Banner Promo

PREVIEW: Vítkovice – Skelleftea (9. 1., 18:00)

Datum publikování:

Vítkovice vyráží do boje o finále! Úvodní utkání semifinálové série Champions Hockey League mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a Skelleftea AIK hostí OSTRAVAR ARÉNA v úterý 9. ledna od 18:00 hodin. Vstupenky na utkání jsou v prodeji online na serveru vstupenky.hc-vitkovice.cz a také na pokladně arény v den utkání od 9:00 hodin.

 

CHL 2023/24

HC VÍTKOVICE RIDERA – Skelleftea AIK
úterý 9. 1., 18:00
OSTRAVA ARÉNA

Soupeř: Skelleftea AIK

Švédská Skelleftea se v loňském ročníku švédské SHL umístila v dlouhodobé části na druhém místě se ztrátou tří bodů na vítěze z Växjö. Předkolo, které se ve Švédsku hraje na dva vítězné zápasy, jim pro čtvrtfinále přisoudilo Rögle BK, se kterým si Skelleftea poradila v šesti zápasech. Stejným poměrem, tedy 4:2 Skelleftea z play off vyprovodila také čtvrtý celek SHL Örebro. Ve finále se tak setkaly dva nejlepší celky základní části, tedy Växjö Lakers a Skelleftea AIK. Finálové série skončila poměrně jednoznačně 4:1 a mistrovský titul oslavilo Växjö.

Klíčovým hráčem švédského týmu je bez pochyb reprezentační obránce Jonathan Pudas. Ten byl s pětačtyřiceti kanadskými body čtvrtým nejproduktivnějším hráček SHL, dalších dvanáct jich přidal v play off, ve kterém kanadské bodování ovládl. Pudas je produktivní také v letošní sezoně a s jedenadvaceti body je druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Při dlouhodobém zranění Oscara Möllera je navíc kapitánem týmu.

Ve švédské SHL je Skelleftea momentálně pátá se ztrátou devíti bodů na vedoucí Färjestad. Právě přes lídra SHL dokázala Skelleftea postoupit ve čtvrtfinále Champions Hockey League. Nejprve sice na vlastním ledě padla těsným rozdílem 3:4, ale přesvědčivým vítězstvím 4:1 na ledě soupeře vybojovala postup. Za zmínku stojí také to, že podobný obrat se švédskému týmu nepovedl poprvé. V předchozí sérii totiž padl v Třinci 3:4 a následně na vlastním ledě českého mistra skolil jednoznačně 5:2. Základní fází CHL Skelleftea prošla poměrně bez problémů. Nicméně sklonit se musela před Pardubicemi a překvapivě také před francouzským Rouen Dragons, se kterým na domácím ledě padla 0:1. Blízko senzaci byly také Košice, které doma prohrály těsně 1:2.

 

Soupiska Skelleftea AIK

Brankáři: David Rautio, Gustaf Lindvall, Linus Söderström

Obránci: Tim Barkemo, Axel Sandin-Pellika, Mäns Forsfjäll, Frans Haara, Petter Granberg, Lukas Vesterlund, Elias Salomonsson, Arvid Lundberg, Anton Olsson, Oskar Nilsson, Jonathan Pudas

Útočníci: Leo Bergstöm, Max Lindholm, Theo Keilin, Andreas Johnson, Linus Lindström, Pär Lindholm, Elias Stenman, Martins Dzierkals, Jonathan Johnson, Oscar Lindberg, Simon Robertsson, Dylan Sikura, Zeb Forsfjäll, Anton Heikkinen, Filip Sandberg, Oscar Möller, Oskar Vuellet, Rickard Hugg

Trenéři: Robert Ohlsson, Andreas Falk, Pierre Johnsson

 

Zajímavost rytíře Vítka

I přesto, že tato rubrika pravidelně přináší statistické zajímavosti pouze z české Extraligy, rozhodli jsme se udělat výjimku. Vítkovičtí vévodí hned dvěma statistikám CHL, a to zkrátka nemůžeme ignorovat.

Přesilové hry – I přesto, že se vítkovickým hráčům momentálně v přesilových hrách příliš nedaří, v Champions Hockey League nenajdeme tým, který by měl vyšší úspěšnost než modro-bílí, kteří atakují hranici 30% úspěšnosti.

Matěj Machovský – Vítkovický brankář Matěj Machovský je statistiky nejlepším brankářem CHL, který odchytal více než jedno utkání. Machovský zasáhl do pěti utkání, ve kterých drží průměr jedné inkasované branky a úspěšnost zákroků se zastavila na hodnotě 96,82 %. Machovský vévodí i statistice gólů chycených nad očekávání, kterých dle statistik chytil 7,58.  

 

Z kabiny Vítkovic

Po obrovském úspěchu české dvacítky se ve středu k vítkovickému A týmu znovu připojil trenér Pavel Trnka. Modro-bílí se s jeho absencí popasovali dobře a díky sérii výher se dostali na dostřel středu tabulku. „Já jsem rád a děkuji klukům, kteří to tady měli na starost, že odvedli skvělou práci a bodovalo se. To je v dané situaci hrozně důležité. Myslím si, že z těch kluků, ač ten zápas včera nevyšel, je cítit odhodlání, že jsou dobře připraveni a naladěni. Jsem tady dvě hodiny, ale měl jsem z toho velice solidní pocit,“ popsal své pocity z týmu po svém návratu kouč Pavel Trnka. Vítkovičtí mohou dosáhnout na historický úspěch, kterým by postup do finále bezesporu byl. Proti ale bude silný a ambiciózní soupeř. „Já bych takhle tu rétoriku nenastavoval, protože nechci, aby to bylo pro kluky svazující. Mám raději to, abychom se připravili na to utkání. Je to obdobné jako příprava na Extraligu. Prostě jdeme zápas od zápasu, soustředíme se na daného soupeře a chceme se soustředit především na naši hru,“ snaží se klidnit nadšení hlavní trenér.  

 

Vítkovice o soupeři

Po delší době přípravu týmu na švédského vicemistra vedl znovu hlavní trenér Pavel Trnka, kterého po návratu čeká velmi těžká zkouška. Vítkovičtí v semifinále vyzvou jednoho z aktuálně nejlepších švédských týmů. Skelleftea během posledních dvanácti let hrála osmkrát finále, ze kterého vytěžila dva mistrovské tituly a šest stříbrných medailí. „Obrovská rychlost! Koukali jsme se už na nějaké zápasy. Hrají v obrovské rychlosti, mají kvalitní tým. Nebudu ani zmiňovat, že za posledních deset let byli asi sedmkrát ve finále. Kádr mají nabitý top hráči. Připravujeme se na to, myslím si, že to bude super utkání. Pro nás zase ideální mít takhle kvalitní utkání a myslím si, že budeme připraveni,“ velí trenér Trnka.

 

ÚTERÝ 9. 1., 18:00

HC VÍTKOVICE RIDERA - Skelleftea AIK

A tým

 

Úvodní utkání semifinálové série Champions Hockey League mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a Skelleftea AIK hostí OSTRAVAR ARÉNA v úterý 9. ledna od 18:00 hodin. Vstupenky na utkání jsou v prodeji online na serveru vstupenky.hc-vitkovice.cz a také na pokladně arény v den utkání od 9:00 hodin.

 

Účast HC VÍTKOVICE RIDERA v Champions Hockey League 2023/2024 byla podpořena účelovou dotací z rozpočtu statutárního města Ostravy

 

Účast HC VÍTKOVICE RIDERA v Champions Hockey League 2023/2024 byla podpořena účelovou dotací z rozpočtu Moravskoslezského kraje

 

Top Scorer

Skelleftea AIK – Linus Lindström (10 bodů: 5+5)

HC VÍTKOVICE RIDERA – Dominik Lakatoš (11 bodů: 6+5)

 

Výsledky obou týmů v předchozím kole CHL

HC VÍTKOVICE RIDERA – SC Rapperswil-Jona Lakers 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Branky: 25. Zdráhal (Barinka), 30. Vondráček (Kovář, Krieger), 36. Vondráček (Grman, Mikuš), 54. Vondráček (Raskob, Barinka), 60. Lakatoš (Kalus) – 4. Lammer (Wick). Rozhodčí: Smetana, Žák – Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 055. Střely na branku: 37:30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, R. Jeřábek, Stehlík – M. Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, P. Zdráhal – Bukarts, Krieger, Vondráček – Krejsa, Claireaux, Peterek

 

Rapperswil-Jona Lakers – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Branky: 14. Vouardoux (Moy), 17. Rask (Dünner) – 2. Barinka. Rozhodčí: Schrader, Rohatsch – Cattaneo, Burgy. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 933. Střely na branku: 31:31.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, Mikuš, Grman, Auvitu, Kovář, Jeřábek, Chaloupka – Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Bukarts, Krieger, Peterek – Krejsa, Přibyl, Lednický

 

Skelleftea – Färjestad 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)

Branky: 12. Forsjäll (Salomonsson, Stenman), 52. Lindstöm (Lindholm, Nilsson), 54. Sandin-Pellika (Hugg) – 7. Ejdsell, 35. Ejdsell, 39. Kellman (Bergkvist, Nygren), 51. Öhgren (Kellman, Tomášek). Rozhodčí: Björk, Holm – Lundgren, Yletyinen. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 417. Střely na branku: 27:15.

Skelleftea AIK: Söderström – Forsfjäll, Pudas, Lundberg, Salomonsson, Nilsson, Sandin-Pellika, Vesterlund, Granberg – Lindholm, Lindström, Sandberg – Hugg, Lindberg, Heikkinen – Johnson, Lindholm, Sikura – Stenman, Forsfjäl, Robertsson

 

Färjestad – Skelleftea 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)

Branky: 12. Johansson (Ejdsell, Kellman) – 5. Sikura (Lindholm, Johnson), 51. Stenmann (Dzierkals, Sandin-Pellika), 55. Nilsson (Sikura, Lindholm). 59. Nilsson. Rozhodčí: Öhlund, Nord – Yletyinen, Jonsson. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 837. Střely na branku: 27:30.

Skelleftea AIK: Söderström – Forsfjäll, Pudas, Lundberg, Salomonsson, Nilsson, Sandin-Pellika, Vesterlund, Haara – Lindholm, Lindström, Sandberg – Hugg, Forsfjäl, Heikkinen – Johnson, Lindholm, Sikura – Robertsson, Stenman, Dzierkals

 

Skelleftea AIK

Země: Švédsko

Soutěž: SHL

Město: Skellefteå (35 525 obyvatel)

Stadion: Skellefteå Kraft Aréna (6 001 diváků)

Založen: 1921

Změny názvu:

Největší úspěchy:

  • mistr 1978, 2013, 2014
  • vicemistr 2011, 2012, 2015, 2016, 2018, 2023

 

 

Pozor na speciální pravidla CHL!

 

Champions Hockey League v této sezoně zavádí nová experimentální pravidla platná pouze pro tuto soutěž. Pozor na změny ve hře především v nerovnovážném stavu! 

Každý fanoušek by měl zbystřit. Champions Hockey League v této sezoně zavádí nová experimentální pravidla týkající se především hry v nerovnovážných stavech. Tyto regule budou platné pouze a jen v zápasech Ligy mistrů.

 

2 minuty znamenají 2 minuty: padne-li gól v přesilové hře, trest vyloučeného hráče nekončí, přesilovka trvá celé 2 minuty

 

vyloučení za jakýchkoli okolností: je-li signalizováno vyloučení a tým „ve výhodě“ vstřelí gól, bude i tak trest uložen a tým bude hrát přesilovou hru

 

– gól v oslabení ukončí oslabení: naopak, vstřelí-li mužstvo hrající v oslabení gól, zruší tím trest pro svého hráče a ukončí tak přesilovku soupeře.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761