HC Olomouc0022Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1214Výhra

30.12.2022 18:00 A tým 2022-2023 33

OLO – VIT 2:4: Olomouc dobyta! Vítkovice končí rok výhrou

Olomoucká aréna sice hlásila vyprodáno, ale k vidění byly vyšší desítky volných míst. O výbornou atmosféru se starali převážně fanoušci Vítkovic, kterých do Olomouce dorazilo několik stovek a svěřenci trenéra Holaně tak měli v hledišti téměř domácí atmosféru. Vítkovice slavily výhru také na ledové ploše, když byly v útoku preciznější než domácí. Olomouc se po sérii vyloučení dokázala ve třetí třetině dostat zpět do hry, ale na body jí to nestačilo. Poslední body kalendářního roku 2022 tak putují do Vítkovic.

Poslední zápas kalendářního roku a šlágr mezi čtvrtým a druhým celkem tabulky. Navíc před kamerami O2TV Sport. Vítkovice ale před zápasem v Olomouci musely řešit otázku sestavy. Jedna věc je marodka, u které se dopředu vědělo, že nemůžou nastoupit dlouhodobě zranění Lindberg a Marosz. Ale druhou věcí byl podnět ze strany Mladé Boleslavi a disciplinární řízení s útočníkem Markem Kalusem a obráncem Lukášem Kovářem. Trenéři museli počítat s tím, že oba zmínění zřejmě dostanou trest v podobě zápasové stopky, a tak byli do sestavy narychlo povoláni juniorský obránce Prčík a do útoku porubský Gřeš. Kalus nakonec obdržel trest na 4 utkání, Kovář na 3 utkání.

První velkou příležitost měly Vítkovice hned v úvodní minutě, když Mueller obkroužil branku a Lukáš se štěstím nadvakrát zasáhl. Zasahovat naopak nemusel po další akci první vítkovické formace, když Bukarts vybídl ke střele lépe postaveného Kriegera, který to ale měl na bekhend. Zahrozit dokázala i Olomouc. Úprk Káni byl ještě včas zastaven, ale následně se domácím přece jen povedlo přečíslit modro-bílé, ale Nahodilova střela byla hodně nepřesná. A o chvíli později se skvěle vrátil Patrik Koch, který nepropustil puk na Pláška, který by u pravé Klimešovy tyče zakončoval do prázdné branky. Vítkovice mohly vstřelit úvodní branku, když si dvě velké šance vypracovala první formace. Nejprve domácí obranu přečíslili Krieger s Bukartsem, ale Krieger nedokázal dostat puk přes bránícího hráče a následně Bukartse hledal přihrávkou Mikuš. Lotyšskému střelci chyběl krůček k tomu, aby na kotouč dosáhl a zakončil. Olomouc měla šanci, když po čistě vyhraném buly tvrdě pálil Ondrušek, ale Klimeš stihl zakročit ramenem. Jako první se prosadili vítkovičtí, když po Bernovského přihrávce dostal Fridrich z hranice brankoviště kotouč za brankovou čáru. Rozhodčí okamžitě rozpažil, ale následně se vydal prozkoumat video, neboť kotouč se do branky dostal odrazem od Fridrichových kalhot. U videa však nebylo co řešit a vítkovičtí mohli slavit – 0:1. Po krosčeku Švrčka, který zcela mimo hru zbytečně atakoval Kriegera, se mělo vylučovat, ale rozhodčí tento souboj evidentně nesledovali. Po souboji u vítkovické střídačky byl Dej zasažen holí do obličeje, ale rozhodčí si nejspíše nebyli jisti, čí hůl Deje zasáhla. Hra tedy pokračovala dále a kotouč nebezpečně na Lukáše protečoval Lednický. Vítkovice zatlačily Moru do defenzivy, ze které se domácí vymanili pouze za cenu zakázaného uvolnění. Poprvé se stav hráčů na ledové ploše měnil po zákroku Chlána, který u mantinelu přistrčil Ondruška. Olomoucká přesilovka mohla záhy skončit, protože zákrok na Grmana v rohu kluziště byl přinejmenším hodně sporný. Olomouc hru okamžitě přenesla na druhou stranu, kde Káňovu střelu obětavě zblokoval Lakatoš. Dej se musel v oslabení dlouho obejít bez své hole, ale i přesto vítkovická defenziva zůstala skálopevná.

Lakatoš ve středním pásmu dobře napadal Škůrka, který při přihrávce zlomil hůl, volný puk převzal Krenželok, který nabil na střelu Gřešovi a host z Poruby orazítkoval tyčku. Vítkovice pokračovaly v aktivní hře a kotouč se díky Fridrichovi dostal na modrou čáru k Jakubu Stehlíkovi, který na nic nečekal a tvrdou střelou propálil vše, co mu stálo v cestě – 0:2. Třetí branku mohl přidat Mueller, když první formace přečíslila svého soupeře čtyři na dva, ale americký sniper těsně minul tyč. Také Olomouc měla dobrou příležitost, ale kotouč, který se chvíli povaloval v brankovišti, včas odpálil Grman. O malou chvíli později našel milimetrově přesným pasem od vlastní brankové čáry Raskob na útočné modré Bukartse, a ten přesnou střelou pod víko navýšil vedení Vítkovic – 0:3. Domácí střídačka horlivě reklamovala zákrok Kocha, který se v souboji před brankou zapřel o Nahodila. Domácí s tím však nic nezmohli a navíc si vykoledovali dvouminutový trest pro asistenta trenéra Borise Žabku. Hra se po vstřelené brance zdržela, protože v hledišti musel být ošetřen jeden z fanoušků. Elitní přesilovková formace, ve které potrestaného Kaluse nahradil Krenželok si ale šanci nevytvořila. V souboji s Kochem navíc u mantinelu upadl Rašner a sudí tuto situaci vyhodnotili jako faul vítkovického obránce. I druhé oslabení modro-bílí zvládli s přehledem. Zanedlouho si tuto činnost museli znovu zopakovat, když byl po Klimkově pádu za olomouckou brankou vyloučen za podrážení Bukarts. V přerušené hře se ve středním pásmu strhla menší potyčka, kterou vyprovokoval olomoucký Švrček. Vítkovičtí hráli v oslabení dobrých dvacet vteřin s pukem na holi a museli si dávat pozor na napadající domácí, jejichž lokty mířily hodně vysoko. V závěru tohoto oslabení měl navíc dobrou šanci Fridrich. Ten se ale k dorážce nedostal, protože kotouč zůstal ležet někde pod Lukášem. S návratem vyloučeného Bukartse na led z toho byla přesilovka Vítkovic, protože Bambula rukou stáhl k ledu Deje. Vítkovice mačkaly svého soupeře v obranném pásmu, ale ani střely Lakatoše nebo nebezpečná teč Kriegera k brance nevedly. V šestatřicáté minutě srazil pronikajícího Navrátila k zemi rukama Grman, ale při zákroku nejspíše zasáhl také spodní část těla. Ležícího Navrátila se vydal mstít Ondrušek, který si ale nepochopitelně spletl hráče a atakoval Bukartse, a ten se nestačil divit. Po faulu Deje, který ve středním pásmu lehce sekl Nahodila z toho navíc byla dvojnásobná přesilovka domácích. Nahodil se skácel k zemi, což se Dejovi vůbec nelíbilo a svému soupeři hodně od plic vyčinil. Za malou chvíli se navíc do dvojnásobné přesilové hry zapojili oba útočníci, kteří se ještě chvíli předtím na ledě svíjeli v bolestech. Po Káňově střele to měl Klimeš těžké, ale dokázal udržet kotouč před brankovou čárou, odkud jej do bezpečí odklidil Mikuš. Vítkovice si poradily i s touto dlouhou přesilovou hrou Olomouce. Závěr druhé třetiny pro změnu patřil Vítkovicím, ale Gřeš z dobré pozice minul.

Olomouc začala třetí třetinu aktivně, nic jiného jí také ani nezbývalo, pokud chtěla dotáhnout náskok Vítkovic. Optický tlak ale olomouckým nebyl k ničemu, protože vítkovičtí včas přistupovali ke svému soupeři a ten neměl čas na kombinaci. Po průniku Lakatoše mohl navýšit vedení Krenželok, ale nezamířil přesně. Chlán dobře bojoval o puk v útočné třetině a byl k ledu sražen Švrčkem, ten situaci neunesl a pustil se do Půčka pěstmi. Švrček v bitce využil svých zkušeností, přetáhl vítkovickému útočníkovi dres přes hlavu a následně jej svalil k ledu. Krvavý šrám si ale ze souboje odnesl olomoucký obránce. Vítkovicím se v přesilové hře nedařilo, navíc se museli vyrovnávat s tvrdými zákroky frustrovaných domácích. Ti pak využili zmatku v rozehrávce a Bambula z brejku trefil tyč. Olomouc se pak ale dopustila špatného střídání a na trestnou lavici usedl další hráč. Ani tentokrát z toho nebylo nic, ale utíkající čas hrál do karet Vítkovicím. Olomouci se nakonec podařilo snížit, když se odražený kotouč dostal ke Klimkovi. Už to vypadalo, že se Klimkovi s vidinou poloprázdné branky splašily ruce, ale přece jen se mu podařilo srovnat si kotouč na holi a trefit odkrytý prostor – 1:3. Vítkovice ale dokázaly rychle zareagovat a byla u toho čtvrtá vítkovická formace. Půček vybojoval v útočné třetině kotouč a po přistrčení Lednického prostřelil Lukáše – 1:4. K překvapení vítkovických byl za krosček vyloučen Gewiese. Olomoučtí ukázali v přesilové hře důraz a z branky se u levé tyče radoval Nahodil – 2:4. Lukáš v závěru zamířil na střídačku a domácí to zkusili v šesti. Šanci na gólovou pojistku měl Lakatoš, který možná trochu zbrkle střílel bekhendem. U mantinelu byl Knotkem držen Chlán, ale vylučovalo se až po krosčeku Stehlíka. Domácí tak hráli přesilovou hru šesti proti čtyřem. Klimeš fantastickým zákrokem lapačkou v samém závěru vychytal Pláška a postaral se tak o symbolickou tečku za utkáním.

O tu se nakonec postarali příznivci Vítkovic, kteří ještě dlouho po skončeném utkání vyvolávali své hrdiny zpět na led, dočkali se!

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já vždy začínám spíše poděkováním hráčům, ale dnes musím začít poděkováním fanouškům, kteří tady přijeli v hojném počtu. Vynikajíc bouřlivá atmosféra, bohužel s kaňkou na domácí straně, kdy tady urážejí našeho hráče, což si myslím, že na stadiony už v dnešní době nepatří. Když začnu hrou, tak Olomouc hraje výborně. Je to nepříjemný soupeř, domácí hřiště, fyzický hokej, na to všechno jsme se připravovali, ale vždycky je to o tom, jak je to vidět na tom ledě. Bylo pro nás dobré, že jsme se ujali vedení a nemuseli výsledek dohánět. Asi klíčová byla druhá třetina, kdy jsme se odskočili na tři góly. Do třetí třetiny jsme nabádali hráče, aby se vyvarovali faulů, protože ta hra byla hrozně rozháraná, ale pokračovalo to tak až do konce. Klimeš podal dobrý výkon zezadu, podržel nás v těch klíčových momentech. Myslím si, že jsme to mohli uhrát trošku chytřeji bez těch emocí, nenechat se strhnout tím hledištěm, ale jinak odsud se body nevozí. Pro nás to jsou strašně cenné tři body. Děkuji hráčům za obětavost, předvedený výkon, obětavost hlavně v oslabení, kde jsme to odmakali skoro na čtyři potažmo šest hráčů, takže pro nás velice cenné vítězství s těžkým soupeřem.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Myslím si, že to bylo v první třetině hodně vyrovnané, dostali jsme takový trošku nešťastný gól a ten začátek druhé třetiny nám trochu utekl. Měli jsme přesilovky, i pět na tři, nedali jsme. Bohužel. Do třetí třetiny jsme vstoupili dobře. Hráči bojovali do poslední minuty, do poslední vteřiny. Já si myslím, že to byl vynikající zápas i pro diváky. My jsme hráče pochválili, protože do toho dali všechno. Dneska holt byly Vítkovice lepší. Já musím říct, že ne nadarmo jsou v tabulce tam, kde jsou. Někdy to tak je, hrajeme dobře a máme nula bodů. Myslím si ale, že na tom výkonu můžeme stavět a jestli tak budeme hrát příští zápasy, tak určitě budeme bodovat.

2:4
(0:1, 0:2, 2:1)

Branky: 52. Klimek (Kočí, Musil), 56. Nahodil (Musil) – 9. Fridrich (Bernovský, Chlán), 22. Stehlík (Fridrich, Gewiese), 24. Bukarts (Raskob, Koch), 53. Půček (Lednický). Rozhodčí: Mrkva, Stano – Rampír, Axman. Vyloučení: 4:7, navíc Švrček (OLO) a Půček (VÍT) oba 5 min za bitku. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 500. Střely na branku: 34:26.

HC Olomouc: Lukáš – Ondrušek, Rutar, Rašner, Škůrek, Řezníček, Švrček, Kočí – Káňa, Knotek, Bambula – Klimek, Nahodil, Musil – Plášek, Strapáč, Navrátil – Kusko, Handl, Olesz

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, J. Stehlík, Prčík – Bukarts, Krieger, Mueller – Gřeš, L. Krenželok, Lakatoš – Fridrich, Chlán, Bernovský – Půček, Dej, Lednický