Banner Promo

Vítkovická stopa na MS: Zlatí hoši, hrdí reprezentanti, divácký rekord

Datum publikování:

Vítkovický hokej má ve zlatém týmu mistrů světa 2024 své zastoupení, ať už jde o odchovance, někdejší hráče nebo také členy realizačního týmu. Skvělý a pro Česko vítězný šampionát v Praze a Ostravě nabídl ale více vítkovických příběhů.

Česká republika po 14 dlouhých letech čekání opět usedla na světový hokejový trůn. Překvapení? Možná, nicméně jednoznačně zasloužené zlato. Čeští hokejisté vyhráli šampionát konaný doma, navázali na své historické předchůdce z let 1947, 1972 a 1985, kdy se národní tým rovněž radoval ze zlaté medaile na vlastním ledě v Praze. Něco neskutečného a pro současnou mladou generaci fanoušků také dost možná neuvěřitelného. V záplavách zlatých konfet po výhře 2:0 nad Švýcarskem ve finále Mistrovství světa IIHF 2024 se radovali také zástupci vítkovické hokejové školy i jeden současný člen A-týmu HC VÍTKOVICE RIDERA.

Foto: Jakub Knap

Gratulace patří všem!

 

Zlatí hoši – absolventi vítkovické hokejové školy

Prvním mistrem světa z Vítkovic se stal v roce 1976 legendární František Černík. Ve zlaté generaci českého hokeje, kdy se národnímu týmu podařilo zkompletovat mistrovský hattrick mezi léty 1999 a 2001 a následně přidat i titul v roce 2005 se šampiony stali Roman Šimíček, Martin Prusek, Pavel Kubina, David Moravec, Václav Varaďa, Filip Kuba. Všichni buď jsou odchovanci modro-bílého klubu, nebo v průběhu mládeže do Vítkovic přestoupili a byli v mnoha případech i delší čas součástí extraligového A-mužstva. V roce 2010 k nim přibyli Jakub Štěpánek, Michal Barinka, Marek Kvapil a také Petr Hubáček (v sezoně 2009/2010 začal ve Vítkovicích, v průběhu sezony přestoupil do Komety, pozn. red.).

Seznam vítkovických hráčů – mistrů světa se zlatem 2024 rozšířil o další tři jména, i když aktuálně nikdo z nich v mateřském či takřka mateřském klubu nepůsobí. Petr Mrázek, Matěj Stránský, Ondřej Palát.

Brankář Petr Mrázek – ostravský rodák, vítkovický odchovanec, který s výjimkou Frýdku-Místku neoblékal v Česku jiný, než vítkovický dres. V mládeži Vítkovic dosáhl na juniorský titul a dorostenecké stříbro. V sezoně 2007/2008 – v šestnácti letech – zapsal extraligový debut ve vítkovickém A-týmu. V roce 2009, po juniorském titulu, zamířil do severní Ameriky, kde v NHL působí dodnes.

 

Matěj Stránský, člen slavného vítkovického hokejového rodu Stránských. Děda Vladimír přišel do Vítkovic z Jihlavy na konci 60. let a už zde zůstal, vyhrál s týmem mistrovský titul v roce 1981, později jako trenér vedl mládež i A-tým. K hokeji děda Vladimír přivedl i své syny – Darka, Vladana a Víta. Darek Stránský šel ve šlépějích otce, po hráčské kariéře se z něj stal úspěšný mládežnický trenér a lásku k hokeji přesunul na své dva syny Matěje a Šimona. Matěj Stránský, starší z bratrů, je vítkovický odchovanec. Modro-bílý dres oblékal do roku 2010, když se v dorosteneckém věku vydal zámořskou cestou. Do NHL sice neprorazil, ale i tak zažil v Americe úspěšné roky, hrál i ruskou KHL, či švédskou SHL. V Česku pak už jako hotový hráč a reprezentant hrál za Třinec, se kterým v roce 2021 vyhrál mistrovský titul a řekl si o angažmá ve slavném švýcarském Davosu. V HCD zahájí v září již čtvrtou sezonu v řadě.

 

Ondřej Palát, frýdeckomístecký rodák a zároveň i odchovanec. Už v žákovském věku si jej vyhlédli trenéři Vítkovic a Palát se přesunul do modro-bílého klubu. Čtyři sezony odehrál ve vítkovické mládeži. V dresu s rytířem Vítkem vyhrál v roce 2006 dorostenecký titul a v roce 2009 juniorský titul. Skvělé výkony mu logicky vynesly zájem ze zámoří, kam se vypravil a vydobyl si místo mezi největšími hvězdami a chce se říci i mezi nesmrtelnými – dva Stanley Cupy z let 2020 a 2021, vítězství v anketě Zlatá hokejka a nyní zlatá medaile z mistrovství světa, to je místenka v nejelitnější společnosti současnosti i historie světového hokeje.

 

Videokouč HC VÍTKOVICE RIDERA, videotechnik české reprezentace Denis Havel (vlevo)

Tři jména hráčů, ale ještě jedno jméno z realizačního týmu navíc se z Vítkovic zapíše na listinu mistrů světa. Videokouč A-týmu HC VÍTKOVICE RIDERA Denis Havel jako součást trenérského štábu národního mužstva má podíl na světovém zlatu. Stejně jako v ostravském klubu, také v reprezentaci má na starost video – sestřihy a rozbory zápasů vlastních i soupeřů, přípravu podkladů pro taktiku a v neposlední řadě také přímo během zápasů z tribuny od videa analýzu a rozbor situací a případné podněty trenérům na střídačku směrem ke sporným momentům. Práce nelehká, ne vždy pro fanoušky zcela viditelná, ale o to více titěrná, detailnější a v každém případě velmi důležitá pro celkový výsledek. Denis Havel je součástí Vítkovic od roku 2020, současně působí u reprezentace, se kterou v roce 2022 získal bronz na mistrovství světa a nyní dosáhl jako nedílná součást trenérského štábu mistrů světa na zlato.

 

Nejen Češi

Vítkovice měly svou stopu na mistrovství světa ale nejen v kádru zlatých českých hochů. Rovnou z kádru ostravského týmu se probojovali na šampionát rovnou čtyři aktuální hráči.

 

Lotyšskou reprezentaci vedli bratři Bukartsové Roberts a Rihards. Starší Roberts nesl na dresu „áčko“ asistenta kapitána, v zápasech v ostravské skupině vstřelil dva góly, na jeden nahrál. Mladší Rihards přispěl brankou a asistencí. Lotyši, loni bronzoví, ale tentokrát nedokázali postoupit ze skupiny, a tak se jejich sen o medailové obhajobě rozplynul.

 

Vítkovická želízka měli v ohni světového šampionátu také Francouzi a rovněž dvě. Obránce Yohann Auvitu zaznamenal na mistrovství čtyři asistence, jeho předností ale byla výborná defenzivní hra. Svými výkony exceloval a byl vyhlášen nejlepším bekem francouzské reprezentace na letošním šampionátu.

 

Útočník Valentin Claireaux se radoval z gólu do sítě Němců v posledním zápase základní skupiny. Francouzi úspěšně zvládli udržet se v elitní skupině, boj o záchranu se jich prakticky netýkal, a tak země galského kohouta bude v elitní společnosti i za rok.

 

Polsko bylo štikou a vítaným zpestřením letošního šampionátu. Po dlouhých 22 letech se Poláci vrátili do elitní skupiny, navíc jim přály podmínky a mohli hrát v Ostravě, jen pár kilometrů od hranic, a tak bylo jasné, že zápasy vlastní reprezentace vezmou polští fanoušci útokem. Hned první duel na turnaji byl pro Poláky krásným snem – vybojovali bod s Lotyši, a mohli vyhrát. Dvacetiletý Krzysztof Maciaś, který strávil tři sezony ve Vítkovicích a v předminulé sezoně dokonce ve své extraligové premiéře pomohl gólem k výhře na ledě Třince, vstřelil první branku Polska v elitní skupině po bezmála čtvrt století. Ve zmíněném zápase s Lotyši dal rovnou dvě! Aktuálně působí v kanadské juniorce a je velkým příslibem polského hokeje i směrem do NHL. Další z absolventů vítkovické hokejové školy. Bohužel, bod s Lotyši, to bylo pro Poláky vše. V existenčním zápase podlehli Kazachstánu a po roce znovu sestoupili do nižší skupiny.

 

Slovenská reprezentace také měla svou vítkovickou dějovou linku na ledě, a to konkrétně ve druhé obranné dvojici bývalých vítkovických zadáků Patrika Kocha – Mário Grmana. Slováci ve čtvrtfinále padli s Kanadou, i tak ale zaznamenali nejlepší umístění od dnes již památného finále 2012, tehdy pod vedením vítkovického kouče Vladimíra Vůjtka.

 

Ostrava jako jeden ze dvou aktérů historického rekordu

Mistrovství světa v ledním hokeji je doma v Česku. To je bez debat. Šampionát 2024 to jen potvrdil. Nikde není o světový hokej takový zájem, jako právě u nás. Ostrava se stala i tentokrát druhým hostitelským městem a byla „mekkou“ hlavně pro Slováky a Poláky, ale také Lotyše a další fanoušky celků, které v ostravské skupině B působily.

 

Ostrava se dočkala privilegia hostit mistrovství světa už počtvrté. Šampionáty 2004, 2015 a 2024 se hrály ve vítkovickém paláci, mistrovství 1959 se hrálo ještě na dnes již neexistujícím zimním stadionu Josefa Kotase. Letošní ročník byl rekordní. V roce 2015 stanovila Praha s Ostravou návštěvnickou laťku, kterou rok 2024 ve stejném složení výrazně překonal. Návštěvnost celého šampionátu atakovala neuvěřitelnou hranici 800 000 diváků! Přesně 797 727 diváků shlédlo utkání, další tisícovky se sešly ve skvělých fanzonách před oběma arénami a další miliony českých, ale i zahraničních fandů sledovaly špičkově zorganizovaný turnaj v Praze a Ostravě a triumf domácí české reprezentace u televizních obrazovek.

Divácký rekord je i zásluhou ostravských fanoušků, bez nich by totiž jen těžko byla většina zápasů skupiny B vyprodaná. Hladký a maximálně profesionální průběh mistrovství světa po organizační stránce měl také nespočet ostravských dobrovolníků a v neposlední řadě také v organizačním výboru někteří ze zástupců a zaměstnanců HC VÍTKOVICE RIDERA. Zlatý úspěch českých hokejistů a mezinárodní sukces celé organizace Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 tak měly v obou případech významnou vítkovickou stopu.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761