup do zápasu nám nevyšel, možná nervozita, soupeř nás zatlačil, přehrával, měl pár střídání, kdy nás tam zamkl ve třetině, podržel nás brankář. V kabině jsme si něco řekli, druhá třetina se zlepšila, začali jsme se udržovat na puku, v soupeřově pásmu, nějaké šance tam už byly. Pořád to bylo 0:0, kluky jsme nabádali k tomu, že je to o jedné brance. My těch zápasů o jednu branku spoustu prohráli. Bylo to hodně vyrovnané utkání, víme, v jaké jsme situaci a jsme strašně rádi, jak jsme to zvládli. Kluci to odbojovali, i ten hektický konec. Vynikající byl gólman Pavlát.

1:0
(0:0, 0:0, 1:0)

Branky: 48. Dujsík (Matýs, Holešínský). Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Brejcha, Hynek. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 023. Střely na branku: 24:30.

HC ŠKODA PLZEŇ: Pavlát – Kvasnička, Zámorský, Houdek, Dujsík, Malák, Piskáček  – Hrabík, Lev, Schleiss – Holešínský, Mertl, Matýs – Pour, Adam, Rekonen – Straka, Jansa, Indrák – Šiler

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, L. Kovář, Prčík – Bukarts, Chlán, Mueller – Fridrich, Krieger, Lakatoš – Kotala, Claireaux, M. Kalus – Lednický, Dej, Krejsa