CEB – VIT 2:1: Vítkovická smůla nekončí, střelce deptal skvělý Hrachovina

Vítkovice vyjely na českobudějovický led s dílem dát zapomenout na nepovedené domácí utkání. Od úvodních minut si svou aktivní hrou šly za vítězstvím. První branky v sezoně se dočkal Roberts Bukarts, který se dnes vrátil do vítkovické sestavy. Borci v modro-bílém dresu dostávali domácí pod tlak zejména ve druhé třetině, jenže stoprocentní šance likvidoval skvělý Hrachovina, při kterém dnes stáli všichni svatí. Motoru se ve třetí třetině podařilo otočit a Vítkovice tak z jihu Čech odjíždí bez bodů.

Na ledě sedmých Českých Budějovic už Vítkovičtí potřebovali zabrat, po čtyřech zápasech totiž měli na kontě pouze pět bodů. Po výsledkovém nezdaru s Pardubicemi doma ve středu celkem logicky udělali trenéři ostravského celku v sestavě několik změn. Jednu ale museli chtě-nechtě provést, pro zranění totiž vypadl dosud produktivní forvard Marek Kalus, chyběl rovněž Jakub Kotala. V bráně dostal příležitost Lukáš Klimeš, do line-upu se vrátil Roberts Bukarts.

Vítkovice začaly na českobudějovickém ledě aktivně. Raskob pálil od modré a Hrachovina nepředvedl přesvědčivý zákrok. Ke střele z mezikruží se chystal Fridrich, ale ten byl v poslední chvíli podražen Janem Štencelem a byla z toho první přesilová hra pro Vítkovice. Modro-bílí svého soupeře svírali v obranném pásmu, ale z přesilové hry vytěžili jen Dejovu střelu do tyče. Domácí se postupem času vyrovnali vítkovické aktivitě. Od modré čáry to zkusil Vráblík, ale Klimeš s přehledem vyrazil kotouč do rohu. Nebezpečná byla i střela Doudery, který chtěl využít množství clonících hráčů před Klimešem, ale ten si včas našel kotouč ve změti těl a přerušil hru. Silou to z ostrého úhlu zkusil Vopelka, ale Klimeš byl na první tyči připraven a nenechal se zaskočit. Po sérii akcí domácích mohli udeřit vítkovičtí. Claireaux s Dejem se dostali do přečíslení, ve kterém to na sebe vzal francouzský útočník. Ten mířil na bližší tyč, ale trefil Hrachovinovo rameno. Na druhé straně Klimeš neudržel Harrisovu střelu, ale ve spolupráci s beky nepustil Kubíka k dorážce. V závěru úvodní třetiny se do střely na modré čáře opřel Gulaši, po Muellerově bloku se puk odrazil ke Gulašovi, který ale nevyzrál na Klimeše. Vítkovice ještě zahrozily Fridrichem, který vložil hůl do střílené přihrávky Grmana, ale jeho pokus nebyl přesný.

Po faulu Pýchy, který u mantinelu zasáhl vysokou holí Bukartse dostali vítkovičtí k dispozici přesilovou hru. V ní narazili na dobře připravené českobudějovické a nedokázali se tak prosadit. Nicméně i po návratu vyloučeného Pýchy se udrželi v pásmu. Chlán zpoza branky našel v mezikruží osamoceného Bukartse, který se nemýlil a poslal puk neomylně do levého horního rohu – 0:1. Vítkovičtí pokračovali v aktivitě, rychlým průnikem se do šance dral Lednický, kterého podrazil Hovorka. Třetí vítkovická přesilová vypadala lépe než ty předchozí. Na konci kombinace stál Krieger, který pálil z první, jenže jen do připraveného bloku. Ve výborné šanci se ocitl Mueller, jeho první pokus ale fantasticky vyrazil Hrachovina. Puk se odrazil opět k Muellerovi, který pohotovým bekhendem vracel puk směrem na branku, jenže tentokrát jej zastavila pravá tyč českobudějovické branky. Vítkovice pokračovaly v dobré kombinaci a ve stoprocentní šanci se ocitl Bukarts. Toho křížnou přihrávkou našel Mueller, ale Hrachovina se skvěle dokázal přesunout a zasáhnout lapačkou. Také domácí dostali k dispozici přesilovou hru, když se po souboji Kovářem k ledu poroučel Kubík, rozhodčí usoudili, že se Kovář provinil nedovoleným bráněním. Největší šanci měl na holi Ordoš, který se k puku dostal poté, co Gulaš na hranici pravidel srazil zápasnickým chvatem k ledu Deje, Ordošův bekhendový pokus si ale Klimeš pohlídal. Šanci na navýšení vedení měla první vítkovická formace, jenže Bukarts ani Krieger nezamířili přesně. Hrachovina držel naděje českobudějovických i při dalším střídání, ve kterém měl dobrou šanci Fridrich, který ale trefil znovu jen Hrachovinovu lapačku.

V úvodu třetí třetiny byl k vidění opatrný hokej a v sestavě domácích nezůstal kámen na kameni. První šanci si vypracovali domácí, Gulaš zpoza branky poslal žabičku do předbrankového prostoru, kam si sjížděl Pech, ale ten nezvládl zakončit. Tlak prvního útoku domácích ale gradoval. Ordoš nahrnul puk do brankoviště a odrazem od brusle poslal Harris kotouč za záda Klimeše – 1:1. Po vyloučení Gulaše, který pykal za hrubost, pálil od modré čáry Mueller, jenže to bylo vše, co vítkovičtí v přesilové hře stihli. Faulem se provinil Krieger, který u mantinelu přidržel Harrise, a tak se pokračovalo ve čtyřech s následnou přesilovkou domácích. V té měl velkou šanci Ordoš, ale Klimeš změnu skóre nepřipustil. Na druhé straně mohl Vítkovice poslat do vedení Mueller, který zachytil rozehrávku domácích obránců, vítkovický sniper zvolil střelu mezi betony Hrachoviny, ale ten je dokázal včas secvaknout. Modro-bílí se ale museli opět soustředit na defenzivu, protože po zákroku na pronikajícího Ordoše musel pykat za podrážení Chlán. A domácí trestali. Gulaš křížnou přihrávkou našel hůl Adama Kubíka a nejlepší střelec domácích poslal České Budějovice do vedení – 2:1. Hned po buly se vítkovičtí vrhli do útoku, Krieger byl na led sražen Harrisem, ale sudí zůstal ledově klidný. Následný zákrok Vráblíka na Bukartse mu už neunikl. Gól měl po Káňově přiťuknutí na holi Krieger, ale Hrachovina opět skvěle zasáhl. Přesilová hra tak nebyla úspěšná. Tři minuty před třetí sirénou to s Vítkovicemi vypadalo ještě hůře. Rozhodčí si v obranném pásmu vyhlédl nepatrný kontakt mezi Grmanem s jedním z domácích útočníků a byla z toho přesilová hra pro domácí. Vítkovice se ubránily a na vyrovnání jim zbývala necelá minuta. Při přerušení hry Miloš Holaň žádal o oddechový čas, ale jeho žádost přišla dle sudích příliš pozdě. Vítkovice to v závěru zkusily bez brankáře, vytvořily si tlak, který vyústil v zákrok na Kriegera v předbrankovém prostoru, nicméně ani tentokrát píšťalka nezazněla.

Jiří Hanzlík (Banes Motor České Budějovice): Dvě třetiny z naší strany nebyly ideální. Na našich hokejkách byla nervozita a v utkání nás udržel skvělými zákroky gólman Hrachovina. Ve třetí třetině jsme výrazně zlepšili pohyb a celkově byl náš hokej lepší. Po boji jsme šťastně vyhráli, ale i takové body se počítají.“

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Těžký a vyrovnaný zápas. Byl to boj do poslední minuty. Hráli jsme tvrdě a nepříjemně, šli jsme do vedení, ale mrzí mě nevyužité přesilovky a neproměněné obrovské šance ve druhé třetině. Takové musí útočníci formátu, jaké máme, využít. Ve třetí třetině jsme doplatili na špatnou disciplínu. Udělali jsme tři zbytečné fauly a jeden byl potrestán.

Banes Motor České Budějovice – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:1
(0:0, 0:1, 2:0)

Branky: 47. Harris (Ordoš), 53. Kubík (Gulaš, Pýcha) – 26. Bukarts (Chlán, Claireaux). Rozhodčí: Pražák, Květoň – Zíka, Hynek.
Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 704. Střely na branku: 24:25.

Banes Motor České Budějovice: Hrachovina – Gulaši, Pýcha, Doudera, Hovorka, Štencel, Vráblík – Ordoš, Harris, Kubík – Simon, Pech, Gulaš – Beránek, Přikryl, Valský – Chlubna, Vopelka, Koláček – Toman

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – J. Káňa, Chlán, Lakatoš – Dej, Claireaux, Fridrich – Lednický, Přibyl, Krejsa