Vítky valí do Evropy: Už za týden se losuje Liga mistrů

Finské Tampere bude ve středu 24. května dějištěm losování sezony 2023/2024 Champions Hockey League. Druhé místo po základní části TELH zajistilo rovněž Vítkovicím účast ve špičkové klubové soutěži, Ostravané tak vyhlížejí své soupeře pro základní část Ligy mistrů. Na koho narazí?

Vítkovice si druhým místem v základní části nedávno uplynulé sezony zajistily účast v Champions Hockey League pro ročník 2023/2024 a čeká je tak, kromě boje na domácím extraligovém kolbišti, také prestižní konfrontace s nejlepšími celky evropské scény.

V CHL už před téměř deseti lety

Ostravský celek už hokejovou Ligu mistrů hrál v letech 2014 – 2016. Tehdy se aktuální model CHL teprve rozjížděl, k čemuž potřeboval účast známých klubů. To vedlo k tomu, že první tři ročníky CHL tenkrát byly obsazeny nejen skutečně národními šampiony, ale rovněž pro zvýšení prestiže i populárními kluby, byť jejich účast nemusela být podpořena nejlepšími výsledky.

Doba hájení zaběhnutých značek ale po třech letech skončila. Od roku 2017 se Ligy mistrů účastní pouze skutečně nejúspěšnější kluby předešlé sezony – vítězové základních částí národních lig, mistři národních lig a případně také druzí nejlepší v základní části národních lig.

Vítkovice tak pro letošek účast v Champions Hockey League doslova vybojovaly tím, že v základní části Tipsport Extraligy uhrály druhé místo. Česká soutěž má v CHL trojí zastoupení – mistrovský Třinec, vítěze základní části Pardubice a druhé Vítkovice.

CHL pro letošek změnila formát

Každý bod rozhoduje, to je krédo letošního ročníku Champions Hockey League, která revolučně změnila hrací formát. Předně se startovní pole účastníků zúžilo na pouhých 24 týmů. Maximální počet účastníků z nejlepších lig je tři. Výjimku letos tvoří finská Liiga, kromě tří svých nejúspěšnějších celků ji bude reprezentovat také úřadující vítěz CHL Tappara Tampere, a tak Finové mají v soutěži čtyři celky. Nikdo více.

Takzvané zakládající ligy mají garantovánu pro letošní sezonu účast tří nejlepších celků ročníku 2022/2023. Vedle české Extraligy jsou to finská Liiga, švédská SHL, německá DEL, švýcarská National League a také rakouská nadnárodní ICEHL. To je 19 celků z nejlepších evropských soutěží. Ty doplní pětice vítězů divokých karet, tedy mistrů takzvaných challenger soutěží – pro ročník 2023/2024 se jedná o šampiony Francie, Velké Britanie, Dánska, Slovenska a Norska.

Všechny týmy budou nasazeny do jedné základní skupiny, los určí, kdo se s kým střetne. To znamená, že se nehraje systémem každý s každým, ale soupeři navzájem budou určeni losem a to tak, aby každý tým odehrál šest utkání – tři doma, tři venku. A body získané v těchto utkáních se sečtou do celkové tabulky. Šestnáct nejlepších týmů postoupí do play off.

Jak se tedy bude losovat a hrát?

Los proběhne ve středu 24. května ve finském Tampere. Týmy budou rozděleny do čtyř výkonnostních košů podle kritéria:

• koš A: Vítěz CHL 2022/2023 a 5 mistrů zakládajících lig (dle rankingu získaném v minulé sezoně – pořadí nasazení SUI, GER, SWE, FIN, AUT, CZE). To znamená, že v prvním koši je Tappara Tampere jako vítěz CHL a následně seřazeni: mistr Švýcarska (Ženeva), mistr Německa (Mnichov), mistr Švédska (Växjö), druhý nejvýše nasazený finský tým (Ilves Tampere, Tappara jako finský mistr už nasazen je), mistr rakouské ICEHL
  • koš B: 6. mistr poslední zakládající ligy (Třinec) + 5 vítězů základních částí zakládajících lig (švýcarský Biel, německý Ingolstadt, švédská Skelleftea, finská Rauma, Bolzano z rakouské ICEHL)
  • koš C: 6. vítěz poslední zakládající ligy (Pardubice) + 5 druhých nejvýše nasazených týmů základních částí zakládajících lig (švýcarský Rapperswil, německý Mannheim, švédský Färjestad, finské Lahti, rakouský Innsbruck)
  • koš D: 6. nejvýše nasazený tým základních částí zakládajících lig (Vítkovice) + 5 mistrů tzv. challenger lig v pořadí – norský Stavanger, britský Belfast, francouzský Rouen, dánský Aalborg, slovenské Košice

Losování bude probíhat tak, že se vylosuje vždy tým z posledního 4. koše a k němu se dolosují z každého dalšího koše vždy 2 soupeři. Platí tedy, že týmy ze 4. koše se navzájem nepotkají. Zároveň je ctěno pravidlo o nemožnosti takzvaného národního konfliktu. Tedy v praxi to znamená, že v základní části na sebe nemohou narazit dva týmy z jednoho státu / jedné soutěže. Vítkovice tedy nemohou narazit ani na Třinec, ani na Pardubice.

Ještě se sluší dodat, že ranking jednotlivých zakládajících lig, podle kterého jsou následně týmy rozděleny do košů, je určen na základě výsledků CHL v minulé sezoně, výsledky jednotlivých klubů se sčítají a vzhledem k tomu, že české týmy v uplynulém ročníku významnější úspěch nezaznamenaly, patří české extralize aktuálně v rankingu poslední místo.

Losování v Tampere bude možné 24. května sledovat prostřednictvím streamu na kanálech Champions Hockey League.

A tým
2024 Příprava