TRI – VIT 2:4: Vítkovice v jubilejním utkání potvrdily formu a v derby vítězí

Jubilejní utkání s číslem 3000 odehráli vítkovičtí na ledě Moravskoslezského rivala z Třince. Z pohledu postavení v tabulce byli favoritem domácí, jenže aktuální forma hrála naopak do karet vítkovickým hokejistům. Ti šli za svým cílem od úvodní minuty a třinečtí po celý zápas jen dotahovali vedení Vítkovic. Ridera nedovolila zdramatizování zápasu a jednoznačně si dokráčela pro důležité tři body do tabulky.

Vánoce, svatého Štěpána a extraliga se znovu přihlásila o slovo. Vítkovice čekal jubilejní 3000. zápas v naší nejvyšší soutěži a paradoxně toto kulaté výročí padlo na derby na ledě Třince. Ostravané na půdu úřadujícího šampiona jeli sice bez dlouhodobě zraněných útočníků Zdráhala a Kotaly, ale s velkou motivací přetlačit rivala a potvrdit vzrůstající tendenci výkonů. Oceláři na svého soka čekali s vyprodanou WERK ARÉNOU a s odhodláním navázat na předchozí vzájemné bitvy této sezony, ve které se vždy radovali z výhry právě oni.

Vítkovičtí začali utkání aktivně, jako první se do šance dostal Jonáš Peterek, který to zkusil střelou na vyrážečku. Odražený puk směřoval na dojíždějícího Fridricha, který se ale nakonec k dorážce nedostal. Zahanbit se nenechali ani domácí. Voženílek zpoza branky směroval přihrávku do mezikruží, kam si od modré čáry sjel obránce Marinčin, Machovský byl ale připraven vyrazit kotouč. Na trestnou lavici poprvé usedl ve čtvrté minutě Dravecký, který před vítkovickou brankou zasáhl vysokou holí jednoho z obránců, vítkovičtí ale s přesilovou hrou nenaložili nejlépe. Ve velké šanci se po akci Romana, který s pukem na holi obkroužil branku, dostal Hrehorčák, ale Machovský byl na jeho střelu z bezprostřední blízkosti připraven. Skóre se poprvé měnilo v jedenácté minutě a do vedení šli modro-bílí. Střela Jonáše Peterka brankou neskončila, ale Kacetl vyrazil kotouč přímo na hůl Marcela Barinky, který si kotouč potáhl do forhendu a přesnou střelou mezi betony poslal modro-bílé do vedení – 0:1. Rychlý protiútok Deje byl ukončen tvrdým zákrokem Jeřábka, který zastavil vítkovického útočníka na hranici pravidel, jenže tentokrát se to obešlo bez vyloučení na straně Třince. Nicméně třinečtí se dostali záhy do protiútoku, který zastavil nedovoleně Auvitu. Toho o devět vteřin později na trestné lavici doplnil Claireaux, který vyhodil kotouč mimo ledovou plochu. V dvojnásobné přesilové hře dostal mezi kruhy nabito Růžička, ale Machovský se dokázal hbitě proti jeho střele přesunout a zasáhnout. Třinečtí ale zůstali v pásmu a o malou chvíli později dostal Růžička šanci na reparát a tentokrát se z vrcholu pravého kruhu nemýlil a trefil horní roh branky – 1:1. V pokračující přesilové hře se ale Oceláři už neprosadili. Velkou šanci měl následně na holi Kundrátek, který si nabruslil mezi vítkovické a dlouhou forhendovou kličkou zkusil zasunout kotouč za Machovského levý beton, ten byl ale naštěstí u tyče včas. Udeřit ale dokázali vítkovičtí. Od modré čáry nahazoval kotouč Jeřábek a jemnou tečí jej dokázal za Kacetlova záda usměrnit Roberts Bukarts – 1:2. Obrovskou šanci k navýšení vedení Vítkovic měl Dej, po jeho otočce se puk dostal na hůl Claireauxe, ten mohl střílet do odkryté branky, ale jeho pokus zblokoval s obrovským štěstím Smith. V závěrečných vteřinách úvodní třetiny musel být na pozoru Machovský, protože puk se odrazil příhodně pro Růžičku, který mohl pálit znovu z vrcholu pravého kruhu.

Po patnácti vteřinách se ve druhé třetině proti pravidlům provinil Voženílek, který vysekl Raskobovi hůl. Vítkovicím se v přesilové hře dlouho nedařilo dostat do pásma. To se podařilo až v samotném závěru. Auvitu mohl pálit od modré čáry, ale vrátil kotouč zpět do strany na Chlána. Na první dobrou se zdálo, že vítkovický centr už s touto možností nepočítal a chvilku mu trvalo, než se našteloval do střelecké pozice, ale o to přesnější byla jeho střela, která se zastavila až v síti za Kacetlem – 1:3. Jenže dvoubrankové vedení vítkovickým nezůstalo příliš dlouho, protože z levého kruhu se laserově přesnou střelou do horního rohu branky prosadil Richard Pánik – 2:3. Vyrovnání měl na holi Kurovský, který se přes Grmana natlačil až před Machovského, a ten dlouho nevěděl, kde přesně má kotouč, ten nakonec zůstal bezpečně pod jeho betony. V dobré příležitosti se na druhé straně objevil Chlán, ale tentokrát ze vzájemného souboje odešel jako vítěz třinecký brankář. V závěru byli aktivnější vítkovičtí, ale Dejovo nahození dokázal Kacetl udržet před brankovou čárou, stejně jako následné dorážky Kováře a Lakatoše. První formace Ridery se dokázala dostat do přečíslení tří proti dvěma, které střelou řešil Kalus, který ale ani nadvakrát Kacetla neprostřelil. V závěru druhé periody se po tvrdé střele Lakatoše přerušovala hra, protože puk zasáhl hlavu třineckého brankáře.

Modro-bílí měli skvělý vstup do třetí třetiny. Lakatoš aktivním průnikem vybojoval šanci pro Barinku, který prostřelil Kacetla, jenže gól nemohl být uznán, protože Lakatoš v souboji zasáhl vysokou holí svého soupeře. Po dvaatřiceti vteřinách se navíc faulem provinil Mikuš, který musel zatáhnout za záchrannou brzdu, a byla z toho druhá dvojnásobná přesilová hra domácích. V té měl největší šanci Voženílek, který u levé tyče promáchl nabídku Růžičky, protože v poslední chvíli puk dokázal tečovat Vondráček. Více příležitostí si Oceláři nevypracovali, a tak se vítkovičtí tentokrát dokázali ubránit. Přece jen se vítkovičtí ve třetí třetině radovali z regulérní branky. Zdálo se, že Grmanovo nahození od modré čáry tečoval v mezikruží Rastislav Dej, ale opakované záběry prokázaly, že se jednalo o čistý průstřel a Mário Grman se tak mohl radovat ze své první branky v letošní sezoně – 2:4. Navýšit vítkovické vedení mohl z přečíslení Vondráček, kterému na střelu z první nabil Bukarts, Vondráček ale minul třineckou branku. Necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny se do samostatného úniku dostal Richard Pánik, ale ten ani nadvakrát nedokázal Machovského překonat. Oceláři sáhli k oddechovému času, po kterém Kacetl zůstal na střídačce. Třinečtí svírali Rideru v jejím pásmu, ale vytěžili z toho pouze střelu Růžičky, kterou obětavě zblokoval Grman.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já si myslím, že jsme měli dobrý vstup do utkání, i když jsme potom nabídli soupeři přesilovku 5 na 3, kterou oni využili. V zápětí jsme ještě do konce třetiny získali ten gól navrch. Myslím si, že rozhodlo to oslabení ve třetí třetině, kde jsme hráli znovu 5 na 3. Pak si myslím, že i s trochou štěstí, jsme to uhráli. Musím pochválit celý mančaft, gólmanem počínaje, po všechny hráče, že odvedli výbornou práci, kterou jsme získali tři body. Chtěl bych poděkovat také fanouškům, kteří nám vytvořili výbornou kulisu.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): Taky musím pochválit kulisu. Bylo vyprodáno, atmosféra byla výborná. Obě mužstva hrála dobrý hokej, myslím, že to byl kvalitní sport se špatným koncem pro nás. My jsme bohužel celý zápas prohrávali, bohužel jsme nedokázali na góly hostí odpovědět. Bohužel také jsme nedokázali proměnit dlouhou přesilovou hru 5 na 3 ve třetí třetině. Jak říkal Jirka, to rozhodlo. Měli jsme ve třetí třetině tlak, měli jsme tam šance, střely do branky, bohužel se to dnes neodráželo. Nemůžu říct, že by nám chybělo štěstí, na to já nevěřím, prostě si ty šance musíme vytvořit sami, nejen střelecké, ale i tlakem do branky, častou střelbou. I když ve třetí třetině jsme údajně měli dvacet střel, takže ten tlak do branky tam byl, ale to, na co se hraje, tedy góly, to tam nebylo. Musíme hostům pogratulovat.

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:4
(1:2, 1:1, 0:1)

Branky: 15. Růžička (Nestrašil, Pánik), 25. Pánik (Vrána, Marinčin) – 11. Barinka (Peterek), 18. Bukarts (Jeřábek, Krieger), 23. Chlán (Auvitu), 47. Grman (Mikuš, Kalus). Rozhodčí: Šír, Vrba – Hlavatý, Axman. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Diváci: 5 400. Střely na branku: 44:31.

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Smith, Marinčin, Jeřábek, Kundrátek, Polášek, Adámek, Nedomlel – Nestrašil, Voženílek, Růžička – Pánik, Vrána, Kurovský – Roman, Holínka, Hrehorčák – Dravecký, Čacho, Haas

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, Jeřábek – M. Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Peterek – Bukarts, Krieger, Vondráček – Claireaux, Chlán, Půček