HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra
HC DYNAMO PARDUBICE1012Výhra

5.11.2023 17:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 18

VIT – PCE 0:2: Bojovný výkon Vítkovic na rozjetého lídra Extraligy nestačil

Oslabené Vítkovice po celý zápas srdnatě vzdorovaly aktuálnímu extraligovému lídrovi a i přes prohru se určitě nemají za co stydět. Pardubice sice šly v první třetině do vedení zásluhou trefy Říčky, ale vítkovický gól doslova visel ve vzduchu. Jenže skvěle chytající Klouček i s přispěním svých tyček dokázal tlak modro-bílých ustát. Tříbodové vítězství Dynama jistil v poslední minutě gólem do prázdné branky Adam Musil.

Druhý domácí zápas víkendu a podruhé proti favoritovi celé sezony. Vítkovice v neděli na svém ledě před kamerami České televize přivítaly vedoucí Pardubice. Více, než soupeře, řešili Ostravané vlastní složení v závislosti na zdravotním stavu, protože k již dříve avizovaným sedmi zdravotně indisponovaným hráčům se přidal ještě pro zranění brankář Matěj Machovský, a tak modro-bílí neměli k dispozici již celkem 8 hráčů základní sestavy. Soupis zraněných se nakonec zvýšil před samotným utkáním, kdy se na rozbruslení zranil Stuart Percy. Znovu tak Vítkovičtí využili služeb hráčů partnerské Poruby, Lukáše Klimeše doplnil brankář Daniel Dolejš, do útoku se postavili Lotyš Frenks Razgals a Tomáš Šoustal.

Úvodní šanci zápasu měl na holi Kalus, který v mezikruží nepříjemně tečoval Mikušovo nahození, Klouček ale dokázal na změnu směru zareagovat. Jenže poté si v obranné třetině neopatrně počínal Chlán a byla z toho první přesilová hra zápasu, kterou si zahrály Pardubice. Ty uzamkly modro-bílé v obranné třetině, ale vypracovaly si pouze Kautovu střílenou přihrávku, kterou pardubický útočník hledal před brankou hokejku jednoho ze spoluhráčů. Pardubice byly i po skončené přesilové hře aktivnějším týmem na ledové ploše. Zohorna zkusil překvapit Klimeše z ostrého úhlu, ale jeho střela skončila na brankové konstrukci. Dvořákovo nahození od modré čáry sice letělo mimo branku, ale Musil dokázal tečí usměrnit kotouč mezi tři tyče. Na druhé straně se Kalus nahrnul s pukem na holi od pravého mantinelu před branku a jeho bekhendový pokus skončil na levé Kloučkově tyči. Aktivní byl po buly Razgals, který se natlačil před Kloučka, ale ten si s jeho bekhendovou střelou poradil a následná dorážka lotyšského útočníka nebyla přesná. Nepříjemnou střelu vyslal na Kloučka Gewiese a pardubický brankář měl co dělat, aby puk udržel ve své výstroji. Skóre se měnilo v šestnácté minutě, když bleskový protiútok pardubických zakončoval Říčka, který se z levého kruhu prosadil střelou mezi betony – 0:1.

Druhá třetina začala pěkně zostra, po Chlánově přihrávce zpoza branky mohl střílet Mueller, ale pardubičtí jej včas obsadili. Zajímavé parametry měla i střela Fridricha, ale s tou si nakonec poradil Klouček bez větších problémů. Vítkovičtí přidali na intenzitě, Lakatoš si před Kloučka nabruslil od levého mantinelu a hledal ještě lépe postaveného Kaluse, jenže nedokázal na něj procpat kotouč. I přes aktivitu domácích se z branky radovali hosté. Jejich radost se ale ukázala být předčasná, vítkovická střídačka si totiž vzala trenérskou výzvu, protože Cienciala bránil Klimešovi v zákroku. To se naplno u videa projevilo a branka Adama Musila tak nemohla být uznána. Musil si za malou chvíli navíc v souboji s Kriegerem pomohl držením a udeřit tak mohli domácí, a to v přesilové hře. V té se před brankou s pukem šikovně vytočil Kalus, ale nedokázal puk zasunout za Kloučkův beton. Dobrou střelu zapsal také Lakatoš, ale jeho dělovka nakonec mířila nad, takže se vítkovickým výhodu nepodařilo zužitkovat. Na druhé straně Musil dorážel na hranici brankoviště, dostal kotouč skrz Klimeše, ale naštěstí pro vítkovické puk nezamířil mezi tři tyče. Následně se u levé Klimešovy tyče objevil na malou chvíli osamocený Zohorna a byla za toho tyč. Ve velké šanci se objevil Šoustal, tomu ale v závěru jeho akce utekl kotouč, přesto se zdálo, že po dorážce Fridricha kotouč přešel brankovou čáru. Celá situace se na pokyn videorozhodčího prověřovala u videa, kde se ukázalo, že puk nepřešel přes brankovou čáru. V obranné třetině Vítkovic byl znovu aktivní Zohorna, ten pálil po Kousalově přihrávce mimo. Spravit chuť si mohl za malou chvíli později, když se se svými spoluhráči dostal do přečíslení, jeho střela skončila na pravé vítkovické tyči.

V úvodu třetí periody měl dobrou střelu Kalus a Klouček jeho pokus vyrazil pouze před sebe, jenže Lakatoš s Kriegerem se k dorážce neprobojovali. Z protiútoku mohl zvýšit Kousal, ale Klimeš zasáhl vyrážečkou. Po faulu Chlána, který před Klimešem přidržel Sedláka, měli hosté k dispozici druhou přesilovou hru v zápase. Modro-bílí se ale ubránili bez větších problémů. Po faulu Prčíka šli vítkovičtí znovu do čtyř, ale i tentokrát si s touto situací poradili. V obrovské šanci se po Lakatošově přihrávce ocitl Krieger, ale Klouček dokázal udržet kotouč před svými betony. Šanci vyrovnat měli vítkovičtí po faulu Vály, který v souboji přidržel Lakatoše. Jenže ani vítkovickým se navzdory několika povedeným střelám nepodařilo přesilovou hru využít. Minutu před koncem se Klimeš vydal na střídačku, aby do hry pustil šestého bruslaře, jenže vítkovičtí ve středním pásmu přišli o kotouč a Adam Musil neměl problém trefit prázdnou vítkovickou branku – 0:2.

Václav Varaďa (HC Dynamo Pardubice): Já si myslím, že pro nás jsou důležité tři body. Myslím si, že jsme byli optický malinko lepším týmem, měli jsme docela dost příležitostí, hlavně ve druhé třetině jsme mohli odskočit o jednu branku navíc a to se nám nepodařilo. Bylo to urputné, domácí tým poctivě bránil, zblokoval nám spoustu střel, ještě nad rámec těch, které prošly. Šlo vidět, že si prochází těžším obdobím, ale věřím, že se přes to v brzké době přenesou. My si ceníme tří bodů, jsme za to rádi, před pauzou není jednoduché takový zápas odehrát. Milan Klouček nás podržel v situacích, kdy to bylo potřeba, věřím, že si bereme zaslouženě tři body.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Samozřejmě jsme chtěli vyhrát a chtěli jsme získat body, které jsou pro nás důležité, což se nepodařilo. Ale kluci hráli fakt obětavě, plno střel zblokovali. Myslím si, že všichni – každý hráč, který dnes nastoupil, od prvního po posledního –  tam nechali všechno. Ale nepřineslo to vítězství nebo body, což nás štve nejvíc.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice
0:2
(0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 16. Říčka (Hyka, Vála), 60. A. Musil (Kaut). Rozhodčí: Pražák, Květoň – Lederer, Zíka. Vyloučení: 3:2. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 325. Střely na branku: 28:31.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Raskob, Percy, Prčík, Gewiese, L. Kovář, Zeleňák – Bukarts, Chlán, Mueller – M. Kalus, Krieger, Lakatoš – Fridrich, Šoustal, Razgals – Krejsa, Dej, Lednický

HC Dynamo Pardubice: Klouček – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Vála, Kolář – Říčka, Sedlák, Hyka – Kousal, Zohorna, Radil – Cienciala, A. Musil, Kaut – Mandát, Poulíček, Vondráček – Paulovič