Zákrok snů a nula k tomu, Stezka je ale rád především za body

Aleš Stezka se pod páteční výhru podepsal výraznou měrou a díky třiceti přesným zásahům si došel pro páté čisté konto v letošní sezoně. Více než o čistém kontu se po zápase mluvilo o senzačním zákroku, kterým sebral Jakubovi Rychlovskému gólovou radost. Vítkovická jednička ale krotila euforii a zůstává nohama na zemi.

Aleši, nejprve prosím fanouškům zhodnoť, jaké to bylo z tvého pohledu utkání.

Bylo to náročné utkání, první třetina byla vyrovnaná 0:0. Věděli jsme, že to bude o tom gólu, kdo ho dá první. Naštěstí jsme to byli my a pak jsme se to snažili pohlídat, nedělat nějaké zbytečné fauly a nedostávat se pod tlak a hrát jednoduchou hru. Musím pochválit kluky, protože spoustu toho i zblokovali, to co jsme měli, jsme plnili.

Pojďme k tomu zákroku, o kterém si cestou ze zápasu povídali úplně všichni. Jak se to semlelo?

Samozřejmě člověk potřebuje štěstí, ale já se snažím puk chytit jakkoliv. Nechci se nikdy vzdávat, zkusil jsem to. Musel jsem k tomu mít to štěstí, to na rovinu uznávám, ale kdybych mu asi nešel naproti, tak by to takhle nedopadlo. Jsem za to rád, ale beru to s pokorou. Sehráli to hezky, ale díky Bohu to tak dopadlo.

Věděl jsi, že Rychlovský půjde do kličky?

Prvotně jsem si myslel, že pravák, který byl z mého pohledu na levé straně, bude střílet. Hezky to sehrál dolů na něj, chtěl jsem tam původně skočit na něj, ale viděl jsem, že zastavuje ten svůj pohyb, tak jsem se snažil otočit na druhou stranou tou rukou a chytit to.

Čím jsi puk tedy vyrazil?

Hokejkou, tou spodní širší částí. Kde mě to přesně trefilo, to nevím, seběhlo se to rychle, že jsem byl rád, že jsem to chytil.

Každopádně to byl zákrok, který nejspíše bude kandidovat na Zlatou helmu.

To je hezké, je to asi fajn, ale pro mě…ne pro mě, ale pro celý klub jsou důležité ty tři body. Chtěli jsme i napravit ten poslední domácí zápas, takže jsme rádi, že se nám to takto povedlo. Musíme s pokorou a respektem makat dál a sbírat co nejvíce bodů.

Co říkali kluci na střídačce při komerční přestávce?

Jo, tak všichni se smáli a říkali, že to bylo super. Ono je to fajn slyšet, ale člověk se v tu chvíli snaží to tolik nevnímat, aby tomu nepodlehl a pořád tam bylo do konce zápasu nějakých deset minut, což je pořád spoustu času. Člověk se spíše snaží koncentrovat na vlastní výkon.

Komentovali ten zákrok po zápase i soupeři? Třeba při podávání rukou?

Pár kluků říkalo, že pěkný zákrok a asi nejlepší byl zrovna Kuba Rychlovský, který se tak jenom usmíval a bylo vidět, že mi chce něco říct. Ale po zápase to bral asi…ani nevím, jak to vlastně mohl brát. Po tom zápase už je to trochu uvolněnější. Z naší strany určitě, z jejich smolný moment.

Byl to z tvého pohledu zlomový moment zápasu?

Asi se to tak dá říct, když na to zpětně podívám. Možná byl zlomový moment i ve druhé třetině, kdy jsme měli oslabení, ve kterém nás zatlačili a dokázali jsme to ubránit. Pak asi tato situace. Kluci pak perfektně přidali druhý gól. Snažili jsme si to pohlídat a dovést to utkání do vítězného konce.

Jak moc tě potěšila ta ubráněná nula?

Super. Trošku jsme si to zbytečně v závěru zkomplikovali, ale kluci ukázali bojovnost a ti co byli na ledě, tak to odehráli velice dobře. Za to jim musíme všichni poděkovat.

Je to tedy tvá pátá nula a z toho čtvrtá na domácím ledě. Chytá se tady lépe?

Tak říká se, že doma je nejlépe. Máme fantastické fanoušky, kteří nás každý zápas ženou dopředu. Je to náš takový šestý hráč na ledě, vlastně sedmý, ještě gólman, že? (směje se). Hrozně moc nám pomáhají a výhoda toho domácího prostředí je vždycky znát. Samozřejmě je ale důležité ty body sbírat všude, jak doma, tak venku.

Teď vás čekají ještě čtyři domácí zápasy, zaútočíte v nich na první místo?

Tak my budeme hlavně útočit na to, abychom získávali co nejvíce bodů a jestli bude první místo nebo druhé? Chceme hrát náš hokej, získávat co nejvíce bodů a dobře se připravit na to, co bude dál. Neřešíme to, jestli budeme teď první nebo druzí. Chceme být co nejvýše, je to prostě cíl, ale momentálně je důležitější sbírat co nejvíce bodů.

Trenér Holaň před zápasem říkal, že není snadné doma pětkrát uspět. Vidíš to stejně?

Tak samozřejmě. Každý asi vidí, že ten hokej je dnes vyrovnaný na každé úrovni. I extraliga je hrozně vyrovnaná a těžká, proto si ceníme každého bodu, který získáme.