HC VÍTKOVICE RIDERA2002Prohra
Skelleftea AIK2114Výhra

9.1.2024 18:00 A tým 2023-2024 Champions Hockey League SF1

CHL PLAY OFF: VIT – SKE 2:4: Švédové o dva góly lepší, nic ale není ztraceno

Skelleftea od samotného úvodu utkání demonstrovala svou sílu a díky šikovnosti Lindströma, šla i do vedení. Jenže i domácí se nechtěli nechat zahanbit a ukázali, že nemají nejlepší přesilové hry v CHL náhodou, Söderström se po Lakatošově dělovce natahoval marně. První měření sil ukázalo, že ani tak kvalitní soupeř není zcela bezchybný, vítkovičtí dokázali chyby soupeře trestat a tvořili si velké šance. Jenže v klíčových chvílích chybělo domácím střelcům více klidu na holi. Vítkovice pojedou do Švédska dohánět dvougólové manko, ale postupová šance žije.

Semifinále hokejové Ligy mistrů a v něm mezi čtyřmi nejlepšími celky Evropy jediný český zástupce, kterým jsou Vítkovice. Na ostravském ledě modro-bílí rozehráli prvním utkáním sérii se švédským celkem Skelleftea AIK. Nabušení Skandinávci chtěli dostát pravidlu, že v každém ročníku CHL byl ve finále vždy alespoň jeden švédský celek. Vítkovičtí stáli před historickým momentem probojovat se do finále a dosáhnout tak nevídaného úspěchu v moderních dějinách klubu. Do utkání šli modro-bílí s Lukášem Klimešem v bráně a také bronzovým medailistou z MS do 20 let Matějem Prčíkem. Mužstvo již vedl z pozice hlavního kouče Pavel Trnka.

Právě vítkovickým bronzovým medailistům z MS do 20 let patřil úvodní ceremoniál utkání. Trio Pavel Trnka, Matěj Prčík a Matěj Přibyl vystoupilo před arénu s medailemi na krku, užilo si zasloužený aplaus a z rukou předsedy představenstva skupiny Ridera Václava Daňka převzali věcné dary za skvělou reprezentaci českého i vítkovického hokeje.

Skelleftea začala zostra a hned první střela mohla skončit brankou. Od modré čáry nahazoval kotouč Nilsson, jeho pokus byl mezi kruhy jemně tečován a skončil na pravé Klimešově tyči. Po nahození ze středního pásma podél mantinelu přišel nečekaný odraz od mantinelu, který vynesl puk přímo před branku, Klimeš se ještě v poslední chvíli dokázal vrátit do brankoviště a zamezit jasnému gólu, který měl na holi Max Lindholm. Jenže o malou chvíli později už Skelleftea slavila. Nahození Granberga od modré čáry dopadlo přesně na hůl Lindrstöma, který bleskově zpracoval a forhendovou kličkou nedal Klimešovi šanci zasáhnout – 0:1. Vítkovičtí mohli záhy vyrovnat z přesilové hry, když na trestnou lavici usedl Nilsson. Po Lakatošově tvrdé střele se puk odrazil ke Kalusovi, který hledal některého ze spoluhráčů před branku, jenže neúspěšně. Vítkovice ale pokračovaly v tlaku, puk se dostal zpátky k Lakatošovi a ten z vrcholu levého kruhu dělovkou k tyči vyrovnal – 1:1. Vítkovice pokračovaly v přesilovkovém tlaku, který málem zužitkoval Chlán, ale tomu chyběl půlkrok k lepší střelecké pozici. Modro-bílí byli aktivní i po návratu vyloučeného Nilssona na led, ale branka z toho nebyla. Ta přišla až o dvě minuty později, kdy v rohu obranné třetiny hrubě chyboval Mäns Forsfjäll, který bekhendem poslal puk do vlastního brankoviště. Jako první byl u puku vítkovický Dej, který nadvakrát dokázal dostat puk za překvapeného Söderströma – 2:1. I nadále byli modro-bílí aktivnějším týmem. Bukartsovu střelu švédský brankář vyrazil jen k Barinkovi, který bekhendem sklepával puk ze vzduchu a Söderström měl plné ruce práce. Záhy se navíc proti pravidlům provinil Lindholm a vítkovičtí tak znovu mohli úřadovat v přesilové hře. Jenže hosté dobře napadali vítkovickou rozehrávku, Dzierkals v útočné třetině vybojoval kotouč a přesnou střelou k tyči vyrovnal – 2:2. Skelleftea nejen, že srovnala, ale vyloučený Lindholm se mohl vrátit zpět do hry. Vedení mohl domácím vrátit po Fridrichově přihrávce Bukarts, jenže tomu v rozhodnou chvíli utekl kotouč, Bukarts zkoušel alespoň na slepo vrátit puk před branku, jenže tam nikdo z vítkovických nebyl. V sedmnácté minutě to byl znovu lotyšský útočník ve službách Vítkovic, který chtěl střelou nad rameno překvapit Söderströma, jenže orazítkoval tyč.

Povedené střídání měla druhá formace, Mikušovo nahození bylo zblokováno před Söderströmem, k dorážce se dostal Krieger, ale švédský brankář byl dobře postaven a pozičně zasáhl. Modro-bílí pokračovali v útoku, další Mikušovo nahození tečoval Dej těsně mimo branku. Obrovskou šanci měl u levé tyče Hugg, ale Klimeš dokázal puk před svým levým betonem, jenže k dorážce se dostal Lindberg, který naštěstí bekhendem přestřelil. Tlak hostí ale nadále sílil, a to hlavně díky tomu, že Prčík přišel při blokování střely o svou hůl. Tu mu sice brzy půjčil Claireaux, jenže právě francouzskému útočníkovi pak hůl chyběla při blokování přihrávky Sikury, která mířila na Lindholma a ten dokázal puk protečovat za Klimešova záda – 2:3. Modro-bílí mohli odpovědět z přečíslení Bukartse s Barinkou, jenže Barinka by potřeboval dostat přesnější přihrávku, nebo hůl držet na opačnou stranu, aby mohl kvalitně zakončit. Protiútok soupeře zastavil za cenu nedovoleného zákroku Lukáš Kovář. V ní měl největší šanci Jonathan Johnson, který dostal nabito ke střele z první, ale naštěstí pro vítkovické minul poloprázdnou branku. Po návratu vyloučeného Kováře se mohli modro-bílí vrátit k dobývání branky soupeře. Barinka nechal chytře do tandemu Bukartsovi, ten mířil ke vzdálenější tyči, ale těsně minul branku. Do šance se dostala také první vítkovická formace, Lakatošovo nahození vracel na branku zadovkou Auvitu, ale Söderstöm udržel betony u sebe. Po fauli Přesilové hra soupeře ale trvala pouhé čtyři vteřiny, protože po buly se držením provinil Lindberg. Vítkovické fanoušky zvedla ze sedadel obrovská šance Barinky v poslední minutě druhé třetiny. Fridrich jej našel osamoceného mezi kruhy, ale centr třetí formace minul branku.

Lindberg měl velkou šanci už v úvodní minutě, když se od zadního mantinelu hbitě přesunul k levé tyči, ale naštěstí se mu kotouč nedokázalo zasunout za Klimešův beton. V páté minutě třetí třetiny už byli hosté úspěšnější. Byť se zdálo, že gólové situaci předcházel ofsajd, Nilsson dokázal zkrotit puk na modré čáře a po gólové střele Sikury z levého kruhu šli hosté do dvougólového vedení – 2:4. Snížit mohl Dej, který se stahovačkou dostal do zajímavé pozice, ale Haara jej dokázal rozhodit, a proto vítkovický bojovník nezakončil. Individuálním průnikem si pro střelu došel Fridrich, ten mířil nad rameno Söderströma, který jen se štěstím vyrazil před sebe, navíc dlouho nevěděl, kde má kotouč, ale vítkovickým se nepodařilo k němu probojovat. Modro-bílí nic nevzdávali, v dobré pozici se po střele Auvita objevil dorážející Barinka, ale nepodařilo se mu najít skulinku ve výstroji brankáře. Vítkovičtí i nadále tlačili, Mikuš nejprve směřoval přihrávku skrz chumel hráčů, ale kotouč se k němu znovu vrátil. Tentokrát se odhodlal ke střele. Vítkovický tlak mohl být podpořen přesilovou hrou po zákroku Lindholma, jenže jeho přistrčení u mantinelu sudí jako nedovolené nevyhodnotili. Vylučovalo se až za zákrok Sikury v závěrečné minutě, který podrazil Fridricha, jenže vítkovičtí měli k využití jen jedenatřicet vteřin. Důrazný v zakončení byl Kalus, ale ani jemu se nepodařilo protlačit kotouč přes betony. S agresivitou to v přerušené hře přehnal Lindrstöm, který tak usedl na trestnou lavici za hrubost. Vítkovice měly šestnáct vteřin na to, aby v dvojnásobné přesilovce snížily. Blízko gólu byl Lakatoš, ale ani jedna z jeho dvou střel nenašla přesný cíl.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Dneska jsme se střetli s top týmem v Evropě a bylo to vidět i na ledě. Byli silní na kotouči, nějaké šance jsme si i vytvořili, ale góly jsme dostali po našich chybách, kdy jsme byli v držení kotouče, ale pod tlakem nebo špatným řešením jsme ho ztratili a oni toho využili. I ten gól, který jsme dostali v tom jejich oslabení, by se dalo říct po naší chybě, ale oni nás k ní přinutili svou aktivitou. Na konci jsme měli ještě možnost s tím utkáním něco udělat a vstřelit nějakou branku, škoda ale, že ten jejich faul nepřišel o něco dříve.

Champions Hockey League

Semifinále

2:4
(2:2, 0:1, 0:1)

Průběžné skóre série: 2:4

Branky: 8. Lakatoš (Bukarts, Kalus), 10. Dej – 6. Lindström (Granberg, Lindholm), 12. Dzierkals, 26. Lindholm (Sikura, Hugg), 45. Sikura (Nilsson, Johnson). Rozhodčí: Tscherrig, Schrader – Svoboda, Hynek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 455. Střely na branku: 31:25.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, Prčík, R. Jeřábek – M. Kalus, Chlán, Lakatoš – Dej, Krieger, Vondráček – Bukarts, Barinka, Fridrich – Půček, Claireaux, Peterek

Skelleftea AIK: Söderström – M. Forsfjäll, Pudas, Nilsson, Haara, Olson, Granberg – Lindholm, Lindström, Sandberg – Hugg, Lindberg, Heikkinen – A. Johnson, Lindholm, Sikura – Z. Forsfjäl, J. Johnson, Dzierkals – Stenman, Robertsson