ŽIVĚ: Ve středu se losuje Liga mistrů. Na koho narazí Vítkovice?

Druhé místo po základní části sezony 2022/2023 zajistilo Vítkovicím účast v nadcházejícím ročníku Champions Hockey League. Slavnostní los se uskuteční ve středu 24. května od 16:00 ve finském Tampere. Na kterých šest špičkových evropských týmů Ostravané narazí?

Středa 22. května, 16:00 středoevropského letního času (17 hodin finského času), Nokia Aréna, Tampere, Finsko. To jsou základní údaje losu Champions Hockey League sezony 2023/2024. Losu, v jehož osudí nechybí ani Vítkovice. Ostravané, stejně jako ostatní, vyhlížejí své soupeře pro boje na evropské hokejové scéně.

Ty tam jsou doby, kdy hokejovou Ligu mistrů hrály kromě vítězných týmů také „pozvané“ kluby. Champions Hockey League se proměnila a v posledních letech ji hrají pouze ty týmy, které se do ní díky výsledkům v předešlé sezoně domácí soutěže kvalifikovaly. Druhé místo po základní části Tipsport Extraligy zajistilo také Vítkovicím účast a tedy návrat do nejlepší mezinárodní evropské klubové soutěže.

Sezony 2023/2024 se v CHL zúčastní celkem 24 týmů. Herní systém je poněkud netradiční. Právě středeční los v Tampere určí, kdo se s kým střetne. Týmy jsou rozděleny do výkonnostních košů dle rankingu jednotlivých národních lig a v návaznosti na to také dle dosažených výsledků v uplynulé sezoně. Dodejme, že kromě Vítkovic (druhý tým po základní části) českou extraligu reprezentují ještě Třinec (mistr) a Pardubice (vítěz základní části). Po třech týmech v CHL kromě naší nejvyšší soutěže také Švédsko, Švýcarsko, Německo a rakouská nadnárodní ICEHL. Jediné Finsko má více účastníků, celkem 4, a to proto, že Tappara Tampere má zajištěnou účast jako úřadující šampion Ligy mistrů.

V základní části tedy Vítkovice odehrají 6 zápasů, střetnou se se dvěma týmy z výkonnostního koše A, se dvěma týmy z koše B a se dvěma týmy z koše C. Hraje se jednokolově, tři zápasy na domácím ledě, tři zápasy na ledě soupeře. Kdo budou vítkovičtí soupeři a s koho z nich Ostravané přivítají v paláci a naopak za kým budou muset vycestovat, to určí právě středeční los v Tampere.

Jak se tedy bude losovat a hrát?

Los proběhne ve středu 24. května ve finském Tampere. Týmy budou rozděleny do čtyř výkonnostních košů podle kritéria:

• koš A: Vítěz CHL 2022/2023 a 5 mistrů zakládajících lig (dle rankingu získaném v minulé sezoně – pořadí nasazení SUI, GER, SWE, FIN, AUT, CZE). To znamená, že v prvním koši je Tappara Tampere jako vítěz CHL a následně seřazeni: mistr Švýcarska (Ženeva), mistr Německa (Mnichov), mistr Švédska (Växjö), druhý nejvýše nasazený finský tým (Ilves Tampere, Tappara jako finský mistr už nasazen je), mistr rakouské ICEHL
  • koš B: 6. mistr poslední zakládající ligy (Třinec) + 5 vítězů základních částí zakládajících lig (švýcarský Biel, německý Ingolstadt, švédská Skelleftea, finská Rauma, Bolzano z rakouské ICEHL)
  • koš C: 6. vítěz poslední zakládající ligy (Pardubice) + 5 druhých nejvýše nasazených týmů základních částí zakládajících lig (švýcarský Rapperswil, německý Mannheim, švédský Färjestad, finské Lahti, rakouský Innsbruck)
  • koš D: 6. nejvýše nasazený tým základních částí zakládajících lig (Vítkovice) + 5 mistrů tzv. challenger lig v pořadí – norský Stavanger, britský Belfast, francouzský Rouen, dánský Aalborg, slovenské Košice

Losování bude probíhat tak, že se vylosuje vždy tým z posledního 4. koše a k němu se dolosují z každého dalšího koše vždy 2 soupeři. Platí tedy, že týmy ze 4. koše se navzájem nepotkají. Zároveň je ctěno pravidlo o nemožnosti takzvaného národního konfliktu. Tedy v praxi to znamená, že v základní části na sebe nemohou narazit dva týmy z jednoho státu / jedné soutěže. Vítkovice tedy nemohou narazit ani na Třinec, ani na Pardubice.

Ještě se sluší dodat, že ranking jednotlivých zakládajících lig, podle kterého jsou následně týmy rozděleny do košů, je určen na základě výsledků CHL v minulé sezoně, výsledky jednotlivých klubů se sčítají a vzhledem k tomu, že české týmy v uplynulém ročníku významnější úspěch nezaznamenaly, patří české extralize aktuálně v rankingu poslední místo.

A tým
2024 Příprava