OLO – VIT 1:2: Vítkovický MEGA výjezd s příchutí tří bodů, moravské derby rozhodl Barinka

Vítkovice se vydaly k utkání na ledě nejbližšího tabulkového souseda s jasným cílem, hodit za hlavu nepovedené utkání s Motorem a udělat radost několika stovkám fanoušků, kteří jim v rámci mega výjezdu v Olomouci vytvořili domácí atmosféru. Do třetí třetiny vítkovičtí vstupovali s náskokem dvou branek, jenže Hanáci dokázali snížit v přesilové hře a v závěrečné hře bez brankáře dokonce sahali po bodech. Klimeš ale držel olomoucké hokejisty na uzdě a tři body tak putují do Ostravy.

Velká bitva v rámci malého moravského derby na hanáckém ledě. Vítkovice po předchozích nezdarech sáhly do složení a proti kohoutům vyrukovaly například s útočníky Lednickým a Půčkem v sestavě, naopak mimo ni zůstal kapitán Dominik Lakatoš a ze zdravotních důvodů chyběl také útočník Kotala. Céčko na modrém dresu nesl Juraj Mikuš. Televizní duel před kamerami ČT SPORT byl pikantní i v tom smyslu, že jeho spolukomentátorem byl bývalý kapitán Ostravanů i někdejší hráč Olomouce Rostislav Olesz.

Úvod utkání nepřinesl příliš šancí, domácí Sirota pálil mimo, stejně jako na druhé straně Auvitu, který se dostal ke dvěma pokusům. První přesilovou hru si zahráli vítkovičtí, když Kriegera na modré čáře podrazil Ondrušek. Početní výhoda modro-bílých ale byla plná nepřesností. Raskobovu rozehrávku vystihl mezi kruhy Knotek, který ale minul branku. Rihards Bukarts to v závěru zkusil individuálně, ale Konrád udržel kotouč ve své moci. Po návratu vyloučeného Ondruška po Navrátilově přihrávce pálil Anděl z dobré pozice mimo. Vítkovičtí domácí branku ohrozili, když Percyho nahození od mantinelu tečoval před brankou Rihards Bukarts, skóre se ale neměnilo. A to ani po následném brejku Lukáše Kucsery, ke kterému se dobře vrátil Percy.  Po rychlé křížné přihrávce Robertse Bukartse pálil z první Jeřábek, ale jeho pokus minul vzdálenější tyč. V sedmnácté minutě se útočného faulu dopustil Klimek, který vysekl hůl Barinkovi. Druhá vítkovická přesilovka byl o poznání lepší, ale hlavně skončila gólem. Percyho nahození od modré čáry si před brankou zpracoval Rihards Bukarts, který vleže poslal kotouč za Konráda – 0:1. Druhou branku mohl ještě v závěru přidat Raskob, kterého našel před brankou Fridrich, ale ten zamířil mimo, stejně jako na druhé straně Knotek z brejku.

Povedený vstup do druhé třetiny. Zdráhal našel na vrcholu levého kruhu Marcela Barinku a ten střelou z první prostřelil Konráda, který se nedokázal přesunout ke vzdálenější tyči – 0:2. Snížit chtěl v následujícím střídání Sirota, ale jeho bekhendový pokus nemohl Klimeše ohrozit. Lepší střelu měl Orsava, ale jeho dělovku Klimeš vyrazil. Olomouc byla aktivní a hnala se za snížením. Blízko byl Macuh, který hledal odkrytý horní roh branky, ale minul. Na aktivitu domácích odpověděl Krieger, který si odvážné píchl kotouč mezi dvojici olomouckých obránců, ale kvůli faulu Nahodila se nedostal k zakončení. Pro svůj tým ale vybojoval další přesilovou hru. Tu ale vítkovičtí nedokázali zužitkovat. Přesilovou hru si vyzkoušeli také domácí, protože ze vzájemného souboje Macuha s Prčíkem byl nakonec dvouminutový trest pro aktivnějšího vítkovického obránce. Modro-bílí ale svého soupeře k ničemu nepustili. Po návratu Prčíka na led se do rychlého brejku dostal Rihards Bukarts ten si zvolil zakončení bekhendovou kličkou, ale nepodařilo se mu dostat kotouč mezi Konrádovy betony. Zanedlouho přišel další nedovolený zákrok, byť nešťastný, protože Rihardsi Bukartsovi se hůl dostala do brusle soupeře. Ridera ale znovu svému soupeři v přesilovce znovu nic nedovolila. Závěr druhé třetiny přinesl šance na obou stranách. Přečíslení dvou proti jednomu zakončoval Knotek, ale Klimeš udržel puk před brankovou čárou i po dorážce Klimka. Na druhé straně formace bratrů Bukartsů zamkla soupeře v pásmu a oba sourozenci se postupně dostali do dobré příležitosti, jenže Konrád svůj tým podržel.

Dobrou šanci na navýšení skóre měl Zdráhal, ale nenašel mezeru mezi betony. Poté to zkusil Peterek nad lapačku olomouckého brankáře, ale ten byl znovu pozorný. Po zákroku Matěje Prčíka, který ukázkovým hitem trefil Nahodila, sudí signalizovali dvouminutový trest pro vítkovického obránce. Olomoucký útočník se držel za obličej, i když opakované záběry ukázaly, že k zásahu do tváře nedošlo. Rozhodčí se tak vydali k videu zkoumat, zda nešlo o zákrok, za který by udělili vyšší trest. To se neprokázalo a v platnosti tak zůstal dvouminutový trest za napadení. Olomouckým se moc nedařilo kombinovat, ale přesto z toho nakonec z toho byla branka, když z vrcholu kruhu přesně zamířil Navrátil – 1:2. Blízko vyrovnání byl Plášek, jehož střelu Klimeš se štěstím vyrazil ramenem nad. Do konce třetí třetiny zbývala minuta a pětačtyřicet vteřin, když Konrád zamířil na střídačku, aby do hry pustil šestého bruslaře. Po teči Navrátila, ale Klimeš udržel kotouč před brankovou čárou a ani důrazný Bambula, který zatlačil Klimeše hokejkou, puk do branky nedostal. Po odrazu od zadního mantinelu mohl do odkryté branky bekhendem zamířit Navrátil, ale kotouč jen proletěl brankovištěm. Vítkovičtí ale závěrečný tlak domácích ustáli a před několika stovkami fanoušků oslavili zisk tří bodů.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Samozřejmě za dnešní zápas bych chtěl poděkovat hlavně klukům do kabiny, za velkou bojovnost a obětavost. Další poděkování bych chtěl dát fanouškům všeobecně, protože byla parádní kulisa a našim fanouškům, kteří přijeli v hojném počtu a my jsme se jim odvděčili bodovým ziskem

Jan Tomajko (HC Olomouc): My jsme dneska nezačali úplně dobře. Pak jsme ve druhé třetině hned dostali gól na 2:0 a trošku to s námi zacloumalo. Musím říct, že Vítkovice první půlku zápasu měly lepší reakce, byly všude o krok dříve a my jsme s tím měli problémy. Ten gól, který jsme dali na 1:2, přišel docela pozdě. Samozřejmě snažili jsme se srovnat, ale bohužel se nám to nepovedlo. Vítkovice dnes výborně bránily a těžko jsme se přes to prosazovali. Nedostali jsme se skoro k žádným dorážkám. Hodně těžký zápas a bohužel nula bodů.

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA
1:2
(0:1, 0:1, 1:0)

Branky: 52. Navrátil (Kusko) – 18. Ri. Bukarts (Percy, Krieger), 21. Barinka (Zdráhal, Fridrich). Rozhodčí: Šír, Cabák – Axman, Blažek. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 187. Střely na branku: 30:20.

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Řezníček, Sirota, Rutar, Švrček, Černý, Rašner – Kunc, Macuh, Navrátil – Klimek, Nahodil, Bambula – Kusko, Knotek, Kucsera – Plášek, Anděl, Orsava

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – Půček, Claireaux, Lednický – Peterek, Chlán, Přibyl