BTL – VIT 2:1: Vítkovické trápení pokračuje, bod byl blízko

Vítkovičtí se do Liberce vydali s jasným cílem, a to bodovat a ideálně ukončit sérii porážek. Jenže po gólu Bulíře z úvodní třetiny museli dotahovat. Liberecké střelce skvělými zákroky deptal brankář Klimeš, který tak umožnil svým spoluhráčům radovat se z vyrovnání. To přišlo po šťastné střele Lakatoše těsně po buly. Jenže z vyrovnání se Ridera radovala jen necelé dvě minuty, v závěru byli blízko vstřelené brance Lakatoš s Bukartsem, ale fantastický Král byl proti.

Vítkovice přijely pod Ještěd po sérii pěti porážek v řadě. Samotný tento fakt hnal Ostravany k jedinému – bezpodmínečně potřebovali uspět. Jenže ani Liberec do utkání nešel v ideálním rozpoložení. Pátý celek extraligové tabulky padnul dvakrát po sobě a sliboval si návrat na vítěznou vlnu. Do brány hostů se vrátil Lukáš Klimeš, trenéři upravili složení jednotlivých útoků, a tak například první formace byla v sestavě Kalus – Dej – Lakatoš. Beze změny zůstala jen v předešlých utkáních úspěšná druhá formace.

Vítkovičtí neměli špatný vstup do utkání, Kalus hledal bekhendem na brankovišti Lakatoše, ale tomu chyběl k puku krůček. Jenže poté otěže zápasu uchopili domácí. V dobré pozici byla první formace Liberce, ale Filippi již nečekal přihrávku Rychlovského a Klimeš tak zůstal bez práce. Ve velké šanci se objevil na pravém křídle Flynn, který pálil z první, ale netrefil branku. Nicméně liberečtí pokračovali s pukem na holi, Bulíř obkroužil branku a střelou pod víko překonal Klimeše – 1:0. Nepřesnou rozehrávku Percyho mohl potrestat Pérez, ten ještě poslal puk na lépe postaveného Šíra, proti kterému vytáhl povedený zákrok Klimeš. Vítkovice se připomněly brejkem Kotaly, ale jeho bekhendovou střelu přizvedl vracející se Knot do ochranné sítě. Během pobytu liberecké elitní formace pálil dvakrát Budík, ale vítkovičtí obránci obětavě jeho pokusy zblokovali. Chybnou rozehrávku obránce Ivana mohl potrestat Kalus, ale jeho střela z otočky mířila mimo tři tyče. Rychlovský chytrým odrazem od mantinelu vyslal do brejku Filippiho. Ten sice nebyl u kotouče dříve než Klimeš, ale vítkovický brankář kotouč odpálil jen do těla libereckého útočníka. Filippi se ale dostal mimo střelecký úhel, a tak zkusil na náhodu poslat kotouč do druhé vlny, ze které pálil Melancon z mezikruží mimo. O chvíli později byl s pukem na levém kruhu osamocený Hawryluk, ale Klimeš dobře zasáhl. Vítkovičtí mohli otupit tlak Bílých Tygrů po faulu Hawryluka. Jako první se ke střele dostal Bukarts, který ale z první vypálil mimo. Po něm to zkusil od modré čáry Percy, ale ten jen vytloukl blok domácích obránců. Na led se dostala také druhá přesilovková formace Vítkovic. Barinka našel přesnou přihrávkou Kotalu, ale jeho střela gólem neskončila, Kotala to ještě zkoušel v poslední vteřině nahozením zpoza branky a kotouč jen se štěstím zůstal před brankovou čárou.

Do druhé třetiny vstoupili vítkovičtí v pokračující přesilové hře, v ní Kalus od brankoviště posílal kotouč na střelu Lakatošovi, ale jeho přihrávka nebyla z nejpřesnějších a vyhnala modro-bílé z útočného pásma. Do rychlého přečíslení se dostali Flynn s Filippim, ale liberecký kapitán nedokázal přesně přihrát přes bránícího Auvita. Po faulu Hawryluka, který před vítkovickou brankou přidržel hůl Raskobovi mohli modro-bílí vyrovnat v přesilové hře. Jenže v té se jim příliš nevedlo, navíc v jejím závěru Auvitu ze vzduchu nešťastně zpracoval kotouč jen pro napadajícího Filippiho, který zkusil Klimeše překonat bekhendem mezi betony, ale vítkovický brankář dokázal udržet puk před brankovou čárou. Relativně blízko vstřelené brance byl Jeřábek, který vložil hůl do nepovedené Zdráhalovy střely, puk zamířil těsně nad horní tyč. Následně se ale do útoku vrhli opět liberečtí, kteří navíc po zákroku Grmana mohli těžit z přesilové hry. V ní si vytvořili dvě obrovské šance, neprve Najman hledal zpoza branky překvapivou přihrávkou Rychlovského, ale Klimeš se dokázal pohotově vrátit ke své pravé tyči. Jen o chvíli později dostal na pravý kruh nabito Flynn, na kterého zívala poloprázdná vítkovická branka, ale liberecký útočník trestuhodně zamířil jen do boční sítě. Ridera se tak dokázala ubránit. Dobrou příležitost měl po Barinkově přihrávce Zdráhal, ale jeho střelu z mezikruží Král dokázal dobrým zákrokem vyrazit. Modro-bílí pokračovali v aktivitě a byla to třetí formace, která ukázala příkladný tlak do branky. Ten vyústil v atak Flynna, který šel agresivně po nic netušícím Raskobovi, což se nelíbilo Bukartsovi, který svého spoluhráče šel ihned bránit. Rozhodčí vyřešili situaci šalamounsky a poslali na trestnou lavici oba útočníky, i když tato situace volala spíše po přesilové hře pro vítkovické. Naopak za malou chvíli z toho byla přesilová hra libereckých, když si sudí našli hákování Lukáše Kováře. Vítkovičtí ale situaci ustáli.

Do třetí třetiny vstoupili vítkovičtí aktivně a první formace se ihned usadila v útočném pásmu, jenže Král podržel svůj tým proti dvěma střelám Lakatoše. Do velmi dobré příležitosti se dostával Raskob, jenže kličkou na modré čáře vystavil své spoluhráče do ofsajdu. Připomněli se také liberečtí, když z pravého křídla pálil Najman, jenže puk, který mířil do odkryté vítkovické branky, nakonec zblokoval Fridrich. Chybu ve vítkovické rozehrávce mohl potrestat Melancon, který se ale nakonec před Klimešem zamotal do vlastní kličky. Po buly v útočném pásmu Vítkovic se ke střele dostal Dominik Lakatoš, jeho pokus před brankou trefil obránce Michala Ivana, od kterého se odrazil za překvapeného Krále – 1:1. Jenže remízový stav nevydržel příliš dlouho. Na levé křídlo dostal po buly nabito Kelly Klíma, který dělovkou prostřelil Klimeše na první tyči – 2:1. Vyrovnat mohl o malou chvíli později Krieger, který chytře vložil hůl do Grmanovy střílené přihrávky od modré čáry, jenže liberecký brankář betonem stihl zareagovat. Vítkovičtí sahali po vyrovnání, jenže tři minuty před koncem třetí třetiny Fridrich přidržel unikajícího Rychlovského a naděje na remízu se pomalu rozplývaly. Pohlednou kombinaci domácích na jeden dotek dokázal zlikvidovat Klimeš, který vychytal zakončujícího Bulíře. O malou chvíli později se v obrovské šanci objevil po buly Klíma, ale Klimeš znovu fantastickým zákrokem držel šance Vítkovic na bodový zisk. Vítkovičtí se ubránili, a tak to v závěrečné minutě mohli zkusit bez brankáře. Blízko gólové dorážce byl Bukarts, stejně tak o malou chvíli později střílející Lakatoš, kterého vychytal Král. Dvanáct vteřin před koncem zápasu Ridera poslala puk na zakázané uvolnění a o vítězi utkání tak bylo jasno.

Jiří Kudrna (Bílí Tygři Liberec): Jsme rádi, že jsme sérii tří domácích zápasů zakončili vítězstvím a plným počtem bodů. Po dvou předchozích prohrách jsme to potřebovali. Utkání bylo velice těžké z toho důvodu, že i přes spoustu našich gólových příležitostí to bylo stále 1:0. Nedařilo se nám přidat další branky, které by nám dodaly klid do hry. Tím, že jsme šance neproměnili, byl zápas pořád otevřený. Jsme nesmírně šťastní, že jsme našli cestu k vítězství. To je to největší pozitivum.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Začátek zápasu od nás nebyl úplně ideální, byli jsme takoví zaskočení. Nechávali jsme soupeře hrát. Ve druhé třetině jsme zareagovali a měli i nějaké šance. Bodovat jsme si podle mě zasloužili. Už několikáté utkání nám to ale v závěru uteklo. Ke konci jsme navíc udělali faul, takže v poslední minutě už jsme na vyrovnání neměli sílu.

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:1
(1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 6. Bulíř (Flynn, Najman), 49. Klíma (Budík) – 48. Lakatoš. Rozhodčí: Veselý, Jaroš – Svoboda, Špůr. Vyloučení: 4:5. Bez využití.
V oslabení: 0:0. Diváci: 3 246. Střely na branku: 35:24.

Bílí Tygři Liberec: Král – Ivan, Melancon, McCoshen, Galvas, Budík, Knot, Dvořák – Rychlovský, Filippi, Faško-Rudáš – Flynn, Najman, Hawryluk – Birner, Bulíř, Vlach – Pérez, Šír, Kevin Klíma

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Auvitu, L. Kovář, R. Jeřábek – M. Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Bukarts, Krieger, Kotala – Peterek, Přibyl, Krejsa