HC ŠKODA PLZEŇ20114Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA02103Prohra

28.10.2022 16:30 A tým 2022-2023 15

PLZ – VIT 4:3 PP: Indiáni přetlačili Vítkovice, ty vezou cenný bod

Po zisku bodu na ledě Sparty se Vítkovice přesunuly dál na západ, ale se stejným cílem, tedy obrat plzeňské Indiány o nějaký ten bodík. Vítkovice musely v Plzni hned třikrát dotahovat náskok domácích, ale cíl byl nakonec splněn! Po vyrovnání z hole Gewieseho šlo utkání do prodloužení, ve kterém domácí trenéři nevídaně zariskovali, když odvolali Pavláta z branky. Za odvážný krok byli nakonec odměněni a dva body tak zůstali domácím.

Utkání ve sváteční den, ale rozhodně ne sváteční a odpočinkové pro jeho aktéry. Vítkovičtí se přesunuli do Plzně, kde se jim dlouhodobě ne zrovna daří, přesunuli rovnou z Prahy, kde ve středu hráli utkání se ziskem jednoho bodu. Snahu trenéra Miloše Holaně o prolomení nezdarů na ledě Škodovky dost kompikoval fakt, že z důvodu zranění v dolní části těla znovu chyběl Peter Mueller. Navíc nově nemohl pro nemoc nastoupit ani klíčový člen obrany Juraj Mikuš. Díky této absenci se poprvé od svého návratu z třinecké organizace do hry dostal Daniel Krenželok.

Vítkovice přečíslily obranu Plzně a kotouč se po bekhendové střele Chlána odrazil do prostoru, kde byl Lakatoš, ale tomu chyběl krůček k tomu, aby kotouč dorazil za Pavlátova záda. Na druhé straně vítkovičtí nedokázali dostat kotouč do středního pásma, když byl Gewiese atakujícím útočníkem stažen k ledu. Domácí se dostali ke kotouči, Lang přihrál na vrchol kruhu, ze kterého tvrdě vypálil Houdek. Plzeňský obránce sice netrefil branku, ale puk se od zadního mantinelu odrazil přímo na hůl Langa, který číhal na hranici brankoviště – 1:0. Plzeň mohla přidat druhou branku, když se do brejku dostal Blomstrand. Jeho snahu ale narušil dobrým backcheckingem Stehlík. Vyrovnání měla na dosah čtvrtá vítkovická formace, která přečíslila soupeře. Lednického střelu Pavlát vyrazil mimo dosah dojíždějícího Krejsy. Na druhé straně střílel z mezikruží osamocený Kodýtek, ale Stezka přesně zasáhl vyrážečkou. Rozhodčí v první třetině nechávali hru plynout a nevylučovali ani po faulu na Deje či na Kriegera. Vylučovalo se až po čtvrtém faulu domácích, když Blomstranda zcela jednoznačně podrazil Fridricha. Vítkovice ale nenašly recept na dobré napadání plzeňských. Dobré střídání zapsala Lindbergova formace, která dobře kombinovala kolem mantinelu, dokonce se zdálo, že by z toho mohla být další přesilová hra, ale i nadále byli sudí benevolentní. Zvýšit vedení Plzně mohl Blomstrand, ten se objevil zcela sám v mezikruží, ale v rozhodující chvíli netrefil branku. Necelé dvě minuty zbývaly do konce první třetiny, když Koch rukavicemi potlačil Mertla a inkasoval dvouminutový trest za krosček. Vzhledem k metru, který rozhodčí v první třetině nastavili, se jednalo o překvapivý trest pro vítkovického obránce. Plzeňští této nabídnuté výhody dokázali využít, když osm vteřin před koncem úvodní třetiny vypálil od modré čáry Kaňák, který propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:0.

Úvod druhé periody se odehrával u mantinelu, ke kterému Zámorský přišpendlil Bukartse, ten se dlouho nemohl hnout a rozhodčí tento souboj vyhodnotil jako zdržování hry, za které inkasovali dvouminutový trest tak trochu kuriózně oba hráči. Chlánův výpad od mantinelu zastavil Vitáloš jen pomocí faulu a Vítkovice tak dostaly k dispozici přesilovou hru čtyř proti třem. V té dvakrát pálil Lakatoš, ale Pavlát v obou případech dobře zasáhl a přesilová hra tak zůstala nevyužita. Plzeň zahrozila po vhazování v útočném pásmu, když rychle střílel Blomstrand. Lakatoš nejprve zastavil rychlý protiútok Plzně a následně poslal do úniku Fridricha, který ale ani nadvakrát na Pavláta nevyzrál. Plzeň dostala k dispozici další přesilovou hru, tentokrát po zákroku Raskoba. Lakatoš s Fridrichem ujeli do brejku, Lakatoš to vzal na sebe, ale netrefil branku, plzeňští se v útočné třetině neprosadili. Po návratu vyloučeného Raskoba bylo před Stezkou živo, když rozhodčí odpustili dvouminutový trest Kovářovi, Grman za brankou působil trochu dezorientovaně, přišel o kotouč, ale vítkovičtí vytvořili před Stezkou hradbu, kterou plzeňští nepřekonali. Vítkovice měly další možnost na korekci skóre po faulu Maláta, který podrazil Lednického. Tentokrát přesilová hra nevypadala špatně, Lakatoš hledal střílenou přihrávkou nastavenou hokejku Kaluse, ale Pavlát včas zasáhl betonem. Ve velké šanci byl po Lakatošově přihrávce zpoza branky Krieger, jehož střela lízla horní tyč. Vítkovice byly přece jen po zásluze odměněny za svou aktivitu. Po vhazování vypálil Stehlík, jeho střelu Pavlát vyrazil jen k osamocenému Fridrichovi, který snížil – 2:1. A Vítkovice i nadále pokračovaly v aktivní hře, Linbergova formace dlouho držela kotouč u mantinelu, kombinovala a v osobních soubojích vysilovala domácí pětici. Po Lindbergově zadovce předvedl své šikovné ruce v souboji Dej, který následně poslal puk na osamoceného Raskoba a ten potvrdil svou střeleckou formu a vymetl horní roh Pavlátovy branky – 2:2. Po Lakatošově střele bylo před Pavlátem znovu živo, ale Chlánovi byla hokejka včas zablokována. Potencionální rychlý brejk Vítkovic zastavil hvizd rozhodčích, kteří si dobře všimli Krenželokova přistrčení před brankou. V přesilové hře měl dvě velké šance Rekonen, který nejprve netrefil branku a následně ztroskotal na Stezkově betonu.

Pokračující přesilovou hru domácích vítkovičtí ustáli, i když po návratu vyloučeného Krenželoka byl před Stezkou závar, ale Stezka dokázal udržet kotouč před brankovou čárou. Udeřit mohly také Vítkovice, když Fridrich dobře tečoval puk před Pavlátem. Obrovskou šanci měli na druhé straně také domácí, Lang v klíčové chvíli promáchl a Maláta následně vychytal Stezka. Hra se musela přerušit poté, co Grmanovi kotouč způsobil krvavé zranění v obličeji. Vítkovice se musely opět bránit přesile domácích, když na trestnou lavici usedl Koch. Vítkovičtí minutu a půl nepustili soupeře do vlastního pásma a s přesilovou hrou si bez větších problémů poradili. Další trest na vítkovické straně měl na svědomí Krejsa, který v souboji nešťastně trefil soupeře vysokou holí. Domácí měli problém dostat se do pásma, za což byli domácím publikem odměněni pískotem. Zdálo se, že vítkovičtí bez problémů přesilovou hru ustojí, ale nakonec Mertlovu přihrávku zužitkoval Malát, když baseballově prostřelil Stezku – 3:2. Vítkovice mohly téměř okamžitě vyrovnat, když po Šlahařově přihrávce pálil z první Bukarts, ale kotouč skončil na Pavlátových betonech.  Vítkovicím se ale přece jen podařilo vyrovnat. Krieger vlétl s pukem do útočného pásma, poslal kotouč na modrou čáru na Geweiseho, jehož střelu Pavlát neudržel ve své výstroji – 3:3. Do konce utkání ale ještě zbývalo více než pět minut. Na vítkovickou stranu mohl vedení překlopit Bukarts, který střílel po buly, ale Pavlát se štěstím vyrazil. Vítkovice se v závěru soustředily na udržení kotouče co nejdál od vlastní branky a o vítězi tak rozhodlo prodloužení.

Domácí se dostali okamžitě před Stezku, ale Kodýtek svou šanci nedokázal proměnit. Následně po Zámorského přihrávce pálil Schleiss, ale Stezka se zvládl přesunout ke své pravé tyči. Ve velké šanci Dej dokázal zablokovat Hrabíka a vítkovický útočník inkasoval tvrdý direkt hokejkou do obličeje. Blomstrandův individuální průnik zastavil pěkným hitem Koch. Plzeňští šli v prodloužení do rizika a odvolali Pavláta z branky a odvaha se domácím vyplatila. Puk se dostal do mezikruží na Zámorského, který prostřelil Stezku mezi betony – 4:3.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): Zápas jsme začali aktivně, soupeře jsme napadali, hráli jsme tak, jak jsme si představovali. Ke konci první třetiny jsme dokázali zvýšit na 2:0, celkově první perioda byla slušná. Poté jsme měli ve druhé třetině nějaká oslabení, čímž jsme soupeře dostali na koně. Po kontaktní brance jsme přestali hrát a soupeř nás potrestal. O přestávce jsme nabádali hráče, že se začíná od znova, že to bude o jedné brance, kterou se nám podařilo vstřelit, avšak krátce na to jsme opět inkasovali. Prodloužení je o štěstí. Power play nebyla spontánní, při hře ve třech nemáme dlouhodobě dobrou bilanci.

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): Soupeři jsme na branku nahráli již na druhé minutě, poté jsme i naší nedisciplinovaností pustili Plzeň do dvoubrankového vedení a tu dobu si myslím, že moc lidí nevěřilo, že bychom se do zápasu mohli vrátit. Kluci se avšak poté semkli a za to musím hráče pochválit, utkání se jim podařilo srovnat. V prodloužení rozhodli domácí v situaci čtyři na tři, ale dnes musím hráčům poděkovat. Máme nyní hodně zápasů na výjezdech, což stojí spoustu sil, sestavu lepíme, takže bod z Plzně je určitě hodně cenný. Tady se nikdy nehraje jednoduše.

HC Škoda Plzeň – HC VÍTKOVICE RIDERA
4:3 pp
(2:0, 0:2, 1:1 – 1:0)

Branky: 2. Lang (Houdek), 20. Kaňák (Blomstrand, Malát), 50. Malát (Mertl, Kaňák), 63. Zámorský (Kodýtek) – 36. Fridrich (Lakatoš, Stehlík), 38. Raskob (Dej, Lindberg), 53. Gewiese (Krieger, Bukarts). Rozhodčí: Hribik, Ondráček – Gerát, Malý. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 358. Střely na branku: 31:31.

HC Škoda Plzeň: Pavlát – Baránek, Zámorský, Kvasnička, Vitaloš, Houdek, Kaňák, Kremláček – Schleiss, Kodýtek, Hrabík – Dvořák, Mertl, Rekonen – Blomstrand, Malát, Lang – Suchý, Soukup, Bitten

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – D. Krenželok, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Šlahař – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Dej, Lindberg, M. Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa