TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
BK Mladá Boleslav101013Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA011002Prohra

17.1.2023 17:30 A tým 2022-2023 19

MBL – VIT 3:2 SN: V nájezdovém dramatu úspěšnější domácí, bodová série Vítkovic trvá

Vítkovice vyrazily do Mladé Boleslavi bez kompletní jedné formace hráčů, ale povzbuzeny faktem, že v posledních šesti venkovních utkáních dokázaly bodovat. Stejný cíl měli Holaňovi svěřenci i v Mladé Boleslavi, ve které dvakrát dokázali srovnat a dostat tak utkání do prodloužení. V něm přežili přesilovou hru domácích, kteří navíc odvolali Novotného z branky. Utkání tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, ve který hráli prim oba brankáři. V osmé sérii se nakonec podařilo rozhodnout domácímu Lantošimu. Vítkovice si tak odváží bod a prodloužily úspěšnou venkovní sérii na sedm zápasů.

Dohrávkou 19. kola na ledě Mladé Boleslavi chtěli hokejisté Vítkovic navázat na nedělní úspěch v Brně a naladit se dobře na domácí sérii pěti ostravských zápasů. Ostravané znovu řešili otázku sestavy v zadních řadách. Patriku Kochovi stále pokračoval disciplinární trest, navíc mezi marody se zraněním přibyl Lukáš Kovář. A tak se trenéři rozhodli dát příležitost teprve 16letému juniorovi Jakubu Fibigrovi, který v lineupu sice figuroval na postu 7. beka, ale i tak se mohl dočkat své extraligové premiéry. Zranění se bohužel nevyhnulo ani útoku, Petr Fridrich nedohrál zápas na Kometě a do Boleslavi s týmem také neodcestoval. Nadále z důvodu nemoci chyběl Peter Mueller a zraněný Tobias Lindberg. Bruslaři mohli poprvé nasadit svou novou posilu, a tak se proti Vítkovicím postavil na středu první formace ostravský rodák Ondřej Roman.

Hned po deseti vteřinách hry to za mladoboleslavskou brankou zavánělo nedovoleným zákrokem na Rostislava Marosze, jenže Vítkovice si na úvodní přesilovou hru musely ještě počkat. Modro-bílí vstoupili do utkání aktivně a byli lepším týmem. Lednický dobrým ferčekingem vybojoval kotouč pro Kriegera, ale jeho střela byla zblokována. Následně Lakatoš hledal před brankou Chlána, ale kotouč neprošel brankovištěm. První šanci domácích nevyužil obránce Pýcha, který se dostal ke střele z mezikruží, jenže kotouč mu sjel z čepele, a tak nezamířil přesně. Zahanbit se nenechal ani vítkovický Raskob, který si udělal ze Šmerhy tréninkový kužel, ale jeho střelu nakonec do ochranné sítě tečoval Roman. K vidění byla dlouhá pasáž bez přerušení, dobrou příležitost měl Krieger, který individuálně projel až před Novotného, jenže ten si s jeho bekhendovou střelou poradil. Lintuniemiho chybu v rozehrávce mohl potrestat Půček, který pohotově vystřelil na branku domácích, i tentokrát ale Novotný udržel kotouč ve své výstroji. Vítkovice byly nadále aktivnějším týmem a mladoboleslavští si hned několikrát museli pomoci sporným zákrokem ve svém obranném pásmu, jako když Pláněk povalil k zemi Lakatoše. I domácí měli světlejší chvilku, Jánošík se dostal ke dvěma střelám od modré čáry, ale vítkovičtí obětavě blokovali. O chvíli později náznak mladoboleslavského přečíslení včas vyřešil Prčík. Jenže o minutu později už byli modro-bílí na domácí krátcí. Skóre otevřel Ondřej Roman, který po Söderlundově přihrávce zakončoval do odkryté Klimešovy branky a se štěstím puk poslal k tyči – 1:0. Na úvodní branku mohl odpovědět Prčík, pro kterého dobrým napadáním vybojoval kotouč Lednický. Střela to byla povedená, ale i tak se Novotnému podařilo zasáhnout vyrážečkou. Vyrovnání měl na holi Dej, který v předbrankovém prostoru tečoval Grmanovo nahození, jenže kotouč trefil Novotného do hrudi. Dlouho se hrálo bez vyloučení, ale průnik Kotaly musel hasit nedovoleným zákrokem Najman. V přesilové hře Vítkovice sázely na střelbu od modré, odkud po velkém oblouku ze středního pásma dvakrát napřáhl Lakatoš, jenže obrana Mladé Boleslavi byla obětavá. Modro-bílí uzamkli na dobrou minutu a půl svého soupeře v pásmu, jenže ani Kalusova přihrávka skrz brankoviště na dobře postaveného Bukartse nebyla úspěšná. O průběhu úvodní třetiny svědčí také poměr střel, Vítkovice svého soupeře přestřílely 11:3.

Lintuniemi nahrnul kotouč na Klimeše a o dorážejícího Šťastného se včas postaral Raskob, který domácímu střelci zablokoval hokejku. V páté minutě druhé periody to podle rozhodčích při napadání přehnal Kotala, který si tak musel nuceně odpočinout na trestné lavici, tohle bylo hodně přísné vyloučení. Vítkovice svého soupeře k ničemu nepustili. Ve druhé třetině byli aktivnějším týmem domácí, Vítkovice ale svého soupeře nepouštěly do nebezpečných situací. Snad s výjimkou Lintuniemiho střely, se kterou si poradil Klimeš. Také modro-bílí se chtěli svému soupeři připomenout, nejprve domácí obranu provětral Bukarts a následně Kotala obkroužil branku a přihrávkou hledal Kaluse, který mohl dorážet do odkryté branky, jenže v poslední chvíli mu byla zablokována hokejka. K vyrovnání nevedla ani střela Raskoba, který z mezikruží jen orazítkoval břevno. Prčík donutil u mantinelu Klímu k zašlápnutí kotouče, jenže tento prohřešek prošel zcela bez povšimnutí sudích. Lakatoše v přečíslení dobruslil Krenželok, Lakatoš se rozhodl pro střelu, jenže ta mu nesedla ideálně. Vítkovice měly velkou šanci při střele Lednického, jenže puk minul branku. Modro-bílí ale pokračovali v nátlaku, puk se dostal ke Gewiesemu, který od levého mantinelu okamžitě poslal puk do skrumáže na vrcholu brankoviště. Puk po Bukartsově teči skončil v brance, domácí reklamovali, že Bukarts zasáhl kotouč nohou, a tak si rozhodčí jeli celou situaci prověřit k tabletu. Po krátkém zkoumání ale zjistili, že gól padl v souladu s pravidly – 1:1. V poslední minutě byl na hranici faulu tísněn Lakatoš, ale ani teď z toho přesilová hra nebyla.

V úvodu třetí třetiny Kalus málem nachytal Novotného, který nezachytil skákavý kotouč ve svém brankovišti. Následně to při napadání přehnal Lunter, který fauloval rozehrávajícího Grmana. V přesilové hře dvakrát střílel Lakatoš, ale Novotný držel remízový stav. Žádný z týmů se nikam zbytečně nehnal a k vidění byla urputná bitva. Za Klimešovou brankou si Štich pomohl nedovoleně a vysekl hokejku Raskobovi, jenže ani tentokrát se nevylučovalo ve hře. Puk se dostal do středního pásma, kde si rychle našlápl Najman a trefil horní roh branky – 2:1. Vítkovice se okamžitě hnaly za vyrovnání a po krátké rozmíšce mezi Lakatošem a Lintuniemim v přerušené hře, se vylučovalo na obou stranách. Pokračovalo se ve čtyřech na obou stranách, ale ani změna počtu hráčů na ledě nevedla k výraznějším šancím. To se změnilo až s návratem vyloučených, kdy se ke střele dostal Lakatoš, Novotný si s jeho střelou poradil a vyrazil puk za branku, odkud ale Krenželok pohotově odrazil kotouč o Novotného chrániče a střelou zpoza branky vyrovnal – 2:2. Bod z venkovního kluziště byl blízko, ale vítkovičtí věděli, že pasivní hrou k němu dojdou jen stěží. Kotalovo nahození od modré čáry ještě před brankou chtěl tečovat Kalus, Novotný musel zakončit špičkou betonu. Po zakázaném uvolnění se vhazovalo před Novotným, a to do konce třetí třetiny zbývalo jedenáct vteřin. Vítkovice se pokoušely ještě ohrozit branku domácích, ale gól z toho nebyl.

Vítkovice nastoupily do prodloužení v defenzivnějším pojetí než soupeř a zvolily hru se dvěma obránci. Jako první útočili vítkovičtí. Raskob zkusil individuální průnik, ale Novotného neprostřelil, úspěšný nebyl ani o malou chvíli později Lakatoš. Na druhé straně zkoušel Šťastný z bekhendu zamést puk mezi Klimešovy betony, ale vítkovický brankář je secvakl včas. Podruhé to v prodloužení zkusil Raskob, ale tentokrát zvolil prudkou střelu, se kterou měl Novotný potíže, ale nakonec si s ní poradil a vyrazil kotouč nad. Individuálně to zkusil také domácí Söderlund, který sice nepřekonal Klimeše, ale alespoň pro domácí vybojoval přesilovou hru, protože dobrým pohybem donutil Gewieseho k drobnému hákování. Po malé chvíli domácí umocnili přesilovou hru odvoláním Novotného z branky, čímž si vylepšili situaci a hrálo se tak pět na tři. Jenže v té domácí nebyli nebezpeční. Vítkovická trojice si poradila a navíc Grman donutil Söderlunda k faulu.

0:0 – Jako první se na led postavil Krieger, který ale střelou na vyrážečku Novotného neprostřelil.

0:0 – Bernadovi ujel kotouč z čepele a nedostal se k zakončení.

0:0 – Také Kotala zkusil střelu na vyrážečku, ale i teď byl Novotný úspěšnější.

0:0 – Lantoši zkoušel Forsbergovu kličku se zakončení mezi betony, ale na Klimeše nevyzrál

0:1 – Marosz pro změnu vystřelil na lapačku a trefil horní roh branky.

0:1 – Roman zkusil střelu na vyrážečku, ale Klimeš chytil.

0:1 – Bukarts sice překonal Novotného, ale orazítkoval tyč.

0:1 – Klíma nic nevymýšlel, zkusil střelu, ale trefil připraveného Klimeše.

0:0 – Lakatoš skvěle vykoupal Novotného, ale ten dokázal zasáhnout příložníkem.

1:1 – Najman musel proměnit a střelou nad vyrážečku byl úspěšný.

1:1 – K puku se postavil znovu Najman, ale nenašel mezeru mezi betony Klimeše.

1:1 – Novotný se položil v brance a Maroszovi se nepovedlo prostrčit puk.

1:1 – K nájezdu se rozjel Šmerha, který za brankovou čáru nedostal kotouč, ale naopak sám sebe i s brankářem Klimešem.

1:1 – Bukarts zkusil prudkou kličku do forhendu, ale Novotný zasáhl betonem.

1:2 – Lantoši prostřelil Klimeše střelou na lapačku.

1:2 – Marosz musel proměnit, ale Novotný mu vystrčil pod nohy hokejku a Marosz tak nezakončil.

Petr Haken (BK Mladá Boleslav): Vyrovnané utkání, v každé fázi utkání měl jeden z týmů navrch. Škoda, že jsme nerozhodli už při prodloužení v přesilové hře. Vážíme si každého bodu. Jsme rádi, že jsme k jednomu bodu přidali i druhý v nájezdech.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Až do konce bylo utkání velmi vyrovnané. My jsme měli navrch v první třetině, Boleslav zase ve druhé. Mohli jsme ten zápas prohrát v prodloužení, ale při oslabení ve třech jsme odvedli velmi dobrou práci. V nájezdech jsme pak nebyli dostatečně šikovní, abychom dokázali využít dva mečboly. Těžké utkání, ale každý bod se počítá i jeden je pro nás dobrý. Zvláště proti Boleslavi, která se teď zvedá. Není to úplná spokojenost, ale s ohledem na průběh utkání, kdy jsme v podstatě pořád dotahovali, jsme za bod rádi.

3:2 SN
(1:0, 0:1, 1:1 – 0:0 – 1:0)

Branky: 13. Roman (Söderlund, Lantoši), 52. Najman (Kelly Klíma), rozhodující samostatný nájezd Lantoši – 38. Bukarts (Gewiese, Prčík), 55. Krenželok (Lakatoš).
Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Frodl, Hynek. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0
Diváci: 2 876. Střely na branku: 22:28.

BK Mladá Boleslav: Novotný – Pýcha, Pláněk, Jánošík, Lintuniemi, Bernad, Štich, Křepelka – Soderlund, Roman, Lantoši – Stránský, Bičevskis, Šťastný – Lunter, Najman, Klíma – Šmerha, Závora, Dvořáček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Grman, Gewiese, Raskob, Prčík, J. Stehlík, Fibigr – L. Krenželok, Marosz, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Lednický – Kotala, Dej, M. Kalus – Bernovský, Chlán, Půček