PREVIEW – příprava: Fribourg-Gottéron – Vítkovice (15. 8., 19:00)

Vítkovice zahajují herní soustředění ve Švýcarsku soubojem s Fribourgem. Zástupce domácí nejvyšší soutěže má kádr nabitý zajímavými jmény. Přípravný souboj mezi HC Fribourg-Gottéron a HC VÍTKOVICE RIDERA hostí Centre Sportif ve švýcarském Vallée de Joux v úterý 15. srpna od 19:00 hodin.

PŘÍPRAVA 2023
HC Fribourg-Gottéron – HC VÍTKOVICE RIDERA
úterý 15. 8., 19:00
Centre sportif Vallée de Joux

Rok se s rokem sešel a Vítkovice opět nabírají síly i zápasové zkušenosti na herním soustředění ve švýcarském středisku Vallée de Joux. Jejich prvním soupeřem v místním Centre Sportif bude v úterý zástupce domácí nejvyšší soutěže, HC Fribourg-Gottéron. Oba kluby se v posledních letech střetávají již počtvrté. Naposledy tomu tak bylo ve čtvrtfinále Champions Hockey League v roce 2016.

Soupeř: HC Fribourg-Gottéron

Fribourg-Gottéron je tradiční švýcarský klub z frankofonní části země helvétského kříže. Založen byl v roce 1938 a nejvyšší soutěž hraje nepřetržitě od roku 1980. Dosud domácí titul ještě nevyhrál, pětkrát ale ve své historii skončil druhý, konkrétně v letech 1983, 1992, 1993, 1994 a 2013.

V konkurenci švýcarské National League není snadné se prosadit. Fribourgu v minulé sezoně jen těsně přímý postup do čtvrtfinále a pak dosti překvapivě vypadl už v předkole 0:2 na záapsy s Luganem. Zmíněný fakt je však jen statistickým poznatkem a o síle současného Fribourgu toho vypovídá hodně málo. I když švýcarský hokej v Česku není nijak přehnaně sledován a tedy známý, i pro neznalého fanouška mají některá jména v sestavě Fribourgu zajímavý zvuk. Tak například Reto Berra, dlouholetá jednička švýcarského národního týmu, dvojnásobný vicemistr světa. Nebo obránce Raphael Diaz, rovněž dvojnásobný vicemistr světa a zároveň hráč s více než 200 starty v NHL. V útoku upoutá Julien Sprunger, jedna z největších hvězd švýcarské soutěže posledních let. Také Jacob de la Rose, švédský reprezentant – mistr světa s více jak 250 starty v NHL, bratr Erika de la Roseho, jenž v minulosti krátce oblékal dres Vítkovic. A další hráči jsou v kádru kanadského trenéra Christian Dubé příslibem velmi kvalitního soupeře pro český extraligový tým.

Sestava HC Fribourg-Gottéron

Brankáři: Reto Berra, Bryan Rüegger, Loic Galley

Obránci: Simon Seiler, Beoit Jecker, Mauro Dufner, Raphael Diaz, Ryan Gunderson, Dave Sutter, Andreas Borgman, Maximilian Streule

Útočníci: Marcus Sörensen, Mauro Jörg, Samuel Walser, Christoph Bertschy, Lucas Wallmark, Kevin Nicolet, Killian Mottet, Sandro Schmid, Dominik Binias, Kevin Etter, Julien Sprunger, Christopher Didomenico, Andrej Bikov, Jacob de la Rose, Nathan Marchon

Trenéři: Christian Dube, Pavel Rosa

Z kabiny Vítkovic

Ostravané se do Vallé de Joux přesunuli během noci z neděle na pondělí. V pondělí pak zde absolvovali první trénink. „V prvé řadě patří velký dík vedení klubu, že se podařilo zajistit znovu naši účast tady. Je to velice kvalitní soustředění. Čekáme velice kvalitní soupeře, kvalitní hru, zkoušku. Je to pořád přípravné období, takže můžeme vyzkoušet hráče, kteří jsou řekněme na hraně. Můžeme je vyzkoušet v zápasovém zatížení,“ těší hlavního trenéra Miloše Holaně.

„Cesta byla dlouhá, nebylo to nic příjemného, mladí hráči museli v autobuse sedět po dvou, ale kousli jsme to. Bylo dobré, že jsme hned první den měli k dispozici led, takže jsme tu únavu z autobusu mohli vyjezdit a hlavami se připravit na zápas, který nás čeká už v úterý,“ podotýká vítkovický kouč.

Do Švýcarska s mužstvem neodcestovali pro zranění útočníci Peter Mueller a Jakub Kotala, kteří doléčují zdravotní problém v Ostravě a připravují se tréninkově individuálně pod dohledem kondičního trenéra.

Vítkovice o soupeři

Přestože se Vítkovice a Fribourg v poslední dekádě spolu střetnou už počtvrté, což se dá považovat za celkem častý kontakt, současné týmy se neznají. Naposledy na sebe oba kluby narazily ve čtvrtfinále Champions Hockey League v sezoně 2016/2017. Ostravané se vyloženě na Fribourg, na soupeře jako takového vyloženě nepřipravují, soustředí se na vlastní systémové plány. „Je to hlavně příprava a co budeme hrát my, to je pro mě důležité. Já od toho čekám kvalitu. Kvalitu soupeře, kvalitu herního systému. I když je to v uvozovkách letní hokej, nebude to lehký soupeř a zase nám ukáže naše slabé stránky,“ míní trenér Holaň.

Zápas Vítkovic s Fribourgem se hraje v rámci hokejového podniku Hockeyades 2023 ve švýcarském Vallée de Joux. Učástní se jej pět mužstev: české Vítkovice, švýcarské Ajoie, Fribourg a Ženeva a německý Frankfurt. Každý soupeř nevyzve každého, ale odehraje v rámci soutěže tři zápasy. Ostravany čeká v úterý Fribourg, ve středu Ajoie a v pátek švýcarský šampion Servette Ženeva.

ÚTERÝ 15. 8., 19:00

A tým