TRI – VIT 3:5: Parádní obrat! Vítkovice vezou z ledu rivala všechny tři body

První Moravskoslezské derby sezony se odehrálo na třineckém ledě, kam zavítaly rozjeté Vítkovice. Ty ale v utkání neustále musely dotahovat jednogólovou ztrátu. Naposledy se to povedlo těsně po konci přesilové hry debutantovi Krzysztofu Maciasovi. Vítkovický obrat dokonal přesnou tečí Kalus a pojistku do prázdné branky přidal Bernovský. Vítkovice získaly body i ve čtvrtém kole a i po derby tak zůstávají na nejvyšších příčkách extraligové tabulky.

První derby sezony. Souboj na ledě úřadujících mistrů. Ale na obou stranách už před utkáním vládla drobná nervozita. Domácí Třinec se totiž na úvod sezony dost trápí, z úvodních tří zápasů vytěžil jen bod, takže sebevědomí šampionů dostalo před soubojem s rivalem dost zabrat. Vítkovičtí sice naopak zažili dobrý vstup do sezony, jenže bod z pátečního duelu v Hradci byl draze vykoupen zraněním Lednického a především kanonýra Petera Muellera. Debutu v modro-bílém dresu v Extralize se dočkal hráč juniorky, Polák Krzysztof Macias, po uzdravení se vrátil do sestavy také Marek Kalus.

Hned v úvodní minutě to vypadalo, že třinečtí zamíří na trestnou lavici, ale rozhodčí zákrok na Grmana nepotrestal a nechal plynout hru. Poprvé musel ve druhé minutě zasahovat Stezka proti střele Zahradníčka od modré čáry. Vzápětí byl do samostatného úniku vyslán Fridrich, ale střelou na vyrážečku Kacetla nepřekonal. Skóre zápasu tak otevřeli v osmé minutě domácí. Kurovský kroužil s kotoučem v útočném pásmu, nabil na střelu Hudáčkovi a jeho pokus na brankovišti tečoval Daňo mimo dosah Stezky – 1:0. Vítkovičtí ale téměř okamžitě dokázali odpovědět. Po vhazování se kotouč dostal k Petru Fridrichovi, který na nic nečekal a umístil svou střelu k tyči nad Kacetlův beton – 1:1. Pár vteřin na to si nedovoleně počínal Kovář a daroval tak Třinci první přesilovou hru zápasu. V jejím závěru pálil Chmielewski do tyče, od které se kotouč odrazil do Stezkových betonů, od kterých pomalu směřoval za brankovou čáru. Na poslední chvíli jej ale do bezpečí dostal pohotový Mikuš. Po faulu Hrehorčáka si přesilovou hru zahráli také vítkovičtí. Od modré tvrdě pálil Raskob, ale Kacetl jeho střelu vyrazil betonem. Po návratu Hrehorčáka nebezpečně stříleli Stehlík s Bernovským. Zanedlouho se proti pravidlům provinili znovu domácí a následovala tak další přesilová hra Vítkovic. Ta ale netrvala příliš dlouho, protože Kalus u mantinelu přidržel Draveckého a síly na ledě se tak vyrovnaly. Při hře 4 na 4 se do přečíslení dostal Fridrich se Stehlíkem, Fridrich vzal zakončení na sebe, ale Kacetl byl na jeho střelu k první tyči připraven. Po skvělé přihrávce Marosze byl ve velké šanci Raskob, ten si ale musel srovnat kotouč na forhend, čímž ztratil čas na lepší zakončení.

Nebezpečně pálil v úvodu druhé třetiny Krenželok, na dorážku číhal Lakatoš i Marosz, ale kotouč k nim nezamířil. Druhou třetinu lehce pozdržela úprava ledové plochy, protože po souboji Kocha s Kurovským na ledě zůstal krvavý flek. Celá situace sice vypadala nebezpečně, nicméně vítkovický obránce před soubojem odehrál nejprve puk a až poté svého soupeře. Nepískalo se ani na druhé straně, kde byl Gewiese zasažen soupeřovou holí do obličeje. Co naplat, že hlavní rozhodčí stál přímo vedle tohoto souboje, hra plynula dál. Po střele Marinčina od modré čáry se kotouč dostal k Martinu Růžičkovi, který bez problému trefil odkrytou branku Vítkovic – 2:1. Vítkovice se snažily o vyrovnání, ale nabídka Raskoba na teč přišla vniveč. Nadějně vypadala také akce Lindebra a Fridricha, ale Kacetl byl na svém místě. Velkou příležitost měli i domácí. Daňo se prosmýkl s pukem až před branku, ale nevyzrál na Stezku. Hra se přesunula na druhou stranu a byl to právě Daňo, který se provinil proti pravidlům a usedl na trestnou lavici. Šanci v přesilové hře dostal překvapivě i debutant Macias, ale Vítkovicím se v početní výhodě nedařilo. Hru přerušila rozmíška Marcinka s Kalusem, kterému se nelíbilo, jak byl slovenským útočníkem naražen na brankovou konstrukci. Více se toho v přesilové hře neudálo. Vítkovickým to nakonec nemuselo vadit, protože se dokázali prosadit i v rovnovážném počtu. Vítkovice se dostaly do přečíslení, které sice nevyřešily dobře, puk se ale dostal k Bukartsovi, který přesnou ranou nachytal Kacetla a vyrovnal – 2:2. Vyrovnané skóre ale nevydrželo příliš dlouho. Vítkovická obrana zapomněla za svými zády Daniela Voženílka, který tváří v tvář prostřelil Stezku – 3:2. Po Lakatošově faulu navíc domácí mohli navýšit v přesilové hře. Třinečtí mačkali vítkovickou čtveřici před Stezkou, ale přece jen Kalus vyvezl kotouč do středního pásma. Domácí trochu pozapomněli na vracejícího se Lakatoše, ale vítkovickému útočníkovi se nepovedlo Kacetla prostřelit. Brankovou konstrukci při svém útočném průniku orazítkoval Raskob.

Vítkovice do třetí třetiny nastoupily bez zraněných Krenželoka s Gewiesem. Třinec hrál v úvodu třetí třetiny na jistotu, všechny kotouče rychle odpaloval do středního pásma. Fridrich svou aktivitou vybojoval na Nestrašilovi přesilovou hru. V té se u mantinelu ocitl v problémech Kalus, ale i vleže dokázal zachránit kotouč pro Kriegera, ten ale mířil nad branku. Vítkovice nevyužily přesilovou hru, ale i po jejím konci se udržely v pásmu. Puk se dostal na pravý kruh ke Krzysztofu Maciasovi, který téměř z nulového úhlu prostřelil Kacetla a při svém debutu tak zaznamenal premiérovou branku – 3:3. Třinec mohl ihned odpovědět, ale Stezka udržel Hudáčkovu střelu a tím i vyrovnaný stav. Zdálo se, že bude následovat další přesilová hra Vítkovic, když Lindberg reklamoval vysokou hůl soupeře, rozhodčí ale vylučovat nechtěl. Vítkovice ale i tak dokázaly udeřit. Na modré čáře se do puku opřel Patrik Koch a jeho střelu přesně tečoval v mezikruží Kalus – 3:4. Čas neúprosně utíkal a pro změnu to byly Vítkovice, které teď nemusely nikam spěchat. Marinčin pálil tvrdě od modré čáry, ale kotouč skončil až na zadním mantinelu. Od něj se sice odrazil zpět před Stezkovu branku, kde byl ale včas připravený Koch. Vítkovice ale chybovaly v rozehrávce a darovaly Třinci obrovskou šanci. V té ale Hudáček netrefil branku. Třinec se usadil v útočném pásmu a sáhl k oddechovému času a odvolání Kacetla z branky. Marinčin tvrdě pálil, ale Stezka jeho pokus vyrazil. Bernovský navíc vybojoval kotouč a od vlastní modré čáry zamířil přesně do prázdné třinecké branky – 3:5. Necelou minutu a půl před závěrečnou sirénou tak bylo jasno, že si Vítkovice odvezou z ledu svého rivala plný počet bodů.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Samozřejmě velká spokojenost s vítězstvím v derby, to se vždycky cení. Není to vůbec jednoduché proti tak silnému mužstvu sbíravě jaké body. Co mě trápí, i když bych se tady měl asi z toho vítězství smát, je ztráta Muellera před utkání, v utkání Krenželoka. Látal jsem to na poslední chvíli i ve třetí třetině. Přišel mladý hráč z juniorky, který nám možná otočil tady ten výsledek. Toto vítězství se nerodilo jednoduše, jak to možná mohlo vypadat na konci. V první třetině jsme sice měli samostatný nájezd, ale nedal gól. Domácí šli do vedení, což bylo pro nás důležité, že pokaždé jsme kontrovali. Sice jsme dostali gól, ale do minuty nebo dvou minut jsme okamžitě ten gól dali. To si myslím, že mohlo být v utkání klíčové. Ve druhé třetině byl Třinec lepší, odskočili nám. Do třetí třetiny jsme šli do stavu 3:2, ale tam musím před hráči smeknout, co předvedli za výkon a uhráli tu třetinu 0:3, to je fantazie. Nepřeceňujeme, nepodceňujeme, máme respekt. Na straně Třince byla velká kvalita a pro nás to jsou strašně důležité body. Je před námi spousta zápasů, těžká práce. Děkuji hráčům za předvedený výkon.

Vladimír Orságh (HC Oceláři Třinec): Myslím, že to bylo derby, jako má být. Ve výborné atmosféře, oba tábory fanoušků vytvořily výbornou atmosféru. Prohra nás samozřejmě mrzí. Měli jsme dobrý začátek, byli jsme aktivní. Hosté hrozili z protiútoků, když jsme párkrát propadli. Tam to musíme zlepšit. Nedokázali jsme soupeři odskočit na rozdíl více branek. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že to chceme ubránit, nestalo se to, bohužel rozhodovaly detaily jako zablokované střely nebo dostávání puků ven ze třetiny. To se nám bohužel nepovedlo. Gratulujeme soupeři k vítězství.

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:5
(1:1, 2:1, 0:3)

Branky: 8. Daňo (Hudáček, Kurovský), 25. Růžička (Marinčin, Doudera), 34. Voženílek (Růžička, Marinčin) – 9. Fridrich (Lindberg), 32. Bukarts (Bernovský), 46. Macias (Dej, Marosz), 53. Kalus (Koch, Raskob), 59. Bernovský. Rozhodčí: Kika, Obadal – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 601. Střely na branku: 20:27.

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Doudera, Marinčin, Čukste, Adámek, Zahradníček, Jeřábek, Jaroměřský – Voženílek, Marcinko, Růžička – Nestrašil, Roman, Hrehorčák – Daňo, Hudáček, Kurovský – Chmielewski, Dravecký, Lyszczarczyk

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Gewiese, J. Stehlík, Koch, Raskob, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Lakatoš – Fridrich, Lindberg, Bernovský – Bukarts, Krieger, Macias – Dej, Chlán, Kalus