PREVIEW – příprava: Ženeva – Vítkovice (18. 8., 20:00)

To nejlepší na konec. Vítkovice v pátek uzavřou své švýcarské turné soubojem s úřadujícím šampionem a 6. nejlepším hokejovým klubem v Evropě. Do Vallée de Joux přijede mistrovská Ženeva i s pohárem pro šampiony a vyzve semifinalistu české extraligy. Zápas mezi Genéve-Servette HC a HC VÍTKOVICE RIDERA se v rámci podniku Hockeyades 2023 hraje na ledě Centre sportif Vallée de Joux v pátek od 20 hodin.

PŘÍPRAVA 2023
Genéve-Servette HC – HC VÍTKOVICE RIDERA
pátek 18. 8., 20:00
Centre sportif Vallée de Joux

Tohle bude pro celý region obrovská událost a pro Vítkovice nejtěžší a zároveň nejatraktivnější konfrontace za poslední roky. Na závěr švýcarského herního soustředění Ostravany v pátek čeká souboj s mistrovskou Ženevou.

Soupeř: Genéve-Servette HC

Servette Ženeva, jednoznačně nejsilnější a nejúspěšnější frankofonní hokejový klub v Evropě. Donedávna platilo, že klubu schází v historii jen to jediné, a to švýcarský hokejový titul. Nyní už to neplatí. Ženeva opanovala minulou sezonu švýcarské National League, vyhrála základní část a v play off si došla pro mistrovský titul. Stejně jako v tabulce základní části za sebou jen těsně nechala EHC Biel-Bienne (v základní části se stejným bodovým ziskem jen díky lepším vzájemným zápasům a ve finále v sedmizápasové bitvě).

Ženeva je dle aktuálního žebříčku evropských hokejových klubů celkově 6. nejlepším týmem starého kontinentu. A pohled na její soupisku budí neuvěřitelný respekt. Trenéři Jan Cadieux, Rikard Franzén a Yorick Treille mají k dispozici kádr, jehož hráči úhrnem odehráli 2 787 zápasů v NHL! Není to jen o místních Švýcarech, jako je Vincent Praplan, Allessio Bertaggia, ale je to i o mezinárodní legii, ve které jsou například Finové Sami Vatanen, Valtteri Filppula, Sakari Manninen a Teemu Hartikainen.

Pro Servette to bude druhý přípravný zápas na novou sezonu. Do Vallée de Joux míří i s mistrovským pohárem a před zápasem se odehraje velký slavnostní ceremoniál k přivítání domácího šampiona. Sluší se dodat, že Ženeva se s Vítkovicemi utkala už před rokem, také na turnaji ve Vallée de Joux a porazila tehdy Ostravany 3:1.

Sestava Genéve-Servette HC

Brankáři: Robert Mayer, Gauthier Descloux

Obránci: Giancarlo Chanton, Arnaud Jacquemet, Roger Karrer, Simon Le Coultre, Theodor Lennström, Marco Maurer, Sami Vatanen, Mike Völlmin

Útočníci: Alessio Bertaggia, Eliot Berthon, Christophe Cavalleri, Valtteri Filppula, Antoine Guignard, Teemu Hartikainen, Josh Jooris, Guillaume Maillard, Sakari Manninen, Marco Miranda, Marc-Antoine Pouliot, Vincent Praplan, Tanner Richard, Noah Rod, Mathieu Vouillamoz, Daniel Winnik

Trenéři: Jan Cadieux, Rikard Franzén, Yorick Treille

Z kabiny Vítkovic

Ostravané na podniku Hockeyades 2023 odehráli dva zápasy. V prvním podlehli v úterý Fribourgu, ve druhém ve středu i přes slušný výkon a lepší hru než soupeř nestačili v prodloužení na Ajoie. Trenéři Miloš Holaň a Radek Philipp byli po zápase kritičtí především k chybám a častým vyloučením, které mužstvo připravily o dobře rozehraný zápas. Kouč Holaň k zápasu s Ajoie poznamenal: „My jsme hráli dobrý zápas. Do půlky utkání jsme byli lepším týmem. Za stavu 3:1 jsme měli pojistit výsledek na 4:1, šancí jsme na to měli dost. Dostali jsme zpět na 3:2 a klíčovým momentem tohoto zápasu byla naše špatná disciplína. Po zápase jsem v kabině musel hodně zvýšit hlas, protože takhle to nejde. Škodíme sami sobě. Byl to dobře rozehraný zápas, který jsme si sami prohráli. Dali jsme si tři vlastní góly, ano, ale spíše ta oslabení. Mohli jsme za stavu 3:2 jít v klidu do kabin, ale my uděláme 17 vteřin před přestávkou zbytečný faul a 3 vteřiny zbytečný zkrat na buly nás dostal do tří. Jakékoli mužstvo v cizině pak má pětku do přesilovky pět na tři složenou z cizinců, kteří to opravdu umí sehrát, a to se nám také stalo na začátku třetí třetiny. Inkasovaný gól v pět na tři, vzápětí další gól v pět na čtyři. A najednou jsme byli v pozici, kdy jsme ztráceli jeden gól. Zapli jsme, myslím, že jsme dřeli až do konce, vyrovnali jsme. Šli do prodloužení. A tam zase jedna malá chyba, přečíslení a vlastní gól. Takový nešťastný zápas.“

Vítkovičtí měli ve čtvrtek volnější den. V poledne absolvovali svižný trénink a po fyzické i taktické stránce se připravovali na vyvrcholení herního soustředění ve Švýcarsku. Kádr, který do Vallée de Joux odcestoval, je po zdravotní stránce v pořádku. Nicméně v Ostravě zůstali zranění Peter Mueller a Jakub Kotala a připravují se tam individuálně s kondičním trenérem v rámci rekonvalescence.

Vítkovice o soupeři

Zápas s Ženevou bude pro Vítkovice největší, nejatraktivnější a zároveň nejtěžší konfrontací za poslední roky. Ženeva po statistické i reálné stránce patří k absolutní evropské klubové špičce. „Na ten zápas se já osobně moc těším a myslím, že ostatní spoluhráči taky. Věřím, že se připravíme poctivě. Budeme chtít tady ve Švýcarsku urvat alespoň to jedno vítězství, navzdory tomu, že budeme hrát se švýarským mistrem,“ hlásí pozitivně naladěný útočník Petr Fridrich.

PÁTEK 18. 8., 20:00

A tým