HC VÍTKOVICE RIDERA21104Prohra

Datum Čas League Sezóna
16.8.2023 19:00 A tým 2023 Příprava

PŘÍPR – AJO – VIT 5:4 PP: Ajoie trestalo chyby a vyloučení

Ve druhém utkání ve Švýcarsku sahaly Vítkovice po výhře, ale vše s sebou vzalo nejprve dvouminutové oslabení tří proti pěti, ve kterém Ajoie dvakrát skórovalo a následně v prodloužení nešťastný odraz od vlastního bránícího hráče. Ostravané padli v nastavení 4:5.

Pouhých 21 hodin měli Vítkovičtí mezi prvním zápasem a dalším střetnutím na podniku Hockeyades 2023 ve švýcarském Vallée de Joux. Druhým soupeřem Ostravanů se další účastník domácí nejvyšší soutěže, tentokrát tým HC Ajoie. Proti němu trenéři Miloš Holaň a Radek Philipp nominovali značně pozměněnou sestavu. Do brány se postavil Matěj Machovský, v line-upu nechyběli Lakatoš, Dej, Grman, Stehlík i Kovář, kteří proti Fribourgu dostali volno. Mimo sestavu naopak zůstali Ślusarczyk, Prčík, Zeleňák a Lednický, který úterní duel nedohrál.

Vítkovičtí nastoupili sebevědomě, agresivně, důrazně a bylo to znát. Ajoie i přes několik úspěšných pokusů proniknout do útočného pásma soupeře bylo nuceno se spíše věnovat práci ve vlastní obranné třetině. Vítkovičtí vrhali do útoku jednu důraznou vlnu za druhou, až v 7. minutě slavili úspěch po spolupráci Fridricha se zakončujícím Peterem Kriegerem – 0:1. Švýcarský celek se do větší šance dostal krátce na to díky přesilové hře, nejprve zvonili zvenčí na brankovou konstrukci a v 9. minutě i díky povedenému odrazu o jednoho z bránících slavil úspěch vyrovnání, autorem byl Jonathan Hazen – 1:1. Vítr z plachet to však Vítkovickým nevzalo, v 11. minutě šli opět do vedení po střele Josefa Krejsy z pravého kruhu – 1:2. Vinou vyloučení na obou stranách se hra přelévala. Ajoie se radovalo z druhého gólu, který ale pro posunutou bránu platit nemohl. Ostravané i v závěru první třetiny ohrozili výrazně brankáře Ciaccia, avšak skóre se do přestávky nezměnilo.

Agresivita a důraz a chuť hrát zůstaly Vítkovicím i po přestávce a obrana Ajoie měla celkem plné ruce práce se zastavováním útoků Ostravanů. Obdobně jako místní ledaři měli plné ruce s neustálým upevňováním levé branky do jejího postavení. Ačkoli modro-bílí nevyužili svou přesilovou hru, ze zvýšení vedení se ještě před polovinou utkání radovat mohli. Třetí branku ostravského celku zaznamenal Petr Fridrich po spolupráci s Gewiesem a Chlánem – 1:3. Dvoubrankový náskok ale dvě minuty na to smazal Daniel Audette – 2:3. Hra se částečně opticky srovnala a do permanence se dostal kromě Ciaccia také Machovský, ale celkem bez problémů si dokázal poradit s pokusy soupeře. Závěr třetiny byl značně nervózní po vyloučení vítkovického Percyho se třikrát opakovalo vhazování a pro nesprávné postavení obdržel dvouminutový trest i Claireaux, takže Ostravané šli do tří.

Dvouminutovou přesilovku pět na tři na začátku třetí třetiny využilo Ajoie beze zbytku. Nejprve proti třem srovnával Guillaume Asselin – 3:3. A krátce na to po střele od modré čáry tečí poslal švýcarský celek do vedení Adam Rundqvist – 4:3. 2Vítkovičtí se potřebovali zvednout, v utkání měli více ze hry, ale rázem ztráceli ve skóre. Vyloučení však brzdila jejich aktivitu. V 50. minutě se odrazil kotouč před bránu k volnému Claireauxovi, ale Ciaccio dokázal zasáhnout. Přesilová hra pak v 55. minutě vrátila Ostravany do hry, Stuart Percy srovnal ranou od modré při dobré cloně Marka Kaluse – 4:4. Závěr utkání se tak změnil v drama, ve kterém byly oba celky blízko odskoku do vedení, ale nestalo se tak.

Utkání dospělo do prodloužení, ze kterého nejdříve měli více Vítkovičtí, ale pak přišel útok Ajoie a po střele Hazena také odraz od vlastního obránce za Machovského záda – 5:4. Podruhé v utkání inkasovali Ostravané vlastním gólem.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Druhý soupeř ve dvou dnech. Ajoie mělo den volna. My jsme hráli dobrý zápas. Do půlky utkání jsme byli lepším týmem. Za stavu 3:1 jsme měli pojistit výsledek na 4:1, šancí jsme na to měli dost. Dostali jsme zpět na 3:2 a klíčovým momentem tohoto zápasu byla naše špatná disciplína. Po zápase jsem v kabině musel hodně zvýšit hlas, protože takhle to nejde. Škodíme sami sobě. Byl to dobře rozehraný zápas, který jsme si sami prohráli. Dali jsme si tři vlastní góly, ano, ale spíše ta oslabení. Mohli jsme za stavu 3:2 jít v klidu do kabin, ale my uděláme 17 vteřin před přestávkou zbytečný faul a 3 vteřiny zbytečný zkrat na buly nás dostal do tří. Jakékoli mužstvo v cizině pak má pětku do přesilovky pět na tři složenou z cizinců, kteří to opravdu umí sehrát, a to se nám také stalo na začátku třetí třetiny. Inkasovaný gól v pět na tři, vzápětí další gól v pět na čtyři. A najednou jsme byli v pozici, kdy jsme ztráceli jeden gól. Zapli jsme, myslím, že jsme dřeli až do konce, vyrovnali jsme. Šli do prodloužení. A tam zase jedna malá chyba, přečíslení a vlastní gól. Takový nešťastný zápas.

Hockeyades 2023

5:4 PP
(1:2, 1:1, 2:1 – 1:0)

Branky: 9. Hazen, 30. Audette (Asselin, Pilet), 41. Asselin (Audette), 42. Rundqvist (Schmutz), 61. Hazen – 7. Krieger (Fridrich, Bukarts), 11. Krejsa (Gewiese, L. Kovář), 28. Fridrich (Gewiese, Chlán), 55. Percy (Kalus). Rozhodčí: Mollard, Stolc – Gurtner, Burgy. Vyloučení: 3:7. Využití: 3:1. V oslabení: X:X. Diváci: XXXX. Střely na branku: X:X

HC Ajoie: Ciaccio – Scheidegger, Brennan, Pilet, Rundqvist, Fischer, Thiry, Birbaum, Pouilly – Schmutz, Devos, Hazen – Audette, Gauthier, Asselin – Romanenghi, Frossard, Huber – Kohler, Macquat, Sciaroni – Garessus

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Grman, J. Mikuš, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Fridrich – J. Káňa, Claireaux, Lakatoš – Dej, Chlán, M. Kalus – Krejsa, Přibyl, Půček