HC KOMETA BRNO0303Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1225Výhra

15.10.2023 14:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 11

KOM – VIT 3:5: Vítkovice zahájily venkovní sérii vítězstvím

Vítkovice jely do Brna povzbuzeny výhrou před domácími fanoušky a také pozitivní bilancí z minulé sezony. Jako klíčová se ukázala houževnatost a zarputilost vítkovických, kteří nesložili zbraně a dokázali obratem reagovat na branky Komety. Útočné manévry modro-bílých znovu řídil obránce Stuart Percy, který se třemi gólovými přihrávkami minimálně na přechodnou dobu katapultoval do čela kanadského bodování Extraligy.

Vítkovice na brněnském ledě odstartovaly sérii sedmi venkovních zápasů, počítáme-li i úterní duel Ligy mistrů v Ingolstadtu. Povzbuzeni středečním úspěchem nad Bielem a hlavně páteční výhrou nad Libercem přijeli Ostravané do hájemství Komety už ne v pozici posledního týmu, nicméně stále ještě rozhodně ne venku z nesnází nepovedeného vstupu do sezony. Ačkoli v pátek mužstvo vyhrálo, trenéři byli nuceni upravit sestavu, avšak z příjemných důvodů – ke své obnovené premiéře v dresu mateřského celku byl již připraven útočník Patrik Zdráhal. Bitva na moravském poli měla jednoznačně opět podtext souboje týmů, které se potřebují zvednout, ani domácí nebyli před utkání v ideálním rozpoložení a také oni potřebovali nutně bodovat, ideálně vyhrát.

První nebezpečnou střelu zápasu vyslal na Klimeše od levého mantinelu Ščotka, z protiútoku mohl Furcha ohrozit Lakatoš, ale Zdráhalova přihrávka byla příliš dlouhá, a tak Lakatoš stihl do kotouče jen píchnout. Na modré čáře skvěle proskočil kolem Lintuniemiho Krieger, čímž vytvořil přečíslení dvou proti jednomu, ale jeho přihrávka na Muellera nebyla z nejpřesnějších a puk tak skončil v rohu kluziště. Do vedení mohla jít Kometa, Kohoutovi se podařilo Klimeše prostřelit, ale na brankové čáře jej zastoupil Raskob, který včas zastavil kotouč. Na druhé straně akci druhé formace zakončoval Percy a po jeho bekhendové střele zacinkala za Furchem tyč. O malou chvíli později se už skóre měnilo. Percyho nahození od modré čáry zblokoval Ďaloga, ale kotouč zůstal ležet před brankovištěm, kde se nejrychleji zorientoval Jakub Kotala, který propasíroval puk mezi Furchovými betony – 0:1. Za druhou brankou se dral Zdráhal, který se dokázal natlačit před Lintuniemiho, jenže finský obránce lehkým háčkem přibrzdil vítkovického útočníka, kterému utekl kotouč. Druhá branka Vítkovic visela ve vzduchu i při akci čtvrté formace, Fridrich si v mezikruží dobře všiml volného Krejsy, ten pálil bez přípravy, ale puk z jeho hole zamířil jen do levého Furchova betonu. Skvělé oko ukázal Raskob, když přesným pasem našel na modré čáře najetého Claireauxe, ten zvolil střelu, jenže puk se otřel o Furchovo rameno a následně zamířil mimo. Prvním vyloučeným zápasu byl Grman, který musel pykat za podrážení. Největší šanci měl na holi Zaťovič, kterého přesnou přihrávkou našel na hranici brankoviště Holík, Klimeš si bez větších problémů poradil a podržel kotouč. Aktivního Zaťoviče tam musel zpacifikovat Mikuš a Kometa byla následně vykázána z pásma. Vítkovičtí se ubránili a za malou chvíli sami mohli udeřit, když za nedovolené bránění na trestnou lavici usedl Zbořil. Lakatoš vystřelil hodně rázně, ale Furch si poradil a brněnští se ubránili.

V úvodu druhé třetiny se faulem provinil Moses, ale ani druhou přesilovou hru vítkovičtí nezužitkovali. Vincour zůstal po střídání zapomenutý na modré čáře, ale chyběla mu rychlost, a tak zkusil Klimeše ohrozit z dálky. Na druhé straně se před obránce dokázal natlačit Chlán, jenže byla z toho jen bekhendová střela. Vítkovice nadále dobývaly brněnskou branku, jenže podle čárových se vítkovičtí dopustili špatného střídání a byla z toho tak přesilovka pro domácí. Vítkovicím nezbývalo nic než rozhodnutí čárových respektovat, i když jejich prohřešek nerozklíčovaly ani televizní kamery. Kometa měla v přesilové hře problémy s rozehrávkou a dlouhou minutu a půl se jí nedařilo usídlit v pásmu, nakonec se jí to podařilo, když Ščotka dvakrát s velkým štěstím zachytil vítkovické vyhození kotouče na modré čáře. Ve druhém případě to Kometa dokázala potrestat přesnou střelou Cingela z pravého kruhu – 1:1. Oba týmy se následně soustředily hlavně na obrannou hru, ale přesto chyby ze hry nevymizely. Rozehrávajícího Chlána o kotouč na modré čáře obral Vincour, který dobře věděl o tom, že za vítkovickou obranou zůstal schovaný Zaťovič a ten poslal Kometu do vedení – 2:1. Jenže vítkovičtí se s touto změnou skóre nehodlali smířit. Na brankovišti sváděl souboj Kučeřík s Muellerem, čehož využil Bukarts, který od modré čáry prostřelil Furcha. Na základě trenérské výzvy domácí střídačky, se rozhodčí vydali souboj Muellera s Kučeříkem zkoumat k videu. Opakované záběry ukazovaly, že ke vzájemnému kontaktu nedošlo a uznání branky tak nic nebránilo – 2:2. Po neúspěšné trenérské výzvě navíc Vítkovice pokračovaly v přesilové hře. Vítkovice uzamkly svého soupeře v pásmu a ostřelovaly Furcha, jenže marně. Vítkovická přesilová hra mohla být dvojnásobná, kdyby si sudí všimli zákroku na Percyho mimo kotouč. V poslední minutě ale vítkovičtí neuhlídali přečíslení Komety a Moses procpal kotouč za Klimeše – 3:2. Ale Vítkovice se znovu dokázaly rychle prosadit a vyrovnat. Šestnáct vteřin před druhou sirénou po buly vystřelil Raskob a Dominik Lakatoš byl za svou aktivitu po buly a před Furchovou brankou odměněn vyrovnávacím gólem – 3:3.

V úvodní minutě třetí třetiny si Moses došel pro faul v souboji s Muellerem. Jenže k této přesilové hře Komety nemuselo vůbec dojít, kdyby si sudí povšimli zákroku Okála, který dřevorubecky sekl Grmana. V oslabení dobře našlápl Fridrich, ale toho nakonec dostihl Marcinko. Vítkovice se ubránily, ale zraněný Grman v přerušené hře zamířil do kabiny. Vítkovické přečíslení tří na jednoho skončilo faulem Okála, který podrazil Bukartse. Percy v přesilovce nabil na střelu Lakatošovi a ten málem rozpůlil levou tyč Furchovy branky. Vítkovice dostaly svého soupeře pod tlak a ten si musel pomoci faulem. Modro-bílí dostali k dispozici téměř tři čtvrtě minuty dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. V ní dobře pálil Mueller z pravého křídla, ale Furch zasáhl lemem lapačky. Kometa se dokázala ubránit. Grman se dokázal vrátit do hry, jenže po nedovoleném bránění Kohouta usedl na trestnou lavici. Kometa dobře kombinovala a Klimeš se musel popasovat se střelou Zaťoviče a Mosese. Kučeřík těsně po buly vyhodil kotouč mezi diváky a čtveřici rozhodčích dlouho trvalo, než se vzájemně ubezpečili, že se nejednalo o tečovaný kotouč. Vítkovice vyhrály vhazování a usídlily se v útočném pásmu. Percyho střelu ze vzduchu sklepl Peter Krieger a skákavý kotouč se zastavil až v síti za Furchem – 3:4. Vítkovice si v závěru musely dát pozor na případné fauly nebo individuální chyby, které již několikrát srazily sebevědomí modro-bílých. Minutu a půl před koncem třetí třetiny Furch zamířil na střídačku a domácí to zkusili bez brankáře. Dominik Lakatoš z rohu obranné třetiny poslal přesný oblouček až do brněnské branky a o vítězi tak už nebylo pochyb – 3:5.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Čekali jsme velice těžké utkání. Kometa hraje poslední zápasy velice dobře, navíc v domácím prostředí. To všechno do sebe tak nějak zapadalo, ale my jsme se s tím velice dobře vyrovnali. V té první třetině jsme měli tlak do branky, hráli jsme zodpovědně a vyústěním toho byl gól v brankovišti na 1:0. Druhá třetina byla za nás hektická. Vyloučení, trošku rozkouskovaná hra. Kometa nás několikrát zatlačila v pásmu a dala branky. Ta branka na 3:2 v poslední minutě jsme se báli, že to bude takový hřebík, ale našli jsme sílu a dvacet vteřin před sirénou vyrovnali. To si myslím, že byl základ toho, že dnes můžeme pomýšlet na body. Ve třetí třetině si myslím, že jsme hráli zodpovědně, tak jako v první třetině, tak jsme se k tomu vrátili. Hráli jsme dobře střední pásmo, hráli jsme přesilovku pět na tři, kterou bychom měli využít, ale na ten finální moment jsme si počkali v té poslední přesilovce, kde nám ten speciální tým hodně pomohl k tomu, že dnes odvážíme tři body, které byly hrozně těžké a my si jich nesmírně vážíme.

Jiří Otoupalík (HC Kometa Brno): Samozřejmě i my jsme očekávali těžké utkání, protože Vítkovice se zvedají a určitě je to velice kvalitní mužstvo. Já bych to zhodnotil jednoduše, rozhodující byla druhá třetina, kdy jsme otočili utkání, šli jsme do vedení 2:1, vzápětí si necháme dát gól na 2:2. To co se stalo v závěru druhé třetiny, by se stát nemělo. Dáme na 3:2, hráli jsme velice dobře a zase si necháme dát na 3:3 těsně před koncem po zbytečných chybách. Ve třetí třetině jsme se dopustili zbytečných vyloučení, ubránili jsme tři proti pěti, ale nakonec Vítkovice jednu z těch přesilovek využily a tam už to bylo o jednom gólu. Zvítězili a my jim gratulujeme.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:5
(0:1, 3:2, 0:2)

Branky: 28. Cingel (Ščotka), 35. Zaťovič (Vincour), 40. Moses (Cingel, Holland) – 8. Kotala (Percy, Kalus), 35. Bukarts (Percy, Grman), 40. Lakatoš (Raskob, Zdráhal), 54. Krieger (Percy, Mueller), 59. Lakatoš. Rozhodčí: Ondráček, Vrba – Rampír, Blažek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 847. Střely na branku: 27:31.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, Prčík, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – P. Zdráhal, Chlán, Lakatoš – Kotala, Claireaux, M. Kalus – Fridrich, Dej, Krejsa

HC Kometa Brno: Furch – Lintuniemi, Ščotka, Kučeřík, Holland, Ďaloga, Gazda, Kaňák – Okál, Cingel, Moses – Kohout, Marcinko, Zbořil – Zaťovič, Holík, Horváth – Jenyš, Vincour, Boltvan