HC KOMETA BRNO1427Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra

19.1.2024 18:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 37

KOM – VIT 7:1: V Brně to nevyšlo, Kometa rozhodla ve druhé třetině

Vítkovice jely do Brna povzbuzeny vítězstvím na ledě švédského vicemistra, ale modro-bílí dobře věděli, jak silná Kometa umí být, a to obzvlášť před svými fanoušky. Vyrovnanou první třetinu překlopil na stranu domácích gólem do odkryté branky Kristian Pospíšil. To klíčové se ale událo ve druhé periodě, kterou domácí vyhráli přesvědčivě rozdílem čtyř branek. Po čtvrté brance domácích Vítkovice sáhly k výměně brankářů, ale ani Lukáš Klimeš nedokázal zcela zastavit domácí hráče. Čestnou branku vstřelil obránce Raskob.

V ledovém království, ale přitom na horkém ledě Komety se Vítkovice po semifinále Ligy mistrů definitivně vrátily do české nejvyšší soutěže. Ostravané už pod Špilberk dorazili s novým lotyšským útočníkem Rihardsem Bukartsem, který do klubu přestoupil během čtvrtka. I s ohledem na nově příchozího hráče došlo k úpravě sestavy, do Brna s týmem už necestoval porubský Tomáš Šoustal, bratři Bukartsové se sešli na křídlech druhé Barinkovy formace, v bráně zůstal po vynikajícím výkonu ve Švédsku Matěj Machovský.

Po úvodním tlaku Vítkovic se do útoku vrhla také Kometa, Machovský byl ale připraven. A to i o chvíli později, kdy mohl drobného zaváhání vítkovických obránců využít Kratochvíl, Auvitu jej ale včas připravil o puk. Brno bylo aktivnějším týmem, domácí se dostali do přečíslení dvou na jedno, ale to zvládl včasným obranným zákrokem uhasit Mikuš. Po rychlé narážečce v útočné třetině, se před Machovského snažil od mantinelu natlačit Flek, ale vítkovický brankář jeho záměr přečetl a vypíchl mu puk holí. I Vítkovice se ale dokázaly dostávat do šancí. Po přihrávce Robertse Bukartse  měl na levém křídle volný prostor Krieger, ale tomu chyběla rychlost, a tak musel sáhnout ke střele z větší vzdálenosti, se kterou si Kavan poradil. Propad vítkovických ve středním pásmu vedl k dalšímu přečíslení domácích, ti se tentokrát vydali dopředu ve třech proti dvěma, ale proti Okálově střele Machovský vytáhl důležitý zákrok. O chvíli později po střele Osburna už domácí fanoušci slavili, ale ukázalo se, že puk skončil jen na boční síti vítkovické branky. Jenže brněnský tlak pokračoval a po přihrávce Ščotky, do odkryté branky zakončoval přesně Pospíšil – 1:0. Hned v následujícím střídání mohla odpovědět první vítkovická formace, ale Percyho střela nenašla cíl. Další příležitost ke srovnání měla třetí formace, do přečíslení se dostal Vondráček s Claireauxem, ten dobře mířil ke vzdálenější tyči, ale Kavan zasáhl pravým betonem.  Neuspěl ani Fridrich, který mohl využít chyby v rozehrávce, jeho střela z mezikruží brankou neskončila.

Do druhé třetiny vítkovičtí nastoupili bez Deje, který musel ze hry odstoupit v průběhu první třetiny. Kometa své vedení navýšila ve třetí minutě, kdy Machovský podcenil střelu Ekrta a domácí mladík tak oslavil premiérovou branku v české Extralize – 2:0. Vítkovičtí mohli snížit záhy, protože se podrážení dopustil Zaťovič. Jenže hra vítkovických v přesilové hře byla čitelná. Největší šanci měl na holi v závěru přesilové hry Barinka, který se na levém kruhu dostal k tvrdé střele, ale i jeho dělovku Kavan úspěšně zlikvidoval. Po střele Ri. Bukartse byl před Kavanem velký závar, Fridrichovu dorážku, která mířila do prázdné branky, v poslední chvíli vykopl bruslí Cingel a následně důrazní Fridrich s Percym nedokázali puk protlačit za záda mladého brankáře domácích. Co se ale nepodařilo vítkovickým, to se záhy podařilo domácím. Z pravého kruhu se ranou k tyči prosadil Ščotka – 3:0. A s Riderou mohlo být ještě hůře, protože v útočné třetině zbytečně fauloval Ri. Bukarts. Kometa tento zbytečný zákrok dokázala po sedmačtyřiceti vteřinách potrestat. Z pravého kruhu dokázal najít mezeru v Machovského postoji Flek, který tak vyhnal Machovského na střídačku – 4:0. Kometa pokračovala v aktivní hře, rychlý průnik domácího Pospíšila zastavil jen s pomocí nedovoleného zákroku Ri. Bukarts. Flekovu střelu z mezikruží Klimeš vyrazil, ale při zákroku přišel o svou hůl, i tak ale dokázal zakročit proti Zaťovičovi u levé tyče. Ten následně zajel do Klimešovy lapačky, ale na trestnou lavici překvapivě usedl za sekání Juraj Mikuš. Domácí v dvojnásobné přesilové hře kombinovali a uzamkli vítkovickou trojici v pásmu, na konci akce stál obránce Osburn, který přesnou ranou z vrcholu levého kruhu zamířil přesně k tyči – 5:0. Snížit mohl Marek Kalus, který se dostal do samostatného úniku, jenže ve výsledku mu chyběla rychlost a jako první se k němu dokázal vrátit jeden z nejrychlejších hráčů Extraligy Marek Ďaloga, který jej čistě odzbrojil.

Nástup do třetí třetiny měli vítkovičtí skvělý. Po Lakatošově přihrávce z vrcholu pravého kruhu vymetl pavučiny z horního rohu branky obránce Raskob – 5:1. Druhou vítkovickou branku měl v úvodní minutě na holi Ri. Bukarts, jeho střela Kavanovi propadla výstrojí, ale těsně před brankovou čárou se puk zastavil v kaluži a Ďaloga jej tak mohl dostat do bezpečí. Na druhé straně byla Kometa úspěšnější a udeřila, když Martin Kohout z pravého kruhu zamířil přesně do horního rohu Klimešovy branky – 6:1. Sedmou branku mohl přidat Kratochvíl, který se dostal do samostatného úniku. Klimeš jeho bekhendovou kličku přečetl, ale po sporném zákroku Auvita nařídili sudí trestné střílení. K tomu se postavil Zbořil, který si potáhl puk na forhend, ale Klimeše se mu prostřelit nepodařilo. Po sporném souboji u mantinelu Kometa pokračovala s pukem na holi. Ďaloga mohl zakončovat, ale hledal na brankovišti lépe postaveného Zaťoviče, k tomu puk nedoputoval, ale odrazil se na hůl Flekovi, který neměl problém prostřelit rozhozeného Klimeše – 7:1. Po Grmanově střele od modré čáry dorážel Chlán, ale ani on nepřekonal skvělého Kavana. O chvíli později to byl znovu Grman, který pálil od modré, tentokrát se k dorážce dostal Kalus, ale jeho střela skončila na brankové konstrukci. Na druhé straně mohl udeřit Zbořil, jeho pokus z bezprostřední blízkosti zlikvidoval pravým betonem Klimeš. Vítkovičtí se nevzdávali a šli si alespoň pro druhou branku, jenže Kalus poté, co se efektivní kličkou vyhnul ve středním pásmu Zbořila, Kavana nepřekonal. Něco málo přes dvě minuty zbývalo do konce zápasu, když na modré čáře Grman inkasoval sekeru od Okála, ale utkání se ve vítkovické přesilové hře už jen dohrávalo.

Ohlasy trenérů po zápase

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Mě se to nebude hodnotit lehce, ale když to řeknu stručně. První třetina rozhodla. Měli jsme tam nějaké šance, ale nebyli jsme tam dost důrazní. Prohráli jsme, nejen z pohledu výsledku, ale v defenzivě jsme tam měli okýnka. Byli jsme nedůslední v defenzivní činnosti. Bohužel druhá třetina navázala nedůsledností na první třetinu a soupeř toho využil a potom to dopadlo tak, jak to dopadlo.

Jiří Otoupalík (HC Kometa Brno): Podali jsme velice dobrý týmový výkon podpořený velice dobrým, opravdu velice dobrým výkonem Honzy Kavana, který nás v důležitých momentech hlavně v první třetině podržel. Rozhodující bylo i to, že jsme příležitosti, které jsme si vytvořili, proměnili. Za tři body jsme velice spokojeni.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
7:1
(1:0, 4:0, 2:1)

Branky: 15. Pospíšil (Ščotka, Osburn), 23. Ekrt (Kratochvíl, Ďaloga), 28. Ščotka (Flek, Cingel), 31. Flek (Ščotka), 34. Osburn (Pospíšil, Moses), 42. Kohout (Moses, Kaňák), 44. Flek (Ďaloga, Zaťovič) – 41. Raskob (Lakatoš, Chlán). Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 049. Střely na branku: 30:39.

HC Kometa Brno: Kavan – Ďaloga, Gazda, Ščotka, Osburn, Hrbas, Kaňák, Svoboda – Zaťovič, Cingel, Flek – Pospíšil, Marcinko, Zbořil – Kohout, Kollár, Moses – Okál, Ekrt, Kratochvíl

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, Grman, R. Jeřábek – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Ro. Bukarts, Barinka, Ri. Bukarts – M. Kalus, Claireaux, Vondráček – Dej, Krieger, Přibyl