HC KOMETA BRNO2002Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA4015Výhra

15.1.2023 18:00 A tým 2022-2023 38

KOM – VIT 2:5: Vítkovice sebevědomým výkonem dokráčely pro tři body

Divoká první třetina navnadila fanoušky, že by mohli být svědky velice ofenzivního utkání. Nicméně Kometa po první přestávce zlepšila defenzivu a ztížila Vítkovicím cestu za třemi body. Vítkovice ale díky náskoku z první třetiny nebyly celkem, který by se musel hnát do ofenzivy a trpělivým výkonem podpořeným skvělou disciplínou, si došly za třemi body.

Nedělní 38. extraligové kolo nabídlo moravské derby dvou metropolí. Do Brna dorazily Vítkovice a pro oba celky měl vzájemný zápas určitý podtext boje o napravení reputace. Ostravané, jakkoli se drží u čela tabulky, museli přijmout mnoho kritiky za nevydařený páteční zápas s posledním Kladnem. Kometa se zase trápí už delší dobu a v pátek doslova vyhořela při atraktivním winter classic utkání v Bratislavě, kde podlehla Třinci 1:6. Na straně hostů se po distanci vrátil do hry obránce Gewiese, stejně tak se po zranění zapojil už uzdravený centr Rostislav Marosz. Jenže trenér Holaň nemohl nasadit nemocného Muellera, stejně jako stále zraněného Lindberga ani obránce Kocha, který stále odpykával svůj disciplinární trest.

V úvodní minutě měl velkou šanci Zaťovič, který se dobře schoval za vítkovickou obranou, ale naštěstí pro vítkovické minul. Z protiútoku střílel Lednický, který byl ale faulován, jenže rozhodčí sekyru brněnského obránce vyhodnotili jako vyhovující pravidlům a nic na tom nezměnilo ani krvavé zranění ruky, kterou si mladý vítkovický útočník musel nechat ošetřit. Kometa se soustředila na důraz v obranném pásmu, když Raška vystartoval na Kaluse, kterého tělem srazil k zemi, Kalus ale dokázal puk prostrčit na Deje, ten v mezikruží bleskově zpracoval kotouč a prostřelil Furcha – 0:1. Jenže vedení vítkovickým nevydrželo příliš dlouho, hráči si v obranné třetině špatně rozebrali soupeře a Holík, který byl na levém kruhu osamocen, prostřelil Stezku – 1:1. Blízko druhé brance byly Vítkovice po akci Raskoba, který objel branku a snažil se zasunout kotouč k tyči, jenže Čiliak, který na malou chvíli nahradil v brance Furcha, byl u tyče včas a vyrazil kotouč. Ten se dostal v mezikruží k Maroszovi, který bekhendem neprostřelil brněnského brankáře. Vítkovičtí tak vybojovali alespoň buly v útočném pásmu, které se ukázalo býti klíčovým. Krieger ho dokázal vyhrát čistě na Bukartse a ten prostřelil Furcha, který se v přerušené hře vrátil do branky – 1:2. Pospíšil byl na brankovišti důrazný a zdálo se, že podmetl Stezkovi nohy, tomu nasvědčovala také reakce brankáře Vítkovic, který vyslal směrem k rozhodčím nepěkný pohled, nicméně nepískalo se a Kometa pokračovala v akci. Horký dostal nabito na modré čáře a díky smolné teči o Gewieseho kalhoty puk Stezkovi propadl za záda – 2:2. Hůře to s Vítkovicemi mohlo vypadat o chvíli později, když po Grmanově faulu dostala Kometa k dispozici první přesilovou hru zápasu, v té ale Stezku neohrozili. Přesilovou hru si záhy zahrály i Vítkovice, když se Gulaši rozjel k mantinelu, kde si vyhlédl Lednického. Jeho tvrdý atak byl vyhodnocen jako napadení. Vítkovicím stačilo k využití přesilové hry pouhých devatenáct vteřin. Mikušova přihrávka před branku byla lehce ztečována ale Kalus byl připraven i na tuto změnu směru puku a poslal Vítkovice opět do vedení – 2:3. A o malou chvíli později mohlo být ještě veseleji, když Krenželok pálil poté, co jej Lakatoš našel zpoza branky. Furch vytáhl povedený zákrok, ale nebyl si úplně jistý, kde má puk. Po Hrbasově faulu na pronikajícího Fridricha z toho byla druhá přesilová hra Vítkovic. A i tentokrát Vítkovice nepotřebovaly příliš mnoho času. Bukarts počkal, až bude Krieger zcela osamocen a přesnou žabičkou ho vybídl ke střele. Centr elitního přesilovkového komanda si srovnal kotouč a střelou na vyrážečku překonal Furcha – 2:4. Brno mohlo v závěru snížit střelou Šalého, se kterou si ale Stezka poradil.

Bukarts v úvodní minutě zkusil prostřelit Furcha mezi betony, ale brněnský brankář dokázal zareagovat. Vítkovice si byly dobře vědomy skóre a přizpůsobily tomu svou hru. Modro-bílí se nemuseli nikam tlačit a trpělivě kontrolovali hru. Poté, co byl Fridrich v rohu tvrdě sražen Hollandem, musel vítkovický útočník z utkání s bolestivou grimasou opustit. Vítkovice dokázaly zareagovat na zvýšený důraz domácích a oplácely soupeři stejnou mincí, byť data brněnských statistiků vypadala zkresleně. Navíc, po střele Stehlíka od modré čáry Furch vyrazil kotouč přímo na hůl Jakuba Kotaly a ten trefil odkrytou branku Brna – 2:5. Po vyloučení Pospíšila, který se provinil nesportovním chováním, navíc Vítkovice dostaly k dispozici přesilovou hru. Při komfortním rozdílu tří branek se navíc nikam nemusely hnát a mohly se soustředit na plynulý tok časomíry, která neúprosně ukrajovala Kometě čas. Té navíc nepomáhal ani pískot, který se v pravidelných intervalech střídal s hrobovým tichem v podání domácích příznivců. Vítkovice zakončily utkání s pukem na holi, čímž jen umocnili naštvání domácích fanoušků.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já si z vlastní strany myslím, že to bylo dobře zvládnuté utkání, hlavně takticky. Nechtěli jsme soupeře pustit do přesilovek, což se nám dařilo. Sami jsme si pomohli dvěma góly v přesilovkách. Druhá a třetí třetina, to se vrátím zpátky k tomu, že to bylo takticky velmi dobře zvládnuté od všech hráčů včetně gólmana. Jsme rádi za tři body.

Patrik Martinec (HC Kometa Brno): My jsme chtěli do utkání vstoupit aktivně a dát gól a dostat se pokud možno do vedení, protože víme, že Vítkovice hrají velmi dobře defenzivně a pak ucpou to střední pásmo, což se nám nepovedlo, byli jsme o krok pozadu. Bohužel jsme zahráli špatně oslabení, kde jsme dostali dva góly. Tam se ten zápas rozhodl. Ve druhé třetině jsme se nadechli, tam jsme měli deset minut dobrých, dostali jsme Vítkovice pod tlak, ale bohužel jsme nevstřelili kontaktní gól, abychom se přiblížili a ten zápas trochu zdramatizovali. V poslední třetině jsme už přes veškerou snahu neměli síly na to, dostat ty Vítkovice pod tlak a ten zápas zdramatizovat.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:5
(2:4, 0:0, 0:1)

Branky: 3. Holík (Pospíšil, Horký), 7. Horký (Pospíšil, Holland) – 2. Dej (Kalus, Raskob), 6. Bukarts (Krieger), 12. Kalus (Mikuš, Bukarts), 16. Krieger (Bukarts, Kalus), 47. Kotala (Kalus, Stehlík). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Klouček, Zíka. Vyloučení: 4:1. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 018. Střely na branku: 30:29.

HC Kometa Brno: Furch (3. – 6. Čiliak) – Kučeřík, Kundrátek, Holland, Ščotka, Gulaši, Hrbas, F. Němec – Pospíšil, Holík, Horký – Zaťovič, Kollár, Flek – Ondráček, Raška, Šalé – Vincour, Strömberg, Koblížek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Gewiese, Raskob, Prčík, J. Stehlík, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Lednický – Kotala, Dej, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Půček