PREVIEW: Vítkovice – České Budějovice (19. 2., 16:00)

Po zápasu s lídrem extraligy je na řadě utkání s týmem, který tabulku uzavírá. Ale možná o to těžší to Vítkovice budou mít. Do Ostravy přijedou České Budějovice v čele s nejproduktivnějším hráčem extraligy Lukášem Pechem a hrají o všechno a na ledě nechají všechno. Zápas 48. kola mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Motor České Budějovice, hostí OSTRAVAR ARÉNA v neděli 19. února od 16:00 hodin. Vstupenky na utkání jsou v prodeji online v síti Ticketportal a také na pokladně arény v den utkání od 9:00 hodin.

Tipsport Extraliga
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Motor České Budějovice
neděle 19. 2., 16:00
OSTRAVAR ARÉNA

Soupeř: HC Motor České Budějovice

České Budějovice neprožívají povedený rok. Po loňském třetím místě se v letošní sezoně trápí, a i když v zápase se Spartou vybojovaly alespoň bod za prohru v prodloužení, propadly se až na samotné extraligové dno, na kterém vystřídaly Kladno. Motor se během probíhající sezony snažil nastartovat tým obměnami kádru. Jednak skončil trenér Jaroslav Modrý a nahradil jej jeho dosavadní asistent David Čermák. Z prvoligového Zlína se zde v devíti utkáních představil obránce Daniel Gazda a pár změn se událo i na trase České Budějovice – Jihlava. Do extraligy se vrátil matador Tomáš Čachotský, jenže se zdálo, že se bude muset natrvalo vrátit do první ligy. Oba týmy nakonec přece jen našly společnou řeč a místo Čachotského na Vysočinu zamířil útočník Václav Karabáček. Českobudějovičtí dokázali posílit tak trochu i z vlastních řad, když se do sestavy po dlouhém zranění vrátil klíčový obránce Stuart Percy. Tento produktivní obránce atakuje průměr jednoho bodu na zápas, když v jedenadvaceti utkáních zapsal osmnáct bodů. Percy je klíčovým mužem nejenom pro ofenzivu, ale také pro defenzivu, kde se na něj mohou oba brankáři plně spolehnout. Zajímavá je situace v brankovišti, kde více prostoru dostává jednička Dominik Hrachovina, ale lepší statistiky vykazuje druhý brankář v pořadí Jan Strmeň. Ofenzivu Jihočechů táhne nestárnoucí duo Lukáš Pech a Milan Gulaš, které se perfektně doplňuje. Zatímco Pech je s osmatřiceti asistencemi ryzím tvůrcem hry, Gulaš patří s jedenadvaceti góly k nejlepším extraligovým střelcům. Třetím produktivním útočníkem do party je se čtyřiatřiceti body Martin Hanzl, který v devětadvaceti letech zažívá nejpovedenější sezonu.

Statistickou perličkou je fakt, že i přesto, že jsou českobudějovičtí na posledním místě extraligy, mají mezi nejproduktivnější desítkou hráčů hned dva zástupce. Devětatřicetiletý útočník Lukáš Pech je v tuto chvíli dokonce nejproduktivnějším hráčem extraligy. Rovnou polovinu bodů zaznamenal v přesilových hrách, ve kterých se podepsat pod 60% přesilovkových tref Motoru. To vše svědčí o tom, že Jihočeši nemají v obecné rovině slabý tým, i na papíře jejich sestava přece jen vzbuzuje respekt. Navíc, šest zápasů před koncem základní části a s jednobodovou ztrátou na předposledního je jasné, že pro Motor je nyní každý zápas klíčový. Co každý zápas? Každý puk, každý souboj. Budějovice půjdou do toho doslova po hlavě a nebudou se ohlížet na nic, než jen na to, aby bodovaly, vyhrály, utekly z barážové pasti.

Z kabiny Vítkovic

Velký pátek zažily Vítkovice na pardubickém ledě. Domácímu Dynamu v souboji prvního s druhým překazily korunovaci vítěze základní části. Modro-bílí díky výbornému výkon v defenzivě, ale také pohledným kombinacím v ofenzivě přehráli favorita soutěže 4:1, připsali si nad ním první výhru v sezoně a získali tři body. Jejich aktuální konto čítá 92 bodů, současné mužstvo tím vyrovnalo historický klubový rekord v počtu bodů v základní části z let 2011 a 2018.

Ale po zápase na ledě prvního čeká svěřence trenéra Miloše Holaně souboj s týmem, který je poslední. České Budějovice hrají doslova o život. „O to to pro nás bude asi těžší. Na druhou stranu ale hrajeme doma. V pátek jsme odehráli výborný zápas v Pardubicích, ale chceme získávat další body. Pro nás ještě sezona rozhodně nekončí, nekončí ani základní část. Každý bod navrch je pro nás a pro naše sebevědomí důležitý. Takže se na to musíme připravit,“ hlásí trenér vítkovických hokejistů.

Tým už v Pardubicích hrál bez centra první formace Petera Kriegera, jenž nedohrál středeční duel s Olomoucí po střetu u mantinelu s Alexem Rašnerem. Útočník Hanáků dostal za zásah od disciplinární komise stopku na tři zápasy, Krieger bude Ostravanům chybět delší dobu. „Odhad je zhruba čtrnáct dní,“ odtajnil kouč Holaň.

Vítkovice o soupeři

Jak už bylo zmíněno, České Budějovice se po pátku sesunuly na poslední příčku a na třinácté Kladno ztrácejí bod. Přitom Jihočeši mají velice slušnou sestavu a v posledních zápasech dokázali soupeře potrápit, leč padli vždy těsně. „Zase bude rozhodovat disciplína. Budějovice mají dobré přesilovky. Mají výborné hráče jako je Gulaš, Pech, který to umí připravit. To asi bude alfa a omega celého zápasu – pohlídat si tuto dvojičku, hlavně. Ta soutěž je letos opravdu strašně vyrovnaná nahoře i dole. Spodní část tabulky je o bodu, vyloženě o bodu a každý zápas se to mění. Budějovice jsou kvalitní soupeř, kádr kvalitní. Mají hráče, kteří umí rozhodovat zápasy a jsou nepříjemní, takže pro nás bude příprava stejně důsledná, jako byla na Pardubice. Na tom se nic nemění, s tím do zápasu půjdeme. A také hrát náš nepříjemný hokej, který bude soupeře bolet a využít domácí prostředí,“ uzavírá kouč Holaň.

NEDĚLE 19. ÚNORA, 16:00

HC VÍTKOVICE RIDERA - HC Motor České Budějovice